اعداد و ارقام

اعداد و ارقام

اعداد و ارقام را چگونه در سخنرانی خود بکار گیریم؟

اعداد و ارقام – 

اعداد و ارقام - علی پیشدار

اعداد و ارقام – علی پیشدار

 

اعداد و ارقام را زیبا جلوه دهید

به کار بردن اعداد و ارقام خشک و بی روح و ناپخته می تواند از جذابیت و لذت بخش بودن سخنرانی شما بکاهد. اعداد به خودی خود اثرگذار نیستند. به ندرت اعداد در مردم هیجان ایجاد می کنند.
بهترین شیوه برای کمک به مردم در درک اعداد و ارقام، این است که آن اعداد را با چیزی که مردم آشنا هستند، مرتبط کنیم. باید اعداد و ارقام را طوری بیان کرد که قابل تجسم باشد.

باید آ نها را با کلماتی که با تجربیات ما منطبق هستند و مخاطب نیز پس زمینه ذهنی از آن دارد، بیان کنیم. مثلاْ برای اینکه بگوییم فلان ساختمان یا هتل بیش از ۱۰۰۰ اتاق دارد، می توانیم بگوییم که تعداد اتاق های آن ساختمان یا هتل به اندازه ای است که یک نفر می تواند به مدت ۳ سال هر شب را در یک اتاق آن بگذراند.

یا اگر می خواهیم عظمت تعداد خانه های یک شهر مثل تهران را اعلام کنیم، به جای اینکه بگوییم تعداد ساختمان ها به طور فرض ۲۰۰۰۰۰۰ باب است می گوییم با قرار دادن این تعداد ساختمان در کنار هم می توان مثلاْ مسافت نصف کره زمین را پیمود یا چند شهر را به هم وصل کرد.

شما نیز بسته به نوع محتوای سخنرانی خود اعداد و ارقام را ساده سازی، شفاف و برای مخاطب تصویرسازی نمایید بطوریکه مخاطب ارقام و اعداد ارائه شده از سمت شما را با تصویر تجربی که در پس زمینه ذهنی خود دارد به راحتی مقایسه نموده و درک نماید.

در اینجا پیشنهاد می کنم برای اینکه بیشتر از این با نحوه بکار بردن اعداد و ارقام و نیز کلمات و واژه های مختلف در سخنرانی آشنا شوید کتاب آموزش سخنرانی «سخنرانی به سبک شما» را مطالعه نمایید. جهت دریافت کتاب آموزش سخنرانی « سخنرانی به سبک شما» روی تصویر زیر کلیک نمایید.

اعداد و ارقام در سخنرانی - کتاب روش سخنرانی«سخنرانی به سبک شما» - استاد علی پیشدار

اعداد و ار قام در سخنرانی – کتاب روش سخنرانی« سخنرانی به سبک شما» – استاد علی پیشدار

 

اشتراک این صفحه

2 Comments

  1. MOHAMMAD گفت:

    سلام
    مطالبی که گفتید خیلی ارزشمند بودند ممنونم ازشما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *