چگونه بر ترس خود از سخنرانی درجمع غلبه کنیم؟

کنترل ترس از سخنرانی در جمع - چگونه بر ترس خود از سخنرانی درجمع غلبه کنیم؟ - علی پیشدار

کنترل ترس از سخنرانی در جمع – چگونه بر ترس خود از سخنرانی درجمع غلبه کنیم؟ – علی پیشدار

کنترل ترس از سخنرانی در جمع –

افرادی که در کارگاه های آموزش سخنرانی و فن بیان ما شرکت می کنند، اغلب از اینکه درجمع صحبت کنند هراس دارند و دلایل آن، از لهجه، احتمال طرد شدن، کانون توجه قرار گرفتن ، ناتوان و کسل کننده جلوه دادن، گرفته تا موارد کلی، مانند نداشتن اعتماد به نفس و ترس از مخاطبان و عملکرد نامناسب متغیر است.

ترس از سخنرانی در جمع وجود دارد و شامل همه می شود. ترس از سکوی سخنرانی وحشتی جسمانی و روانی است که افراد هنگام صحبت در جمع آن را احساس می کنند.

کنترل ترس از سخنرانی در جمع – نشانه های آن عبارتند از:

لرزیدن، حالت تهوع، عرق کردن، فشار مثانه و خشکی دهان.

دانستن اینکه؛ طبق تحقیقات، ترس از سخنرانی در زمره بالاترین ترس هاست، یا شدت این ترس، بیشتر از مرگ است، اکثر افراد از صحبت کردن در جمع مضطرب می شوند. یا اینکه ۷۶ درصد از مجرب ترین سخنرانان قبل از سخنرانی می ترسند، یا اینکه مارکتوآین می گوید: «دو نوع سخنران وجود دارد: کسی که می ترسد و کسی که دروغ می گوید!»،

همه این ها فقط ما را نسبت به این موضوع آگاه می کند و شاید کمی اعتماد به نفس ما را افزایش دهد؛ اما این کمک چندانی به از بین بردن ترس نمی کند. همان طورکه در مقاله های مربوط به شروع سخنرانی اشاره شد، هرگز نگویید که ترس دارید و نگران و دودل هستید.
درصورت چنین مواردی حضّار شما را باور نخواهند داشت. با تمرین های سخنرانی که انجام می دهید می توانید مهارت لازم را به دست آورده و همچنین با یک تصور ذهنی درست از خودتان می توانید تا حدود زیادی بر ترس از سخنرانی غلبه کنید و آن را مدیریت نمایید.

توصیه ما این است که با ترستان روبرو شوید، اما کار تان را انجام دهید.(بهترین راه غلبه بر ترس انجام دادن همان کاری است که موجب ترس شده است).

علاج نگرانی های عصبی هنگام سخنرانی

کنترل ترس از سخنرانی در جمع –

آمادگی مستمر و پایدار، بهترین روش برای غلبه بر ترس از صحنه است. بدانید چه می خواهید بگویید، چه زمانی می خواهید آن را بیان کنید و چگونه می خواهید آن را بیان کنید.
بسیار ی از افراد، در طول ارائه بر درون خودشان متمرکز می شوند و استرس بیشتری را برای خود ایجاد می کنند. آنها از خودشان می پرسند:

«دکمه کُتم را درست بسته ام؟

آن شخص چرا بیرون رفت؟

آیا از سخنرانی من خوشش نیامده است؟

و سؤالاتی از این قبیل » به عبارت دیگر، همه چیز به خود شما باز می گردد. در مقابل، از «من» به «ما» بروید. تمرکز را از معنا و مفهوم محصول یا خدمت خود، به زندگی مخاطبانتان انتقال دهید.

نکته جالب در مورد نگرانی های عصبی این است که هر چه بیشتر تمرین کنید، کمتر دچار اضطراب می شوید. یکی از اثربخش ترین شیوه ها برای ایجاد اعتماد به نفس فوق العاده، آمادگی لازم است با تمرین و تسلط بر مطالب و اسلایدها در روز سخنرانی غافلگیر نخواهید شد.

در اینجا چند راهکار ارزشمند و البته آسان را برای غلبه و مدیریت ترس( کنترل ترس از سخنرانی در جمع ) ارائه می دهیم:

تمرین در محیط برگزاری سخنرانی

 

این سخت ترین تمرین است، چون احتمال اینکه شما از قبل بتوانید به سالن دسترسی کامل داشته باشید، آسان نیست. در صورت موفق شدن به این کار از محل بازدید کرده و سخنرانی خود را روی سن یا محل موردنظر تمرین کنید. متعجب خواهید شد که اگر در محل واقعی، سخنرانی را تمرین کرده باشید، چقدر احساس راحتی بیشتری خواهید داشت.

اگر هم این کار برای شما امکان پذیر نشد، سعی کنید که زودتر به محل سخنرانی برسید، در محل قرار گیرید و تمام جوانب و تجهیزات را بررسی کنید. مهارت ترس از سخنرانی در جمع، در واقع از اینجا شروع می شود که تا قبل از روز سخنرانی چه کارهایی انجام می دهید. در محیط برگزاری، سخنرانی کنید و دست کم سه بار بازخورد بگیرید .

تمرین با دوستان

کنترل ترس از سخنرانی در جمع –

گروه کوچکی از دوستان و همکارانتان را جمع کنید، چندین بار تمرین، باعث می شود که با مطالب آشنا و همچنین اعتماد به نفس پیدا کنید. تلاش کنید که سخنرانی تان مانند یک مکالمه باشد، بنابراین باید از حفظ کردن یا روخوانی مطالب پرهیز کنید.

حضور زودتر در سالن

کنترل ترس از سخنرانی در جمع –

وقتی که به محل سخنرانی نزدیک می شوید، ترس شما احتمالاً زیاد تر خواهد شد. سخنرانی، اجرایی است که برای مخاطبین خود انجام  می  دهند. برای اینکه بر محیط خود تسلط پیدا کنید باید زودتر در محل سخنرانی حاضر شوید تا زمان کافی داشته باشید و اگر لازم شد وسائل فنی محل سخنرانی را تنظیم کرده یا تغییر دهید.

خرابی این وسایل باعث استرسی می شود که از طرف محیط بیرون است. اگر از وسائل کمکی استفاده می کنید، همه را امتحان کنید. یک بار فیلم کوتاهی در اسلایدها داشتم. در هنگام سخنرانی موفق به پخش آن از طریق پروژکتور نشدم و از خیر آن گذشتم. خوشبختانه توانستم با اسلاید های دیگر مفهوم کلی مطلب را برسانم و از آن پس متوجه شدم که نمی توان به این وسایل کمک آموزشی اطمینان صد درصد داشت.

زودتر رسیدن به محل سخنرانی باعث تسلط داشتن روی محیط و وسایل کمکی می شود و به شما اعتمادبه نفس می دهد. این فرصت طلایی را به دست می آورید که پیشواز سخنرانی با مخاطبان خود رابطه ای صمیمانه برقرار کنید. وقتی بادقت به آ نها گوش می کنید، موجب ایجاد دوستی و آرامش شمامی شود و می توانید از طرز فکر و داستان های آ نها در سخنرانی تان استفاده کنید.

حضار خواهان موفقیت شما هستند.

کنترل ترس از سخنرانی در جمع – سخنرانی کردن در جمع کاری دشوار است و برای مخاطبان، کسی که بالای سن رفته تا سخنرانی کند یک فرد شجاع و با اعتمادبه نفس به شمار می آید؛ بنابراین یادتان باشد، وقتی سخنرانی اصلی خود را شروع کردید ، مخاطبان خواستار موفقیت شما هستند. آنهامی خواهند که شما خوب عمل کنید در حقیقت آ نها خوشحال هستند که یک نفر دیگر به جای آ نها سخنرانی می کند و آ نها می توانند بنشینند و از شنیدن سخنرانی لذت ببرند.

موضوع خود را دوست داشته باشید و بر آن تمرکز نمایید. بدانید که مخاطبان درجبهه شما هستند. مقدمه سخنرانی خود را حفظ کنید تا بتوانید با قدرت شروع کرده و اعتماد به نفس لازم را به دست بیاورید. برای افزایش سطح اعتماد به نفس تان بهتر است هر چند وقت یکبار در جمع سخنرانی کنید. حداقل یک سخنرانی بزرگ را در ماه هدف قرار دهید.

پایین آوردن سرعت صحبت

کنترل ترس از سخنرانی در جمع –

سرعت صحبت خود را پایین بیاورید و تا جایی که ممکن است مکث کنید. مکث باعث می شود که شنونده آنچه را که گفتید، تحلیل کند و به شما هم زمان می دهد تا نفسی آرام و آگاهانه بکشید. سخنرانانی که اضطراب دارند، تمایل دارند که خیلی سریع حرف بزنند.

خیال پردازی خلاق

کنترل ترس از سخنرانی در جمع –

خودتان را در موقعیتی قرار دهید که دوست دارید آن گونه باشید. در جایی ساکت و آرام قرار بگیرید. خود را تجسم کنید که در حال سخنرانی هستید، تمام جزئیات را ببینید، از وضعیت بدن تان گرفته تا ارتباط چشمی که خواهید داشت. خود را در نظر بگیرید که چقدر مثبت و با اقتدار سخنرانی را پیش می برید. در حالی که صدای قوی و تأثیرگذار خود را می شنوید، از واکنش حضّار متوجه می شوید کهآ نها نیز با اشتیاق به صحبت های شما گوش می دهند ، تشویق شنوندگان را می شنوید و احساس می کنید که بسیار با اعتماد به نفس صحبت می کنید.

بر مطالب و بیان خود مسلط هستید. اسلاید را به خوبی توضیح می دهید و آ نها را یکی یکی مطابق میل خود و در راستای هدف سخنرانی و متناسب با حضار به پیش می برید. از اینکه یک کار بزرگ را عالی انجام می دهید بسیار خوشحال هستید. این رؤیا را تاحد امکان زنده و روشن کنید. اینکار را چندین بار انجام دهید تا جایی که احساس کردید کاملاْ برسخنرانی خود احاطه دارید.

چون مغز انسان تفاوت بین واقعیت و تصّور را تشخیص نمی دهد و این می تواند تمرینی بدون هزینه برای شما باشد. تصور ذهنی خودتان را کنترل کنید؛ تمام اعتماد به نفستان را در درونتان نگه دارید. هر چند که ممکن است با زبان سحرآمیز تان جمعیت را مسحور نکنید ، اما دلیلی وجود دارد که به جای یکی از مخاطبان از شما خواسته شده است، سخنرانی کنید.

این دعا را نیز در شروع سخنرانی بخوانید؛ «خدایا من سخنرانی نمی کنم بلکه تو از طریق زبان من صحبت می کنی و من ابزاری هستم در اختیارتو، پس خودت به من آرامشی عطا کن تا سخنانم را شیوا و رسا بیان کنم .»

تلقین مثبت

کنترل ترس از سخنرانی در جمع –

از لحاظ روحی خودتان را آماده کنید. به خودتان بگویید: «من به خوبی آماده هستم.  من متن سخنرانی خوبی نوشته ام و همه آن را می دانم. من به آنجا خواهم رفت و عملکردی  فوق العاده خواهم داشت.»

اگر همیشه در هر کاری خود را سرزنش کرده و از ناتوانی خود خوری می کنید مسلماً در هنگام سخنرانی هم مثل شخصیت گِلام درانیمیشن سفرهای گالیور با خود خواهید گفت: «من می دونم، من می دونم، ما موفق نمی شیم !»اکثر مواقع در هنگام سخنرانی، دو موجود درون انسان ظاهرمی شوند؛ یکی شما را ترغیب می کند و می گوید: بلند شوید ، بالای سن بروید، سخنرانی خود را انجام دهید، شما می توانید و این یک فرصت ایده آل برای شما خواهد بود . موجود دیگر، ظاهر شده و به شما خواهد گفت: نه شما نمی توانید حتماً گند می زنید! خراب می کنید و شما را نگران و مضطرب خواهد کرد.

در این مواقع بدون توجه به هر کدام از آن ها به خود بگویید: با توجه به مهارت هایی که کسب کرده ام و تصور درستی که از خودم دارم، یک سخنرانی جذاب و گیرا خواهم داشت. در کلاس های آموزشی پیشدار شرکت کرده ام کلی هم پول داده ام و مهارت های لازم را به دست آورده ام،پس چرا نتوانم؟ من یک سخنران عالی هستم و اگر نتوانم این کار انجام دهم پس کلاس های پیشدار به چه درد می خورد ! از لحاظ فیزیک بدنی نیز خود را به صورتی درآورید که نشان دهد شما یک سخنران با اقتدار هستید . یک آدم خاصی هستید که در زمان سخنرانی هیچ گونه اضطرابی ندارید.

وقتی شما به این گونه عمل می کنید چون مغز و ذهن، رابطه مستقیمی با جسم دارند، بلافاصله بدن نیز عکس العمل نشان داده، دلشوره ها و لرزش های دست، صدا و سایر عواملی که به واسطه این اضطراب به وجود می آید کنارخواهند رفت. انتظار داشته باشید که موفق می شوید،
به خودتان ایمان داشته باشید و اگر چنین باشید حضّار نیز نگرشی مثل شما خواهند داشت. شگفت انگیز است که قدرت تفکر مثبت چگونه کارمی کند.

انجام حرکات فیزیکی

کنترل ترس از سخنرانی در جمع –

سفت شدن عضات و فک ها و لرزش زانو ها و فشار های جسمانی در دست ها، بازوها و سایر اعضای بدن در اثر اضطراب حادث می شود. حرکات بدنی شیوه ای آسان و مفید برای رفع اضطراب است.برای برطرف کردن این نقیصه می توان از حرکات ورزشی و نرمشی لازم بهره جست.می توانید سرتان را به طرفین بچرخانید.

خمیازه کشیدن نیز می تواند مفید باشد. دهانتان را تا جایی که امکان دارد باز کنید و چند بار نفس عمیق بکشید. این کار را همان جا که روی صندلی نشسته اید، به صورت نامحسوس انجام دهید. در اتاقی که منتظر سخنرانی هستید نیز می توانید این کار را انجام دهید. عضات بازو و ماهیچه های پا را فشرده و رها کنید. با فشردن انگشتان پا در کفش نیز می توانید باعث تخلیه فشار های جسمی شده و در نتیجه، باعث تخلیه فشارهای روحی و روانی از جسم شوید.

فیلم برداری کردن از خود

کنترل ترس از سخنرانی در جمع –

ما در طول دوره های آموزشی خودمان، از افراد فیلم برداری کرده و سپس فیلم ها را مشاهده و تجزیه و تحلیل می کنیم. این کار باعث می شود، تمام حواس و زبان بدن آ نها از ارتباط چشمی گرفته تا حرکات دست و صورت و حرکت در صحنه به خوبی نمایش داده شود، بنابراین اصلاحات لازم صورت می پذیرد. با این کار، ترس اشخاص به صورت جدی کاهش می یابد. پیشنهاد می کنم، برای همه سخنرانی های خود حتی الامکان فیلم بگیرید، ارزش آن را دارد که یک دوربین فیلم برداری برای خود تهیه کنید. هرچند که امروزه بیشتر موبایل ها دارای دوربین فیلم برداری هستند.

حرکات تنفسی

نقش تنفس در سلامتی و کنترل استرس بر هیچ کس پوشیده نیست. اکسیژن کافی که به طور صحیح به بدن وارد می شود و به مغز می رسد باعث می شود که کنترل استرس برای ما راحت تر شود. چون زمانی که ما در حین تنفس دیافراگمی هستیم، نمی توانیم درهمان زمان هم به مسائل دیگر فکر کنیم. چندین بار تنفس عمیق دیافراگمی می تواند ، قبل از سخنرانی، استرس را به نحوه قابل توجهی کاهش دهد.

سرگرم کردن خودتان

دقایقی قبل از سخنرانی می توانید خود را به نحوی سرگرم کنید، مثل یادداشت برداری، مخصوصاً اگر سخنرانانی قبل از شما وجود دارند. می توانید عکس یا فیلم بگیرید. فکر کردن به یک خاطره خوب یا یک موفقیت قبلی، خصوصاً در زمینه سخنرانی می تواند به شما در کاهش استرستان کمک زیادی کند.

در کنار دوستان

حضور یک دوست می تواند به ما آرامش دهد. این عامل می تواند یک اقدام مفید برای کنترل ترس از سخنرانی شود. با یک دوستیا آشنا یا هر کسی که با وی راحت هستید، در سالن حاضر شوید.به صحبت وگفتگو با آ نها بپردازید و خود را سرگرم کنید. آنها می توانند به خوبی قوّت قلبی برای شما باشند.

سخن آخر در خصوص ترس از سخنرانی

کنترل ترس از سخنرانی در جمع – آخرین حرف این است؛ برای رهایی از ترس، بهترین پاد زهر این است که: بترسید اما اقدام کنید. کسی برنده است که در مسابقه ی با ترس اقدام و عمل کند. با انجام تمرین و سخنرانی های با نظم و ترتیب در جا های مختلف، می توانید میزان ترس را به طور چشمگیری کاهش دهید.

فیلم روش های غلبه بر ترس از سخنرانی و افزایش اعتمادبه نفس در غلبه بر ترس از سخنرانی به صورت تصویری تمرین ها و سایر مطالب مرتبط با غلبه بر ترس از سخنرانی را بهتر و بیشتر در اختیار شما قرار می دهید. با کلیک روی کلید زیر فیلم روش های غلبه بر ترس از سخنرانی و افزایش اعتمادبه نفس را دریافت نمایید. موفق و پیروز و سربلند باشید. علی پیشدار

Button

اشتراک این صفحه

6 Comments

 1. رضا ناصریان گفت:

  ضمن عرض ادب و احترام خدمت شما استاد گرانقدر جناب پیشدار نوشته بسیار ارزشمند و کاربردی بود از شما متشکر هستم

 2. محمد رشید پور گفت:

  ممنون استاد عزیزم

  مقاله سودمندی بود، موفق باشید و امید وارم همچنان بدرخشید 🙂
  با تشکر از سایت خوبتون…..
  پاسخ

  • علی پیشدار گفت:

   با سلام حضور شما دوست عزیز و گرامی جناب آقای رشید پور. خوشحالیم که مقاله ما برای شما مفید بوده .پیروز سربلند باشید.

 3. امیر بهرام گفت:

  با سلام و عرض ادب و احترام خدمت استاد بزرگ وار جناب آقای پیشدار بسیار متشکر هستم بابت این نوشته خوب و کاربردی.ازتلاش بی وقفه شما سپاس گزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *