شروع سخنرانی - چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم؟

چگونه سخنرانی تان را شروع کنید؟(متن شروع سخنرانی)

متن شروع سخنرانی - چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم؟

متن شروع سخنرانی – چگونه سخنرانی خود را شروع کنیم؟

متن شروع سخنرانی = شروع سخنرانی بسیار دشوار اما مهم است؛ زیرا در شروع، ذهن شنوندگان آماده است و خیلی سریع تحت تأثیر قرار می‌گیرد. نتیجه ای که از ابتدای سخنرانی به دست می‌آید ، آن قدر مهم است که نباید آن را به شانس و تصادف ارتباط داد؛ بلکه باید در این باره به دقت مطالعه کرد و تصمیم گرفت. چون یک شروع خوب می‌تواند باعث موفقیت و یک شروع بد می‌تواند باعث شکست یک سخنرانی شود.

هنر سخنور در این است که چگونه کلام خود را آغاز کند. به یاد داشته باشید که اوج میزان جلب توجه حضار در شروع سخنرانی است؛ بنابراین باید سخنرانی خود را با صلابت آغاز کنید. تا حضار را میخکوب نمایید.

بیان اینکه من فلانی هستم و امروز قصد دارم درخصوص موضوع ترس از سخنرانی با شما صحبت کنم، شاید در شروع سخنرانی خوب باشد؛ اما این یک شروع قدیمی است که از تأثیرگذاری کمی برخوردار است.

اگر حضار با شما آشنایی ندارند و از موضوع بی‌اطلاع هستند، این کار می‌تواند برای یک شروع، مؤثر باشد. در خصوص چگونگی معرفی خود به فصل هفتم رجوع شود.

رو شهای متعددی برای شروع سخنرانی وجود دارد که در ادامه چندین روش مهم را با هم مرور می‌کنیم. درهر صورت با چیزی شروع کنید که ذهن مخاطب را به سخنرانی شما قاب کند.

نباید ها در شروع سخنرانی(متن شروع سخنرانی)

۱- هرگز در شروع سخنرانی(متن شروع سخنرانی) خود نگویید که می‌ترسم،  استرس دارم یا صدایم می‌لرزد یا اظهار هر نوع ضعف خود: در صورت انجام این کار مخاطبان هر حرکت شما را به ضعفی که اظهار کردید ، ربط می‌دهند و توجه‌شان از مطلب دور شده و به لرزش صدا یا تنفس شما توجه می‌کنند.

پس با این کار اعتمادبه‌نفس را از خود سلب نکنید و به مخاطب هم اطمینان خاطر بدهید که به سخنان یک سخنران شجاع و با اعتماد به نفس گوش می‌دهند. اگر هم واقعاً دچار این موارد هستید، باز هم از گفتن آ نها خودداری کنید.

۲-(متن شروع سخنرانی) سخنرانی خود را با یک حکایت خنده‌آور شروع نکنید؛ خصوصاً اگر تازه‌کار هستید. مزاح و شوخی، کاری بسیار ظریف و دقیق است که بستگی به شخصیت افراد دارد.

آیا شما فردی بشاش، با نشاط و خوش مشرب هستید و یا این که تمایلی به طنز و لطیفه گویی ندارید. به یاد داشته باشید که خودِ داستان نیست که آن را خنده آور می‌کند، بلکه شیوه بیان مطلب نیز بسیار مهم است.

اگر سخنران با شوخی و لطیفه کار خود را شروع کند، بیشتر افراد با سخنران همدردی می‌کنند، یعنی در ظاهر همدردی می‌کنند، حال آن که در باطن به حالش تأسف می‌خورند.

۳- صحبت‎های خودتان را با عذرخواهی شروع نکنید.(متن شروع سخنرانی)
اشتباه دیگری که بعضی از سخنرانان ممکن است که درشروع سخنرانی‌شان انجام دهند این است که سخنرانی خود را با عذرخواهی شروع کنند و بگویند: «البته من سخنران نیستم…آمادگی برای سخنرانی ندارم… حرفی برای زدن ندارم… » هرگز این کا رها را نکنید!
در هر صورت اگر هم آمادگی صحبت کردن ندارید، بدون اشاره به این موارد سخنرانی خودتان را آغاز کنید. چرا که هرگز همه شنوندگان متوجه این مطلب نخواهند شد. پس چرا بی‌دلیل توجه همه را به این موضوع جلب کنیم؟

۴- با جمله «پیش از ای نکه شروع کنم… » شروع نکنید؛ (متن شروع سخنرانی) چرا که شما سخنران‌یتان را شروع کرده‌اید.

۵- با تشکر از حضار شروع نکنید.(متن شروع سخنرانی) اگر می‌خواهید از حضار تشکر کنید آن را برای آخر سخنرانی بگذارید. البته می‌توانید از این کار در هنگام یخ شکنی استفاده کنید.

متن شروع سخنرانی = روش های بی شماری برای شروع سخنرانی وجود دارد اما با شیوه های زیر مخاطبان را میخکوب کنید.

داستان(متن شروع سخنرانی)

چیپ هیث و دن هیث در کتاب ایده عالی مستدام؛ داستان‌ها را الهام‌بخش و تحریک‌کننده مغز دانسته که باعث انگیزه عمل کردن و شناخت در خصوص نحوه عمل کردن به کاری می شود و آثار مؤثر و کاربردی دارد.

بیان داستان شخصی پایدارترین شروع یک سخنرانی موفق است. داستان باید به گونه ای باشد که حضار بتوانند آن را دوباره با شما تجربه کنند. داستان‌ها نیمکره احساس راستِ مغز را بر می‌انگیزند و در طول روند سخنرانی اساساً مخاطب را به سفری احساسی می‌برند.

در ابتدا داستانتان را بنویسید تا روند آن را مشخص نمایید و بعد با تمرین کردن آن را به خاطر بسپارید. در هنگام داستان گویی از یادداشت استفاده نکنید وگرنه حضّار شما را باور نخواهند کرد. داستان را طوری تعریف کنید، مثل اینکه آن را برای بچه‌ها تعریف می‌کنید.

در طول سخنرانی خود از لحن متفاوت استفاده کنید و بداهه گویی را در کار بگنجایند.

نکاتی که درباره ی داستان باید به خاطر داشته باشید:

۱- از داستانهای کوتاه استفاده کنید.

چون دامنه توجه افراد کوتاه است در صورت طولانی بودن، داستان آ نها را در حالت انتظار قرار داده و کسل م یکند. خصوصاً اگر مخاطبان شما افراد مسن یا کسانی باشند که پُست و مقام مهمی دارند، وقت و زمان برای آ نها خیلی مهم است.

۲- می‌توانید داستان‌های مطرح شده و تحقیقات انجام شده و یا یک رویداد را تعریف کنید، اما بهتر از آن، استفاده از داستان شخصی و واقعی خود شماست.

داستان خودتان را بازگو و دیدگاه خودتان را بیان کنید. دقت داشته باشید داستانتان با پیام اصلی مرتبط باشد. اگر هدفتان این است که افراد را ترغیب کنید تا داوطلبانه به خانواده‌های بی سرپرست کمک کنند، تعریف داستانی بامزه درباره چگونه در زیر باران خیس شدید؟ محلی ندارد.

۳- داستانتان را بسیار پرهیجان و با شور و شوق و با احساس بیان کنید.

داستان‌هایی که فقط حاوی منطق و اطلاعات محض هستند کمتر بر افراد تأثیر می‌گذارند و آ نها را کمتر ترغیب می‌کنند. داستان‌هایتان را با احساسات و هیجان پیوند بزنید تا هم دل و هم ذهن مخاطب را به دست بیاورید. از غرور ، غصه، شادی، خوشبختی استفاده نموده و داستان را برای شنوندگان واقعی تر نمایید.

۴- داستانتان را با گفتاری نغز و کلمات پربار و پرمغز بیان کنید.

با استفاده از کلمات و واژه‌های با معنی و جالب به جای کلمات کم بار و معمولی جانی تازه به داستان خود ببخشید مثلاً به جای کلمه «بهتر » از کلمه ی «عالی » یا «فوق‌العاده » استفاده کنید.

یا به جای واژه «مهم » می‌توانیم بگوییم «چشمگیر» یا «متحیر کننده» با به کار بردن این کلمات صحنه داستان را توصیف می‌کنیم.

برای رنگ و لعاب دادن به داستان و عمق دادن به آن می توانیم از جزئیات استفاده کنیم. با گفتن جزئیات، شنونده را به عمق داستان می‌بریم.

تعریف داستان(متن شروع سخنرانی)

از بانک…(نام بانک) وام خرید کالا ی تجاری جهت تجهیز فروشگاه‌ام دریافت کرده بودم. بعد از پرداخت چند قسط متأسفانه به علت رکود و خرابی بازار نتوانستم اقساط خود را پرداخت نمایم.

آقای صیفوری معاون شعبه مرتباً با من تماس می‌گرفت که به شعبه مراجعه نمایم و در خصوص پراخت اقساط وام خود اقدام کنم. من هم در این مدت چون دچار مشکلات شدید مالی شده بودم توان رویارویی با مسئولین بانک را نداشتم و نمی‌توانستم به سمت بانک بروم.

تا اینکه یک روز آقای صیفوری مرا در خیابان نزدیک بانک دید و با من صحبت کرد. با هم به داخل بانک رفتیم. آقای صیفوری از من پذیرایی کرد و با رئیس شعبه در خصوص وام من صحبت نمود.

با پیشنهاد چند راهکار، از جمله حضورهای به موقع و مکرر و پاسخ گو بود و نیز قطع نکردن ارتباط با بانک هر چند اندک حسن‌نیت خود را به بانک نشان دهم، اقساط خود را نیز هر چند اندک پرداخت نمایم تا کم کم اوضاع بهتر شود و قادر به پرداخت کل اقساط وام شوم.

با این اقدام آقای صیفوری احساس آرامش کردم، رابطه‌ام را با بانک بیشتر نمودم. به آن بانک وفادار شدم و چند مشتری مهم دیگر هم به آن بانک معرفی کردم.

همچنین دانستم که برای حل هر مسئله ای راه حلی وجود دارد و با فرار کردن، مسائل خودبه خود حل نمی‌شوند. باید به سوی مسائل حرکت کرد و در صورت نیاز صحبت کرد تا به را ه‌ حل‌های مناسب دست یافته و به آرامش درونی برسیم.
با داستان، رابطه هیجانی عمیقی با شنوندگان برقرار می‌کنید و هر گاه که این رابطه به طور غیر مستقیم باشد، اثرگذاری آن بیشتر خواهد شد.

پیشنهاد می کنم جهت فراگیری سایر روش های شروع سخنرانی٬ کتاب آموزش سخنرانی«سخنرانی به سبک شما» را مطالعه نمایید. جهت دریافت کتاب آموزش سخنرانی«سخنرانی به سبک شما» روی تصویر زیر کلیک نمایید.

اشتراک این صفحه

4 Comments

  1. سلام و سپاس
    مطالب بسیار زیبا و کاربردیست.
    سرافراز و پیروز باشید

  2. علی گفت:

    ممنونم واقعا عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *