پیکره سخنرانی

پیکره سخنرانی - استاد علی پیشدار

پیکره سخنرانی – استاد علی پیشدار

پیکره سخنرانی در سخنرانی جایی است که بدنه اصلی سخنرانی را تشکیل می دهد. پیکره سخنرانی شما بلندترین بخش از سخنرانی تان است. در نتیجه، به احتمال زیاد قسمت عمده وقت تان صرف نوشتن آن خواهد شد؛ بنابراین توصیه می شود برای اینکه دچارکمبود زمان نشوید، قبل از اینکه مقدمه، شروع و پایان سخنرانی نوشته شود، پیکره سخنرانی را بنویسید.
با پیکره سخنرانی، شما مسیر سخنرانی خود را تا رسیدن به هدف سخنرانی به مخاطبان نشان می دهید، حتی طراحی سخنرانی نیز، خود یک مسیر است. مثلاْ از شروع، آغاز می شود! به پیکره و بعد از آن به پایان سخنرانی می رسد. پیکره سخنرانی قلب پیام شماست.

چگونه یک پیکره نیرومند و لذت بخش بسازیم؟

برای آن که سخنرانی برای مخاطب مفید و جذاب باشد، پیکره و استخوان بندی سخنرانی باید دارای ویژگی های زیر باشد:

جذاب باشد

پیکره سخنرانی شما باید بیشترین جذابیت را برای مخاطبان داشته باشد و به واضح ترین صورت، نظریات شما را منتقل کند و به بهترین نحوه، هدف شما را برآورده نماید. قطعاً تمام مطالبی که ما برای سخنرانی خود آماده کرده ایم برای مخاطب جذاب نخواهد بود. هنگام سخنرانی، همیشه توجه مخاطب کامل نیست و در طول سخنرانی حواس مخاطب به موضوعات مختلف جلب می شود و ذهن آ نها به مسائل زندگی از جمله مسائل خانوادگی و غیره پراکند ه می گردد.

لذا، این شاهکار ماست که در حین سخنرانی قلاب هایی ایجاد کنیم تا از سقوط دامنه جذابیت مخاطب جلوگیری کند. مخاطب را سر زنده و سرحال کنیم تا به مطالب ما گوش فرا دهند و برای آ نها جالب باشد.

یکی از راهکارهایی که سخنرانی شما را جذاب می کند، داشتن پایانی جذاب است به گونه ای که مخاطبان پس از ترک سالن به رو شهای جدید تفکر کردن و اقدام کردن به کاری، مشتاق و دلگرم باشند.

مفید باشد

افراد به سخنرانی هایی که برای آ نها فایده ای در بر نداشته باشد گوش نمی دهند. در تمام زمان سخنرانی، مخاطب به طور آگاهانه یا ناخودآگاهانه از خود می پرسد: «این سخنرانی چه کمکی به من می کند؟ این سخنرانی چه مشکلی از من حل خواهد کرد؟ از این سخنرانی چه چیزی را یاد خواهم گرفت؟ »، اگر پاسخ آن برای مخاطب منفی باشد قطعاً نخواهید توانست نظر وی را جلب کنید و آنها را از دست خواهید داد.

علاوه بر این ها مخاطب می خواهد از سخنان شما حال خوشی به دست بیاورد. برای ایجاد این احساس، مخاطبان دوست دارند که از آ نها تعریف شود.

ساده و شفا ف باشند

سیستم مغز ما انسا نها طوری است که از فکر کردن فرار می کند. فکر کردن از ما انرژی زیادی می گیرد. کار مغز در واقع حفظ حالت موجود است و نمی خواهد که تغییر کند؛ بنابراین، اگر ما مطالب سخت و دشوار در سخنان خود به کار ببریم، مغز ما خسته می شود و با هجوم به سمت سایر مسائل روزمره فرار می کند و خود را در همان حالت قبلی قرار می دهد.

پس با ساده سازی یک محتوای ارزشمند، زحمت مغز را برای دریافت مطالب، کم کنید، در این صورت است که مخاطب توجه بیشتری می کند. مثلاْ با گفتن یک داستان، استفاده از کلمات ساده، ملموس، ارزشمند و متناسب با مخاطب ، همه چیز را عالی پیش خواهید برد.

ساده سازی

دنبال کردن جمات کوتاه، مختصر و مفید برای حضّار، مهم و قابل هضم است. شاید به نظر برسد که ساده کردن مطالب، یعنی اینکه باید کلی از جزئیات را بیان کنید؛ اما این طور نیست. نباید جزئیات آن قدر باشد که حوصله حضّار سر برود، کار سخنران خلاصه کردن و بیان مطالب مفید است.

لحن

لحن یک سخنور باید احساس را به خود بگیرد. برای این کار ، از صدای واضح و روزمره و بدون واژ ه های تخصصی که در قالب جمات کوتاه و کامل است، استفاده کنید. زبانی در سطح کلاس اول راهنمایی را انتخاب کنید.

اشتیاق و علاقه ی شما به همراه کنجکاوی و تعجبی که همه را فرا می گیرد، باید در سخنرانی تان معلوم شود. برای نشان دادن فروتنی فکر کنید نقش یک راهنما را دارید که به جای اینکه خودخواهانه رفتار کند، به راحتی مهارتش را در اختیار دیگرا ن می گذارد. حتی ذره ای هم از ارتقای فردی خود صحبت نکنید، چون شنوندگان را از خود دور خواهید کرد.

صدا

با زیر و بم کردن صدایتان، تنوع صدایی ایجاد کنید. اگر آرام صحبت کنید، باعث می شود شنوندگان در جایشان به جلو خم شوند و توجه کنند. اگر هم بلند صحبت کنید شنوندگان را مجبور می کنید که توجه کنند. در هر دو صورت، نفس عمیقی بکشید و صدایتان را رها کنید تا افرادی هم که در ردیف آخر نشسته اند، صدایتان را بشنوند. برای مثال می توانید به تدریج سرعت صحبت کردنتان را افزایش دهید و جمات را کوتاه کنید که باعث هیجان شود.

برای پُر شور کردن سخنرانی هم می توانید زیر و بمی و آهنگ(بالا و پایین رفتن ریتم) صدایتان را تغییر دهید.

ضمیر شما!

از کلماتی استفاده کنید که شما را به حضّار نزدیک کند. ضمیر «من » می تواند تمرکز روی غرور و تکبر سخنران را بیشتر کند. با استفاده از ضمیر «شما » همیشه به شنوندگان نزدیک شوید. «شما همه « ،» همگی « ،» همه شما » یا «بعضی از شما »، شکل های مختلف شما در حالت جمع هستند که می توانید از آ نها استفاده کنید.
این موارد نیز در واژه هایی که شما و شنوندگان را در کنار هم قرار می دهد، صدق می کند. مثلاْ به جای اینکه بپرسید «چند نفر از شما… »، بپرسید «آیا تا به حال شما… » یا «دست تان را بالا ببرید اگر تا به حال شما… ».

با استفاده از کلمه ی شما، نوعی حس همکا ری به وجود می آید. وقتی افراد احساس کنند بخشی از سخنرانی شما هستند، به لحاظ طبیعی جذب می شوند و با حر ف های شما همراهی می کنند.

دوست گرامی پیشنهاد می کنم جهت دریافت مطالب بیشتر در خصوص پیکره سخنرانی کتاب آموزش سخنرانی«سخنرانی به سبک شما» را مطالعه نمایید. جهت دریافت کتاب آموزش سخنرانی«سخنرانی به سبک شما» روی تصویر زیر کلیک نمایید. موفق و پیروز باشید. علی پیشدار

پیکره سخنرانی - کتاب آموزش سخنرانی «سخنرانی به سبک شما» - استاد علی پیشدار

پیکره سخنرانی – کتاب آموزش سخنرانی «سخنرانی به سبک شما» – استاد علی پیشدار

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *