مدیریت زمان در هنگام ارائه سخنرانی(speaking Time management )

مدیریت زمان ارائه سخنرانی: تغییرات زمانی نیز جزء مسائلی است که هر از چند گاهی ممکن است بدون دخالت شما گریبانگیرتان شود.

مدیریت زمان ارائه سخنرانی: مواردی به شرح زیر می تواند از این دست باشد:

  • اطلاع می یابید که زمان سخنرانی شما تغییر کرده است. سخنرانی صبح شما به بعد از ظهر یا فردا موکول شده است. یا برعکس آن، از شما درخواست کنند زودتر سخنرانی خود را اجرا کنید. خبرها را در آخرین لحظاتی که خود را آماده می کردید، به شما داده اند.

باز هم با روش آتش نشانی و امدادگر ی عمل کنید. خونسردی خود را حفظ کنید و یک تصمیم درست بگیرید. بلافاصله پاسخ گو نباشید. مثلاً اگر می بینید که اعتبار شما با این کار زیر سؤال می رود، با دلیل های منطقی که پیدا می کنید مسئولان برگزارکننده را توجیه کنید که برای بعداً نمی توانید سخنرانی نمایید. برعکس اگر اعتبارتان به اجرای این سخنرانی بستگی دارد، تمام برنامه های جانبی و کم اهمیت را تعطیل کنید و تمام تلاش خود را بکنید که به این سخنرانی برسید.

  • در یک سخنرانی شرکت دارید که شامل چند سخنران است و شما سخنران سوم هستید. ناگهان به شما خبر می دهند که سخنران دوم نیامده و شما باید سخنران دوم باشید. یا اینکه بعد از سخنران دوم، ناگهان یک شخصیت مهم می آید و مجری اعلام می کند که فلان شخص هم به جمع ما پیوسته و در بین حضّار هستند. جو سالن طوری پیش می رود که مخاطبان انتظار دارند، ایشان صحبت کند. زمان شما به ایشان تخصیص می یابد و عملاً شما در جایگاه سخنران چهارم قرار می گیرید. البته این مورد اخیر کمتر اتفاق می افتد. چاره کار صبرکردن و همراه بودن با برگزارکنندگان و مخاطبان است.

در مورد اول که به عنوان سخنران دوم مجبور به سخن گفتن هستید، یک راهکار این است که از قبل آمادگی این مسائل را داشته باشید و از نظر تهیه اسلایدها، محتوا و مسائل مربوط به لپ تاپ و سایر تجهیزات از قبل پیش بینی لازم
را کرده باشید. دست آخر اینکه این را فرصتی خوب برای محک زدن و نمایش قدرت خود به برگزارکنندگان و مخاطبان بدانید و نشان دهید که شما یک سخنران قدرتمند هستید و در هر شرایطی قادر به حل مشکلات خود خواهید بود.

  • سخنرانی خود را برای مدت زمان مشخصی تنظیم کرده اید و در آمادگی کامل به سر می برید، در آخرین دقایق به شما اعلام می شود که به علت اینکه سخنران قبلی بیش از مدت تعیین شده صحبت کرده است. یا در حین اجرا یک مشکل خارج از حوزه اختیارات برگزارکننده پیش آمده مثل قطع شدن برق، شما باید کمتر از زمانی که قبلاً پیش بینی و تنظیم کرده بودید و به شما اعلام کرده اند سخنرانی کنید. در این موارد باز هم سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید.

در نظر بگیرید که چه چیزی هایی را می توانید حذف کنید و محتوای خود را خلاصه کنید. می توانید فیلمی را که زمان زیادی هم از شما می گیرد و اهمیت چندانی ندارد از محتوای خود خارج کنید. همیشه یک برنامه ثانویه با اسلاید های کمتر برای این اتفاق ها در جیب داشته باشید. برای جبران زمان، سعی در تند صحبت کردن نکنید. کوهی از مطالب را در زمان محدود بر سر مخاطب خالی نکنید، با این کار، اثربخشی کلام تان را از دست می دهید . این انعطاف پذیری یک برگ برنده برای شما خواهد بود. توانایی خود را در هر شرایط به رخ برگزارکنندگان بکشید. برای همه شما دوستان عزیز آرزوی بهترین ارائه سخنرانی تان را دارم. موفق و پیروز باشید. علی پیشدار

کتاب آموزش سخنرانی به سبک شما را با کلیک روی تصویر زیر دریافت نمایید.

مدیریت ارائه سخنرانی - کتاب آموزشی سخنرانی به سبک شما

مدیریت ارائه سخنرانی – کتاب آموزشی سخنرانی به سبک شما

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *