نکات کلیدی در هنگام نوشتن متن سخنرانی

نوشتن متن سخنرانی - استاد علی پیشدار

نوشتن متن سخنرانی – استاد علی پیشدار

نوشتن متن سخنرانی –

اگر در مسیر درست باشید، هدفتان مشخص باشد، تدوین و ترتیب مناسبی برای درک بهتر مخاطبان انتخاب کرده باشید و جملات و پاراگراف‌ها بیش از حد طولانی نباشد، باز هم یک سری بایدها و نبایدها در کار است که می تواند متن سخنرانی شما را پویاتر کند.

باید و ها نباید ها در هنگام نوشتن متن سخنرانی

بایدها در هنگام نوشتن متن سخنرانی

از جملات و نقل قو لهای افراد معروف یا عامه پسند در نگارش متن سخنرانی تان استفاده کنید.

خلاقیت داشته باشید. از سخنرانی های معروفی که توسط افراد مشهور انجام شده است ایده بگیرید و سخنان خود را در قالب آن بگنجانید.

چیزی غیرمنتظره اظهار کنید. از چیزهای کم اهمیت شروع کنید و ناگهان به مسائل مهم بپردازید.

از جملات امری استفاده کنید. مثلاً هنگامی که در خصوص نقش روابط در زندگی و پیشرفت افراد می نویسید، برای به عمل واداشتن افراد، مهم است که بگویید: «همین الآن بلند شوید با کنار دستی خود دست بدهید و یک دوست جدید پیدا کنید.»

از واژه‌ها و جملات مثبت استفاده کنید. با این کار جملاتی که بار منفی دارند و آزاردهنده هستند را مثبت تعبیر می‌کنیم. به طور مثال، اگر سخنرانی خود را برای دانش آموزان دبیرستانی تنظیم می‌کنید و تعدادی از آ نها نتایج قابل قبولی نگرفته‌اند، به جای اینکه بنویسید: «این دانش آموزان بی‌خاصیت و بی‌مسئولیت هستند»، بگویید: «آنها حداکثر تلاش خود را به کار نمی‌برند و چشم‌انداز بلندمدت ندارند.» یا به فرض اینکه قصد دارید در خصوص اخراج احتمالی تعدادی از کارکنان مطلبی را تهیه کنید. در اینجا هم به جای اینکه بنویسد: «این شرکت قصد دارد تعدادی از کارکنان را ظرف چند ماه آینده اخراج کند»، بگویید: «در اینجا اعلام می‌داریم که این شرکت قصد دارد با درخواست خاتمه همکاری تعدادی از کارکنان موافقت نماید.»

داستان زیر نیز می تواند مثال جالبی باشد از اینکه چگونه از بار مثبت عبارات و جملات برای پیشبرد اهداف خودمان در سخنرانی، یا حتی در مکالمات روزانه از آن استفاده نماییم.

پادشاهی در خواب دید تمام دندان‌هایش افتاده‌اند. وزیر خود را بدنبال بهترین تعبیر کنندگان خواب فرستاد. دو نفر از بهترین معبّران به دربار شاه فراخوانده شدند. پادشاه از نفر اول خواست تا خواب او را تعبیر کند. وی گفت: پادشاها تعبیر خواب شما این است که مرگ تمام خویشاوندانت را به چشم خواهی دید. پادشاه ناراحت شد و دستور داد او را اعدام کنند.

آنگاه پادشاه از نفر دوم خواست که خواب او را تعبیر نماید. معّبر دوم گفت: سرورم تعبیر خواب شما این است که عمر پادشاه از تمام خویشاوندانش طولانی تر خواهد بود. پادشاه خوشحال شد و کیسه‌های زر فراوانی به او داد.

هر دوی این مطالب معنی و مفهوم یکسانی داشتند؛ اما با دو جمله بندی متفاوت که زاویه دید و نگاه دو شخص مختلف را نشان می‌دهد. نوع بیان یک مطلب می‌تواند برداشت ها و تفاوت‌های زیادی ایجاد کند و حتی جان انسانی را هم نجات بدهد.

نبایدها در هنگام نوشتن متن سخنرانی

از پرداختن به جزئیات زیاد و به کار بردن کلمات تکرار ی خودداری کنید. جملاتی مثل: «امروز خیلی خوشحالم که در خدمت شما هستم » یا «باعث افتخار من است که در حضور شماهستم.» جملات کلیشه‌ای، همیشگی و کهنه‌ای هستندکه توسط سخنرانان معمولی استفاده می شود، مخاطبان را خسته و آزرده خاطر
می کند و باعث می شود که آن ها را از دست بدهید. حرفه ای و متفاوت عمل کنید.

اگر برای مخاطبان غیرحرف های و مردم عام سخنرانی دارید، از به کار بردن واژه‌ها و اصطلاحات فنی و تخصصی بیش از حد خودداری کنید و در صورت امکان اصلاً این کار را انجام ندهید.

کلمات اختصاری یا سرواژه‌ها که از مخفف چندین کلمه درست شده‌اند برای همه آشنا نیست. از به کار بردن آنها خودداری کنید، چون امکان دارد؛

اولاً افراد با آن ناآشنا باشند و نیز به کار بردن آنها در هر مکان و جایی معنی دیگر ی ایجاد می‌کند. مثلاً به کار بردن سرواژه «سمن » مخفف «سازمان های مردم نهاد » است. این واژه‌ی مخفف شده برای عموم افراد آشنا نیست و ممکن است که گیج شوند یا در گنجینه لغات آ نها معنی دیگری بدهد. در صورت استفاده از این سرواژه‌ها حتماً توضیحات تکمیلی را ارائه کنید.

اگر نمی‌خواهید که اعتبار خود را در معرض خطر بگذارید، از نوشتن متنی که خودتان هم قبول ندارید و قادر به پاسخگویی سؤالات مخاطبان در آن زمینه نیستید خودداری کنید. مثلاً اگر خود را نویسنده کتابی معرفی کنید که هنوز ننوشته‌اید یا وب سایتی را معرفی کنید که وجود عینی ندارد، با یک جستجوی اینترنتی ساده در همان محل برگزاری دست شما ر و می‌شود. همیشه چنین افرادی وجود دارند که بخواهند دست شما را رو کنند.

  • از به کار بردن کلمات و جملاتی که کلام شما را دچار شک و تردید می‌سازد و عدم اعتمادبه‌نفس شما را نشان می‌دهد خودداری کنید. مثلاً «به نظرمن، من فکر می‌کنم، احتمالاً، شاید » یا «با کسب مهار تهای ارتباطی احتمالاً می‌توانید در زندگی شخصی خود موفق شوید.» به کار بردن این جملات و کلمات شما را ضعیف و نامطمئن جلوه می‌دهند.
  • یکی از بهترین شیوه‌های یادگیری برای نوشتن متن سخنرانی خوب، خواندن متن سخنرانی های معروف است که در طول تاریخ توسط سخنرانان قهار ارائه شده است.

رعایت مدت زمان سخنرانی در هنگام نوشتن متن سخنرانی

مدت زمان مناسب بر ای هر موضوع سخنرانی حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه است. ۲ تا ۳ دقیقه برای مقدمه، ۱۲ تا ۱۵ دقیقه برای بدنه و برای پایان سخنرانی ۱ تا ۲ دقیقه وقت لازم است.

متن سخنرانی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ای معمولاً حدود چهار تا پنج صفحه کاغذ A4 است . اگر زمان سخنرانی برای شما چند ساعت در نظر گرفته شده است، قبل از پذیرش، تمام جوانب را بسنجید. صرف اینکه برگزارکنندگان جلسه، یک زمان اضافی آورده‌اند دلیل نمی شود که شما وجهه خودتان را خراب کنید.

اگر مطمئن شدید که سخنرانی‌تان می‌تواند برای مخاطبان سودمند باشد، از فرصت ایجاد شده برای پیشرفت و ساختن جایگاه خودتان، استفاده کرده و آن را قبول کنید. برای هر بیست دقیقه یک موضوع جداگانه تنظیم کنید. همه اطلاعات جمع آوری شده را نمی‌توان در یک سخنرانی وارد کرد و لزومی هم برای این کار نیست.

اگر میزان اطلاعات ارائه شده زیاد باشد و بیش از حد صحبت کنید، ذهن مخاطب آن را کمتر دریافت می‌کند. حجم انبوه مطالب، عاوه بر آن که زمان بیشتری از شما می‌گیرد باعث عدم هضم مطالب توسط مخاطب می‌شود.

در اینجا به دوست گرامی پیشنهاد می کنم برای اینکه نکات بیشتری را در خصوص نگارش متن سخنرانی دریافت نمایید. کتاب آموزش سخنرانی « سخنرانی به سبک شما» را تهیه نمایید. لطفاْ با کلیک روی تصویر زیر کتاب آموزش سخنرانی «سخنرانی به سبک شما» را دانلود نمایید.

نوشتن متن سخنرانی - کتاب آموزش سخنرانی «سخنرانی به سبک شما» - استاد علی پیشدار

نوشتن متن سخنرانی – کتاب آموزش سخنرانی «سخنرانی به سبک شما» – استاد علی پیشدار

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *