سخنرانی خود را چگونه شروع کنیم؟(آغاز سخنرانی)

آغاز سخنرانی = چگونه سخنرانی خود را آغازکنیم؟ - استاد علی پیشدار

آغاز سخنرانی = چگونه سخنرانی خود را آغازکنیم؟ – استاد علی پیشدار

سؤال(در آغاز سخنرانی)

آغاز سخنرانی با سؤال؛ یکی از آسان ترین و کارآمدترین راه ها برای آغاز سخنرانی، طرح یک سؤال است. سؤالات مؤثر اغلب راز و رمزی ایجاد می کنند و باعث فراهم آوردن ارتباط می شوند. سؤال به ذهن قلاب می شود و افراد، فوری شروع به شکل دهی پاسخ می کنند. بعد به دقت به سخنرانی شما گوش خواهند داد تا ببینند که جوابشان با جواب شما مطابقت دارد یا خیر.

پرسیدن سؤال در ابتدای سخنرانی، شنوندگان را گوش به زنگ نگه می دارد. پرسیدن یک سؤال کوبنده، روش مطمئن دیگری برای آغاز سخنرانی است. این یک شکل از روش بیان تکان دهنده است؛ اما آن چیزی را که به شنونده می گویید تا درباره اش فکر کند، صریح تر بیان کنید.

موفق ترین سؤالات با موقعیت تناسب دارد. مثلاْ یک سخنران برای جمع آوری کمک های مردمی این سؤال را مطرح می کند؛ «آیا می توانم به شما اعتماد کنم؟ آیا شما کسی هستید که بتوانم برای انجام کاری درست به او اعتماد کنم؟ و بعد از مکثی کوتاه٬ خودِ سخنران جواب می دهد؛ می دانم که می توانم. »(سؤال از مخاطب، جواب از خودِ سخنران)

به دو روش می توان از مخاطب سؤال پرسید:(در آغاز سخنرانی)

سؤال از مخاطبان می تواند در آغاز سخنرانی یا در بدنه سخنرانی انجام گیرد که در اینجا منظور ما از سٰؤال از مخاطب در آغاز سخنرانی می باشد.

۱. سؤال از مخاطب، جواب از مخاطب(در آغاز سخنرانی)

اگر می خواهید از مخاطب بپرسید از سؤال های کوبنده استفاده کنید، پیشنهاد می کنم سؤال های چرا و چگونه را به کار بگیرید.
سؤال هایی که با چرا شروع می شود، به مراتب جالب تر هستند. از آنجایی که کنجکاوی طبیعی ما را تحریک می کنند تا دنیای اطراف خود را درک کنیم. به محض اینکه بفهمیم چرا اتفاقات رخ می دهند، لازم است یاد بگیریم چگونه کاری کنیم که اتفاقات خوب رخ دهد و چگونه از به وقو ع پیوستن اتفاقات بد جلوگیری کنیم.

اگر سؤالی که با چرا پرسیده می شود تلویحاً باشد یا خوب فهمیده شود آن وقت می توانید سؤال چگونه بپرسید. برای آن که پرسش خود را از یک پرسش خوب به عالی تبدیل کنید، از واژه «شما » در آن استفاده کنید زیرا مخاطب را در حالت خودکاوی قرار می دهد.

با این روش از آ نها می خواهید که به خودشان و دنیایشان فکر کنند. اگر می خواهید در شروع، چند سؤال موفق داشته باشید، باید پاسخ همه آ نها یکی باشد. البته در این گونه موارد باید توجه داشت که شما در گیر یک بحث طولانی نشوید و موضوع به داخل مخاطبان کشیده نشود که بحث از دست شما خارج شود.

۲. سؤال از مخاطب، جواب از سخنران(در آغاز سخنرانی)

در این روش می توانید یک سؤالِ پیام رسان را انتخاب کنید و بعد از یک مکث ، خودتان جواب آن را بدهید. سؤالی که انتظار پاسخ دادن به آن را از مخاطب ندارید، جواب آن برای خود شما معلوم است.

مثلاً «چرا خیلی از مخاطبان در سخنرانی دستشان را بلند نمی کنندکه به سؤالات پاسخ بدهند؟ »(مکث) خودتان جواب می دهید: «چون آ نها فکر می کنند که امکان دارد پاسخ آ نها نادرست باشد و در برابر جمع ضایع شوند.»

البته این گونه سؤالات ممکن است که جذابیت چندانی نداشته باشند چون مخاطب را مستقیماً درگیر موضوع نمی کنند، اما این امتیاز را دارند که باعث می شوند شما را از درگیر کردن در یک بحث طولانی و بی فایده بر حذر دارند.

آمار متحیرکننده

آمار اعدادی هستند که تشابه یا رابطه بین نظریات و موضوعات را نشان می دهند . آ نها نشان می دهند چگونه موردی بزرگ تر یا کوچکتر می شود و نشان می دهند چگونه یک وضعیت در وضعیتی دیگر تأثیر می گذارد.

آمار در مخاطب تأثیر می گذارد چون ادعاهای شما را تأیید می کند. آمار، قدرت تکان دهنده ای را نشان می دهد و البته اگر شخصاً به مخاطبان هم مربوط شود تأثیر آن به شدت زیاد خواهد شد.
به منظور حفظ اعتبارتان باید مطمئن شوید آماری که ذکر می کنید دقیق است. تنها از منابع شناخته شده، معتبر و روزآمد،
مانند آخرین سالنامه ها ، اسناد دولتی یا چکیده آماری یا مرکز آمار ایران استفاده کنید.

به منبع آمار در سخنرانی خود اشاره داشته باشید و در صورت امکان آن را در اختیار شنوندگان قرار دهید تا اعتبار بیشتری کسب کنید.
مطمئن شوید و آمار را طوری ارائه کنید که مخاطب شما بتواند آن را بفهمد و برای معنا دادن به آمار، آن را با چیزی مقایسه کنید.
به عنوان نمونه، یک آمار قابل توجه: «هر خانوار ایرانی در سال، درصد بسیار ناچیزی(در اینجا آمار مورد نظر را از سایت آمار ایران تهیه می کنیم) از درآمد خود را به آموزش اختصاص می دهد و جالب اینجاست که این درصد شامل تفریح و سرگرمی و مسافرت نیز می شود؛ بنابراین سهم واقعی هزینه آموز ش از درآمد هر خانوار ایرانی، خیلی کم تر از این مقدار است.»

یا یک آمار در خصوص بیماری سرطان یا ایدز در کشور را اعلام کنید که مردم هم خیلی به آنها حساس هستند. البته همه ی این آمارها باید در راستا و هدف سخنرانی و متناسب با آن باشند.

به طور مثال در سخنرانی تجاری و کاری می توانید با ارائه ی اطلاعات بازار، نرخ ارز، اطلاعات مربوط به رقیب یا سیاست های منطقه ای مثل مناطق آزاد، شروعی جذاب و کوبنده داشته باشید.

این زمانی مهم است که شما پیشنهادهایی برای تغییرات یا ایجاد یک طرح در کارخانه یا شرکت ارائه می کنید و این وسیله ای است برای ارتقای شغلی شما.

ایجاد کنجکاوی

برای شکار پرندگان طعمه را در داخل تور می گذارند تا آ نها را شکار کنند، با ایجاد کنجکا وی هم می توان شنوندگان را به داخل تور انداخت. سخنان خود را واضح بیان نمی کنید و با معماگونه صحبت کردن، ذهن مخاطب را به چالش می کشید.

در یکی از سخنرانی هایم با نشان دادن دو لنگه کفش، یکی ورزشی و دیگری چرمی، مخاطبان را کنجکاو به پیدا کردن تفاوت آ نها و علت انجام این کار نمودم. آ نها را به تفکر واداشتم که ارتباط آ نها با سخنرانی چیست؟

فرض کنید که سخنرانی خود را این گونه شروع می کنید: «آیا می دانید که هنوز هم در خیلی از کشورهای دنیا بردگی و اعمال نژادپرستانه وجود دارد؟! » با شروع این جمله هم حس کنجکاوی تحریک می شود و هم باعث تعجب می شود.

هنوز هم بردگی وجود دارد؟ هنوز هم نژادپرستی وجود دارد؟ آن هم دردنیای امروزی؟ هنوز هم در بسیاری از کشورها؟ نه نه این باور کردنی نیست! این کشورها کدام هستند؟

هر فردی می تواند با بیان معمولی، حس کنجکاوی شنوندگان را تحریک کند و آ نها را مجبور کند که به «علت » گوش دهند. یک تمرین برای این که سخنرانان حس کنجکاوی مخاطب را تحریک کنند، می تواند این باشد، روشی را که نویسندگان مجات برای جلب توجه فوری خوانندگان به کار می برند، مورد مطالعه قرار دهند.

شما می توانید در مورد اینکه چگونه سخنرانی را با کنجکاوی شروع کنید، با مطالعه مجموعه مقالات و مجات، بیش از مطالعه مجموعه سخنرانی چاپ شده، مطلب یاد بگیرید.

پیشنهاد می کنم جهت فراگیری سایر روش های آغاز سخنرانی٬ کتاب آموزش سخنرانی«سخنرانی به سبک شما» را مطالعه نمایید. جهت دریافت کتاب آموزش سخنرانی«سخنرانی به سبک شما» روی تصویر زیر کلیک نمایید.

 

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *