طیف مخاطبان - طیف مخاطبان(یادگیرنده) - با سه طیف یادگیرنده، ارتباط برقرار کنید - علی پیشدار

طیف مخاطبان - طیف مخاطبان(یادگیرنده) - با سه طیف یادگیرنده، ارتباط برقرار کنید - علی پیشدار

طیف مخاطبان(یادگیرنده)

طیف مخاطبان - طیف مخاطبان(یادگیرنده) - با سه طیف یادگیرنده، ارتباط برقرار کنید - علی پیشدار

طیف مخاطبان – طیف مخاطبان(یادگیرنده) – با سه طیف یادگیرنده، ارتباط برقرار کنید – علی پیشدار

با سه طیف یادگیرنده، ارتباط برقرار کنید

طیف مخاطبان-

در هنگام سخنرانی با سه طیف یادگیرنده(مخاطب) ارتباط برقرار نمایید. 

کارماین گالو درکتاب اسرار سخنرانی و ارائه های استیو جابز می گوید: «نمایش ها به سخنرانان کمک می کنندکه با هر طیف از یادگیرنده ها در میان حضّار، رابطه ای احساسی برقرار کنند: دیداری، شنیداری و جنبشی »

 •  یادگیرنده های دیداری؛ (طیف مخاطبان)

حدود چهل درصد از ما، یادگیرنده های دیداری هستیم؛ افرادی که از طریق دیدن یاد می گیرند. این گروه، اطلاعاتی را که تصویری هستند، در ذهن نگه می دارند.

برای جذب این گروه، از قراردادن متن زیاد در صفحه بپرهیزید. اسلایدهایی بسازید که واژه هایی کم و تصاویری زیاد داشته باشند.

به یاد داشته باشید که؛ احتمال بیشتر ی می رود افراد بر اساس اطلاعاتی که با آن در ارتباط هستند، عمل کنند؛ اما نمی توانند با چیزی که آن را لمس و درونی نکرده اند، ارتباط برقرار کنند. یادگیرنده های دیداری، از طریق مشاهده ارتباط برقرار می کنند.

 • یادگیرنده های شنیداری؛(طیف مخاطبان)

این افراد از طریق گوش کردن، می آموزند. این گروه بیست تا سی درصد حضّار ما را تشکیل می دهند . افرادی که از طریق گوش کردن می آموزند، از تکنیک های شفاهی و لفاظی سود می برند. داستان های شخصی تعریف کنید یا از مثال هایی واضح برای تقویت پیامتان استفاده کنید.

 • یادگیرنده های جنبشی؛(طیف مخاطبان)

این افراد با کار کردن، جابه جا کردن و لمس کردن می آموزند. در حقیقت، آن ها به کارهای دستی علاقه دارند. از گوش دادن به مدت طولانی خسته می شوند؛ بنابراین، فعالیت هایی را در سخنرانی و ارائه خود وارد کنید تا یادگیرنده های جنبشی را هیجان زده نگه دارید.

اشیایی را در میان آ نها پخش کنید، تمرین های نوشتاری را اعمال کنید و آ نها را در نمایش ها مشارکت دهید. البته همه مواردی که صرف جلب توجه مخاطب می کنید به نوعی خود یک داستان هستند که در هر کدام از آ نها یک نوع پیام نهفته است.

به همین دلیل است که استفاده از داستان، یکی از روش های فوق العاده قوی در ارتباط گرفتن با حضّار است. امروزه بسیاری از سخنرانان معروف از روش داستان گویی برای شروع سخنرانی خود یا در طول سخنرانی خود استفاده می کنند.

البته باید در پیکره سخنرانی از داستان های کوتاه استفاده کرد تا به راحتی منحنی جذب مخاطب به سمت بالا هدایت شود. در این جا می توانید از یک تجربه شخصی نیز استفاده کنید. چون بهترین داستان ها بر اساس تجربه های شخصی بنا شده است.

استفاده از داستان دیگران

در بعضی موارد می توان از داستان دیگران نیز استفاده کرد. اگر از این روش استفاده می کنید آن را از زبان خود بگویید و به منبع داستان هم اشاره داشته باشید.
در یک سخنرانی که برای مسئولان سازمان امور خیریه برگزار می کردم، این داستان را تعریف نمودم؛ چند روز پیش که در شهر بودم و همه جا شلوغ بود، می خواستم یک جای پارک برای خودروی خودم پیدا کنم، اما موفق نمی شدم تا اینکه تصمیم گرفتم، پارک دوبله انجام دهم و در کنار یک خودروی دیگر پارک نمایم. در همین لحظه به یاد داستان دوستی افتادم که تعریف می کرد، چطور همین کار را انجام داده بود و با خود گفته بود که چند لحظه بیشتر طول نمی کشد و به دنبال فرزند خود در مهدکودک رفته بود.

در آنجا مدیر مهدکودک را می بیند و مشغول گپ و گفت با او می شود. غافل از آن که خودروی خود را کجا پارک کرده و چه تصمیمی داشته است؛ بنابراین بعد از صحبت با مدیر مهدکودک، همراه با فرزند خود به طرف خودرو می آید، ناگهان متوجه می شود صاحب ماشینی که کنار آن پارک کرده بود، چون خیلی عجله داشت و مثل سیر و سرکه می جوشد! به محض دیدن وی اعتراض می کند.

کار به مشاجره و درگیری می کشد. در همین حین پلیس راهنمایی سر رسیده و او را جریمه می کند. این ماجرا با کلی درد سر و با وساطت مردم ختم به خیر می شود.  وقتی من هم این داستان به خاطرم آمد همانجا تصمیم عوض شد و با کمی حوصله به خرج دادن، به جلو رفته و جای پارک بهتری پیدا نمودم.
از این داستا ن نتیجه گیری کردم که استفاده از تجربه دیگران چقدر می تواند به ما کمک کند. نکات محوری و اخلاقی را یاد می گیریم و بهترین کارایی را خواهیم داشت.
یک روش دیگر داستان گویی آن است که از زبان سوم شخص گفته می شو د. مثل اینکه مخاطب را وادار به دیدن آن داستان در ذهن خود نمایید.
علی در سمینار سخنرانی یک استاد بزرگ سخنرانی نشسته بود و به صحبت های او گوش می داد که متوجه شد خیلی علاقمند به بحث سخنرانی است. به این راز پی برد که او هم می تواند یک سخنران بزرگ شود. بعد از پایان یافتن سمینار پیش آن استاد رفت.
با او در خصوص تصمیم خود صحبت کرد. استاد از تصمیم علی خوشحال شد و او را دعوت به کلا س های آموزش سخنرانی و فن بیان خود نمود. علی در کلاس های او شرکت کرد و پس از مدتی کوتاه با تلاش و تمرین به جایگاهی که می خواست رسید.

علی ازتصمیمی که گرفته بود راضی و خشنود بود و با توجه به تلاش، پیگیری ها، مطالعه و همکاری آن استاد به مقصود خود دست یافت.
بنابراین می توانید با گفتن داستانی از دیگران، سخن خود را متناسب با آن سازید.

شناخت طیف مخاطبان به شما کمک می کند پیکره سخنرانی خود را مطابق خواسته مخاطبان منعطف نمایید. جهت دریافت مطالب بیشتر در خصوص طیف مخاطبان و شناخت مخاطب کتاب آموزش سخنرانی «سخنرانی به سبک شما» را با کلیک روی تصویر زیر دریافت نمایید.

طیف مخاطبان - کتاب آموزش سخنرانی«سخنرانی به سبک شما» - استاد علی پیشدار

طیف مخاطبان – کتاب آموزش سخنرانی«سخنرانی به سبک شما» – استاد علی پیشدار

اشتراک این صفحه

2 Comments

 1. محمد محمدی گفت:

  سلام جناب پیشدار نوشته عالی بود ازتون متشکر هستم.

  • علی پیشدار گفت:

   جناب محمدی گرامی سلام.
   از اینکه به مطالب توجه دارین و استفاده می برین سپاسگزارم. پیروز سربلند باشید – علی پیشدار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *