چگونه خود را معرفی کنیم؟(متن معرفی)

متن معرفی - چگونه خود را معرفی کنیم؟ - استاد علی پیشدار

متن معرفی – چگونه خود را معرفی کنیم؟ – استاد علی پیشدار

چرا معرفی و تثبیت اعتبار اهمیّت دارد؟

متن معرفی : بعد از شروع سخنرانی، نوبت به معرفی خودتان می رسد. برخی از سخنرانان این کار را در ابتدای صحبت هایشان انجام می دهند که تأثیر آن را به حداقل می رساند. در حین اینکه می گویید که هستید باید از این فرصت استفاده کنید که اعتبار و موقعیت شخصیتی خود را محکم کنید. لزوم این کار در جمع های بزرگ و ناآشنا بیشتر احساس می شود تا در محیط های کوچک و آشنا.

خود را طوری معرفی کنید که نسبت به موضوع صلاحیت خود را نشان دهید. کا ری کنید که حضّار شما را به عنوان مرجع صلاحیت داری در موضوعی که درباره آن سخنرانی می کنید بپذیرند. مثلاْ می توانید سابقه کار خود را اعلام کنید یا این که تحقیقاتی را که دربار ه آن مطالب انجام داده اید نشان دهید. صلاحیت خود را به صورت کوتاه بیان کنید. با این کار نسبت توجه مخاطبان و باور آ نها را به صحبت های خود بیشتر خواهید کرد به طوری که آ نها اقدام به عمل کنند.

چگونه خود را معرفی کنیم؟(متن معرفی)

گرچه یک (متن معرفی) معرفی ضعیف نمی تواند یک سخنرانی خوب را خراب کند، اما یک معرفی خوب که بیش از یک یا دو دقیقه به طول نینجامد، می تواند سکوی پرتاب قدرت مندی برای پیشبرد یک سخنرانی موفق باشد.
اختصار، روح درایت است، اما این موضوع در هیچ جا به اندازه زمان معرفی سخنران صحت ندارد. به صورت مختصر ، صلاحیت خود را بیان کنید. به خاطر داشته باشید مطالبتان را کوتاه نگه دارید. صحبت دو سه دقیقه ای عالی است.

معرفی های بسیار خوبی که به پیام اصلی سخنران مربوط هستند، مخاطب مدار می باشند و بدون اینکه از سخنران بت بسازند، به او اعتبار می دهند. مثلاْ هنگامی که یک پزشک ارائه دهنده سخنرانی در خصوص بهداشت رایگان در جامعه است واو را اینگونه معرفی نماییم.
دکتر پرویزپناه دکترای خود را در سال ۱۳۷۹ و از بهترین دانشگاه کشور گرفته است و چندین دکترای افتخاری دارد. این معرفی فوق العاده و قابل تحسین است؛ اما مستقیماً به پیام اصلی سخنرانی ایشان مربوط نمی شود.

اطلاعات بهتر و در خور توجه که می توان درباره ایشان داد، می تواند به این صورت باشد که دکتر پرویزپناه رئیس هیئت مدیره کمیسیون تحقیق و پژوهش دانشگاه های پزشکی کشور هستند؛ و آنجا در زمینه سلامتی و بهداشت جامعه تحقیق می کنند و همکاری زیادی با سایر ارگانهای مربوط دارند.
این اطلاعات نشان خواهند داد، شخصی که می خواهد روی سن بیاید، اشتیاق زیادی در ارتقای سلامت عمومی با مشارکت سایر سازمان های کشور دارد.

(متن معرفی)معرفی می تواند به دو صورت انجام شود:

۱. معرفی توسط مجری

در این صورت مجری قبل از حضور سخنران روی سن اقدام به معرفی وی می نماید؛ یعنی معرفی توسط مجری قبل از یخ شکنی(در خصوص یخ شکنی کتاب آموزش سخنرانی«سخنرانی به سبک شما» را مطالعه نمایید) انجام می شود. بعد از آن، سخنران با درخواست مجری و تشویق مخاطبان به روی سِن می آید. در صورتی که سخنران، خودش را معرفی کند باید پس از یخ شکنی انجام شود.
در صورت معرفی سخنران توسط مجری، سخنران باید از معرفی خود خودداری کند و اگر لازم دید یک معرفی کوتاه در جریان ارائه یا پایان سخنرانی داشته باشد. درصورت داشتن پاورپوینت توضیحات بیشتر را در یکی از اسلایدهای پایانی، همراه با تصویر کامل خود نشان دهد.

مثال از یک معرفی ضعیف توسط مجری:

خانم ها و آقایان محترم. امروز افتخار این را داریم که دکتر اصلانی استاد سلامت دانشگاه (اسم دانشگاه) را معرفی کنیم. دکتر اصلانی در سال های نخستین کارشان تحصیلات خود را در زمینه آمار و طب در سال ۱۳۷۸ به پایان رسانیدند و پزشک شدند. ایشان با کشف و تحقیقات خود درباره شیوع بیماری مالاریا که یک بیماری انگلی
است، در سال ۱۳۸۶ دکترای خود را از دانشگاه (نام دانشگاه) گرفتند.
ایشان در سال ۱۳۹۳ بیش از ده جایزه معتبر، مانند جایزه (نام جایزه) را به خاطر فعالیت در زمینه ارتقای سلامت جامعه و بشریت دریافت کردند. در سال ۱۳۹۴ از طرف مجله (نام مجله) به عنوان یکی از صد فرد خلاق در زمینه ی تجارت برگزیده شد و به عنوان یکی از اعضای آکادمی علوم مهندسی کشور انتخاب گردید. اگر هنوز دستاوردهای شغلی ایشان شما را تحت تأثیر قرار نداده است، باید بدانید که او ورزشکار مشهور تکواندو با کمربند مشکی نیز هست. لطفاً ایشان را تشویق کنید.

در حقیقت این نوع معرفی برای کسانی که مشکل بی خوابی دارند مفید است. داروی خوبی برای درمان بی خوابی مخاطبان خواهد بود. اشتباه دیگر در این نوع معرفی این بود که به مخاطب نمی گوید که آ نها قرار است از سخنرانی چه به دست بیاورند.

یک معرفی خوب مخاطب را ترغیب می کند طعم آنچه قرار است به دست بیاورد را بچشد؛ اما آن قدر پیش نمی رود که شنونده همه آن را نوش کند. در واقع آ نها را کنجکاو نگه می دارد تا منتظر ارائه سخنرانی توسط سخنران باشند.
یک اشکال دیگر معرفی مذکور در این است که از دکتر اصلانی برای ما یک نابغه در میان نوابغ ترسیم می کند. مخاطب می شنود که او یک متخصص آمار، پزشک و پژوهشگر بیماری های واگیردار است؛ که افتخارات بی شماری را کسب کرده است. پس با خو د میگوید: «دکتراصلانی فو ق العاده است؛ اما من نمی توانم کاری را که او کرده است انجام دهم، چون من سابقه و هوش او را ندارم .»
معرفی کنندگان باید بدون اینکه از سخنران یک اَبَر انسان درست کنند، به وی اعتبار ببخشند. دست آخر پرداختن به موضوع کمربند سیاه، به این پزشک جنبه ورزشکاری می دهد که البته هیچ ربطی به موضوع مورد بحث ندارد.

تصحیح مثال قبلی:(تصحیح متن معرفی قبلی)

نشان دادن اشتیاق سخنران: دکتر اصلانی رئیس هیئت مدیره کمیسیون تحقیق و پژوهش دانشگاه های پزشکی کشور هستند. آنجا در زمینه سلامتی و بهداشت جامعه تحقیق می کنند و همکاری گسترده ای با سایر ارگان های وابسته دارند.
ایجاد اعتبار برای سخنران: دکتر اصلانی استاد سلامت در دانشگاه (نام دانشگاه) است و در کمک به ارتقای سطح سلامت عمومی کشور و جهان سهم بزرگی داشته است.

ایجاد انگیزه در مخاطب:

در پایان سخنرانی دکتر اصلانی متوجه خواهید شد که چگونه گسترش اطلاعات درباره سلامت عمومی کیفیت زندگی شما، فرزندان ، دوستان ، نزدیکان و همه مردم کشور را بهبود می بخشد.

دوست گرامی این قسمتی از مقاله چگونه خود را معرفی کنیم؟(نوشتن متن معرفی) می باشد. پیشنهاد می گردد جهت دریافت مطالب بیشتر و مثال های قوی از معرفی های مختلف کتاب آموزش سخنرانی«سخنرانی به سبک شما» را مطالعه نمایید. جهت دریافت کتاب آموزش سخنرانی«سخنرانی به سبک شما» روی تصویر زیر کلیک نمایید. موفق و پیروز باشید. علی پیشدار

اشتراک این صفحه

5 Comments

  1. باسلام
    تشکر بابت مقاله خوبتان

  2. هدایت الله گفت:

    عالی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *