از عزت نفس و خودباوری تا موفقیت

از عزت نفس و خودباوری تا موفقیت

از عزت نفس و خودباوری تا موفقیت

دوره آموزشی از عزت نفس و خودباوری تا موفقیت بندرعباس

دوره جامع از عزت نفس و خودباوری تا موفقیت بندرعباس در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۳۹۷ توسط استاد علی پیشدار نویسنده، محقق و پژوهشگر حوزه مهارت

های ارتباطی و مدیر مجموعه آموزشی گنج نهان ایرانیان و جناب استاد محمد جعفری روانشناس، مشاور و مدرس دانشگاه  در سالن کنفرانس مرکز رشد دانشگاه هرمزگان – مجتمع گفتگوی تمدن ها(بصیرت) برگزار گردید.

 

عزّت نفس چیست؟

عزّت نفس زیربنای ایجاد یک شخصیت سالم و پولادین است، عزت نفس زیربنای رسیدن به انسانیت و آرامشی درونی است.

عزّ ت نفس چیزی مثل ویتامین است. مثل غذا یا آب نیست. اگر کمبود ویتامین در ما شدید باشد. لزوماً نمی میریم امّا نمی توانیم به درستی به وظایف خود عمل کنیم.

وقتی می گوییم عزّت نفس مورد نیاز است. منظورمان این است که؛ در فرآیند زندگی نقش مؤثری ایفا می کند، برای رشد سالم و طبیعی ضرورت دارد و دارای ارزش بقایی است.

 

فقدان عزت نفس و خودباوری

باید به این نکته توّجه داشته باشیم که گاه فقدان عزّت نفس می تواند به مرگ انسان منتهی شود. به عنوان مثال می توان به سوءمصرف مواد مخدر، رانندگی جنون آمیز و ادامه زندگی با همسر بدرفتار، شرکت در گروه های تبهکار و یا اقدام به خود کشی اشاره کرد.

عزّت نفس ناکافی می تواند روی انتخاب همسر نامناسب نقش ایفا کند. ممکن است تن به ازدواجی بدهیم که حاصلش تنها ناراحتی باشد، ممکن است شغلی انتخاب کنیم که با آن هرگز به جایی نرسیم.یا قول هایی بدهیم که هرگز به انجام دادن آن مبادرت نورزیم.

وقتی عزت نفس کم است با ناملایمات زندگی برخورد بی تناسب می کنیم. در برابر ناملایماتی تسلیم می شویم که اگر از عزّت نفس بیشتری برخوردار بودیم در برابر آن به خوبی مقاومت می کردیم.

اگر به درایت و کفایت و خوب بودن خود اعتقاد داشته باشیم، ولی خود را باور نداشته باشیم. دنیا برایمان به مکان هول انگیری تبدیل می شود.

حال سؤال این است که چگونه عزّت نفس خود را بدست بیاروریم؟ اصلاً ما قبلاً عزّت نفس داشته ایم یا خیر؟ اگر داشته ایم چرا از دست داده ایم؟ یا امکان بازگشت یا اصولاً بدست آوردن عزّت نفس با این شرایطی که ما داریم و سن وسالی از ما گذشته است امکان پذیر است؟ این سؤالاتی است که اکثر ما با آن مواجه هستیم.

عزّت نفس چه ارتباطی با زندگی دارد؟

هیچ قسمتی از زندگی وجود ندارد که به نحوی در ارتباط با حرمت نفس نباشد. در واقع تقریباً تمامی مشکلات و اختلالات شخصیتی و روانی(اضطراب، عصبانیت، حسادت، کینه ورزی، چشم و هم چشمی، شرم مسموم، ظلم پذیری، خشونت، بردگی، بندگی، تجاوز، اعتیاد، انحطاط اخلاقی،خودکشی)، روابط اجتماعی یا عاشقانه متزلزل، شکست های تحصیلی یا شغلی و حتی بسیاری از مشکلات جنسی به نحوی یا ریشه در حرمت نفس پایین دارند و یا مرتبط با آن هستند.

دوره ی عزّت نفس مخصوص چه کسانی است؟

دوره ی عزّت نفس معتقد به عمل است. می توان به شکوفایی رسید. می توان موفقّیت را لمس کرد. خطاب این دوره به همه ی زنان و مردانی است که با پویایی می خواهند در سرنوشت زندگی شان دخیل شوند و راه تکامل و تعالی را بپیمایند. این دوره مناسب همه ی والدین، آموزگاران، مدیران و همه کسانی است که در قبال فرهنگ سازمان ها مسئولیتی بر عهده دارند. دوره‌ی عزّت نفس درباره‌ی همه‌ی چیزهای شدنی است.

چه کسانی می توانند تغییر کنند؟

اغلب اشخاص توانایی خود را در تغییر کردن دست کم می گیرند. واقعّیت این است که همه می توانند تغییر کنند، همه می توانند به رشد و بالندگی برسند. بسیاری به اشتباه بر این گمانند آنچه دیروز وجود داشته لزوماً باید فردا هم وجود داشته باشد، متوجه اختیارات و التهاب های موجود نیستند. متوجه نیستند چه بسیار کارهایی است که انجام دادنش از عهده ی آن ها ساخته است. متوجه نیستند که می توانند سرنوشت زندگی خود را به دست بگیرند و در قبال زندگی شان مسئولیتی عهده دار شوند. در این شرایط باور ناتوان بودن، به پیش گویی تبدیل می شود که تحقّق پیدا می کند.

 

 

 

دانلود رایگان فیلم کارگاه آموزشی از عزت نفس و خودباوری تا موفقیت

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *