روش های جلب توجه مخاطبان - علی پیشدار

روش های جلب توجه مخاطبان - علی پیشدار

روش های جلب توجه مخاطبان در پیکره(بدنه) سخنرانی

روش های جلب توجه مخاطبان

روش های جلب توجه مخاطبان

نقل قول ها

روش های جلب توجه مخاطبان –

روش های جلب توجه مخاطبان – وقتی که کلام دیگران، بار ارتباط پیام را به دوش می کشد، عجیب آرامش بخش است. نقل قول ها موضوع شما را نشان می دهند و توجه مخاطب را جلب می کنند. با استفاده از نقل قول ها می توانیم گیراتر صحبت کنیم.

نقل قول ها می توانند از افراد معمولی و دوستان و حوادثی که در زندگی روزانه ی آ نها اتفاق می افتد، باشند. این نقل قول ها می توانند بسیار اثربخش و برانگیزنده محسوب شوند.

مثلاْ وقتی در خصوص سادگی سخن صحبت می کنید، می توانید بگویید: «نبوغ در سادگی است.» یا اگر در مورد تلاش و
کوشش صحبت می کنید می توانید بگویید: «دیر شروع کردم اما عقب نشینی نخواهم کرد. » یا از نقل قو لهای افراد مشهور و محبوب و مورد احترا م استفاده نمایید و نام آن شخص را بگویید.

مثلاْ اگر در کار آموزش هستید می توانید از این سخن امام علی (ع) که می فرمایند: «هر کس به من کلمه ای بیاموزد مرا بند ه خود کرده است » استفاده کنید.

این موارد را در نقل قول ها رعایت کنید:

روش های جلب توجه مخاطبان –

۱ . هرگز نقل قولی را بدون ذکر گوینده آن به کار نبرید.
۲ . از آوردن بیش از دو یا سه نقل قول در هر سخنرانی پرهیز کنید.

مشارکت مخاطب

می توانید در حین سخنرانی، تعدادی از شرکت کنندگان در سمینار را دعوت کنید. از آ نها سؤالاتی بکنید یا در یک کار گروهی شرکت دهید. با آ نها یک مسابقه کوچک راه اندازی کنید و به آ نها پاداش بدهید.

اگر در خصوص بازاریابی سخنرانی می کنید از چند نفر شرکت کننده بخواهید که روی سن بیایند و یک دقیقه درباره اینکه چگونه خود و کالایشان را معرفی می کنند، صحبت کنند. اگر در خصوص آموزش سخنرانی صحبت می کنید تعدادی از آن ها را دعوت کنید که روی سن بیایند و صحبت کنند تا به ضعف خود پی ببرند و نیازمندی خود به صحبت کردن در جمع را افشا نمایند، با این کار می توانید ادعای آ نها را هم بشکنید.

پرسش

روش های جلب توجه مخاطبان –

پرسش، مقوله ای است که می تواند ذهن مخاطب را به مطالب شما قاب کند. سؤال کردن می تواند میزان توجه مخاطب را به شدت بالا ببرد. حال اگر در جریان سخنرانی سؤالاتی مرتبط با موضوع سخنرانی از مخاطب پرسیده شود، می توان میزان بی توجهی آن ها را کاهش داد. سؤالاتی را مطرح کنید که مخاطب توانایی پاسخ به آن را داشته باشد یا این که از قبل جواب آن مشخص باشد.

از افرادی که داوطلب پاسخگویی هستند سؤال کنید. سعی کنید که حتی الامکان سؤالات، کلی و از کل مخاطبان باشد اگر سؤالی را از یک نفر پرسیدید، اگر قادر به پاسخ گویی نبود، برای اینکه او را شرمنده نکنید، سریعاً از او عبور کنید یا اینکه او را در پاسخ دادن راهنمایی کنید. یا می توانید سؤالاتی را بپرسید که مخاطبان فقط با دست بلند کردن جواب آن را بدهند.

کار گروهی

در این مرحله می توانید یک کار گروهی را شکل دهید که توسط چند نفر از حضّار انجام شود. این کار می تواند به صورت دو نفره یا چند نفره صورت گیرد برای کار گروهی دو نفره می توانید به عنوان مثال از تمرین های مربوط به ارتباط مؤثر استفاده کنید.

بگویید که از یکدیگر درخواستی داشته باشند و طرف مقابل یک جواب غیرمنطقی دهد که رنجشی برای درخواست کننده هم به وجود نیاید. یا تعدادی را جمع کنید که هر کدام برای هم سخنرانی چند دقیقه ای داشته باشند.

کار گروهی باعث ایجاد حس رقابت در افراد می شود و آ نها را به تلاش وا می دارد. باعث می گردد به مطالب، بیشتر توجه کنند، خود را در بطن سخنرانی احساس کنند وآن را مال خود بدانند.

بخش بندی موضوع

در صورت امکان سخنرانی خود را به چندین بخش ممکن تقسیم کنید: چون همین که مخاطب از یک بخش خسته می شود آن قسمت به پایان می رسد و بخش تازه ای گفته می شود. در این زمان به مخاطب بگویید که قسمت قبلی تمام شد، سپس به سراغ قسمت جدید بروید.  این روند یک شوک به مخاطب وارد می کند و جلب توجه او را در پی خواهد داشت.

تغییر لحن

لحن یکنواخت، مخاطب را خسته و آزرده خاطر می کند؛ بنابراین تغییر لحن می تواند تأثیر مهمی در جلب توجه مخاطبان داشته باشد. با تغییر لحن و فراز و فرودی که به آن می دهیم، مغز کمتر دچار زحمت می شود و راحت تر به مطالب توجه می کند.

در واقع در چنین وضعیتی لحن و صدا حالت موسیقیایی به خود می گیرد و مغز را نوازش می دهد تا بیشتر توجه خود را معطوف سخنان شما کند. با ایجاد مکث، تأکید و لحن های سؤالی و غیره می توان لحن را از یکنواختی خارج کرد. این کار را تا آنجا که احساس رضایت دارید ادامه دهید و صدای خود را ضبط کنید.

حرکات فیزیکی و تنفس

با انجام حرکت فیزیکی و تنفسی نیز می توان مخاطبان را از حالت رکود خارج کرد. هنگامی که نشانه های عدم توجه را در چهره و اعمال مخاطبان مشاهده کردید می توانید از اقدامات ورزشی و فیزیکی استفاده کنید.

مخاطبان را از جایشان بلند کنید. چند حرکت نرمشی به چپ یا به راست و یا دست به کمر زدن و تنفس عمیق کشیدن را انجام دهید. این کار را می توانید در حالت نشسته نیز انجام دهید.
تنفس عمیق، سطح اکسیژن را در بدن بالا می برد، انرژی لازم را به بدن باز می گرداند و هوش و حواس آ نها را جمع می کند.

اگر یک فعالیت بسیار مرتبط دارید که حضار را درگیر می کند و ناب است آن را به کار ببرید؛ در غیر این صورت از به کار بردن آن اجتناب کنید.

اشتراک این صفحه

2 Comments

  1. رضا یگانه گفت:

    باسلا م و خسته نباشی خدمت شما استاد پیشدار از شما متشکر هستم بابت نوشتن این مقاله خوب پیروز و سربلند باشید

    • علی پیشدار گفت:

      با سلام حضور شما دوست گرامی جناب آقای یگانه ممنون و متشکرم . سر بلند و پیروز باشید و همچنین آرزوی موفقیت دارم برای شما – علی پیشدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *