مدیریت سؤال کنندگان در سخنرانی (هنگام اجرای سخنرانی)

مدیریت سؤال کنندگان در سخنرانی: قطعاً در طول سخنرانی افرادی پیدا می شوند که چند سؤالی از شما بپرسند یا اینکه بخواهند بحث را به حاشیه بکشانند. در زیر مواردی از این قبیل را بررسی و را هکار آن را بیان می کنیم:

مدیریت سؤال کنندگان در سخنرانی ؛ مورد توجه قرار گرفتن:

 • برخی از افراد می خواهند که با سؤال کردن مورد توجه قرار بگیرند؛ این افراد از اینکه دیگران به آ نها توجه کنند لذت می برند و می خواهند خودنمایی کنند. راهی که می تواند آ نها را به مقصود خود برساند این است که با طرح سؤالاتی بعضاً پیش پا افتاده جو و فضا را در اختیار خود میگیرند. گاهی امکان اینکه در حین بحث نیز به چند مورد بی جا و نامربوط گیر بدهند، زیاد است. مثلاً؛ چرا اسلایدها این طوری هستند؟ یا این اسلاید به این بحث نمی آید.
  اگر امکان پاسخ دادن وجود دارد سریعاً این کار را انجام دهید و به ادامه بحث بپردازید. یا اگر در جلوتر برای سؤالات آ نها توضیحات تکمیلی دارید این نکته را یادآور شوید. خود را در جریان یک بحث بیهوده نیندازید مبادا که این جریان، نتیجه گیری سخنرانی را به تعویق انداخته و زمان را تلف کند.

مدیریت سؤال کنندگان در سخنرانی ؛ متخصصان:

 • متخصصان از جمله افرادی هستند که سؤالاتی را خواهند پرسید؛ این افراد برای اینکه دانش و تخصص خود را به رخ دیگران بکشند سؤالاتی خواهند کرد. آ نها با سؤالات، بحث ها و نظریاتی که اظهار می کنند روند سخنرانی شما را به تعویق می اندازند.

در برابر این افراد، اگر فرصتی ایجاد شد قبل از سخنرانی و گرنه در حین سخنرانی حمایت خود را از آ ن ها نشان دهید و تجربه و تخصص آن ها را تحسین کنید. چون این افراد معمولاً می خواهند از این طریق پُز بدهند. به محض اینکه مکثی کردند کلام را در دست بگیرید و از آ نها سپاسگزاری کنید و از دیگران بخواهید که آ نها را به خاطر سؤال خوبشان تشویق کنند. گاهی نیز اگر سؤالات آ نها زیاد شد و بحث را به حاشیه کشاند، رو به سایر حضّار کنید و سؤال آ نها را تکرار و از مخاطبان بپرسید. جواب آ نها را از طریق مخاطبا ن بدهید. در واقع به وسیله سایر مخاطبان آ نها را خاموش می کنید.

مدیریت سؤال کنندگان در سخنرانی ؛ افراد با تجربه:

 • افراد با تجربه و قدیمی در یک سازمان که خود را سردمدار آن حوزه می دانند. به اصطلاح خود سؤالاتی سخت و کار ی می پرسند، این افراد چالشی صحبت می کنند. خصوصاً اگر شما از خارج از سازمان آنها آمده و جوانتر هستید. با این کا ر می خواهند تجربه خود را نشان دهند . شناخت مخاطب در این جا اهمیت خود را به خوبی نشان می دهد. از قبل سازمان مربوطه را بررسی کنید و تحقیقات لازم را انجام دهید تا بتوانید پاسخ سؤالات احتمالی را در جیب داشته باشید .

در هنگام پاسخ دادن نیز مستقیم به سراغ جواب سؤال نروید، بعد از گفتن چند مطلب توضیحی و با اقتدار و حفظ موضع، جواب را بدهید. اگر پاسخ این افراد را نداشته باشید چیزی جز شرمندگی و درماندگی نصیب سخنر ان نخواهد شد.

مدیریت سؤال کنندگان در سخنرانی ؛ سایر سؤال کنندگان و بحث کنندگان:

افراد دیگری نیز هستند که به دلایل متعدد در بحث ها شرکت می کنند و سؤالاتی را مطرح می کنند. در زیر به دنبال ارائه چند مثال هستیم:

 • برخی افراد بنا به هر دلیلی متوجه منظور شما نمی شوند. بنابراین در این خصوص اقدام به طرح پرسش می کنند. ضمن تشکر از سؤال کردن آن ها به پاسخ مربوطه طبق شرایط اقدام نمایید. پیشنهاد ما این است، در مواردی که در اثر عدم درک موضوع توسط مخاطب سوال به وجود می آید، اقدام به توضیح آن کنید.
 • بعضی از افراد اگر موفق به درک مناسب از صحبت های شما نشده و فرصت یا موقعیت سؤال کردن را نداشته باشند تصمیم می گیرند که در این خصوص از بغل دستی خود توضیح بخواهند.
 • شاید موضوعی مهم برای اشخاص پیش بیاید یا این که خودشان بخواهند در مورد موضوعی که سخنران صحبت می کند اظهار فضل کنند. لذا سعی می کنند با کنار دستی خود هم صحبت بشوند.
 • اگر شما شور و شوق کافی نداشته باشید و سخنان شما کسل کننده باشد. برخی از حضّار ترجیح می دهند که به دنبال تفریح خودشان باشند. با موبایل خود بازی کنند یا چرتی بزنند.

این گفت وگ وهای حاشیه ای به هر دلیل که اتفاق بیفتد باید مطلع باشید که ممکن است جدّی و واقعی باشد، نه عمدی. در هرصورت این بحث های متفرقه می تواند، حواس سخنران و سایر حضّار را پرت کند. در این موارد می توانید صحبت نکنید، منتظر باشید تا آ نها صحبتشان تمام شود. سپس از آ نها بخواهید اگر صحبتی یا نظری یا سؤالی دارند از شما بپرسند. در این مورد خاص شما باید در خصوص لحن و نحوه بیان خود دقّت کنید که مبادا در این بین توهینی به مخاطب شود.

مدیریت دشمنی و انتقاد شدید برخی از حضّار

هر چند افرادی که بخواهند به طور مستقیم مخالفت خود را نشان دهند کم هستند اما در مواقعی باید انتظار چنین افرادی را هم داشته باشید که با ایده ها و صحبت های شما مخالف هستند. در این گونه موارد؛

 • آرامش خود را حفظ کنید.
 • مراقب نحوه پاسخ گویی خودتان به چنین افرادی باشید. هر نوع واکنش شما با چنین افرادی مدت ها در اذهان عموم خواهد ماند؛ بنابراین خیلی با دقّت به آ نها گوش دهید و ضمن تشکر، محبت خود را به آن ها نشان دهید. مسائل مطرح شده را از زاویه دید آن ها بنگرید و خود را جای آن ها قرار دهید.(اصل همدلی)

می توانید این طور فکر کنید که از موضوع پیش آمده چیز مثبتی دستگیرتان می شود. تجربه ی جدیدتر ی به دست می آورید و پخته تر می شوید. عصبانیت شما در این مواقع اصلاً به نفع شما نیست، مردمی که آنجا هستند انتظاری فراتر از سخنران دارند. این رفتار شما باعث می شود که احترام خود را از دست بدهید. با همدلی به آ نها پاسخ دهید و از دیدگاهی که دارند تشکر کنید و خود را در حالتی فرض کنید که دارید با یک دوست صحبت می کنید. به دنبال نقاط مشترک در صحبت های فرد منتقد بگردید. مطالب مفید و ارزنده ای اگر بیان شد دوباره تکرار کنید. نسبت به آ نها بی اهمیت نباشید.

حتماً پاسخی برای این افراد در نظر بگیرید . اگر سخنانشان بی اهمیت است و قصد اختلال و خصومت دارند نشان ندهید که حرف های آن ها ربطی به محور سخنرانی ندارد؛ مثلاً نگویید : این موضوع هیچ ربطی به موضوع سخنرانی ندارد، لطفاً این سؤالات را این جا مطر ح نکنید!
این گونه پاسخ دادن شأن و منزلت شما را پایین می آورد و شما را انسانی ضعیف جلوه می دهد که در برابر یک انتقاد، کم می آورید . دست آخر اگر سؤالات زیاد و گاهی تند است و مسیر سخنرانی را عوض می کند می توانید از آن ها بخواهید که بعد از سخنرانی پاسخشان را خواهید داد.

مواجهه با برخی از مشکلات پیش بینی نشده

هر چند که خود شما و همه شرایط برای اجرای یک سخنرانی آماده است باز هم ممکن است که مسائل و مشکلاتی پیش بینی نشده به وجود بیاید و اجرای شما را تحت تأثیر قرار دهد. در زیر، چند نمونه از این قبیل موارد را بیان می کنیم:

 • عطسه کردن یا سرفه های خشک و تکراری می تواند اعصاب مخاطبان و خود شما را به هم بریزد و در کار شما اختلال ایجاد کند. این کار در جمع های کوچک نمود بیشتر ی دارد تا در جمع های بزرگ تر. در جاهای کوچک می توانید به شخص پیشنهاد یک لیوان آب را بدهید و از او بخواهید برای چند لحظه ای بیرون برود و مشکل را به نحوی کمتر کند یا اینکه لحظه ای صبر کنید تا حالشان بهتر شود، بعد به ادامه بحث بپردازید.
 • اگر شخصی وضعیت حاد پیدا کرد مثلاً دچار سکته یا غش شد حتماً سخنرانی را قطع کنید، به کمک او بشتابید و درخواست کمک کنید.
 • گر شما یکی از چند سخنرانی باشید که قرار است در یک همایش یا سمینار صحبت کنید، هرگز نم یتوانید پیش بینی کنید که سخنرانان قبلی شما چه تأثیری روی مخاطب خواهند گذاشت. از آن ها چگونه استقبال خواهد شد و چه نوع سخنرانی را اجرا خواهند کرد. هر نوع عملکرد آ نها از نحوه ترک کردن حضّار تا طرز بیانشان بر خلق وخو ی مخاطب اثرگذار خواهد بود. آخرین جملات و نحوه پایان دادن به سخنرانی توسط سخنران قبلی است که تعیین می کند شما باید چگونه سخنرانی را شروع کنید.
 • سخنران چندم بودن نیز مهم است چون امکان دارد سخنران یا سخنرانان قبلی همان صحبت هایی را که قرار است شما داشته باشید، آگاهانه یا ناآگانه بیان کنند. در این جاست که دست شما خالی می شود. سریعاً تصمیم بگیرید و از زاویه ای دیگر به موضوع نگاه کنید. همیشه اگر جزء یکی از چند سخنران هستید زود تر به سالن بیایید و اوضاع را بررسی کنید. صحبت های سخنرانان قبلی را بشنوید تا بتوانید تصمیم به جا و اصولی بگیرید. با برگزارکننده هماهنگ کنید که جزء سخنرانان اول باشید. در ابتدای کار، مخاطبا ن انرژی کافی دارند، مطالب شما جدید است و احتمال به سرقت رفتن آن هم کم می شود.

تجربه اندوزی کنید

در پایان؛ با این دید به مشکلات نگاه کنید که آن ها به هر نحو و طریقی وجود دارند و خیلی از آ نها در حوزه اختیارات ما نیست. با این دید نگاه کنید که همین مشکلات م یتوانند باعث شوند که شما با تجربه شده و پیشرفت نمایید. بهتر است با آ نها کنار بیایید، آ نها را بپذیرید و درصدد حل آن ها برآیید.
بسیاری از مشکلات را می توان با پیشگیری ها و آمادگی و تمرین حل کرد. با موقعیت هایی که در این خصوص به وجود می آید شما چیزهای زیادی یاد می گیرید و کم کم به اعتماد به نفس شما افزوده می شود. می توانید با هر چالشی رو برو شده و آن را به خوبی مدیریت کنید. به خاطر داشته باشید که؛ افراد موفق نیمه ی روشن واقعه را می بینند. به امید موفقیت های بیشتر شما در ارائه سخنرانی هایتان. دوستدار شما علی پیشدار

کتاب آموزش سخنرانی به سبک شما را با کلیک روی تصویر زیر دریافت نمایید.

مدیریت سؤال کنندگان در سخنرانی ؛ کتاب آموزش سخنرانی به سبک شما

کتاب سخنرانی به سبک شما

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *