کنترل کردن ترس از سخنرانی - چگونه ترس از سخنرانی را کنترل و برطرف نماییم؟(قسمت اول)

کنترل کردن ترس از سخنرانی - چگونه ترس از سخنرانی را کنترل و برطرف نماییم؟(قسمت اول)

چگونه ترس از سخنرانی را کنترل و برطرف نماییم؟(قسمت اول)

کنترل کردن ترس از سخنرانی - چگونه ترس از سخنرانی را کنترل و برطرف نماییم؟(قسمت اول)

کنترل کردن ترس از سخنرانی – چگونه ترس از سخنرانی را کنترل و برطرف نماییم؟(قسمت اول)

کنترل کردن ترس از سخنرانی –

 چرا از سخنرانی و صحبت کردن در مقابل جمع می ترسیم؟

کنترل کردن ترس از سخنرانی – برای اینکه علت ترس از صحبت کردن در جمع و سخنرانی را کشف نماییم، باید عملکرد مغز را در این رابطه مورد بررسی قرار دهیم. بدن انسان طوری آفریده شده است که برای حفظ بقای خود به خطرات احتمالی و آنچه که جدید است و هنوز برای انسان به صورت عادت در نیامده، واکنش نشان دهد. در واقع ایجاد ترس، عکس العمل عادی بدن در مقابل یک عمل غیر عادی است.

این عکس المعل به واسطه ی نقش مغز در حفظ گونه انسانی است. وقتی که می ترسیم مغز انسان از طریق هورمون هایی که ترشح می کند ضربان قلب را بالا می برد، جریان خون به سمت اعضاء درگیر شونده مثل ماهیچه ها جاری می شود. در سطوح دیگر بدن این جریان خون کند می شود و تنفس شدیدتر می گردد. انرژی زیادی در بدن تولید شده و انسان را آماده فرار یا مبارزه با آن چیز تهدیدکننده می کند.
بنابراین هر کسی هم که می خواهد سخنرانی کند دچار ترس و اضطراب می شود و در این جا هم مغز از همان فرمولی که برای رویارویی با هر تهدیدی استفاده می کند، پیروی می نماید. قسمتی از مغز که مسئول حفظ بقای بشر است در مواقع فرار یا مقابله، سریعاً عملکرده، قبل از این که قسمت خودآگاه مغز بتواند آن مسئله را تجزیه و تحلیل کند. در نتیجه فیزیولوژی بدن در مسیر دور شدن از تهدید عمل می کند؛ ضربان قلب تند می شو د، عرق می کنیم و دچار انبساط مثانه می شویم.

سؤال این جاست که چرا بعضی ها در مقابل این موضوع ترس چندانی ندارند؟

کنترل کردن ترس از سخنرانی –

جواب این است که مغز آ نها در اثر بارها سخنرانی و تمرین نسبت به صحبت کردن در جمع بی حس شده است و سخنرانی کردن در جمع را تهدیدی برای خود نمی داند.

سؤال دیگری که در این جا مطرح می شود این است که چه عواملی باعث ایجاد این ترس می شود؟

کنترل کردن ترس از سخنرانی – برخی از این عوامل مطرح و مهم که بین خیلی ها همه گیر است می توانند به شرح زیر باشند:

 • ترس از اظهارنظر و از دست دادن مخاطب.
 • ترس از موقعیت، زمان و مخاطب جدید و مهم.
 • ترس از خراب کردن سخنرانی.

در ادامه، هر یک از این عوامل را توضیح خواهیم داد و راهکارهایی که می توان با آن ها این ترس ها را تقلیل داد، پیشنهاد می کنیم:

 • ترس از اظهارنظر و از دست دادن مخاطب

برخی افراد از اینکه از سوی مخاطبان مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند، نگران هستند و از اینکه در خصوص آن ها و سخنرانی آن ها اظهارنظر شود، هراس دارند. از اینکه کانون توجه دیگران و مورد ارزیابی قرار گیرند باز هم دچار وحشت می شوند. مبادا حضّار فکر کنند آ نها آدمی کسل کننده و ناتوان در ارائه سخنرانی هستند.

کنترل کردن ترس از سخنرانی – این ترس می تواند محصول موضوعات زیر باشد:
 • نداشتن محتوا ی ارزشمند:

کنترل کردن ترس از سخنرانی – اگر یک سخنران محتوای خوب و متناسب با مخاطب ارائه دهد. امّا اجرای جالبی نداشته باشد، باز هم می تواند کمک کند که حداقل تعدادی از مخاطبان را در سالن نگه دارد. برعکس، یک محتوای بی ارزش که مخاطب از آن لذت نمی برد و مناسب مخاطب نیست، با وجود ارائه خوب، تعداد زیادتری از مخاطبان را پراکنده می کند.

موضوعی که خودتان عاشق آن نیستید، مخاطب هم آن را دوست نداشته باشد یا اینکه آن موضوع، مناسب آن موقعیت نباشد، میتواند بدترین حالت یک محتوای بی ارزش قلمداد شود.

 • به کار بردن محتوای تکراری نیز موضوعی است که می تواند استرس حاصل از اظهارنظر مخاطب را به دنبال داشته باشد:

کنترل کردن ترس از سخنرانی –

همیشه مطالب تکراری باعث دلزدگی مخاطب می شود و می تواند بی توجهی وی را به دنبال داشته باشد. در این صورت یک همهمه در بین حضّار ایجاد می شود. همه صحبت از این می کنند که این مطالب را قبلاْ شنید هاند؛ و چیزی جز  شرمندگی برای سخنران در پی نخواهد داشت.

برای جلوگیری از این مسئله؛

اولاً؛ اطلاعات مخاطب را در خصوص مطالب سخنرانی خود مورد تحقیق و بررسی قرار دهید. از مسئولین برگزارکننده یا کسانی که از دانش و اطلاعات مخاطب آگاهی دارند، بپرسیم.
ثانیاً؛ در بعضی مواقع شاید مخاطبان با توجه به اینکه قبلاْ چنین موضوعی را در جایی دیگر و از زبان سخنرانی دیگر شنیده باشند، برداشت آ نها این باشد که مطالب شما تکراری است. در این موارد باید به طور نامحسوس، خصوصاً در ابتدای سخنرانی خود توضیح دهید که مطالب شما تفاوت های ی با آنچه آ نها قبلاْ شنیده اند، دارد. با پرسیدن چند سؤال از مخاطبان م یتوانید از این موضوع سر در بیاورید.

 • آبشار اطلاعات بر سر مخاطب نیز می تواند مخاطب را نگران، گیج و سر درگم نماید:
  در یکی از کارگاه ها، فردی برای تمرین سخنرانی به روی سن آمد و شروع کرد به سریع و یکسره سخن گفتن. بعد از اتمام سخنرانی از ایشان سؤال کردم، چرا خیلی سریع می خواستید اطلاعات زیادی را به مخاطب منتقل کنید؟ ایشان توضیح دادند که معلم هستند و در جلساتی که برگزار می کنند خصوصاً برای اولیا‌ء و مربیان زمان کمی در اختیار دارند و مجبور هستند که حجم مطالب زیادی را ارائه دهند.
  اگر حجمی ا ز اطلاعات را یکسره بر سر مخاطب بریزید و هیچ وقفه ای در سخنرانی خود نداشته باشید، به مخاطب هم مجال سؤال کردن نمی دهید. به همین دلیل درک مخاطب را کاهش می دهید، آ نها را خسته می کنید و دامنه توجه شان کم خواهد شد، به طوری که کم کم صدای مخاطب در می آید و شروع به اظهارنظر می کند.
 • ارائه مطالب پیچیده و تخصصی باعث سر در گمی مخاطب و اظهارنظر منفی مخاطبان می شود:

در این صورت مخاطبان سریعاً جبهه می گیرند و چون از صحبت های ما سر در نمی آورند باعث می شود که به صحبت های ما گوش ندهند. اگر هم بخواهند، به علت نامفهوم و تخصصی بودن، قادر به درک سخنرانی ما نخواهند شد. در این مورد؛

اولاً؛ از کلمات ساده و روشن در مکالمات و صحب تهای خود استفاده کنید و مطالب پیچیده و غامض را ساده سازی نمایید.

دوماً؛ در این جا دانش مخاطب را مورد بررسی قرار دهید و از پیشینه تخصصی مخاطب در قبال موضوع مطلع شوید.
اگر برای آ نها پیش نیاز احتیاج است، آن را بیان کنید وگرنه سعی کنید که در محتوای خود تجدیدنظر نمایید.
شاید شما یک سخنرانی با محتوای خوب تدارک دیده باشید، اما آنچه که مخاطب منتظر شنیدن آن است چیزی دیگر است. هر چند که آش خوبی پخته باشیم! اما شاید مخاطب تشنه باشد و نیاز به آب دارد! در این صورت است که مخاطب خود را از دست می دهیم، هر چند که ارائه و محتوای جالبی داشته باشیم؛ بنابراین باید بر آنچه که برای مخاطب مفید است تکیه کرده و بر اساس آن محتوای خود را تهیه کنیم.

عدم توانایی سخنران در اجرا و ارائه سخنرانی نیز می تواند باعث از دست دادن مخاطب شده و اظهارنظرهای عجیب آن ها را در پی داشته باشد. سخنرانانی هستند که محتوای عالی دارند اما چون تازه کار هستند یا آن قدر تمرین نکرده اند که آماده باشند، نمی توانند ارائه مناسبی داشته باشند.

در این جاست که مخاطب خسته می شود و عکس العمل نشان می دهد. برای برطرف کردن این موضوع و اجرای خوب، باید از خشک و بی روح بودن در هنگام اجرا خودداری کرد.
مخاطبان برای اینکه مطالب را از زبان یک انسان بشنوند به سالن می آیند وگرنه خیلی از این مطالب در بسیاری از کتاب ها وجود دارد. انسان ها دوست دارند که با یک موجود جاندار رابطه برقرارکنند.

شما به عنوان یک سخنران، با کمی مهارت می توانید یک رابطه را ایجاد کنید. اگر غیر از این باشد شما به مشکل برخواهید خورد.

مشکل دیگری که یک اجرا را تحت تأثیر قرار می دهد، داشتن لحن و بیان خوب است سخنرانان زیادی را دیده ایم که دانش و تخصص کافی دارند، اما به علت نداشتن لحن، درکار خود شکست می خورند، چون بخش عمده ای از انتقال مفهوم کلام ما از طریق لحن صورت می گیرد.

اینکه چطور یکنواخت صحبت نکنیم، صدای ما شیب مناسب داشته باشد، بدانیم که چه زمانی مکث کنیم و چه زمانی تأکید داشته باشیم، مهارتی ارزشمند است که می تواند توجه مخاطبان را به طور چشم گیری افزایش دهد.
بعضی مواقع پیش می آید که تعداد ی از مخاطبان چندین ساعت در همایش یا سمینار ی بوده اند و خسته شده اند، یا اینکه سخنرانان قبلی چنان بد عمل کرده اند که آ نها دوست ندارند سخنان شما را گوش کنند و به اجبار آنجا هستند.

کنترل کردن ترس از سخنرانی – در این هنگام، هنر شماست که مخاطب را ترغیب به گوش دادن می کند. می توانید با گفتن مزایای صحبت خودتان و اینکه بیش از حد وقت آ نها را نخواهید گرفت، مخاطب را ترغیب به گوش دادن کنید و این مشکل را برطرف نمایید. ضمن اینکه می توانید برای به دست آوردن اطلاعات مربوط به عدم توجه مخاطب و گوش ندادن آ نها، از خود مخاطب یا یک آبدارچی در زمان استراحت و یا حتی از خود برگزارکننده بپرسید.

Button

اشتراک این صفحه

6 Comments

 1. محسن صالحی گفت:

  سلام استاد مطالب مفید و بسیار کاربردی بودند

 2. محمد رضا بهرامیان گفت:

  خیلی ممنونم ازشما استاد پیشدار مطالب بسیار کاربردی بودند

  • علی پیشدار گفت:

   جناب بهرامیان گرامی سلام.
   از اینکه به مطالب توجه دارین و استفاده می برین سپاسگزارم و همچنین آرزوی موفقیت دارم برای شما

 3. عباس سالاری پور گفت:

  با سلام خدمت شما جناب آقای پیشدار متن بسیار زیبا و خوبی بود ممنون که تجربیاتتون رو در اختیار ما میذارین

  • علی پیشدار گفت:

   با سلام و خدا قوت حضور شما دوست عزیز و گرامی جناب آقای سالاری به شما تبریک می گوییم که اهل یادگیری هستید و برای آموزش خود وقت می گذارید. شاد و پیروز باشید – علی پیشدار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *