کتاب اسرار سخنرانی و ارائه های استیوجابز

کتاب اسرار سخنرانی و ارائه های استیوجابز

نام کتاب: اسرار سخنرانی و ارائه های استیوجابز

کتاب اسرار سخنرانی و ارائه های استیوجابز - علی پیشدار

کتاب اسرار سخنرانی و ارائه های استیوجابز – علی پیشدار

نویسنده: کارمارین گالو

خلاصه شده توسط: استاد علی پیشدار

تعداد صفحات: ۶۶

دسترسی: خلاصه کتاب اسرار سخنرانی و ارائه های استیوجابز را می توانید بصورت رایگان پس از تکمیل فرم پایین متن، دانلود نمایید.

اسرار سخنرانی و ارائه های استیوجابز - علی پیشدار

اسرار سخنرانی و ارائه های استیوجابز – علی پیشدار

 

 

 

 

 

 

 

 

اسرار سخنرانی و ارائه های استیوجابز – پیشگفتار

چگونه در برابر حضار، فوق العاده عمل کنیم

اجرا در سه پرده نمایش

پرده اول: خلق داستان

پرده دوم :‌ارائه ی تجربه

پرده سوم: پالایش و تمرین

 

پرده اول

خلق داستان

اسرار سخنرانی و ارائه های استیوجابز –

 • صحنه ی اول : (به صورت آنالوگ طرح ریزی کنید.)
 • صحنه ی دوم: (به مهم ترین پرسش، پاسخ دهید)
 • صحنه ی سوم : (حسی پرشور از اهداف به وجود آورید.)
 • صحنه چهارم: (عناوینی توئیتر[۱] مانند بسازید.)
 • صحنه ی پنجم : (نقشه­ی راهی ترسیم کنید)
 • صحنه­ ی ششم : (شخصیت مخالف را معرفی کنید.)
 • صحنه­ ی هفتم: (قهرمان فاتح را آشکار سازید.)

صحنه ی اول

به صورت آنالوگ طرح ­ریزی کنید

اسرار سخنرانی و ارائه های استیوجابز –

متخصصان طراحی، آن­هایی که سخنرانی و ارائه­ های اپل را طراحی می کنند نیز پیشنهاد می­دهند که ارائه دهنده ­ها بیشتر وقت خود را صرف اندیشیدن،‌نقشه کشیدن و نوشتن کنند. نانسی دوئارته، نابغه ­ی پشت پرده­ ی مستند «حقیقتی ناخوشایند» پیشنهاد می ­دهد که اگر یک ارائه ­دهنده تا نود ساعت را صرف ساخت یک سخنرانی و ارائه سی اسلاید می­کند؛ با این حال ،‌تنها یک سوم از آن زمان باید به ساخت اسلایدها اختصاص یابد. بنابراین بیست و هفت ساعت نخست به پژوهش در زمینه­ ی موضوع جمع ­آوری اطلاعات اولیه از متخصصان،‌ساماندهی ایده­ ها ،‌ همکاری با دوستان و همکاران و طرح­ریزی ساختار داستان اختصاص می ­یابد.

ارائه ­ی استیو جابز واژه­ های کمی هست. حالا به نخستین موردی فکر کنید که در منوی جدید پس از کلیک کردن بر روی کلمه ­ی فرمت[۲] می بینید؛ دایره­ های تو پر و شماره­ گذاری. این مسأله به مشکل دوم منجبر می­ شود. هیچ دایره­ ی توپری در ارائه استیوجابز وجود ندارد.

متن­ها و دایره­های تو پٌر کم اثرترین شیوه برای ارائه­ی اطلاعاتی است که ما قصد داریم از سوی مخاطبان به یاد آورده شوند و مطابق آن­ها عمل گردد. دایره­های تو پٌر را برای فهرست خوار و بارتان نگه دارید.

ارائه های لذت­بخش از نظر دیداری، الهام بخش حضار خواهند بود و بله، این کار کارمند کمی کار و تلاش به ویژه در مرحله­ی طرح­ریزی است.

این داستان است که اهمیت دارد

اسرار سخنرانی و ارائه های استیوجابز  – کلیف آتکینسون[۳] ، در کتاب فراسوی دایره­ های تو پٌر ، تأکید می­کند که «مهمترین کاری که شما می­توانید انجام دهید تا به نحوی شگفت ­آور ارائه ­های خود را بهبود بخشید، داشتن داستانی برای گفتن است ، پیش از آن که بر روی فایل PowerPoint خود کار کنید.» آتکینسون شیوه­ های داستان نویسی سه مرحله ­ای را برای خلق سخنرانی و ارائه پیشنهاد می­کند :

۱- نگارش                 ۲- طرح­ ریزی                  ۳- ارائه

تنها پس از نگارش صحنه ­هاست که او اندیشیدن به شکل دیداری را در مورد ظاهر اسلایدها پیشنهاد می­دهد. «برای نوشتن یک نمایش­نامه، باید لحظه به لحظه مسائل مربوط به طراحی PowerPoint مانند فونت ­ها،‌ رنگ­ها، پس زمینه­ ها و حالات تغییر اسلایدها را از هم تفکیک کنید.

(اگرچه این کار غیر منطقی به نظر می­رسد) هنگامی که نخست یک نمایش­نامه را می­نویسید ، به راحتی احتمالات دیداری خود را گسترش می­ دهید؛ زیرا نگارش،‌ هدف شما را پیش از آغاز طراحی تعریف می­کند. یک نمایش­نامه ، قدرت ناشناخته ­ی PowerPoint را به عنوان ابزار داستان­ گویی به روش­هایی که ممکن است شما و مخاطبانتان را شگفت­ زده و مسرور کند، آزاد می­سازد.» با نمایش نامه ای کمل  در دست، شما آماده ی طرح­ریزی و «ارائه»ی تجربه می شوید. با این حال ، نمایش­نامه باید در اولویت باشد.

۹ ویژگی ارائه ­های عالی

اسرار سخنرانی و ارائه های استیوجابز –

۱- عنوان

چه ایده­ ی بزرگی وجود داد که شما می خواهید آن را برای مخاطبانتان بیان کنید؟ آن ایده باید کوتاه (۱۴۰ کاراکتر یا کمتر) ، به یاد ماندنی و به ترتیب فاعل – مفعول – فعل باشد. هنگامی که استیوجابز، از آیفون رونمایی کد، بیان نمود : «امروز اپل، گوشی همراه را دوباره اختراع کرد!» این یک عنوان است. عناوین ، توجه حضار را جلب می کنند و به مردم دلیلی برای گوش کردن ارائه می ­دهند.

۲- اظهار علاقه

آریستوتل[۴] ، پدر فن سخنرانی، معتقد بود که سخنرانان موفق نسبت به موضوعشان باید (اشتیاق) یا علاقه داشته باشند. تعداد کمی از ارتباط برقرار کنندگان، حس هیجان خود را نسبت به موضوعشان ابراز می کنند. استیوجابز، اشتیاق فراوان خود را در هر سخنرانی، بروز می­دهد. کارمندان سابق و حتی برخی از روزنامه­نگاران ادعا کرده­اند که انرژی و اشتیاق او هیپنوتیزم کننده است. چند دقیقه از وقت خود را با پر کردن این جمله صرف ایجاد اظهار علاقه کنید: «من به راستی با دیدن این محصول {شرکت، مؤسسه ، ویژگی و…} به وجد آمدم ، زیرا … » هنگامی که اظهار علاقه را شناسایی کردید، خجالت نکشید، آن را به اشتراک بگذارید.

۳- سه پیام کلیدی

اکنون که تصمیم گرفته اید چه عنوانی را برای ارائه­ی انتخاب و همچنین چه دلیلی را برای اظهار علاقه­ی خود بیان کنید، سه پیامی را که می­خواهید مخاطبانتان دریافت کنند،‌ بنویسید. آن­ها باید بدون نیاز به این که به یادداشت­ها نگاه کنید، به راحتی به یادتان بیایند. صحنه­ی پنجم به این موضوع اختصاص یافته است، اما این نکته را به یاد داشته باشید که شنوندگان شما می­توانند سه یا چهار نکته را در حافظه­ی کوتاه مدت خود به یاد آورند. هرکدام از پیام­های کلیدی با نکات حمایت کننده همراه خواهند شد.

۴- تشبیهات و قیاس­ ها

هنگامی که پیام­های کلیدی و نکات حمایت کننده را خلق می­کنید، تصمیم بگیرید که کدام یک از ابزار سخنرانی، داستان شما را لذت­بخش­تر می­سازد. از نظر آریستوتل، تشبیه «مهم­ترین نکته است» . یک تشبیه – واژه یا عبارتی که موردی را مشخص می کند و برای نشان دادن مورد دیگر برای مقایسه به کار می­رود – ابزاری متقاعد کننده در بهترین فعالیت­های تبلیغاتی بازاریابی و روابط عمومی است. جابز از تشبیهات در گفت و گوها و سخنرانی­ها بهره می­ گیرد. در یکی از مشهورترین مصاحبه ­ها، جابز اظهار داشت: «من اعتقاد دارم رایانه مهم­ترین ابزاری است که ما تکنون ساخته­ ایم. رایانه، همانند دوچرخه برای ذهن ماست».

فروشدگان،‌شیفته ی تشبیهات ورزشی هستند. «همه ­ی ما برای یک تیم بازی می­کنیم)، (این یک بازی تمرینی نیست؛ یک بازی واقعی است» یا «ما هزار ضربه زده ایم و همین طور ادامه می دهیم.» در حالی که تشبیهات ورزشی به خوبی عمل می­کنند،‌ تلاش کنید خود را از آنچه حضار انتظار دارند، جدا کنید.

قیاس ­ها، پسرعموهای تشبیهات و همچنین بسیار تأثیرگذار هستند . یک قیاس، مقایسه بین دو چیز متفاوت است تا برخی شباهت­ها را برجسته سازد. قیاس­ها ما را یاری می­دهند مفاهیمی را که ممکن است برایمان نا آشنا باشند، درک کنیم. (ریزپردازنده، مغز رایانه­ی شماست)، قیاسی است که برای شرکت­هایی مانند اینتل بسیار مؤثر عمل می­کند. به بسیاری از روش­ها،‌ ریزپردازنده همان کاری را برای رایانه انجام می­دهد که مغز برای انسان انجام می­دهد. ریزپردازنده و مغز، دو شیء متفاوت با ویژگی­هایی مشابه هستند. این قیاسِ بخصوص،‌آن قدر مفید و سودمند است که رسانه­ها استفاده­ی زیادی از آن می­کنند. هنگامی که قیاس بسیار مناسبی پیدا می­کنید که به خوبی تأثیر می­گذارد، آن را همراه خود کنید و در سخنرانی­ها ، وب سایت و مسائل بازاریابی از آن بهره گیرید. جابز دوست دارد با استفاده از قیاس­ها بذله گویی کند، به خصوص اگر مناسب استفاده درباره­ی مایکروسافت باشند. در طول مصاحبه­ای با والت موسبرگِ[۵] روزنامه­ی وال استریت ژورنال[۶] ، جابز به این نکته اشاره کرد که بسیاری از افراد می­گویند که نرم افزار آی تیونز[۷] ، نرم افزار کاربردی مورد علاقه­ی آن­ها در سیستم عامل ویندوز است. (مثل این می­ماند که در جهنم به کسی یک لیوان آب یخ بدهیم!)

۵- نمایش ها

جابز صحنه را با کارمندان، شرکا و محصولات به اشتراک می­گذارد . نمایش­ ها ، بخش اعظمی از ارائه های او را در بر می­ گیرند.

۶- شـرکـا

جابز، صحنه­ ی نمایش را درکنار محصولات، با شرکای اصلی نیز به اشتراک می­گذارد. جابز اغلب سن را با افرادی که در موفقیت ­های اپل سهیم هستند، به اشتراک می­ گذارد.

۷- گواه مشتری و تأییدیه ­ها

ارائه­ی «گواه مشتری» یا تصدیق نامه­ها،‌ بخش مهمی از چرخه­ی فروش است. مشتریانِ کمی هستند که می خواهند در خرید یک کالا پیشقدم باشند، به ویژه اگر از لحاظ مالی در مضیقه نیز قرار گرفته باشند. درست همان گونه که استخدام کننده­ها درخواست مدارک و سوابق می­کنند،‌ مشتریانتان نیز می­خواهند داستان­های موفقیت آمیز را بشنوند. این مسأله به ویژه برای شرکت­های کوچک بسیار با اهمیت است. فروش و بازاریابی شما ممکن است در یک بروشور چهار رنگی گلاسه،‌ عالی تأثیر گذار، کلام شفاهی است. عرضه­های موفقیت­آمیز محصولات، به طور معمول مشتریانی دارند که در مرحله­­ی آزمایشی مشارکت داده شده­اند و می­توانند محصولات را تأیید یک مشتری و قراردادن آن ویدئو در وب­سایت و سخنرانی خود، ‌یک گام بیشتر بردارید. حتی بهتر است که یک مشتری را دعوت کنید تا حضوری (یا از طریق وب­کم) در مراسم سخنرانی یا یک گردهمایی مهم فروش به شما ملحق شود.

آیا شما نقد و بررسی­های محصولات خود را توسط افرادی که به شرکتتان تعلق ندارند، در اختیار دارید؟ همیشه در صورت وجود تصدیق­نامه­ی این گونه افراد، از آن­ها استفاده کنید. کلام شفاهی­، ‌یکی از مؤثرترین ابزارهای موجود در بازاریابی است و هنگامی که مشتریانتان ارزش هستند، می­بینند؛ این کار باعث می­شود آن­ها نسبت به تصمیم خریدشان، احساس خوشایند­تری داشته باشند.

۸- کلیپ ­های ویدئویی

تعداد کمی از ارائه دهنده­ها، در طول ارائه­ی خود، کلیپ ویدئویی نمایش می­دهند. جابز اغلب کلیپ­های ویدئویی پخش می­کند. گاهی او ویدئوی کارمندانش را که درباره­ی این است که چقدر از کار با محصول لذت برده­اند به حضار نشان می­دهد. همچنین جابز شیفته­ی نمایش جدیدترین تبلیغات تلویزیونی اپل است.

افزودن کلیپ­ های ویدئویی در سخنرانی و ارائه، به شما کمک می­کند بر جسته و متمایز شوید. شما می­توانید تبلیغات، ‌تصدیق نامه­های کارمندان،‌ صحنه ­هایی از محصول یا فرادی که از آن محصول استفاده می­کنند و حتی تصدیق­ نامه ­های مشتری را نشان دهید. چه چیزی می­تواند از مستقیم شنیدن رضایت یک مشتری متقاعد کننده­تر باشد؟ (اگر او خودش حضور ندارد، از طریق یک کلیپ ویدئویی کوتاه در سخنرانی شما می­توان آن را نمایش داد.) به راحتی می­ توانید ویدئو را به فرمت­های دیجیتال MPEGI ، Windows Media یا Quicktime تبدیل کنید که همگی برای بیشتر سخنرانی­ها و ارائه ­ها به کار برده می­ شوند. به یاد داشته باشید که میانگین کلیپ دیده شده در یوتیوب،‌۵/۲ دقیقه است. محدوده­ ی توجه ما در حال کوچک شدن هستند و درحالی که ویدئو شیوه­ای عالی برای مشارکت حضار فراهم می­ کند،‌ اگر بسیار طولانی باشد، ‌می­تواند نتیجه­ ی عکس بدهد. از کلیپ­های ویدئویی در سخنرانی و ارائه­ های خود استفاده کنید،‌ اما از کلیپ ­هایی که بسیار طولانی ­تر از دو یا سه هفته هستند، خودداری کنید.

۹- تخته ­ی پایه دار،‌ اسباب مناسب و توضیح تصاویر

سه نوع یادگیرنده وجود دارد: دیداری(بیشتر افراد در این دسته قرار می­ گیرند)،‌ شنیداری (شنوندگان) و جنبشی (افرادی که تمایل دارند لمس و احساس کنند.) راه ­هایی بیابید تا همه را جذب کنید. یک ارائه باید چیزی بیش از اسلایدها باشد. از تخته وایت برد یا یک تبلت PC استفاده کنید. «اسبابی» مانند محصولات فیزیکی را برای مردم بیاورید تا ببینند،‌ استفاده و لمس کنند.

تذکرات کارگران

اسرار سخنرانی و ارائه های استیوجابز –

 • پیش از آن که نرم افزار ارائه را باز کنید،‌ طرح­ریزی کنید. ایده ­ها را بر روی کاغذ یا تخته وایت برد ترمیم کنید.
 • دست کم تعدادی از نُه عنصرتوضیح داده شده را در ارائه­ ی خود به کار ببرید تا آن را زنده و پویا جلوه دهید: عناوین،‌ اظهار علاقه ،‌سه پیام کلیدی، قیاس ­ها، ‌نمایش­ها، ‌شریک، ‌گواه مشتری ، ‌کلیپ ­های ویدئویی و اسباب صحنه.
 • همانند استیو جابز سخن گفتن ، با نوع نرم افزار ارائه­ای که شما استفاده می­کنید ارتباط ندارد، نکته­ ی اصلی اینجاست که چگونه داستان را بسازید و ارائه دهید.

صحنه ­ی دوم

مهم­ترین پرسش را پاسخ دهید.

اسرار سخنرانی و ارائه های استیوجابز –

اگر محصولتان به مشتریان کمک می­ کند تا درآمدزدایی کنند،‌ این مطلب را به آن­ها بگویید. اگر به آن­ها کمک می­کند تا صرفه­ جویی مالی کنند، این را به آن­ها بگویید. اگر انجام کاری را برای آن­ها آسان­تر یا لذت­ بخش­ تر می­کند، این را به آن­ها بگویید. این مطالب را خیلی زود، اغلب اوقات و به وضوح به آن­ها بگویید. جابز نمی­گذارد مردم حدس بزنند. او پیش از آن که نوعی فناوری را توضیح دهد که در پسِ یک محصول جدید استفاده شده است،‌ این مطلب را شرح می­دهد که چگونه تجربه­ای را که افراد با رایانه­ ها،‌ ابزار یا موزیک پلیرهایشان دارند، بهبود خواهد بخشید.

هیچکس برای گوش فرادادن به صحبت یا ارائه­ ای که برایش سودمند نیست، زمانش را اختصاص  نمی­دهد. اگر خوب به استیوجابز دقت کنید،‌ متوجه می­شوید که او محصولات را «نمی­فروشد» ؛‌ او رؤیای آینده­ای بهتر را می­فروشد.

آیفون تمامی این امکانات را به جیب شما می­آورد و کار کردن با آن ده برابر آسان­تر است. جابز، پیش از توضیح در مورد «چگونگی» ، ‌درباره­ ی «چرایی» توضیحاتی ارائه می­دهد.

مخاطبان شما به محصولتان اهمیتی نمی­دهند. مردم به خودشان اهمیت می­دهند. به او اعتقاد کارمند سابق اپل ، گای کاوازاکی ، «ضرورت اشتیاق گرایی، این است که با شور و علاقه به مردم نشان دهیم که چگونه می­توانیم با کمک یکدیگ تاریخ­ساز شویم. اشتیاق­گرایی ارتباط کمی با پول و بازاریابی دارد. در حقیقت، اشتیاق­گرایی،‌ ناب­ترین و احساسی­ترین شکل فروش است، ‌زیرا شما یه رؤیا را می­فروشید، ‌نه یک شیء‌قابل لمس را. » رؤیاها را بفروشید،‌ نه محصولات را.

این فقط قسمتی از خلاصه کتاب اسرار سخنرانی و ارائه های استیوجابز. لطفا برای دریافت رایگان متن کامل خلاصه کتاب سخنرانی و ارائه های استیو جابز فرم زیر را تکمیل نمایید.

اشتراک این صفحه

1 دیدگاه

 1. وحید سلطانی گفت:

  با سلام خدمت استاد گرامی جناب پیشدار
  ممنونم از مطالب مفیدی که در وب سایت قرار می دهید.
  خلاصه کتاب اسرار سخنرانی و ارائه های استیوجابز را دانلود نمودم. بسیار جامع و کامل بود. متشکرم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *