چگونه گفت و گو کنیم؟

گفت و گو - چگونه گفت و گو کنیم؟ - علی پیشدار

گفت و گو – چگونه گفت و گو کنیم؟ – علی پیشدار

گفت و گو یا دیالوگ همان صحبت های عموماْ اولیه ای است که بین افراد یک جامعه رد و بدل می شود. بسیاری از افراد در جامعه در هنگام گفت و گو ضعیف هستند. نمی دانند یا نمی توانند از دیالوگ های با کیفیت استفاده نمایند.

در جامعه اغلب گفت و گوها حالت تک گویی یا مونولوگ دارد یعنی فقط یک طرف گفتگو بیشتر از همه حرف می زند و طرف مقابل یا سایرین عموماْ ساکت هستند.

این ضعف را می توان بیشتر نشأت گرفته از دو نهاد آموزشی کشور دانست.

۱- نظام آموزشی کشور

۲- خانواده

بطور مثال در زمان دانش آموزی به دلیل ساکت بودن سر کلاس های درس همیشه مورد تشویق معلمان قرار می گرفتیم. به تدریج انجام این عمل ملکه ذهن می شد به نحوی که سخن نگفتن را یک عمل مثبت می دانستیم. یک برچسب مثبت و دانش آموز خوب بودن را نیز بر خود می چسباندیم.

سخن گفتن را یک عمل بیهوده و نادرست می پنداشتیم و هر دانش آموزی نیز که صحبت می کرد و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح می کرد، دانش آموزی بد شناخته می شد.

در خانواده و در سن نوجوانی(سنی که از لحاظ شکل گیری شخصیت بسیار حائز اهمیت است) عموماْ پدر و مادرها در رابطه با امور زندگی از ما مشورتی نگرفتند و نظرمان را نپرسیدند. به این ترتیب جای گفت و گو در فضای خانه خالی ماند.

این شد که حالا وقتی به ما می گویند مشکلات زندگی را با گفت و گو حل و فصل کن نه با دعوا،‌ متوجه این موضوع نمی شویم و آن را درک نمی کنیم. بر عکس دعوا و جنجال را خوب بلدیم چون همان مونولوگ و تک گویی است و ما استاد تک گویی هستیم.

ما در نظام آموزشی ای تربیت شده ایم که هیچگاه گفت و گو را به ما نیاموخت و در  عوض تا یادمان می آید یک نفر می رفت جلوی کلاس یا سر صف و صحبت می کرد. ما فقط گوش می کردیم بی آنکه نظرمان را بگوییم یا نظر ما اهمیتی داشته باشد. در نتیجه مباحثه ای هم شکل نمی گرفت و گفت و گو و دیالوگی هم صورت نمی گرفت.

اما بیایید با وجود همه این ضعف ها در جامعه مان،‌ به این مونولوگ گویی خاتمه بدهیم و گفت و گو را تمرین کنیم. بدانیم که گفت و گو و دیالوگ از نشانه های یک خانواده متمدن است و یک جامعه متمدن از خانواده های متمدن ساخته خواهد شد.

یکی از روش های ایجاد جو گفت و گو و مکالمه بین افراد جامعه آموزش هایی است که افراد در این خصوص دریافت می کنند. خوشبختانه در حال حاضر مؤسسه های آموزشی مختلفی در کشور وجود دارند که با اساتید مجرب در حال ارائه آموزش هایی از این قبیل مثل مهارت های ارتباطی،‌ سخنرانی و فن بیان به علاقه مندان می باشند.

یکی از این مؤسسات آموزشی،‌ مجموعه آموزشی گنج نهان ایرانیان می باشد که با اساتید مجرب و مطرح کشور در حال برگزاری دوره های تخصصی مهارت های ارتباطی، گفت و گو، سخنرانی و فن بیان می باشد.

بیایید به فرزندانمان روش دیالوگ را بیاموزیم و زنجیره مونولوگ گویی را پاره کنیم و از انتقال آن به نسل بعدی جلوگیری نماییم.

جهت آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی سخنر انی – فن بیان و اعتماد به نفس مجموعه آموزشی گنج نهان ایرانیان لطفاْ روی کلید زیر کلیک نمایید.

Button

اشتراک این صفحه

2 Comments

 1. جعفر سراجی گفت:

  نوشته ای خوبی بود و بسیار کاربردی . ممنونم از سایت خوبتون

  • علی پیشدار گفت:

   جناب سراجی گرامی سلام.
   متشکرم از دقت نظر و اظهار نظر شما دوست عزیز – در تمام مراحل زندگی موفق و پیروز باشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *