مواجهه با عوامل اختلالات انسانی در هنگام ارائه سخنرانی

اختلالات انسانی در سخنرانی – ما در سخنرانی با انسان ها سر و کار داریم. انسان موجودی پیچیده است که خیلی از رفتا رهای او قابل پیش بینی و تشخیص نیست. هر لحظه می توان انتظار برخوردهای گوناگون از آن ها داشت که به صورت عمدی یا غیر عمدی اختلالاتی را به وجود آورند.

برخی از این اختلالات انسانی در سخنرانی را در زیر مورد بررسی قرار می دهیم.

  • عوامل انسانی می توانند خارج از محیط برگزاری سخنرانی اختلال ایجاد کنند. در حال سخنرانی هستید که سرو صدای زیادی از بیرون شنیده می شود هر چند که این موضوع معمولاً در سالن ها محسوس نیست اما در یک کلاس یا کارگاه آموزشی این مورد به مراتب بیشتر خود را نشان خواهد داد. این موارد خاص ممکن است در اثر یک تصادف شدید، حضور آتش نشانی در نزدیکی محل برگزاری یا تعقیب یک خلاف کار توسط پلیس باشد. همه این موارد می توان د حواس مخاطب را پرت کند. آن ها به طور ناخودآگاه برای بیرون رفتن تمایل دارند. در اینجا اگر می شود با گفتن چند جمله در همین رابطه، مسئله ی به وجود آمده را ختم به خیر کنید. وگرنه با مخاطبان همراهی نمایید. برای لحظاتی سخنرانی را قطع کنید، اجازه بدهید که مخاطب از لحاظ کنجکاوی تخلیه شود و به جای خود برگردد. مثلاً می توانید به آ نها اجازه بدهید که کنار پنجره بروند و شرایط را دنبال کنند. در هنگام وقوع زلزله شرایط متفاوت خواهد بود و شرایط در اختیار سخنران نیست. تصمیمات لازم توسط مخاطب گرفته خواهد شد!
  • افرادی هستند که اکثر مواقع، زودتر از موعد مقرر به سالن می آیند درحالی که شما در حال چک کردن اسلایدهایتان و تمرین روی سن هستید. آن موقع است که باید تمرین خود را قطع کرده و سریعاً اسلایدها را از روی
    پرده نمایش کنار بکشید. زیرا در صورت مشاهده تمرین سخنرانی شما ممکن است مخاطب تصویری از ناتوانی یا ضعف شما در ذهن خود تداعی نماید و برداشت عدم تسلط بر سخنرانی را داشته باشد و این در روند جذب مخاطب تآثیرگذار خواهد بود. همچنین در صورت مشاهده اسلایدها توسط مخاطب در زمان تمرین کردن شما، مطالب شما برای مخاطب تکراری خواهد شد و این جذابیت محتوای سخنرانی را کاهش خواهد داد.
  • در مقابل افرادی هستند که دیرتر به محل سخنرانی می رسند و حواس سایر مخاطبان را پرت می کنند، در این زمان بهترین حالت این است که از مسئولین برگزارکننده کمک بخواهید. تازه واردها را با سکوت، راهنمایی و هدایت کنند تا در جایگاه خود قرار گیرند.

اگر در جمع های کوچک هستید که هنوز تعدادی نیامده اند و انتظار حضور آ نها را دارید، بهتر است کمی صبر کنید. می توانید با نمایش یک ویدئوی کوتاه، بقیه حضّار را سرگرم کنید. هر چه اطلاعات تان در مورد افراد و مخاطبان بیشتر باشد، بهتر می توانید تصمیم گیری کنید.(شناخت مخاطب)
من به بعضی از شهرها بیشتر از چند بار سفر می کنم. کارگاه هایی برگزار می کنم که باید به صورت هفتگی در آنجا باشم. چون شهر کوچک است و ترافیک کمتری وجود ندارد، اکثر افراد حضور خود را به دقایق آخر موکول می کنند و همیشه چند دقیقه دیرتر در کلا س حاضر می شوند. من که در جلسه دوم به این موضوع پی بردم و بلافاصله رویکردم را در نحوه ی برگزاری کلاس تغییر دادم.

برای اینکه افرادی که به موقع آمده اند آزرده خاطر نشوند با نمایش یک فیلم سخنرانی کوتاه برای آ ن ها، منتظر حضور بقیه می مانم. سایرین هم بعد از چند دقیقه تأخیر وارد می شوند و کارگاه عملاً شروع می شود.

  • در طول سخنرانی افراد ی هستند که جلسه را ترک می کنند. این مسئله ممکن است در روند کار شما اخلال ایجاد کند در گرو ه های کوچک، افراد معمولاً علت رفتنشان را توضیح می دهند . اما در گرو ه های بزرگتر این اتفاق نمی افتد. اگر صحبت های شما آن قدر جذاب و تأثیرگذار است که این را در چهره مخاطبان می بینید، با خارج شدن تعدادی از افراد هیچ واکنشی نشان ندهید و سایر حضّار هم قطعاً توجهی نخواهند کرد. چون خروج این تعداد از افراد می تواند ناشی از پیش آمدن کاری برای خود آ ن ها باشد.

مثلاً ممکن است، خواسته باشند با موبایل خود صحبت کنند و برای احترام به سخنران و جمع از محیط خارج شوند و امکان دارد که دوباره بگردند. شاید فرد یا افرادی که از کارگاه آموزشی خارج می شوند قضای حاجت دارند. با این افراد مثل دانش آموزان برخورد نکنید، اصلاً  به روی خودتان نیاورید.

در صورتی که گروه زیادی سالن را ترک می کنند باید رویکرد خود را تغییر داده و در ارائه خود تجدیدنظر کنید. مثلاً باگفتن؛ تا اینجا مبحث ما بیشتر تئوری بود بعد از این کاربردی است و بیشترین تأثیر را دریافت خواهید کرد. هر چند که از تکنیک ها و ابزارهای لازم برای جلب توجه و ترغیب آن ها برای گوش فرا دادن و ماندگاری بیشتر استفاده می کنیم. باید به این نکته مهم نیز توجه داشته باشیم که انسان ها اختیار خود را دارند و ما نمی توانیم آن ها را مجبور به توقف نماییم.

  • افراد مخرب معمولاً در همه جا پیدا می شوند؛ آن هایی که با سؤالات بی جا و چالش برانگیز روند کار را دچار اختلال می کنند. بعضی هم ناآگاهانه دست به این کار می زنند. همه این ها برای شما مشکل زا خواهد بود. نحوه مدیریت این سری افراد را می توان در احترام گذاشتن به آن ها و حفظ خونسردی خودتان دانست، از کوره در نروید!، ضمن تشکر از سؤالی که کرده اند با محبت رفتار کنید. با این کار بقیه حضّار هم از شما حمایت خواهند کرد.

برای اینکه با مطالب بیشتر و کاملتر در خصوص آموزش سخنرانی و  اصول و فنون اجرای سخنرانی در شرایط مختلف آشنا شوید؛ پیشنهاد می کنم حتماً کتاب آموزش سخنرانی به زبانی ساده و روان و کاربردی را از طریق کلیک روی تصویر زیر دریافت نمایید.  برای همه دوستان آرزوی موفقیت روز افزون از خداوند منان دارم. امیدوارم در تمام مراحل اجرای سخنرانی تان سربلند و پیروز باشید. متشکرم – علی پیشدار

 

اختلالات انسانی در سخنرانی

کتاب آموزش سخنرانی به سبک شما – اختلالات انسانی در سخنرانی

جهت دریافت نسخه چاپی کتاب سخنرانی به سبک شما مراسم لطفاً بر روی تصویر کلیک نمایید.

برای دریافت نسخه الکترونیکی کتاب سخنرانی به سبک شما مراسم لطفاً بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

جهت دریافت نسخه الکترونیکی

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *