متن سخنرانی را چگونه بنویسیم؟(نمونه متن سخنرانی)

نمونه متن سخنرانی - ساختار در هنگام ارائه سخنرانی - استاد علی پیشدار

نمونه متن سخنرانی – ساختار در هنگام ارائه سخنرانی – استاد علی پیشدار

نوشتن برای گوش را از دو راه پیروی کنید:(نمونه متن سخنرانی)

نمونه متن سخنرانی:

۱- متن سخنرانی خود را طوری بنویسید که دارید صحبت می‌کنید، یعنی مسیر نوشتن باید از مغز به دهان و از دهان به انگشتان و بعد به کاغذ منتقل شده یا در کامپیوتر تایپ شود.

۲- جملاتی را که بلند و بیشتر از ۲۰ کلمه هستند، کوتاه و متن سخنرانی تان را محاور های کنید و آن را با صدای بلند بخوانید. گو ش کنید که مناسب گوش است یا خیر؟

چگونه مطالب را برای ارائه مرتب کنیم؟(نمونه متن سخنرانی)

گاهی باید از بی‌نظمی به نظم رسید؛ یعنی باید همه اطلاعات مربوط را جمع آوری، غربال و تفکیک کنید تا به یک ساختار ساده و واضح برسید. پس از جمع آوری مطالب باید آ نها را به صورتی مرتب کرد که مخاطب متوجه شروع و پایان سخنرانی شود.

ما نمی‌توانیم آنچه را که جمع آور ی کردیم به خورد مخاطب بدهیم، همانطور که نمی توانیم هر آنچه را که جهت آماده کردن غذا گرفته‌ایم خام و بدون یک نظم خاص جلوی میهمان بگذاریم، در این صورت فکر کنید چه پیش می‌آید؟ اگر خودتان میهمان باشید در مواجهه با چنین وضعیتی چه عکس‌العملی خواهید داشت؟

نباید ها در محتوا و ارائه(نمونه متن سخنرانی)

  •  از به کار بردن طنز و لطیفه‌های بی‌مزه و روزمره در سخنرانی خودداری کنید.
  • هرقدر هم که به کمک‌های مالی نیازمند هستید، مبادا وسوسه شوید و روی صحنه سخنرانی اقدام مستقیم به فروش چیزی مثل شرکتتان، کالایتان و یا نوشته‌هایتان کنید. مگر اینکه سمیناری که برگزار می‌شود صرفاً در ارتباط با فروش یک یا چند کالای خاص و خدمات ویژه ای باشد.
  • خودنمایی نکنید، فروتن باشید، همان طور که از پیروزی‌های خود می‌گویید، از شکست‌های خود نیز بگویید.
  • نباید سخنرانی خود را از روی نوشته بخوانید.
  • نباید وقت شنوندگان خود را با صحبت‌های بیهوده هدر دهید.

نبایدها در محتوا و ارائه سخنرانی(نمونه متن سخنرانی)

  • ایده‌ای بزرگ داشته باشید. چیزی خارق‌العاده و فوق‌العاده جدید رو کنید و موضوعی را بیان کنید که تاکنون مخاطب نشنیده است.
  •  باید این ایده بزرگ خود را داستان گونه ارائه دهید.
  • هنگام سخن گفتن همیشه لبخند داشته باشید.
  • در هنگام ارائه، کنجکاوی و خلاقیت خود را نشان دهید.
  •  باید آزادانه درباره گفته‌های سخنران‌های دیگر نظر دهید. به خاطر اینکه ارتباطی مثبت و سازنده و مباحث های عالی صورت پذیرد.

نحوه ی ارائه کلام(نمونه متن سخنرانی)

ارائه مطلب چیزی فراتر از واژگانی است که استفاده می‌کنید. برای اینکه علاقه شنونده را بیشتر کنید، باید آزادانه از جزئیات معلوم، توصیفی و احساسی استفاده نمایید.

آه کشیدن ، صدا درآوردن و بو کردن راحت ترین راه برای انجام این کار است. در برخی از موارد می‌توانید از حس بویایی و لامسه هم استفاده کنید.
برای اینکه به‌ خوبی از پس سخنرانی برآیید، در نحو ه ارائه کلام استاد شوید. خوشبختانه فرصت‌های خوبی برای تمرین‌های روزمره شما وجود دارند. با اندکی تمرین می‌توانید توانایی ارائه مطلب را هم روی صحنه و هم خارج از آن تقویت کنید.

لزوم ایجاد ساختار(نمونه متن سخنرانی)

زمانی که محتوای سخنرانی متمرکز و دنبال کردن آن واضح باشد، کسانی که به سخنرانی‌ها گوش می‌دهند بیشترین توجه را خواهند داشت. داشتن یک ساختار منطقی به سخنران نیز کمک می‌کند که به‌راحتی متن سخنرانی را به خاطر بیاورد.

سناریو و متن سخنرانی روشی برا ی تطبیق دادن پیام با مخاطب است. سناریو شامل ابزا رها و راهبردهای سخنران است؛ مانند سازماندهی، زبان و حال و هو ا. قبل از نوشتن متن سخنرانی‌تان ، مخاطبان خود را به‌ خوبی تجزیه و تحلیل کنید. این موضوع در فصل شناخت مخاطب کتاب «سخنرانی به سبک شما» بطور کامل توضیح داده شده است.

به خاطر داشته باشید که متن سخنرانی شما نوشته می‌شود تا شنیده شود، نه اینکه خوانده شود؛ بنابراین برای گوش بنویسید نه برای چشم.
سخنرانی شاد و بحث برانگیز است، بنابراین مستلزم کلمات آشنا و کوتاه ، افعال معلوم، ضمیرهای شخصی، خلاصه سازی‌ها و ترتیب فاعل، مفعول و فعل است. اگر جملات ناقص، معنا را به‌خوبی منتقل می‌کنند می‌توانید از آ نها هم استفاده کنید.
تصور کنید قرار است یک ساختمان بسازید. باید اول یاد بگیرید برای آن یک زیربنای مناسب بگذارید و اصولی را به کار بگیرید که باعث نگاه داشتن دیوارها و سقف می‌شود.

اولین ساختمانی که می‌سازید ممکن است که سرهم بندی شده باشد و ستون های اصل یاش ناشیانه بیرون زده باشد؛ اما مطمئن هستید که ساختمان پابرجا است. هر چه بیشتر تجربه به دست م یآورید یاد م یگیرید که چگونه ساختمان بهتری بسازید.
چیزی که سخنرانان تازه‌کار درباره انسجام سخنرانی می‌آموزند این است که با استفاده از یک چارچوب، شالوده را درست کنند. با شنوندگان مطرح کنند که چه می‌خواهند بگویند و سپس بگویند که چه گفتند. این پند بسیار خوب باعث می‌شود که سخنرانی به خودی خود منسجم بماند و درهم نریزد.

پیشنهاد می گردد جهت دستیابی به نمونه متن سخنرانی دلخواه خود٬ ویژه انواع مراسم می توانید کتاب روش سخنرانی رایگان «سخنرانی ویژه مراسم» و کتاب آموزش سخنرانی«سخنرانی به سبک شما» را با کلیک روی  کلیدهای زیر دانلود نمایید.

Button

Button

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *