طنز در سخنرانی - چگونه طنز را وارد سخنرانی کنیم؟ - علی پیشدار

طنز در سخنرانی - چگونه طنز را وارد سخنرانی کنیم؟ - علی پیشدار

طنز در سخنرانی

طنز در سخنرانی – چگونه طنز را در سخنرانی وارد کنیم؟

طنز در سخنرانی - چگونه طنز را وارد سخنرانی کنیم؟ - علی پیشدار

طنز در سخنرانی – چگونه طنز را وارد سخنرانی کنیم؟ – علی پیشدار

چگونه طنز را وارد سخنرانی کنیم؟

طنز در سخنرانی –

هر چند که گفته شد در ابتدای سخنرانی حتی المقدور از لطیفه و بذله گویی استفاده نکنید، خصوصاً اگر در این کار متبحر نیستید؛ اما می توانید در جریان سخنرانی برای شکستن کسالت مخاطبان از شوخ طبعی استفاده کنید. شوخ طبعی چیزی است که شما را با نشاط و با شور و شوق نشان می دهد و باعث انتقال انرژی مثبت به مخاطبا ن می شود.

می توانید با لحن و زبان بدن خود نیز به این بحث کمک کنید و لبخند بر لبان مخاطب بیاورید. شوخ طبعی همیشه همراه با تواضع و احترام به کا ر می رود. فرهنگ ها را در نظر بگیرید و از شوخی درباره دین، سیاست، عقاید افراد، نژاد و معلولیت آ نها پرهیز کنید.

می توانید از اتفاقی که در جریان سخنرانی می بینید یا پیش می آید بهره بگیرید. مثلاْ اگر یکی از مخاطبان در جریان سخنرانی گفت که: «اصلاْ ضایع نشده است » شما بگویید: «پس من خیلی ضایع شده ام ». البته همه این ها به بیان سخنران نیز بستگی دارد و تنها واژه ها و جملات نیستند که طنز را بامزه می کنند.

طنز در سخنرانی – طنزهایی که خود گوینده مطلب را نشانه می گیرد، آسان و تأثیرگذار است. ما درجامعه طوری رفتار می کنیم که دارای یک چارچوب خاص است؛ مثلاْ بیشتر افراد از یک سخنران انتظار دارند که خیلی سنگین و رنگین با یک کت و شلوار روی سن بیاید و حرف هایش را بزند، تشکر کند و بنشیند.

یا اینکه یک مخاطب خود را در قالب نظم و سکو ت، با کلاس و محترم بودن قرار می دهد؛ بنابراین وقتی گوینده ای دیواری را که دورش است می شکند و نشان می دهد که او هم یک انسان است و می تواند اشتباه کند، یا هر کاری دیگر را مثل خیلی از افراد در زندگی روزانه انجام دهد، می تواند به راحتی ما را بخنداند.

ما وقتی که دیگران ایرادهای شخصیتی خود را در حد نزاکت نشان می دهند ، می خندیم. ما حتی وقتی دیگران داستان ضایع شدنشان را تعریف می کنند ، میخندیم. مثلاْ از مخاطبان بپرسید که آیا کسی در حین سخنرانی روی سِن افتاده و ضایع شده است یا خیر؟ بعد می توانید به صورت عملی خود را بیاندازید و به اصطلاح ضایع شوید و در خصوص این ضایع شدن صحبت کنید.
یک راه دیگر برای طنز این است که یک فرد معمولی را در موقعیتی خارق العاده قرار دهید. یا فردی خارق العاده را در موقعیتی معمولی. مثلاْ می توانید در مورد مطلبی پیش پا افتاده که مخاطب صحبت می کند، بگویید: «اگر اینشتین هم بود الان در این مورد مغزش هنگ می کرد! ».

با سهل انگاری، موقعیت های بسیار خطرناک را نادیده گرفتن، بیش از اندازه به اشتباهات کوچک عکس العمل نشان دادن، به شدت چیزی بیهوده را دنبال کردن، نمونه هایی از این دست است.
در هر چند دقیقه طنز را تکرار کنید و حالت صورت و بدن خود را با موقعیت طنز هماهنگ نمایید. هرگز لطیفه ای را که جایی شنیده یا خوانده اید بازگو نکنید.

با شخصیت ها، اتفاقات و گفتگوها در داستان خود بازی کنید تا یک طنز بکر درست شود. شاید شما بگویید من که نمی توانم شوخی کنم و لطیفه بگویم. اصلاْ اهل این کا رها نیستم و اگر لطیف ه ای بگویم کسی را نمی خنداند.

تمرین کنید و بدترین حالت را در نظر بگیرید که یک لطیفه بگویید و هیچ کس نخندد. بعد از سخنرانی هیچ کس به یاد نخواهد آورد و حرفی نخواهد زد. لطیفه های بیشتری بگویید تا بیشتر مردم را بخندانید.

اگر لطیفه ای شکست خورد باید چه کار کرد؟

هیچکار. هرگز لطیفه ای را توضیح ندهید. بعضی عادت کرده اند که ببینند چه تعدادی از مخاطبان موضوع لطیفه را نگرفته اند، حتی اگر به نظر می رسد تمام مخاطبان هم موضوع را درک نکرده اند و نخندیده اند، وسوسه نشوید که بخواهید لطیفه خود را توضیح دهید. بگذارید سخنرانی تان پیش برود.

مواردی که در گفتن یک طنز یا لطیفه رعایت می کنید:

طنز در سخنرانی –

 • از به کار بردن لطیفه هایی که در آ نها به قوم یا نژاد خاصی اشاره شده ، اجتناب کنید.
 • لطیفه هایتان را پاک، بدون تبعیض و ملایم انتخاب کنید.
 • از لطیفه هایی که شأن و منزلت خود شما را زیر سؤال می برد و توانایی های شما را ناچیز جلوه می دهد، خودداری کنید.
 • از گفتن لطیفه هایی که باعث توهین به دیگران می شود و مهارت های آن ها را زیر سؤال می برد ، پرهیز کنید.
 • اگر آدم شو خ طبعی نیستید، فکر استفاده از لطیفه را از سر بیرون کنید!

دوست گرامی پیشنهاد می شود جهت دریافت مطالب بیشتر در خصوص طنز در سخنرانی و سایر مطالب مفید و مؤثر در سخنرانی و فن بیان و اعتماد به نفس پی دی اف(PDF) کتاب آموزش سخنرانی« سخنرانی به سبک شما» را از طریق کلید زیر دریافت نمایید. موفق و پایدار و سربلند باشید.

Button

اشتراک این صفحه

2 Comments

 1. علیرضا یوسفیان گفت:

  جناب پیشدار مطالب مفیدی بود ممنونم از شما امیدوارم موفقیت بیشتری کسب کنید

  • علی پیشدار گفت:

   جناب یوسفیان گرامی سلام.
   سپاسگزارم از لطفتون. شما نیز موفقیت های بیشتر و بیشتری کسب نمایید. شاد باشین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *