پاورپوینت(هنر ارائه با پاورپوینت)

پاورپوینت(هنر ارائه با پاورپوینت)

هنر ارائه با پاورپوینت – نکاتی مهم در هنگام استفاده از پاورپوینت

پاورپوینت چیست؟

امروزه برای ارائه سخنرانی راه های مختلفی وجود دارد، اما با استفاده از پاورپوینت می توانید ارائه تان را آسان تر و حرفه ا ی تر کنید. پاورپوینت یک نر م افزار است که با تولید اسلایدها، جزوات، یادداشت های سخنرانی و طرح های کلی، به ارائه مطالب کمک می کند. استفاده از پاورپوینت می تواند هم به ضرر شما باشد هم به نفع شما.

اگر طرز کار حرفه ای اصول آن را فرا بگیرید کمک زیادی به شما خواهد کرد. در صورتی که سطحی و فقط به عنوان وسیله ای که می خواهید مطالبتان را در آن قرار دهید تا فراموش نکنید و به فکر درک بهتر پیامتان توسط مخاطب از طریق این نرم افزار نباشید، باعث شکست شما می شود که به عنوان «مرگ با پاورپوینت» شناخته می شود.

به دلیل ترس از فراموشی، بسیاری از سخنرانان مطالب زیادی را در هر اسلاید می گنجانند و اسلایدهای زیادی را درست می کنند؛ اما هیچ چیز جای یک آمادگی خوب را نمی گیرد. پاورپوینت مکملی است برای یک ارائه حرفه ای تر. اگر کمتر از اسلاید ها استفاده کنید و بتوانید بدون آ نها صحبت کنید که این امر خیلی هم دشوار نیست، می توانید حضّار را بیشتر مجذوب خود کنید. ارائه با پاورپوینت شما را حرفه ای تر نشان می دهد ، به شرطی که به خوبی به کار برده شود.

نکاتی مهم در هنگام استفاده از پاورپوینت

وقتی پیام به صورت، کلامی یا از طریق اسلاید بیان می شود تأثیرگذار ی بیشتری خواهد داشت. افراد، داده ها را بهتر به خاطر سپرده و نیز به یاد می آورند. استفاده همزمان اسلاید با کلام می تواند حواس مخاطب را پرت کند. آیا به کلام شما توجه کند یا اینکه به اسلاید نگاه کند ؟ هرگاه اطلاعات زیادی را که روی اسلایدها انباشته شده با صدای بلند بخوانید، مجبور می شوید که نگاه خود را از مخاطب دور کنید و این عامل باعث می شود که مقدار اطلاعاتی که مخاطب به یاد خواهد آورد کاهش یابد.

همچنین پردازش اطلاعات مشکل خواهد شد، چون مخاطب در این هنگام هم به شما گوش می کند و هم سعی دارد که به اسلاید، تصاویر و مندرجات آن نگاه کند. سطح فعالیت حافظه حضّار نزول پیدا می کند و انرژی زیادی از مخاطب با انجام همزمان دو کار گرفته خواهد شد.
در این جاست که پاورپوینت نتیجه عکس دارد. اگر همان اطلاعاتی را که می خواهید بیان کنید، روی اسلایدها نوشته شود، احتمال تأثیر انتقال پیام زیادتر نخواهد شد. یک لحظه به اسلاید نگاه کنید، توضیحات خود را ارائه کنید و در صورتی که نیاز به توضیحات بیشتر و اشاره به نکات اضافی و متفاوت دارید پروژکتور را در حالت سفید یا مات قرار دهید و در آن مورد خاص صحبت کنید.

نکاتی درباره ی آماده کردن اسلایدها

سخنرانی خود را بر پایه اسلایدها تنظیم نکنید، یعنی طوری نباشد که بدون اسلاید قادر به سخنرانی کردن نباشید، بلکه ساختار سخنرانی تان را در ابتدا شکل دهید و مشخص کنید که سیر تکاملی مطالب شما در اسلایدها چگونه خواهد بود. در واقع این اسلاید ها هستند که باید در خدمت ارائه سخنرانی شما باشند و به سخنرانی شما ارزش بدهند. اگر فقط حرف بزنید، ممکن است آن قدر که اسلایدها را چاشنی کار خود قرار می دهید اثرگذار نباشد و کسل کننده و یکنواخت به نظر آید.

نمایش اسلاید به خودی خود، قدرت جذب مخاطب را دارد و نمودار توجه آ نها را بالا خواهد کشید. حال اگر این اسلایدها همراه با صدا و افکت های خاص خود نیز باشند، تأثیرگذاری بیشتر خواهد شد. توجه داشته باشید، همه این عوامل در راستای سخنرانی شما باشند، وگرنه می توانند مخاطب را گمراه کنند. از تصاویر، نمودار و چیزهای دیگری که به شما در ارائه هر چه بهتر کمک کند، استفاده کنید. چیزی که برای حضّار جالب باشد، قطعاً اهمیت پیام شما را تقویت خواهد کرد.

توصیه ما این است که تعداد اسلاید های مورد استفاده تان را محدود کنید و محتوای هر یک را به حداقل ممکن کاهش دهید. در ادامه، در این خصوص توضیحات بیشتری خواهیم داد.

شکل و ظاهر کلی اسلاید ها

شکل و ظاهر کلی اسلایدهای تان، یعنی شیوه تایپ ، رنگ ها و گرافیکی را که می خواهید مورد استفاده قرار دهید، باید قبل از تهیه و ارائه مشخص شود. شکل اسلایدها و زمانی که صرف تهیه آ نها می کنید تا آ نها را به شکل واحد و یکدستی برسانید حکایت از حرف های بودن شما می کند. بعضی ها حتی نشان یا علامت تجاری
یا لوگوی شرکت یا مؤسسه ی خود را به طور ثابت در اسلاید ها می آورند تا نشان دهنده اصولی بودن و پایبند بود ن به یکسری قوانین باشند. با کار کردن و تسلط بر پاورپوینت و آشنایی با سبک های مختلف، سبک خودتان را در تهیه اسلایدها کشف و ارائه خواهید کرد.

کم، زیاد است!(کم گرایی)

مهم ترین قانون طراحی که به ساخت اسلاید بر می گردد، قانون «کم، زیاد است » نام دارد. تا می توانید به جاهای خالی دست نزنید. سعی کنید هر اسلاید ساده و زیبا باشد و زمانی کنار هم قرارمی گیرند، توازن و هماهنگی داشته باشند. برای شروع، تاجایی که امکان دارد از حداقل واژه ها استفاده کنید یا تصاویری را به کار گیرید که مستقیماً منظورتان ر ا می رساند. جزئیات را باید با صدایتان بیان کنید.
کم گرایی یعنی به حداقل رساندن تعداد واژه ها، رنگ ها و تصاویر. کم گرایی مفهوم میزان تراکم را هم در بردارد. از یک نوع خط در اسلاید خود بهره ببرید.

قانون «کم، زیاد است » شامل استفاده از رنگ هم می شود. از یک جعبه رنگ با حداکثر پنج رنگ استفاده کنید. باید درباره رنگ هایی که در زمینه و روی اسلاید استفاده می کنید، دقت داشته باشید. یک قانون کلی این است که از رنگ های سرد، مانند آبی، سبز یا نقره ای برای زمینه و از رنگ های گرم، مانند قرمز، زرد و نارنجی، برای روی کار استفاده می شود. رنگ های خنثی مانند مشکی و سفید هم برای زمینه مناسب هستند. وقتی در حال ارائه اطلاعات هستید، از رنگ های یکدست استفاده کنید تا تداخلی ایجاد نشود.

تهیه اسلاید

در ابتد اسلاید اصلی و محتویاتی را که می خواهید در آن به کار بگیرید، به صورت دستی روی کاغذ پیاده کنید. نکات و مطالب را از ذهن به یک صفحه سفید منتقل کنید. بعد از آن نرم افزار
پاورپوینت را باز کرده و از یک اسلاید خالی استفاده کنید. می توانید از اسلایدهای پیش فرض خود پاورپوینت نیز استفاده کنید. یا اینکه یک اسلاید خام را به سبک خودتان طراحی کنید. مطالب زیاد را در آن قرار ندهید. قانون «کم، زیاد است » را رعایت کنید.

اگر هر اسلاید شلوغ و پر از کلمات، تصویر، جدول و نمودار باشد، حضّار گیج می شوند و تمرکز آ نها کم می شود، زیرا نمی دانند که کدام یک را دنبال کنند. قطعاً به شما که در حال بیان مطالب هستید گوش
نمی دهند و محو تماشای تصاویر شما خواهند شد.

خودتان را جای حضّار بگذارید و ببینید که از نگاه آ نها این اسلاید مفید است یا خیر. نکات اصلی را در آن بگنجانید. بقیه مطالب را یا به خاطر داشته باشید یا اینکه در یادداشت های پیوست بیاورید. در این صورت کسی متوجه آن نمی شود، چون هنگام نمایش فقط اسلاید مربوطه مشاهده می گردد.

مطالب فوق بخشی از فصل سیزدهم (هنر ارائه با پاورپوینت) از کتاب سخنرانی به سبک شما است. سایر مطالب این فصل از کتاب، به شرح زیر می باشد.

 • مقدار متن استاندارد در هر اسلاید

 • اندازه فونت ها در هر اسلاید 

 • کدام فونت مورد استفاده قرار گیرد؟

 • اشتباهات متداول

 • استفاده از افکت ها و صدا در اسلایدها

 • استفاده از تصاویر و نمودارها در اسلایدها

 • چگونه تصاویر الهام بخش خلق کنیم؟

 • معرفی سایت های رایگان جهت تهیه تصاویر زیبا و با کیفیت

 • چگونه متن را کنار بگذاریم؟

 • چگونگی بارگذاری یک فیلم کوتاه در اسلاید

 • توضیحات مهم دیگر در هنگام ارائه با پاورپوینت

جهت تهیه کتاب سخنرانی به سبک شما لطفاً اینجا کلیک کنید.

کتاب سخنرانی به سبک شما

کتاب سخنرانی به سبک شما

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *