دوره سخنرانی، فن بیان و مهارت های زندگی بندرعباس

دوره سخنرانی، فن بیان و مهارت های زندگی بندرعباس

۴ روش بسیار مهم برای تمرین سخنرانی (چگونه تمرین سخنرانی داشته باشیم؟ )

چرا تمرین؟

توانا بود هر که تمرین کند! با تمرین کردن خود را آماده یک سخنرانی ایده آل کنید. این طبیعی است که انجام کاری را که برایتان ناخوشایند است، کنار بگذارید. در نتیجه بسیاری از سخنرانان تمرین کردن را به تأخیر می اندازند. مواظب باشید در این دام نیفتید.
هرچه بیشتر تمرین کنید آسوده تر خواهید شد. سخنرانی کردن مثل بازی کردن است در هر دو مورد، تمرین مکرر بهترین راه کشف و به حداکثر رساندن احتمال موفقیتتان است. تعداد افرادی که ذاتاً سخنران هستند، بسیار اندک هستند. کسانی که به نظر شما الان سخنرانان قابلی هستند، ماه ها و شاید سال ها برای رسیدن به چنین جایگاهی تمرین کرده اند.

تمرین نکردن یعنی آماده شدن برای شکست. مثل این است که قبل از ارسال نامه تایپ شده خود به مدیر، آن را از نظر اماء کنترل نکنید. تمرین برای هر کا ری که می خواهید در آن پیشرفت داشته باشید، جزء لاینفک موفقیت در آن کار است و در سخنرانی نیز یک اصل است. درنهایت ما تبدیل به آن چیزی میشویم که تمرین می کنیم.

چقدر تمرین کنیم؟

سؤالی که بسیاری از سخنرانان دارند این است که برای هر سخنرانی چقدر باید تمرین کنیم؟ این بستگی به چندین عامل دارد:
*مدت زمان سخنرانی شما چقدر خواهد بود؟
* آشنایی شما با موضوع سخنرانی به چه میزان است؟
*اهمیت این سخنرانی برای شما چقدر است؟
*نکته آخر این که؛ شما تازه کار هستید یا یک سخنران با تجربه؟
تمرین کردن شما به هر چه بستگی داشته باشد، اگر صددرصد آماده نباشید نمی توانید اطمینان حاصل کنید که سخنرانی خوبی داشته باشید.
برخی از افراد، زمانی که یک کار را چندین بار انجام می دهند ، به خودباوری می رسند و احساس می کنند برای اجراهای بعدی خودشان نیاز کمتری به تمرین کردن دارند، یا اصلاْ تمرینی انجام نمی دهند و این می تواند فوق العاده خطرناک باشد. به راحتی از تمرین کردن تحت هیچ عنوان دست نکشید. هرچند که با تجربه بودن نیاز شما را به تمرین کمترمی کند. هدف شما باید این باشد که همیشه از نظر خودتان یک تازه کار باشید تا بتوانید همیشه با تمرین خود را آماده نگه دارید.
برای هر یک دقیقه سخنرانی تان، یک ساعت تمرین کنید. خاطرم هست، در اوایل کارم بر ای انجام یک سخنرانی ۵ دقیقه ای، ۱۵ بار متن سخنرانی را اصلاح و ویرایش کردم و ۳۵ مرتبه نیز در حضور دوستان یا به تنهایی آن را اجرا نمودم. این مقدار تمرین به چند ساعت زمان نیاز دارد؟!

گام های زیر می تواند بیشترین بهره را در تمرین سخنران یتان نصیب شما کند:

۱ – تمرین ذهنی

با توجه به اینکه ذهن تفاوت بین واقعیت و تصور را درک نمی کند، مثل مواقعی که به لیمو فکر می کنید و بزاق دهان شما ترشح می شود، بنابراین با تمرین ذهنی حداکثر استفاده از آن را برای بهبود سخنرانی خود ببرید.
بیایید با هم یک تمرین تجسمی داشته باشیم:
خودتان را در حال ایراد سخنرانی مجسم کنید. چشمانتان را ببندید و خودتان را گام به گام در این فرایند به پیش ببرید. خودتان را در حال پا گذاشتن به سکوی سخنرانی و ایستادن روی سن و ایراد سخنرانی ببینید، در حال استفاده از وسایل کمک دیداری و در حال تشویق و تحسین شدن به وسیله مخاطبان ببینید. تمام این ها را در کمال خونسردی تصور کنید. جزئیات را واضح، روشن و زنده ببینید . خود را موفق دیدن، به شما کمک خواهد کرد که سخنرانی بهتری ایراد کنید.
مزایای تمرین سخنرانی به صورت ذهنی:

  • در هر زمان و هر مکان می توانید این تمرین را انجام دهید.

تمرین های واقعی

روش دیگر تمرین کردن به صورت واقعی است. به همان اندازه که زمان دارید سخنرانی خود را تمرین کنید. تمرین های واقعی میتواند به صورت های زیر صورت انجام شود.

۲ – تمرین به تنهایی

اولین گام از تمرین های واقعی، تمرین به تنهایی است. می توانید جایی را برای خود پیدا کنید که تا حد امکان کسی یا چیزی مزاحم شما نباشد. به صورت جدّی و با صدایی رسا و کاملاْ واقعی، با حرکات دست، سر و چهره، سخنرانی
را تمرین کنید . تمرین به تنهایی این اعتماد به نفس را به شما می دهد که بتوانید پیشرفت خود را حس کنید و برای ادامه کار و تمرین ها، خود را آماده ببینید. آن قدر تمرین کنید که حداقل از خود رضایت داشته باشید.

مزایای تمرین سخنرانی به تنهایی:

  • با واقعیت سخنرانی تطابق دارد.
  • می توانید زمان را کنترل کنید.
  • و جریان ایماء، اشاره، زبان بدن، مکث ها و تأکیدها را در کنترل داشته باشید.

۳ – تمرین روبروی آیینه

با تمرین کردن روبروی آیینه، شما یک آزمایش واقعی دیگر را انجام می دهید. وقتی صحبت می کنید، با نگاه کردن به آیینه با مخاطب که در اینجا خودتان هستید، تماس چشمی برقرار می کنید. ببینید کدام حالت ها و تظاهر صورت شما کارسازتر است. بر تصحیح بخش هایی که نیاز به اصلاح بیشتر دارند، تمرکز کنید. بر کلمات و جملات صحیح تأکید کنید و مطمئن شوید که حرکات شما بر پیامتان تأکید داشته باشد. تا حد امکان شرایط واقعی را تقلید کنید. ابتدا و انتهای سخنرانی خودتان را حفظ کنید. تماس چشمی در این مواقع بیشترین اهمیت را دارد، با این کار حواستان به زبان بدن خودتان بیشتر خواهد شد. این تمرین را به صورت ایستاده و روبروی یک آیینه قدی انجام دهید.

مزایا تمرین سخنرانی مقابل آیینه:

  • تمام حرکات سر، دست و سایر اعضای بدن خود را به خوبی مشاهده می کنید، اشکال حرکتی خود را اصلاح می کنید.
  • ارتباط چشمی شما در این تمرین قوی می شود و با داشتن همین ارتباط چشمی که با خودتان دارید، حواس خود را بیشتر جمع می کنید که تمرکز بیشتری داشته باشید و همین مسئله باعث می شود که سعی کنید بر سخنرانی خود تسلط کافی پیدا کنید.

۴ – تمرین جلوی دوربین فیلم برداری

ضبط ویدئویی، مزایای ضبط صوتی و تمرین جلوی آیینه را ترکیب می کند. ممکن است از نگاه کردن به فیلم خودتان خجالت بکشید، اما مطالب خیلی زیادی در مورد عملکردتان یاد خواهید گرفت. پس از فیلم برداری، فیلم خود را مشاهده
نمایید، نکات مثبت و منفی خود را یادداشت کنید و در صدد رفع آ نها برآیید. برخی افراد از این که فیلم سخنرانی خود را نگاه کنند خجالت می کشند. انجام تمرین سخنرانی جلوی دوربین فیلم برداری ضروری و واجب است.
در حالی که مشغول تماشای ارائه خود هستید، به حوزه های ارتباط چشمی، زبان بدن، واژه ها و آواهای پرُکننده «آم، آه، اِ… »، ارائه آوایی «تأکیدات، بلندی صدا، سرعت گفتار، درنگ » و انرژی خود توجه کنید.
در حوزه ی انرژی، مقیاس آن را بالا ببرید. ارائه ضبط شده خود را تماشا کنید. بهتر است همراه با یک شخص دیگر این کار را انجام دهید. از او بپرسیدکه «شما در مقیاس انرژی در چه سطحی هستید؟» مثلاْ از نمره یک تا ده به شما نمره بدهد. دوباره امتحان کنید، این بار از منطقه ی آرامش خود خارج شوید. درعمل اغراق کنید. صدایتان را بالا ببرید. از حرکات دست استفاده کنید. لبخند بزرگی بر چهره داشته باشید. به سراغ شیوه ای از ارائه بروید که در صورت صحبت کردن به آن نحو، احساس راحتی نخواهید داشت.

حالا دوباره تماشا کنید. انرژی شما تأثیرگذار خواهد بود. خودتان این نکته را درک خواهید کرد. بیشتر افراد انرژی کمی را که در طول یک ارائه دارند، دست کم می گیرند. هنگامی که از آنها خواسته می شود «پیشرفت» کنند و منطقه آرامش خود را ترک نمایند، از این کار لذت می برند. این بهترین راهی است که من برای پیشرفت قطعی می شناسم.

مزایای تمرین سخنرانی جلوی دوربین فیلم برداری:

  • با واقعیت سخنرانی تطابق دارد.
  • با نگاه کردن به فیلم هر چند بار که بخواهید، می توانید کاملاْ حرکات، صدا، کلام، لحن، مکث ها و تأکیدها ی خود را با فرصت تجزیه و تحلیل کنید.
  • با تمرین سخنرانی جلوی دوربین فیلم برداری آنچه را که می خواهید، از منظر حضّار می بینید و می شنوید.

چهار روش تمرین سخنرانی که در بالا توضیح داده شد بخشی از روش های عملی و متعدد تمرین سخنرانی است که شما می توانید با انجام دادن آن ها اجرای سخنرانی خود را بهبود بخشید. «کتاب سخنرا نی به سبک شما» علاوه بر اینکه انواع شیوه های تمرین سخنرانی را به شما می آموزد، به شما کمک می کند که سخنرانی های دلخواه و به سبک خود را طراحی و اجرا نمایید.

جهت دریافت کتاب آموزش سخنرانی «سخنرانی به سبک شما» روی تصویر زیر کلیک نمایید. موفق و پایدار و پیروز باشید.

 

کتاب سخنرانی به سبک شما

کتاب سخنرانی به سبک شما

جهت دریافت نسخه چاپی کتاب سخنرانی به سبک شما مراسم لطفاً بر روی تصویر کلیک نمایید.

برای دریافت نسخه الکترونیکی کتاب سخنرانی به سبک شما مراسم لطفاً بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

جهت دریافت نسخه الکترونیکی

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *