۳ روش بسیار مهم جهت تمرین سخنرانی(تمرین های سخنرانی)

شاید لازم باشد به تماشای تمرین یک تیم ورزشی بروید. تمرین جایی است که تیم ها، انجام کارهای واقعی را شبیه سازی می کنند. تمرین جایی است که خطاها و اشتباهاتی را مرتکب می شوند، فرصت هایی بدست می دهند، برای یادگیری اینکه چگونه مسائل و مشکلاتی که ممکن است در آینده اتفاق بیفتند، رسیدگی کنند. تمرین منجر به اعتماد به نفس می شود، اگر می خواهید یک سخنرانی خوب ارائه دهید، نمی توانید تمرین ها را حذف کنید. در اینجا سه روش بسیار مهم و عملی جهت تمرین سخنرانی به شما پیشنهاد می گردد. با انجام دادن این تمرین های سخنرانی مسیر اجرای سخنرانی را برا ی خود هموار کنید و سخنرانی خود را برای مخاطبان جذاب و دلپذیر نمایید.

۱- تمرین در هنگام رانندگی یا پیاده روی

می توانید سخنرانی خود را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید و در زمان هایی پرت و مرده، مثل هنگام رانندگی و پیاده روی تمرین کنید.

مزایا:

  • استفاده از زمان اضافی که دارید می تواند یکی از بهترین مزایای این نوع تمرین باشد. چون بخش هایی از سخنرانی را تمرین می کنید، درحالی که وقت و انرژی زیادی از شما نمی گیرد.

۲- تمرین برای اشیاء و حیوانات

در این تمرین می توانید با چسباندن عکس به صندلی ها با آنها صحبت کنید و فرض کنید که آ نها حضار هستند. عکس ها را می توانید از مجلات قیچی کنید و با حضّارِ کاغذی تمرین کنید.
اگر یک سخنرانی سازمانی داشته و قصد دارید جلوی تعدادی مخاطب مشخص مثل مدیر و معاونان صحبت کنید، برای اجرای این تمرین تصویر این اشخاص را تهیه کنید.
حیوانات خانگی نیز می توانند گزینه خوبی باشند، در مواقعی که چنین شرایطی برایتان فراهم است، با گربه ای که در حیاط نیز می چرخد می توانید صحبت کنید. برای این که به حرف های شما گوش کند بی انصاف نباشید، حداقل غذایی به او بدهید!

مزایا:

در این تمرین چون عکس العملی دریافت نمی کنید، می توانید این طور فرض کنید که عکس ها و موجودات مخاطبان شما هستند. عکس ها میتوانند حس واقعی بودن افراد را به شما بدهند؛ بنابراین میتوانند تا حدود زیادی از استرس شما بکاهند.

۳-  تمرین جلوی جمع

طبیعی است که بهترین تمرین، صحبت کردن واقعی در مقابل جمع است؛ در این صورت هرچه بیشتر سخنرانی کنید، بهتر خواهید شد. می توانید از دوستان، همکاران یا خانواده درخواست کنید که به سخنرانی شما گوش کنند. اگر این جمع به سخنرانی علاقمند باشند، می توانید یک بازخورد واقعی دریافت کنید. به آ نها بگویید صادق باشند و نظر آ نها را بسنجید. سعی کنید این تمرین را تا حد ممکن با اجرای واقعی تطبیق دهید.
یک سکو و صندلی آماده کنید، لبخند بزنید، تماس چشمی برقرار کنید، لباس های روز سخنرانی تان را بپوشید و از این تجربه غرق در لذت شوید. از مخاطبان حداکثر استفاده را ببرید، چون جمع کردن افراد دردسرهای خود را دارد. شما می خواهید حرفه ای باشید پس از تمام ترفندهای لازم و واکنش های مخاطبان استفاده کنید.

مزایا:

این حالت می تواند یک تمرین کاملاْ واقعی باشد که شما از مخاطب خود بازخورد م یگیرید. ارتباط چشمی می گیرید و احساس اینکه در مقابل مخاطب خود صحبت می کنید به شما کمک می کند که شرایط واقعی را تجربه نمایید و اضطراب کمتری داشته باشید.

تمرین کارآمدی و زمان بندی سخنرانی

مطمئن باشید که تمام سخنرانی خود را تمرین کرده اید. اگر هنگام تمرین اشتباهی مرتکب شدید برنگردید و از اول شروع نکنید و فقط به کارتان ادامه بدهید، چون این کاری است که باید طی سخنرانی واقعی انجام دهید.
لازم به توضیح است که همه موارد فوق بهتر است همراه با ضبط صدا باشد.

در صورت امکان در تمرین ها با همان پوشش روز سخنرانی حاضر باشید. مدت زمان تمرین کردن با زمانی که سخنرانی واقعی اجرا می شود متفاوت خواهد بود، چون در بین سخنرانی سؤالاتی پیش می آید که توسط حضار از سخنران پرسیده و باعث می شود زمان سخنرانی بیشتر شود. همچنین زمانی که سخنران ارتباط چشمی می گیرد. مهلت بیشتری به سخنرانی اختصاص می یابد.
دست نوشته ی سخنرانی که در یک صفحه A4 با فاصله معمولی تهیه می شود حدود سه دقیقه زما ن می برد. این زمان را برای سخنرانی های بیشتر می توانید تنظیم نمایید. وقت بگذارید که کل سخنرانی خود را تمرین کنید تا هنگام ارائه نقشه، راه خود را بلد باشید.
شرط حداقل رضایت داشتن از خود، می تواند معیاری برای اندازه زمان تمرین کردن سخنرانی باشد. مقدمه و پایان سخنرانی را به خوبی تمرین و آن را از حفظ و بدون اسلاید ارائه کنید. هیچ چیز بدتر از آن نیست که سخنرانی خود را با اضطراب شروع کنید و تلاشی بیهوده داشته باشید که مخاطب را ترغیب به گوش دادن نمایید.

تمرین های سخنرانی فوق از جمله روش های مهم و اثرگذار تمرین های سخنرانی هستند که می توانند به شما در جهت بهبود اجرای سخنرانی تان کمک شایانی نماید. «کتاب سخنرانی به سبک شما» علاوه بر اینکه روش های متعدد تمرین های سخنرانی از جمله تمرین های ذهنی و عملی را به شما آموزش می دهد، شما را آماده می سازد که به سبک و روش خود سخنرانی را آموزش ببینید و آموزش بدهید.

جهت دریافت کتاب آموزش سخنرانی «سخنرانی به سبک شما» لطفاْ روی تصویر زیر کلیک نمایید.

 

کتاب آموزش سخنرانی (سخنرانی به سبک شما)

کتاب آموزش سخنرانی (سخنرانی به سبک شما)

جهت دریافت نسخه چاپی کتاب سخنرانی به سبک شما مراسم لطفاً بر روی تصویر کلیک نمایید.

برای دریافت نسخه الکترونیکی کتاب سخنرانی به سبک شما مراسم لطفاً بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

جهت دریافت نسخه الکترونیکی

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *