ابزار های سخنرانی(speech tools)

عدم شناخت از ابزارهای سخنرانی(speech tools) می تواند با استرسی که به شما وارد می کند عملاً به سخنرانی شما لطمه بزند. سخنرانانی را مشاهده کرده ام که در حین اجرای سخنرانی به علت ناآشنا بودن با ابزاری مثل میکروفن یا متصل کردن لپ تاپ به پروژکتور دچار استرسی شدید شدند، به طوری که کنترل خود را از دست دادند و مخاطب نیز به این موضوع پی برد.

در زیر، به تشریح تعدادی از این ابزارها که از همه مهم تر هستند و سخنران باید با آ نها آشنا باشد، می پردازیم:

ابزارهای سخنرانی – میکروفن

امروزه در تمام سالن ها یک میکروفن جهت استفاده سخنران موجود است تا سخنران خیالش از رسیدن صدایش به همه ی مخاطبان راحت باشد؛ اما به دلیل عدم آشنایی و تمرین نکردن با این ابزار معمولاً در ابتدای صحبت دچار مشکل می شوند. زودتر رسیدن به سالن در اینجا هم به نفع شما تمام می شود؛ سیستم صوتی را به کمک مسئول فنی چک کنید و نحوه کارکرد میکروفن را بپرسید. اگر در حین سخنرانی نیز این نقص ایجاد شد از خودتان خلاقیت به خرج ندهید، حتماً از مسئول فنی درخواست کمک کنید، چون انجام این کار خیلی بهتر از ادامه سخنرانی با وضعیت خرابی سیستم صوتی است.
به این نکته توجه داشته باشید، هر دستگاهی که قابلیت خراب شدن داشته باشد بالاخره زمانی خراب خواهد شد. میکروفن و سیستم صوتی هم از این قاعده مستثنی نیستند. دانستن این موضوع به شما کمک می کند که همیشه آمادگی لازم را داشته باشید.

انواع میکروفن

در زیر، چهار نوع میکروفن را توضیح می دهیم.

۱ . میکروف نهایی که به تریبون ثابت شده اند. ازاین میکروفن ها نمی توان فاصله زیادی گرفت و شما نیز وصل به تریبون خواهید شد.
۲ . میکروفن های دستی که دارای سیم بلندی هستند. با این میکروفن ها فقط یک دستتان در سخنرانی قابل استفاده است. ذهن درگیر سیمی می شود که به پا گیر نکند.
۳ . میکروفن های بی سیم دستی که استفاده از آن ها آسان است اما باز هم یک دست را درگیر می کند.
۴ . میکروفن های معلق بی سیم این امکان را به شما می دهند که هر دو دست آزاد باشد و به سادگی جابه جا شوید. آن ها یا به یقه لباس شما وصل می شوند یا اینکه در ناحیه گوش قرار می گیرند.
انواع میکروفن ها را امتحان کنید و کارکرد همه را یاد بگیرید .
چون ممکن است در هر مکانی یک نوع میکروفن استفاده شود. در زمان ها ی قبل از سخنرانی، در زمان استراحت و بعد از سخنرانی از خاموش بودن میکروفن اطمینان حاصل کنید. از صحبت های وحشتناک و بی ربطی که سخنرانان به علت روشن بودن میکروفن در این زمان ها زده اند درس بگیرید!

ابزارهای سخنرانی – پروژکتور

یکی دیگر از ابزارهایی که رابطه مستقیم با اجرای سخنرانی دارد، پروژکتور است. در صورتی که جهت نمایش اسلایدها و فیلم های خود نیاز به پروژکتور دارید حتماً با برگزارکننده هماهنگی لازم را انجام دهید. در جاهایی که این امکانات را ندارند نسبت به تهیه پروژکتور اقدام کنید. زمانی هایی نیز پیش می آید که لامپ تصویر این دستگاه ها سوخته یا در حین کار خراب می شوند، در این مورد هم لامپ اضافه در اختیار داشته باشید. با وجود همه این پیش بینها باز هم دست آخر آمادگی اجرای بدون پروژکتور را داشته باشید. برای این کار می توانید از اسلایدهایتان پرینت بگیرید.

ابزارهای سخنرانی – سیستم های کامپیوتری

در صورتی که دائماً سخنرانی هایی را برای اجرا دارید توصیه می کنیم که یک لپ تاپ برای خود تهیه کنید. چون با این کار همه چیز در اختیار شما خواهد بود. در غیر این صورت باید از کامپیوترهای محل برگزاری استفاده کنید. در برخی موارد به علت عدم انطباق نرم افزا ری، عدم قابلیت اجرای پاورپوینت یا پاک شدن فایل ها را در برخواهد داشت.

ابزارهای سخنرانی – نرم افزارهای اجرایی

نرم افزارهای مختلفی برای اجرای اسلاید ها و سخنرانی وجود دارد. در اینجا از نرم افزار پاورپوینت که به طور چشمگیری استفاده می شود و فراگیر است، صحبت می کنیم. پاورپوینت یک بسته ی ارائه نرم افزاری مایکروسافت است که می تواند برای ارائه ها، اسلایدها، جزوه ها، یادداشت های سخنران و طرح های کلی مورد استفاده قرار گیرد.

این نرم افزار با مجموع هایی از صداها و تصاویر نیز همراه است که می توانید در صورت تمایل با آ نها کار کنید. وقتی یک ارائه با پاورپوینت اجرا می کنید، طرز انجام دادن این کار را یاد بگیرید. بسیاری از کامپیوترهای محل برگزاری هنوز به روز نشده است و با نسخه های جدید و به روز این نرم افزار همخوانی ندارند. در خصوص چگونگی استفاده و نحوه ارائه با پاورپوینت به طور کامل در فصل سیزدهم کتاب «آموزش سخنرانی به سبک شما» (هنر ارائه با پاورپوینت) توضیح داده شده است. جهت دریافت این کتاب لطفا اینجا یا روی تصویر زیر کلیک نمایید.

ابزارهای سخنرانی – تخته وایت برد

با وجود استفاده از پروژکتور، در مواردی پیش می آید که شما نیاز به تخته وایت برد دارید. هنگام سخنرانی می خواهید مثالی بزنید که نیاز به نوشتن، محاسبه یا کشیدن شکل دارد. در این جاست که به چند ماژیک و تخته وایت برد نیاز دارید. با مسئولین، هماهنگی لازم را انجام دهید. کار نوشتن روی آن را تمرین کنید. شاید به نظر ساده بیاید اما در عمل و هنگام اجرای سخنرانی واقعا تفاوت را حس می کنید. هدف استفاده از این وسایل کمک دیداری، ساده کردن انتقال پیام به مخاطب است؛ بنابراین باید به نحوی مناسب از آ نها استفاده کنید.

در زیر نکاتی را درباره به کار بردن وایت برد مدنظر قرار می دهیم.

۱ . اگر احساس می کنید که بد خط هستید حتی المقدور ننویسید، چیزی ننوشتن بهتر از این است که چیزی بنویسیم و دیگران متوجه نشوند. اگر نوشتن مطلبی ضرورت دارد و شما خوش خط نیستید می توانید از یکی از مخاطبان تقاضا کنید، این کار را انجام دهد. آموزش خط را فراموش نکنید!
۲ . واضح و تا حد ممکن درشت بنویسید. نسبت به اندازه سالن و فاصله مخاطبان این مسئله را رعایت کنید. کوچک نوشتن مطالب باعث درگیری ذهنی مخاطب با خودش می شود و به صحبت های شما گوش نمی کند. فقط به دنبال آن است که ببیند شما رو ی تخته وایت برد چه چیزی نوشته اید.
۳ . نیاز به نوشتن زیاد ندارید بلکه یک نکته کلیدی یا عبارت مهم را که به تأکید بیشتر نیاز دارد، بنویسید. برای توضیحات بیشتر و درک مطلب م یتوانید تصاویر، نمودار، جدول و غیره بکشید.
۴ . در هنگام نوشتن، پشت به مخاطب نکنید، پس از نوشتن جمله ای یا عباراتی کوتاه برگردید و با مخاطب صحبت کنید،  یا در حین نوشتن کمی به مخاطب متمایل شوید و سخنرانی کنید. بهتر است که این موضوع زیاد طول نکشد. چون ارتباط شما قطع می شود و برای مخاطب ایجاد این وضعیت طولانی ناخوشایند است.

ابزارهای سخنرانی – تخته های هوشمند

تخته های هوشمند در تعدادی از سالن ها مورد استفاده قرار می گیرد که قابلیت های حرفه ای خوبی برای اجرا دارند. مثلاً می توانید بر روی پرده نمایش به وسیله قلم مخصوص آن بنویسید یا اشکال خطی را رسم کنید. فایل مربوط ذخیره می شود و می توانید بعداً نیز از آن استفاده کنید یا در اختیار حضّار قرار دهید. در صورتی که با این سیستم کار نکرده اید در هنگام اجرا به مشکل بر می خورید. توصیه ما این است که در صورت امکان کار با این وسیله را یاد بگیرید، چون در هر صورت امکان فراگیر شدن آن بسیار است.

در صورتی که کار با این سیستم را نمی دانید بهتر است که اجرای خود را جلوی مخاطبان انجام ندهید چون ممکن است، خرابکاری کنید. تجربه این کار را برای زما نهای قبل از سخنرانی بگذارید، در غیر این صورت همان بهتر که از تخته وایت برد یا ویدئو پروژکتور استفاده کنید.
در نهایت اینکه؛ برای اجرای یک سخنرانی جذاب و مؤثر، هیچ چیز را به اما و اگر و شانس و اقبال واگذار نکنید. به همین منظور حتماً کتاب آموزش سخنر انی به سبک شما را با کلیک روی تصویر زیر دریافت نموده و تمرین های آنرا انجام دهید. موفق و پیروز باشید و در هر حال سخنرانی های قدرتمند و جدابی را ارائه نمایید. علی پیشدار

کتاب آموزش سخنرانی به سبک شما

کتاب آموزش سخنرانی به سبک شما

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *