تفکر انتقادی چیست؟

تفکر انتقادی - تفکر انتقادی چیست؟ - استاد علی پیشدار

تفکر انتقادی – تفکر انتقادی چیست؟ – استاد علی پیشدار

قبل از اینکه اصلاً توضیح دهیم که تفکر انتقادی چیست؟ مطلب را با پنج مثال شروع می کنیم. سپس به تشریح هرکدام از مثال ها می پردازیم. در ادامه تفکر انتقادی را از زاویه این پنج مثال بررسی می کنیم.

1- در میهمانی دیشب وقتی با یکی از افراد  فامیل وارد بحث شدم. واقعاً مرا در هم ریخت. می دانم که اطلاعاتم صحیح است و مطمئن هستم در مجادله او یک جای کار می لنگید امّا نمی توانم روی اشتباهش انگشت بگذارم.

2- من به یک لپ تاپ نیاز دارم. همه ی شرکت ها ادعا می کنند آخرین و بهترین مدل آن را دارند، واقعاً کدام یک از این ها برای من بهترین خرید است؟

3- روی پایان نامه دانشجوی ام چندین ماه به سختی کار کرده ام. امّا راضی نیستم. به نظر می آید که انسجام ندارد، امّا نمی توانم تشخیص دهم که کجای کار اشتباه است.

4- روی متن سخنرانی ام برای مدت زیادی وقت گذاشته ام، اما باز هم رضایت ندارم به نظر می رسد که سازماندهی کافی در محتوای سخنرانی ام وجود ندارد.

5- خطابه های سیاسی خیلی یک طرفه هستند. کاندیداها حرف می زنند و حرف می زنند و همه چیز را روشن و امیدبخش جلوه می دهند، ولی من هنوز نمی دانم به چه کسی رأی دهم.

آیا هیچ کدام از این موقعیت ها به نظرتان آشنا نمی آید؟ تا به حال خود را در حالت هایی نظیر این ها یافته اید؟ اگر جوابتان مثبت است، بهتر است در کارگاه سخنرانی شرکت کنید.

آموزش سخنرانی و فن بیان

یک دوره کارگاه آموزش سخنرانی و فن بیان  قادر خواهد بود در کنار ایجاد قوت قلب و مدیریت استرس و ترس از سخنرانی همراه با ایجاد اعتمادبه نفس، مهارت های شما را به سطح یک متفکر منتقد ارتقاء می دهد.

این مهارت هاست که میان شخصی که می تواند با فن بیان نظرات خود را بخوبی در یک مناظره بیان کند. با فردی که بسادگی حرفی را می پذیرد و تحت تأثیر قرار می گیرد، مابین شخصی که یک جنس را با خبرگی محک می زند و انتخاب می کند تا آنکه بسادگی فریب می خورد، بین دانشجوی الف و ب، بین رأی دهنده ای که با فکر عمل می کند و آن یکی که انتخابش براساس تصمیمات دیگران است؛ تمایز ایجاد می کند.

تفکر انتقادی چیست؟

تفکر انتقادی؛ تا حدّی یک کار منطقی است. توانایی تشخیص ضعف مباحثات افراد و اجتناب از آن ها در مباحثات خویش، این کارهمچنین شامل توانایی تشخیص واقعیت از نظریه، قضاوت درباره ی اعتبار گفته ها و ارزیابی صحت و سقم مدرک است.

تفکر انتقادی در وسیع ترین مفهوم خویش به معنی تفکر متمرکز و سازماندهی شده است. قدرت مشاهده ی روشن و واضح ارتباط های میان عقاید. اغلب این طور می گویند که در دنیا عقاید جدید اندک است. آنچه هست عقاید ترکیب شده و سازماندهی شده است.

بزرگترین متفکران، دانشمندان و مخترعان اغلب اطلاعات سهل الوصول را گرفته و به گونه ای متفاوت با هم ترکیب کرده اند تا بینش های جدیدی را تولید کنند. این کار نیز تفکر انتقادی است.

ارتباط آموزش سخنرانی و فن بیان با تفکر انتقادی

اگز نمی دانید این مسئله چه ربطی به کلاس و کارگاه آموزش سخنرانی و فن بیان شما دارد، جوابش مفصل است. به عنوان مثال، احتمالن وقت زیادی را صرف سازمان دادن به خطابه های خود می کنید. ممکن است این کار نزد شما صرفن یک تمرین مکانیکی بیاید، در حالی که پیچیده به تفکر انتقادی است. اگر چارچوب وعظ شما از هم گسیخته و آشفته است، اجزای تفکرتان تفکرتان نیزاز هم گسیخته و آشفته است.

از سوی دیگر اگر چارچوب سخن شما واضح و منسجم است، تفکرتان نیز دارای وضعیت خوبی است. انسجام بخشیدن به یک خطابه تنها نظم و ترتیب دادن به عقایدی که تا به حال داشته اید نیست، بلکه بخش مهمی است از طراحی کردن و سرو سامان دادن به خود عقاید.

آنچه در مورد سازمان بندی صحت دارد، در مورد بسیاری از جنبه های سخنرانی عمومی نیز صدق می کند. مهارت هایی که در کارگاه های آموزش سخنرانی و فن بیان می آموزید. می تواند کمکی باشد تا در بسیاری از روش ها نیز متفکر مؤثرتری باشید.

با کار در مورد بیان و تشریح واضح و روشن عقاید خود و نیز درباره لهجه و طرز صحیح ادای آن، توانایی تفکر روشن و صحیح را ارتقاء می دهید و همچنان که قانون استدلال آوردن در سخنرانی را می آموزید، خواهید دید که آن ها چگونه در انواع ارتباطات زندگی  نیز به همین خوبی، به کار می آیند.

با فرا گرفتن توجه انتقادی به سخنرانی های دیگران بهتر قادر خواهید بود عقاید یک سخنران(گوینده ) و حتّی نویسنده را در موقعیت های متعدد و متفاوت ارزیابی کنید.

نگاهی دوباره به پنج مثال فوق

با هم نگاهی به پنج مثال ابتدای مقاله می اندازیم؛ با توجه توضیحات فوق در مورد تفکر انتقادی به سؤالات مربوط به هر مثال پاسخ دهید.

1- آن مرد فامیل در میهمانی دیشب-

آیا تفکر انتقادی عمیق تر می توانست در یک حمله ناگهانی به اشتباهات وی در مباحثه به شما کمک کند؟

2- : خرید یک لپ تاپ-

آیا آگهی ها و تبلیغات شرکت ها منبع قابل اعتمادی برای اطلاعات هستند یا باید سعی کنید اطلاعات بیشتری درباره قیمت ها و انواع مارک هایی که می خواهید، به دست آورید؟

3- پایان نامه دانشجویی-

آیا سازماندهی بهتر و خط مشی روشن و واضح می تواند در ترکیب پایان نامه به شما کمک کند؟

4- متن و محتوای سخنرانی-

آیا می توانید متن و محتوای سخنرانی تان را بهتر و مفید سازماندهی کنید و از متن سخنرانی تان رضایت داشته باشید؟

5- سیاستمداران-

با کنار گذاشتن نقشی که آن ها بازی می کنند و توجه به لُب مطلب- آیا نتیجه گیری های ایشان از شواهد و مدارک مشهود منطقی است؟

نتایج استفاده از کارگاه های آموزش سخنرانی و فن بیان در تفکر انتقادی

اگر از کارگاه های آموزشی سخنرانی و فن بیان استفاده و بهره برداری کامل کنید، خواهید توانست مهارت های خود را در مقام یک متفکر معتقد در بسیاری از شرایط و موقعیت ها ارتقاء دهید. این یکی از دلایلی است که از زمان یونان باستان تا به حال سخنرانی به منزله یک جزو حیاتی و ضروری تعلیم و تربیت در نظر گرفته شده است.

پیشنهاد می کنم برای رسیدن به تفکر انتقادی و در نتیجه رسیدن به بسیاری از اهداف خود در زندگی که نمونه هایی از آن در بالا بدان اشاره شد، در دوره جامع آموزشی سخنرانی و فن بیان استاد علی پیشدار که توسط مجموعه آموزشی گنج نهان ایرانیان در بندرعباس برگزار می شود شرکت نمایید.

من علی پیشدار هستم.

–        مربی و مدرس آموزش تخصصی سخنرانی و فن بیان و مهارت های ارتباطی( ارتباط مؤثر، اعتمادبه نفس، عزت نفس)

–  مدرس دوره های آموزشی در سازمان مدیریت دولتی و مجموعه های آموزشی داخل و خارج از کشور

–        کارشناس ارشد آموزش و برنامه ریزی به 27 سال سابقه کار

–        نویسنده کتاب سخنرانی به سبک شما( راهنمای جامع آموزش سخنرانی)

–        مدیرعامل مجموعه آموزشی گنج نهان ایرانیان ( یک بار آموزش یک عمر آرامش…)

–        مدیر وب سایت آموزشی سخنرانی، فن بیان و مهارت های ارتباطی( تغییر و تحول فردی و گروهی)

راه های ارتباطی با ما:

اینستاگرام:         Sokhanrani.fanebayanتلگرام: @ganjenahaniranian     تلفن: 07633511245 همراه: 09173631220

ثبت نام چهاردهمین دوره جامع آموزش سخنرانی و فن بیان- بندرعباس

با نام و یاد خدای بخشاینده و مهربان

ثبت نام چهاردهمین دوره جامع آموزش سخنرانی و فن بیان مجموعه آموزشی گنج نهان ایرانیان در بندرعباس آغاز شد…

دوره جامع آموزش سخنرانی، فن بیان و اعتمادبه نفس بندرعباس

دوره جامع آموزش سخنرانی، فن بیان و اعتمادبه نفس بندرعباس

برای شرکت در این دوره لطفن با شماره های 07633511245-09172325122 تماس حاصل فرمایید.

دوستتان داریم…

اشتراک این صفحه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *