تجربه شرکت کننددگان

شناخت محل سخنرانی

شناخت محل سخنرانی

شناخت محل سخنرانی باعث کاهش استرس و اضطراب می گردد. در نتیجه با داشتن این اطلاعات می توان اعتماد به نفس بهتری نیز به دست آورد، ارتباط زودتر و بهتری با مخاطب برقرار کرد و در نهایت سخنرانی عالی ارائه داد.

در زیر، مواردی را جهت شناخت کافی از محل برگزاری سخنرانی بیان می کنیم:

شناخت محل سخنرانی – نشانی محل برگزاری سخنرانی

این اولین نکته شناخت محل برگزاری است. به محض مشخص شدن محل سخنرانی، نشانی را از برگزارکننده بگیرید و آن را در جاهای مختلف یادداشت کنید. این کار را می توانید در موبایل، در دفترچه یادداشت و غیره انجام دهید. توصیه می گردد که در صورت امکان قبل از سخنرانی یک مرتبه به آنجا بروید و مسیر نشانی مورد نظر را چک کنید. اگر در شهرهای پُرترافیک هستید، را ه های دستیابی به محل برگزاری را نیز یاد بگیرید. همان طور که برای پرواز، چند ساعت جلوتر در فرودگاه حضور دارید، برای جلوگیری از هرگونه احتمالات ناگوار که منجر به تعویق افتادن سخنرانی شما می شود حداقل یک ساعت قبل در محل مورد نظر حاضرشوید.

این عامل نسبت به هر شهر و شلوغی خیابان ها می تواند متفاوت باشد. در جاهایی که برای اولین بار حضور دارید حتماً ریسک نکنید و زودتر حاضر شوید. با این کار، علاوه بر اینکه استرس ناشی از دیر رسیدن را کاهش می دهید خود را در نظر برگزارکننده و حضّار فردی منظم و خوشنام جلوه خواهید داد.

اندازه، تعداد و نحوه چیدمان صندلی ها در سالن

آگاهی از انداز ه سالن، گنجایش و چیدمان صندلی ها و نیز داشتن طبقه بالا می تواند بر نحوه حرکت و نگاه شما در طول سخنرانی تأثیرگذار باشد. به طور مثال، اگر سالن بزرگ و دارای طبقه دوم است باید نگاه خود را در همه جای آن بگسترانید.

حرکت کردن در میان جمعیت می تواند شما را از چشم طبقه بالا دور کند. با قدم زدن و نشستن در مکا نهای مختلف سالن یک پیوند آشنایی بین شما و محل برگزاری برقرار می گردد. تعداد صندلی ها نیز نشان از جمعیتی که در آنجا مستقر می شوند و میزان انرژی که می توانید از مخاطب بگیرید، هستند. این آمار را نیز می توانید قبل از سخنرانی از برگزارکننده بگیرید.

شناخت محل سخنرانی  – صحنه و جایگاه سخنرانی

با آمدن به سالن و شناخت تمام جاها خصوصاً سن می توانید جایگاه خود را مشخص کنید تا بتوانید به خوبی در دید مخاطب قرار گیرید. جایی که نور پروژکتو ر می تابد قرار نگیرید. در گوشه هایی از سالن که معمولاً تریبون در آن قسمت قرا ر می گیرد خود را پنهان نکنید.

اوضاع داخلی سازمان ها و ارگان ها

اگر شما در محل سازمان ها و ادارات سخنرانی دارید، همیشه از اوضاع داخلی و شرایط و نحوه برگزاری مراسم در این سازمان ها و ادارات مطلع باشید. چون یک اتفاق ساده می تواند سخنرانی شما را به بیراهه و شکست بکشاند. به طور مثال، مراسم قبلی آ نها را مدنظر داشته باشید که سخنران قبلی چه گفته است و سخنان خود را تکراری بیان نکنید. چون این مسئله باعث می شود؛
اولاً؛ چون نسبت به اوضاع و احوال و شرایط آن سازمان و سخنرانان قبلی بی توجه هستید، از دید مخاطبان و همچنین برگزارکنندگان می افتید و به عنوان یک سخنران حرفه ای شناخته نخواهید شد.
دوماً؛ این برداشت از شما خواهد شد که چیز جدیدی ارائه نداده اید.
نکته دیگری که باید در این سازما نها به آن توجه کنید این است که افراد صاحب جایگاه، مدیران شرکت و دست اندرکاران رده بالا را از قبل شناسایی کنید. اگر در جمع حضور دارند، به نحوی در بین سخنرانی از آ نها نام ببرید، ارتباط برقرار کنید و از آ نها تشکر و قدردانی نمایید.
در اغلب سازمان ها، جلسه ها در سالن هایی با میز کنفرانس مستطیل شکل، بیضی یا نعل اسبی برگزار می گردد. به این موضو ع باید توجه داشته باشید و نحوه نشستن حضّار را در نظر بگیرید تا بتوانید نگاه خود را به صورت منظم تقسیم کنید. اگر نیازمند حرکت در میانه میز هستید به این موضوع توجه کنید که در چه قسمتی راحت تر و مسلط تر بر شرایط خواهید بود. بهترین کار این است که زودتر در محل حاضر شده و همه جوانب را به کمک برگزارکننده مدنظر قرار دهید.

با شناخت محل سخنرانی تان، اعتمادبه نفس کافی را بدست آورید و استرس ناشی از اجرای سخنرانی خود را کاهش دهید. جهت ارائه سخنرانی های جذاب، پرقدرت و بدون استرس، کتاب آموزش سخنرانی «سخنرانی به سبک شما» را مطالعه و تمرین های آنرا انجام دهید. با آرزوی بهترین اجرای سخنرانی برای شما دوستان گرامی. علی پیشدار

جهت دریافت کتاب راهنمای جامع و کامل آموزش سخنرانی روی تصویر زیر کلیک نمایید.

کتاب آموزش سخنرانی به سبک شما

کتاب آموزش سخنرانی به سبک شما

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *