مواردی از پاورپوینت که موجب اجرای بهتر سخنرانی میشه

مواردی از پاورپوینت که موجب اجرای بهتر سخنرانی میشه

مواردی از پاورپوینت که موجب اجرای بهتر سخنرانی میشه

استفاده از تصاویر و نمودار ها در اسلایدها

پاورپوینت – با توجه به اینکه اصولاً ارائه مطالب به وسیله ی تصاویر و نمودارها می تواند مطلب به شکل بهتری انتقال دهد، توصیه می شود که با توجه به مطلب از تصاویر استفاده کنید. تأثیر آ نها همراه با متن کم و مناسب، بیشتر از متن تنها است. استدلال در مورد نمایش تصویری ایده ها، چنان مفهوم پرقدرتی است که روان شناسان، اصطلاحی برای آن ساخته اند، تحت عنوان «اثر برتری تصویر ».

پژوهشگران دریافته اند که اطلاعات شفاهی و تصویری در امتداد چندین «کانال» در مغز شما به صورت متفاوت پردازش می شوند. معنای این مطلب برای ما و ارائه بعدی مان، واضح و ساده است؛ اگر ایده هایمان به جای حروف، با تصویر ارائه شوند، با احتمال بسیار بیشتری به یاد آورده می شوند.

دانشمندانی که بر روی نظریه «اثر برتری تصویر » کار کرده اند، باور دارند که این مفهوم، شیوه ای مؤثر در یادگیری اطلاعات است. به اعتقاد روانشناس؛ جان مدینا؛ «متن و ارائه های شفاهی، کارآمدی بسیار کمتری نسبت به تصاویر، در نگهداری انواع مشخصی از اطلاعات دارند.

اگر اطلاعات به طور شفاهی ارائه شوند، مردم پس از ۷۲ ساعت، حدود ۱۰ درصد آن را به یاد می آورند؛ اما اگر یک تصویر اضافه کنید، این عدد به ۶۵ درصد افزایش پیدا می کند .»
تصاویر مؤثرتر از متن عمل می کنند؛ زیرا مغز، واژه ها را به شکل تصاویر کوچک می بیند. به اعتقاد مدینا، «متن من، شما را گیج می کند، نه به این خاطر که شبیه به تصاویر نیست، بلکه به این دلیل که متن من، بسیار شبیه به تصاویر است. برای قشر مغزمان، هیچ چیز
به اندازه واژه ها مرعوب کننده نیست». از تصاویر در اسلاید استفاده کنید و تنها یک موضوع کلیدی- یک پیام اصلی- را در هر اسلاید ارائه دهید. ضمن این که به یک موضوع در هر اسلاید می اندیشید.

به طور مثال برای اینکه تمام جزئیات درباره قسمت فروش شرکتی را ارائه کنید. تمام مفاهیم واحد مربوطه را می توانید با یک تصویر نشان دهید؛ و همراه با آن تصویر، توضیحات لازم را بیان کنید.
شجاعت می خواهد که ایده هایتان را به جای واژه ها، با تصاویر ارائه دهید. از آنجا که شما نمی توانید به متن اسلایدهایتان همانند یک تکیه گاه اعتماد کنید، پس باید پیغام خود را از بَر باشید.

ایده هایتان را به وضوح، با اطمینان و به سادگی ارائه دهید. در صورت امکان از تصاویر با کیفیت استفاده کنید. وب سایت هایی در این رابطه وجود دارند که می توانید؛ تصاویری با کیفیت و مورد نیاز خود را به صورت رایگان تهیه کنید.

وب سایت (www.Freegreatpicture.com) یکی از این وب سایت هاست. برای نشان دادن روند رشد یا کاهش یک چیز مثل سن افراد نسبت به هر کشور می توان از نمودار استفاده کرد. از نمودارهای دایره ای می توان برای نشان دادن آمار استفاده نمود. برای نشان دادن
مهارت های یادگیری یا مقدار جلب توجه حضّار در میانه سخنرانی می توانید از منحنی استفاده کنید.

چگونه تصاویر الهام بخش خلق کنیم؟

یک تصویر کلمه ای است که یا چند حس از حواس ما را در گیر می کند، تصویر می تواند در تمام نوشته ها گذاشته شود. تصویر
در سخنرانی حائز اهمیت است چون می تواند سخنرانی شما را به یاد ماندنی نماید. تصویری به یاد ماندنی می تواند مدت ها بعد از فراموش شدن بقیه سخنرانی در ذهن مخاطب اثرگذار باشد.

با انتخاب تصاویری که ذهن مخاطب را درگیر کند و در گستره درک مخاطب باشد، می توانید سخنرانی خاطره انگیزی را اجرا کنید که تا مدت ها در اذهان عموم بماند. سخنرانی با تصویر ی چشمگیر می تواند فراموش نشدنی شود. برای پیدا کردن تصاویری که بتوانید از آ نها استفاده کنید، به مفید بودن آن با موضوع سخنرانی خود توجه کنید و به عنوان یک تولید کننده، آن را از منظر یک مصرف کننده ببینید.

اگر در سخنرانی تان از هیچ تصویری استفاده نمی کنید، می توانید از یک نقاشی ساده کمک بگیرید؛ اما اگر اهل سخنرانی با وسائل کمکی مثل پاورپوینت هستید می توانید از اسلاید استفاده کنید. البته یادتان باشد که اسلاید برای کمک به بینندگان است، نه یادداشتی بزرگ برای شما.

چگونه متن را کنار بگذاریم؟

حضّار از شما انتظار دارند که بدون متن و طبیعی صحبت کنید. نه این که گویی مطالبی را حفظ کرد هاید، اگر چه در حقیقت شما، همین کار را انجام م یدهید .
در ادامه، پنج مرحله ای را که کمک می کند شما متن را کنار گذاشته و همانند یک ارائه دهنده ی با استعداد و طبیعی ظاهر شوید، بیان می کنیم:
۱ . در قسمت «یادداشت های Notes» پاورپوینت، متن خود را به صورت جملات کامل بنویسید. این مرحله، در زمان ویرایش کامل
نیست. با این حال، سعی کنید ایده هایتان بیشتر از ۴، ۵ جمله نشود.

۲ . کلمه کلیدی هر جمله را پر رنگ کنید یا زیر آن خط بکشید و ارائه خود را تمرین کنید. نگران اشتباه و فراموش کردن بعضی نکات نباشید. به واژه های کلیدی نگاه بیندازید تا مطالب را به یاد بیاورید.

۳ . واژه های اضافه را از جملات نوشته شده، حذف کنید و تنها واژه های کلیدی را حفظ کنید. دوباره ارائه خود را تمرین کنید، اما این بار تنها از واژه های کلیدی به عنوان یادآورنده، بهره بگیرید.

۴ . در هر اسلاید، یک ایده کلیدی را حفظ کنید. از خودتان بپرسید:
«آن یک موردی که می خواهم حضّار از اسلاید استنباط کنند، چیست؟ » تصویر موجود در اسلاید، باید آن یک موضوع را تکمیل کند. در این مورد، تصویر به عنوان نشان دهنده عمل می کند.

۵ . تمام ارائه خود را بدون یادداشت ها و تنها با استفاده از اسلایدها به عنوان نشان دهنده، تمرین کنید.

تا اینجا که این پنج مرحله را انجام می دهید، هر اسلاید را بارها و بارها تمرین کرده اید، خیلی زیادتر از اجرا کننده ای معمولی و متوسط.

بارگذاری یک فیلم کوتاه در اسلاید

استفاده از یک فیلم کوتاه در یک اسلاید که مرتبط با موضوع سخنرانی باشد می تواند بخش مهمی از سخنرانی و مطالب شما را پوشش دهد . اثربخشی این فیلم های کوتاه می تواند از چندین صفحه و تصویر، بیشتر باشد . توصیه می شود نمایش این فیلم ها بین ۲ تا ۳ دقیقه یا حداکثر از ۵ دقیقه بیشتر نباشد.

سخنرانی را از منظر حضّار ببینید. از هنر پاورپوینت و ساخت اسلاید های مرتبط در جهت ارتباط مؤثر با مخاطب استفاده کنید. با پاورپوینت زندگی کنید، خودکشی نکنید!

یک نکته مهم و قابل توجه

در اینجا، (هنر ارائه با پاورپوینت) بیشتر  به نحوه ی ارائه و همچنین چگونگی تهیه ی محتوای اسلایدها پرداختیم؛ و ارائه پاورپوینت را از منظر روانشناسی و روانشناختی مخاطب مورد بررسی قرار دادیم.

در این خصوص که چگونه به طور فنی با این نرم افزار کار کنیم و چگونه یک اسلاید را از طریق نرم افزار درست کنیم، صحبتی به میان نیامد. دلیل آن هم این بود که انجام این کار، بیشتر به تمرین و عمل نیاز دارد و در این خصوص کتاب ها و و بسایت های مختلفی فعالیت دارند و مطالب را به صورت اختصاصی در همین زمینه ارائه می دهند.

همچنین آموزشگاه هایی وجود دارند که مجری این گونه خدمات هستند. از آنجا که این مطالب ویژه آموزش سخنرانی می باشد، لذا اکثر مطالب، در خصوص مباحث تخصصی سخنرانی ارائه گردیده است.

پیشنهاد می شود؛ برای گذراندن دوره آموزش فنی کار با نرم افزار پاورپوینت، به هر شیوه ای که برای شما مناسب تر است اقدام نمایید. به احتمال زیاد به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

مطالب فوق بخشی از نکات بسیار مهم روانشناسی و روانشناختی ارائه سخنرانی با استفاده از پاورپوینت است که اثرگذاری و جذابیت اجرای شما را به شدت افزایش خواهد داد. جهت دریافت سایر مطالب مربوط به این حوزه لطفاْ کتاب آموزش سخنرانی«سخنرانی به سبک شما» را مطالعه فرمایید.

می خواهم هم اکنون کتاب سخنرانی به سبک شما را مطالعه و از آن لذت ببرم

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *