جلب توجه مخاطب - علی پیشدار

جلب توجه مخاطب - علی پیشدار

ترفندهای جلب توجه مخاطب در پیکره سخنرانی

جلب توجه مخاطب - ترفندهای جلب توجه مخاطب در پیکره سخنرانی - علی پیشدار

جلب توجه مخاطب – ترفندهای جلب توجه مخاطب در پیکره سخنرانی – علی پیشدار

جلب توجه مخاطب –

شنوندگان، پس از ده دقیقه سخنگو را رها می کنند، نه حتی کمی بیشتر. این حقیقت با ارزش به لطف پژوهش جدید جان مدینا، زیست شناس مولکولی، در زمینه عملکرد شناختی کشف شده است.
به گفته مدینا: «به نظر می رسد که مغز بر اساس برخی الگوهای زمان بندی سرسختانه گزینش می کند که بدون شک از روی ژن وفرهنگ تأثیر می گیرند.»

مدینا می گوید: مطالعات انجام شده، قانون ده دقیقه را تأیید می کنند؛ همان طور که مشاهداتش نیز گواهی بر این ادعا هستند. در هر دوره از دانشگاه که او تدریس می کند، این سؤال مشابه را می پرسد: در یک کلاس با علاقمندی متوسط، نه خیلی ناخشنود و نه خیلی هیجان زده، استاد شروع به صحبت می کند، شما چه زمانی شروع به دیدن ساعت می کنید و به اینمی اندیشید که کلاس چه زمانی به اتمام می رسد؟

پاسخ، همیشه مشابه است؛ ده دقیقه اگر قرار است شنوندگان را مجذوب کنید و سطح توجه آ نها را بالا و در اوج نگه دارید، به مغز اجازه خسته شدن ندهید. مغز ما تنوع طلب است. هیچ کس نمی تواند به مدت طولانی برای حضّار سخنرانی کند، هر قدر هم سخنرانی اش خوب و بی نقص باشد.
سخنرانی نویسان بزرگ، سال هاست که این مطلب را می دانند که باید اتفاقات جالبی در زمان های تقریباً منظم در طول پیکره سخنرانی انجام گیرد. حضار در طول سخنرانی کسل می شوند، خصوصاً که اگر صحبت فقط یک طرفه و بدون مشارکت آ نها باشد.

وقتی به صحبت ها و ایده هایتان مطالبی اضافه می کنید که مخاطب را هوشیار تر نماید، با این کار، سخنرانی خود را گیراتر و جذاب تر می کنید.

جلب توجه مخاطب – رو شهای زیر می تواند در این خصوص اثربخش و تأثیرگذار باشد. تقریباً اینجا شباهت زیادی به شروع سخنرانی دارد با این تفاوت که در اینجا به صورت متوالی و تقریباً منظم و خیلی کوتاه انجام می شود.

از راه اضافه کردن موارد زیر، جلب توجه سخنرانی خود را بانمک کرده و پیام و ایده هایتان را به طور فوق العاده قوی انتقال می دهید. البته می توانید از همه یا تعدادی از آ نها در طول سخنرانی خود به صورت ترکیبی سود ببرید.

بررسی موردی جهت جلب توجه مخاطب

در یکی از کارگا ه ها که در خصوص با نشاط بودن و اهمیت ورزش کردن صحبت می کردم، به بررسی ورزش در اداره های کشور اشاره داشتم. با نشان دادن چندین اسلاید تحقیقاتی همراه با تصویر و یک فیلم کوتاه از یک سالن ورزشی مخصوص کارکنان یک سازمان، از اینکه چه تعداد از کارکنان در این زمینه فعالیت می کنند، یک پژوهش و بررسی موردی را نشان دادم.

تحقیقات انجام شده جهت جلب توجه مخاطب

جلب توجه مخاطب – در این مورد جهت پیوند مطالب خود و انتقال درست آن به مخاطب،  از نشان دادن تحقیقات انجام شده در پیکره سخنرانی استفاده کرده و موج توجه مخاطب را بیشتر نمایید.
در یک سخنرانی که برای جمعیت همیاران سلامت اجرا کردم، برای نشان دادن ای نکه افراد در طول زندگی، برای موفقیت باید از چیزهای زودگذر و آنی چشم پوشی کنند تا بتوانند درآینده به دستاوردهای بالاتر و بهتری برسند، از تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه استنفورد نام بردم که چگونه روی تعدادی کودک ۶- ۴ ساله آزمایش شده بود.

جلب توجه مخاطب – به این صورت که به آ نها یک شیرینی مخصوص به نام مارشملو دادند و آ نها را در اتاقی به صورت تنهایی یا دو نفری قرار دادند و به آ نها خاطر نشان کردند که اگر تا پانزده دقیقه این مارشمل و را نخورند، م یتوانند بعد از گذشت این مدت یک مارشملو دیگر جایزه بگیرند.
تعدادی از آ نها در همان ابتدای کار شرو ع به خوردن شیرینی نمودند. بعضی در وسط زمان و تعدادی هم تا آخرین لحظات صبرکردند، ولی متأسفانه آن را خور دند. فقط تعداد کمی از کودکان در این کار مقاومت نشان دادند و موفق شدند که زمان ذکرشده را سپری کنند.

پژوهشگران پس از گذشت حدود پانزده سال به سراغ همان کودکان رفتند. مشاهده نمودند، آن تعداد کودکانی که صبر نکردند و شیرینی خود را خوردند، در زندگی به جایی نرسیده بودند.
بچه هایی که تحمل نکرده بودند و اصلاْ مارشملوی خود را نخورده بودند، در کار خودشان پیشرو و جزو افراد موفق
و ثروتمند جامعه بودند.
این مارشملو می تواند در زندگی ما یک ماشین لوکس باشد که الان هوس سوار شدن آن را داریم. با قرض و وام، این ماشین را تهیه می کنیم، خود را زیر بار بدهی می بریم در صورتی که می توانیم با همین پول کارهای دیگری انجام دهیم و یک سرمایه گذاری برای آینده داشته باشیم .
می بینید من با بیان این تحقیق، جان کلام را که همانا صبور بودن و از رو ی احساسات و چشم و هم چشمی، تصمیم نگرفتن است، انتقال دادم. استفاده از فیلم و تصویر نیز کار را مستند کرد.

مثال ها جهت جلب توجه مخاطب

جلب توجه مخاطب – به کار بردن مثال باعث باز شدن ذهن مخاطب می شود. آ نها را نسبت به موضوع هوشیار می کند. آ ن ها نیم خیز و دست به چانه می شوند تا بر سخنرانی متمرکز شوند. اگر مثال ها ملموس و قابلیت تصویرسازی برای مخاطب داشته باشند، می توانند به شکل عالی توجه مخاطب را به عمق پیام سوق دهند.

مثال، یک نوع تأیید است که در آن، چند مورد یا واقعیت خاص و مختصر ر ا می گویید. مثال، موردی را بیان می کند که نکته مورد نظر شما را نشان می دهد. گاهی مثال یک مورد نمونه را شرح می دهد؛ به عبارت دیگر؛ موقعیتی واقعی را به تصویر می کشد.

تصاویر و فیلم کوتاه جهت جلب توجه مخاطب

نوا رهای ویدئویی و دیگر وسایل سمعی– بصری که از منابع معتبر  تهیه شده است می توانند جذابیت خاصی به سخنرانی شما بدهند. یکی از را ه های اثربخش بودن و زنده کردن مطلب و حصول اطمینان از تثبیت پیام تان، استفاده از تصاویر و فیلم می باشد.
در یکی از سخنرانی هایم که در خصوص فن بیان بود، از اهمیت صدا، سکوت و مکث در سخنرانی صحبت می کرد م. با نشان دادن فیلمی کوتاه از جولیان تراژر که در سخنرانی های تد ( WWW.TED.COM)؛ صحبت کرده بود. اهمیت صداسازی، گرم کردن صدا و اثر سکوت د رسخنرانی به جای ا.ِ.. گفتن را نشان دادم که به خوبی باعث انتقال مفهوم مطلب به مخاطبان شد و حتی همراه سخنران (جولیان تراژر) تمرین ها را تکرار کردند.

در صورتیکه به صدای خود اهمیت می دهید و به دنبال راه کاری جهت داشتن صدایی رسا و شیوا می گردید پیشنهاد می کنم حتماْ کتاب «صدای خود را آزاد کنید» همراه با فایل صوتی صداسازی با صدای راجرلاو را با کلیک روی دکمه زیر دریافت نمایید.

Button

اشتراک این صفحه

3 Comments

  1. ایمان انصاری گفت:

    بازم مثل همیشه عالی بودند ممنونم از شما استاد پیشدار مو فق وپیروز و سر بلند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *