یخ شکنی در شروع سخنرانی _ حین سخنرانی

یخ شکنی در شروع سخنرانی

یخ شکنی در شروع سخنرانی

 یخ شکنی در شروع سخنرانی _ حین سخنرانی

یخ شکنی در شروع سخنرانی – اجرای سخنرانی- شما متن سخنرانی را نوشته اید. بارها آن را تمرین کرده اید. بارها آن را شنیده اید. قسمت های شروع و پایان آن را حفظ کرده اید و الان کاملاً بر سخنرانی خود تسلط دارید. هرچند هنوز مثل هر سخنران مجرب، شما هم استرس دارید، اما آماده اید که به پشت تریبون یا روی سن بروید و بازی خود را شروع کنید.

یخ شکنی چیست؟

همیشه از طرف مخاطبان در اثر رفتارها و عواملی همچون تعصبات مخاطب، دانش کم سخنران، مسائل فرهنگی ، نداشتن تجربه سخنرانی معرفی بیش از حد و بیش از انتظار سخنران از طرف مجری و غلو کردن، صدا و ظاهر نامتناسب سخنران، توجه سخنران به بخشی از مخاطبان و غیره، نسبت به صحبت های سخنران گارد شکل میگیرد و این موضوع باعث ایجاد حس ناخوشایند و جو سنگینی در سالن می شود و روند سخنرانی را مختل میکند. این اتفاق می تواند در ابتدا یا در جریان سخنرانی بیفتد. در این جا است که یخ شکل می گیرد و یخ شکنی لازم می شود!

چرا یخ شکنی کنیم؟

زمانی که جو سنگینی در اثر رفتارهای بالا ایجاد می شود، مخاطب نیز خسته شده و توجه آن ها کم می شود، سخنران باید مراقب خیلی از مسائل باشد. مثلاً این که سخنران نمی تواند خودش را آن طور که باید و شاید بروز دهد.

رفع این معضل انرژی زیادی از سخنران می گیرد؛ و سخنران باید یخ شکنی کند تا کار آموزش و مسیر سخنرانی ساده شود. تقریباً هیچ روش ثابتی برای یخ شکنی وجود ندارد وکاملاً به خلاقیت سخنران و شرایط موجود بستگی خواهد داشت.

یخ شکنی در شروع سخنرانی و راهکارها

یخ شکنی در شروع سخنرانی – در ابتدای سخنرانی قبل از معرفی خود، بهتر است یک یخ شکنی کنید. با مخاطب ارتباط برقرار کنید و کار را برای مخاطب و خودتان ساده نمایید. یک نوع یخ شکنی می تواند با خوش آمدگویی به مخاطبان و تشکر و قدردانی کردن از مسئولین برگزارکننده صورت پذیرد.

مثلاً بگویید: «سلام دارم خدمت شما حضار محترم از اینکه در این صبح جمعه تشریف آوردید و از خواب و سایر کارهایی که می توانستید انجام دهید گذشتید تا بتوانید بر دانش خود بیفزایید.متشکرم از همه شما که اهل عمل و آموزش هستید و سپاسگزارم. جا دارد که خودتان را تشویق کنید. همچنین از دست اندرکاران و مسئولان محترم جناب آقای … رئیس محترم… و آقای …مدیر محترم … و سرکار خانم … عضو محترم… که همه در برگزاری این همایش و سمینار تاش فراوان نمودند، تشکر و قدردانی می کنم. قطعاً برگزاری چنین سمینارهایی نیازمند تلاش و هماهنگی های لازم می باشد که این عزیزان عالی انجام دادند از همه این بزرگوران ممنون و متشکرم لطفاً تشویقشان کنید. متشکرم.»

یک مثال دیگر؛

«به نام خدا خیلی خوشحالم که امروز در جمع مردم خونگرم و مهمان نواز خطهه جنوب کشور هستم. امروز که من در اینجا مهمان شما هستم خیلی احساس خوبی دارم هر چند که برای بار اول در این جا حضور دارم، اما احساس میکنم این فضا و این مردم برای من آشنا هستند. از همه شما ممنون و متشکرم که چنین جوی را برای من به وجود آوردید از همه شما سپاسگزارم و دوست دارم که خودتان را به نحوی شایسته تشویق نمایید.»

باز هم در اینجا در ادامه می توان از برگزارکنندگان قدردانی کرد. همچنین یخ شکنی را می توانید با یک لطیفه و شوخی به جا که بصورت بداهه بیان می شود و از اتفاقات بوجود آمده در سالن یا محل اجرا می باشد، شروع کنید. باخنداندن حضار آن ها را به وجد آورده و با خود همراه نمایید. بعد ادامه می دهیم که امروز قصد داریم در خصوص مثلاً مدیریت زمان یا مدیریت ترس از سخنرانی یا… صحبت کنیم.

این ها چند نمونه از یخ شکنی در ابتدای سخنرانی است و شما می توانید با توجه به موضوع، مخاطب، مکان و سایر عوامل دیگر سخنرانی یخ شکنی های متفاوتی داشته باشید. شاید هم برای جلب توجه در شروع سخنرانی با یک شروع متفاوت آغاز کنید، سپس در ادامه به یخ شکنی خود ادامه دهید. در سمینارهایی که از چند سخنران بهره میبرند و شما جزء سخنرانان بعدی هستید شاید نیاز به یخ شکنی ابتدای سخنرانی نباشد. در صورتی که شما اولین نفر هستید خصوصاً در یک جمع جدید، حتماً این کار را انجام دهید. پس از اجرای سخنرانی می توانید سخنرانی ضبط شده خود را جهت بازخورد و بهبود کار نگاه کنید. سخنرانی خود را اصلاح کنید و روش های سخنرانی خود را ارتقاء دهید.

یخ شکنی در حین سخنرانی و راهکار ها

گاهی پیش می آید موضوعاتی که بعضاً ایجاد گارد و جو سنگین می کنند، در حین اجرای سخنرانی نیز اتفاق بیفتد. مثلاً اگر سخنران یک سؤال بی ربط بپرسد ایجاد گارد می کند و نه تنها که یخ شکنی نمی کند بلکه یخ هم ایجاد می کند یا نمایش یک فیلم ناراحت کننده تخصصی برای مخاطب عام می توان د جو سالن را به هم بریزد؛ بنابراین در این جا نیز یخ شکنی لازم است، با روش هایی مثل سؤال پرسیدن متناسب مخاطب و شرایط، اشاره به یک اتفاق ، انجام کار عملی توسط مخاطب، بیان یک موضوع فرهنگی در زمینه مثبت، پخش یک فیلم کوتاه و با حال! اشاره کردن و ارتباط گرفتن با یک فرد مشترک بین مخاطب و سخنران و غیره می توان این موضوع را مدیریت کرد.

طولانی، بهتر نیست!

در شروع کار رسمی سخنرانی ام، در طول زمان سخنرانی که در اختیار داشتم یا در کارگاه هایی که برگزار می کردم وسوسه می شدم که پس از پایان زمان هنوز هم به حرف زدن ادامه دهم و با این کار خود را خیلی با هوش تر و با معلومات نشان دهم؛ به دلیل همین کار در بعضی مواقع پیش می آید که در اثر زیاد صحبت کردن دچار اشتباهات گفتاری شوید و این عامل می تواند به حیثیت و اعتبار شما لطمه وارد کند. حوصله مخاطب را سر می برید و اشتیاق آن ها را برای شنیدن سخنرانی های بعدی خود از دست می دهید.

اولین مسئله در تصمیم گیری برای مدت زمان سخنرانی این است که:

اولاً؛ چقدر وقت برای سخنران در نظر گرفته شده است. اغلب، این موضوع از طرف برگزار کننده اعلام می شود و شما هیچ دخالتی در این مورد ندارید. هر میزان زمانی که به شما تعلق دارد، این را به عنوان یک اصل در نظر بگیرید که زودتر سخنرانی تان را تمام کنید تا دیرتر. با این کار به مخاطبان لطف می کنید.

گوش دادن به یک سخنرانی طولانی آن قدر بد است، چه برسد که آن سخنرانی خودش هم بد باشد. اگر می خواهید سخنرانی عالی خود را با فرا رفتن از زمان اختصاص داده هدر دهید به حرف زدن پس از اتمام وقت ادامه دهید. زمان بیست دقیقه برای یک سخنرانی معمولی زمان مناسب و مفیدی هم برای شما و هم برای مخاطب است، هرچند که برای سخنرانی هایی مثل جشن ازدواج یا سخنرانی در یک مجمع ملی نیاز به زمان کمتر یا بیشتر ی دارید.

از این زمان (۲۰)دقیقه می توانید یک دقیقه را برای معرفی خودتان و بیان موقعیت مخاطب برنامه، دو دقیقه برای ارائه مطالب جذب کننده، مثل؛ یک داستان، تجربه شخصی، نوارهای ویدئویی، نقل قول یا شوخی، ۱۵ دقیقه برای ارائه بدنه سخنرانی و دو دقیقه پایانی را به جمع بندی و اشاره به آغاز و عناوین اصلی، داستان یا نقل قول اختصاص دهید.

ترک صحنه

وقتی به پایان صحبت خود می رسید باید این را به مخاطبان نشان دهید. هیچ گونه ابهام یا نکته گنگی نباید در ذهن مخاطب باقی بماند. مخاطبان باید متوجه شوند که سخنرانی شما در حال اتمام است. وقتی سخنرانی تمام شد. لازم است که آرام بایستید. یک چهره دوستانه در جمع را انتخاب و به او نگاه کنید. اگر شرایط مناسب بود به او لبخند بزنید تا نشان دهید که سخنرانی تان تمام شده است. با لباستان و میکروفن بازی نکنید، از حرکت کردن به جلو و عقب یا طرفین خودداری کنید و مثل یک چوب لباسی ساکن بایستید.

در این هنگام مخاطبان آماده اند که شما را تشویق کنند. فقط باید به آن ها اشاره کنید که وقت آن رسیده است؛ پس از چند ثانیه که معمولاً برای شما مثل چند دقیقه می گذرد، حضّار شروع به تشویق کردن و کف زدن می کنند. اول یکی، بعد دیگری و سپس تمام آن ها این کار را انجام خواهند داد. به تشویق کنندگان نگاه کنید، لبخند بزنید، سر خود را به آرامی تکان دهید و زیر لب بگویید متشکرم. بعد از چند لحظه که تشویق به اوج خود رسید، با گفتن یک متشکرم بلند و رسا و درصورت امکان با بلند کردن دست صحنه را ترک کنید.

آثار یک سخنرانی خوب

قدرت شما در اجرای یک سخنرانی جذاب و مؤثر در تمام شرایط تجاری یا اجتماعی می تواند آثار مهمی در زندگی تان داشته باشد. این کار می تواند توجه افراد تأثیرگذاری را نسبت به شما جلب کند که می توانند به شما کمک کنند و درهایی مهم به روی حرفه و زندگی شما گشوده شود.

با اجرای سخنرانی می توانید شغل و درآمد بهتری پیدا کنید و سریع تر به مقام بالاتری دست یابید. مهم تر این که توانایی شما در ارائه یک سخنرانی خوب برای گروه های کوچک و بزرگ، اعتماد به نفس، عزت نفس و غرورتان را افزایش می دهد. وقتی بتوانید دیگران را با راه های مختلف تحت تأثیر قرار دهید و ترغیب کنید، احساس قدرت و موفقیت به شما دست می دهد. خبر خوب اینکه هیچ مانع و محدودیتی وجود ندارد، مهارت سخنرانی را می توان با تمرین و تکرار، کسب کرد.

مدیریت سؤال کنندگان در سخنرانی ؛ کتاب آموزش سخنرانی به سبک شما

کتاب سخنرانی به سبک شما

جهت دریافت نسخه چاپی کتاب سخنرانی به سبک شما مراسم لطفاً بر روی تصویر کلیک نمایید.

برای دریافت نسخه الکترونیکی کتاب سخنرانی به سبک شما مراسم لطفاً بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

جهت دریافت نسخه الکترونیکی

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *