هدف سخنرانی چیست؟

نوزدهمین دوره جامع آمورش سخنرانی، فن بیان و اعتمادبه نفس بندرعباس - استاد علی پیشدار

نوزدهمین دوره جامع آمورش سخنرانی، فن بیان و اعتمادبه نفس بندرعباس – استاد علی پیشدار

هدف سخنرانی شما چیست؟

کتاب روش سخنرانی – هدف سخنرانی در واقع، مقصودی است که سخنران امیدوار است با سخنرانی خود به آن برسد. پیش از این که به جمع آور ی مطالب بپردازید و اولین کلمه را بنویسید و یا بگویید؛

 • می خواهید شنونده هایتان چه برداشتی کنند؟
 • چه منفعتی به مخاطب شما میرسد؟
 • مخاطبان شما چه می خواهند یا چه چیزی می‌خواهید به آ نها بیاموزید؟
 • آ نها چرا شما را دعوت کرده اند؟
 • هدف سخنرانی شما چیست؟

هدف سخنرانی، همان دلیلی است که شما به خاطر آن به ایراد سخن می پردازید. هدف اغلب سخنرانی ها می تواند؛ فروختن، راضی و ترغیب کردن مخاطب به انجام کار ی، انتقال دانش یا طرز فکری جدید، آموزش دادن، یادآوری یا روشن کردن موضوعی اشتباه، علاقه مند کردن و خوشحال کردن حضّار باشد.

هدف سخنرانی ممکن است: کتاب روش سخنرانی

الف- آن چیزی باشد که شما به عنوان یک سخنران می خواهید مخاطبانتان بفهمند، تفکر کرده و احساس کنند یا آن را به خاطربسپارند.
ب – آن چیزی باشد که مخاطبان می خواهند از شما یاد بگیرند.
ج – هدف سخنرانی می‌تواند ترکیبی از بند های الف و ب باشد.

لازم نیست هدف سخنرانی خود را به صورت واضح بگویید. آن را در یک جمله خلاصه کنید. هدف شما می تواند آگاهی دادن ، ترغیب یا سرگرم کردن باشد. می تواند درخواست اعانه از مخاطب باشد یا قصد شما فروش محصولی باشد که به تازگی تولید کرده اید. یا اینکه می خواهید پیروز یک حزب شده و برای یک نماینده مجلس یا شورای شهر رأی جمع آور ی کنید یا قصد جمع آوری اعانه و کمک های مردمی دارید.

زمانیکه هدفی برای خود در سخنرانی مشخص نکرده اید، مثل این است که با خودروی خود حرکت کنید و بعد از آن، تصمیم بگیرید که می خواهید به کجا بروید.
هدف شما مقصد شماست، اگر نمی دانید که به کجا می روید قطعاً به ناکجاآباد خواهید رسید و مخاطبان شما هم اگر با شما باشند سرنوشتی مشابه خواهند داشت.
هدف سخنرانی، به صحبت مسیر و سمت و سو می دهد و به شما کمک می کند که در ارائه مطالب خود، موارد اضافی را حذف و سخنان خود را متمرکز کنید. زمانی که هدف روشن و مشخصی داشته باشید، تک تک جملات و پاراگرا ف ها باید به نحوی با هدفتان همخوانی داشته باشند. این تنها راهی است که مخاطبان می توانند موضوع را تعقیب و پیامتان را دریافت کنند.

هدف سخنرانی، جزئی جدایی‌ناپذیر از سخنرانی است و به صورت یک معیار برای همه اجزای سخنرانی کار می کند. باید هدف واضح خود از سخنرانی را مشخص کنیم و پس از آن به دنبال آماده کردن موضوع سخنرانی باشیم.

هدف هر سخنرانی در نهایت این است که مخاطبان و شنوندگان الهام گرفته و آ نها را وادار به تفکر در مورد موضوعی نماید. دست به عملی بزنند، تجرب های را بدون هزینه کردن به دست بیاورند یا احساس یک تغییر در آ نها به وجود بیاید و تکلیف خود را بدانند؛ بنابراین در ابتدا به جای شروع باید به فکر طرحی برای پایان سخنرانی بود.

چگونه یک هسته خلق کنیم؟

کتاب روش سخنرانی – سخنرانی شما می تواند یک هسته داشته باشد. بیشتر افراد فقط یک جمله از سخنرانی شما را به یاد می آورند که آن، همان شعار و هسته سخنرانی شماست. راز خلق لحظه ای به یادماندنی، شناسایی مورد یا موضوعی است که شما می خواهید حضّار پس از ترک سالن، آن را به یاد بیاورند.

شنوندگان شما نباید به دوره کردن یادداشت ها،اسلایدها یا رونوشت ها نیازی داشته باشند تا یک مورد را به خاطر بیاورند. آ نها بسیاری از جزئیات را فراموش خواهند کرد؛ اما صددرصد چیزی را که حس می کنند، به یاد می آورند.

چگونه ایدهای بزرگ برای سخنرانی خود پیدا کنیم؟

کتاب روش سخنر انی – شاید با خود بگویید که تمام موضوعات در جهان هستی مطرح شده اند، مفاهیمی همچون خلاقیت، شادی، انگیزه، موفقیت و ارزش قائل شدن برای خود، بیمار یهای روانی یا سامت، آموزش یا موضوعاتی کلی مانند عشق، امیال، توسعه و رشد فردی و اجتماعی یا بیم و امید.

مهم نیست که درباره همه اینها تحقیق انجام شده و صحبت شده است، مهم آن است که اینها اولین و آخرین روایات نیستند که به این مباحث می پردازند، بلکه این موضوع اهمیت دارد و آنچه که شما بیان و روایت می کنید جدید است و تجربه و داستانی است که فقط متعلق به شماست، از زبان شما و با لحن و بیان شما بازگو می شود. کسی از آن خبر ندارد و در نهایت این شما هستید که پیروز می شوید.

مواردی که در انتخاب موضوع سخنرانی باید رعایت شود:

 • داستانی که فقط برای خودِ ما جالب است نه برای مخاطب، نباید برای موضوع سخنرانی انتخاب شود.
 • داستانی در خصوص بزرگ ترین درسی را که تا به حال از آن آموخته اید، پیدا کنید.
 • داستانی را که بیشترین شادی را در آن تجربه کرده اید چه بوده است؟
 • هدف زندگی خود را گفتن و همراه کردن دیگران با اهداف خود.
 • در سخنرانی خود بر یک موضوع تمرکز دقیق داشته باشید، چون ذهن در هر لحظه پذیرای دریافت و ویرایش یک مطلب است.
 • اگر داستان یا موضوع خوبی دارید که مستقیماً به پیامتان کمک نمی کند، بدون در نظر گرفتن اینکه چه اندازه دوست دارید از آن استفاده کنید، باید حذفش کنید.
 • تمام آموخته ها و تجربه هایتان را در یک سخنرانی بیان نکنید.

در زیر به شرایط و ویژگی های یک موضوع و هسته خوب اشاره خواهیم داشت:

کوتاه و مختصر باشد:

کتاب روش سخنرانی – به این معنا که تأثیرگذار بوده و اشاره به نکته اصلی داشته باشد. سه کلمه برای یک هسته می تواند عالی باشد، اما تا دوازده کلمه یا حداکثر ۱۴۰ کاراکتر هم می توان افزایش داد. کاراکترها شامل حروف، فضاهای خالی و علائم نشانه گذاری می شوند.

این توصیف و موضوع سخنرانی استیو جابز در خصوص «باریک ترین نوت بوک دنیا » بیست و پنج کاراکتر دارد. مثال هایی
دیگر از این دست، عبارتند از: امید و اعتدال، امید و تغییر، هزار آهنگ در جیب شما، من رؤیایی دارم، با همدیگر قوی تر و …

 • ویژگی بعدی هسته سخنرانی آن است که آشکارا مخاطب را به عمل وا دارد.
 • سومین ویژگی هسته این است که باید به یادماندنی و خوش آوا باشد.

  برای مخاطب سودمند باشد:

  کتاب روش سخنرانی – هیچ کس برای گوش فرادادن به صحبت ها یا ارائه ای که برایش منفعتی ندارد، زمانش را اختصاص نمی‌دهد. انتخاب موضوع و هسته سخنرانی در ابتدا برای سخنرانان تازه کار مشکل و زمانبر است. راهکارش این است که در هر صورت با اختصاص وقت و انرژی در ابتدای راه ، موضوعات مختلف را انتخاب کنید تا کم کم در این کار خبره شوید. هیچ راه میانبر ی وجود ندارد.

در ادامه، ذهنتان قوی تر می شود و مثل خیلی از مهارت های دیگر در اثر تمرین به صورت عادت در می آید . زمانی که یک پیام منسجم و دقیق را تبدیل به یک شعار موفق می کنید، شما در جرگه سخنوران رده بالا قرار خواهید گرفت.

هسته و موضوع سخنرانی خود را بهتر است پس از پایان نگارش متن سخنرانی، انتخاب کنید. انتخاب هسته و عنوان مناسب، کنجکاوی مخاطب را در بر خواهد داشت.

در اینجا رو شهایی را که با آ نها می توان به یک موضوع مناسب دست یافت، بیان می کنیم.

موضوع را دوست داشته باشیم:

کتاب روش سخنر انی – آریستوتل، پدر فن سخنرانی، معتقد بود که سخنرانان موفق نسبت به موضوعشان باید «اشتیاق » یا علاقه داشته باشند. دوست داشتن و علاقه، موضوعی است که در همه کا رها موجب پیشرفت و ایجاد انگیزه جهت ادامه کار و موفقیت می شود و موضوع و هسته سخنرانی نیز از این قضیه مستثنی نیست؛

بنابراین در مرتبه اول باید به مطالب و مبحثی که می خواهیم درباره آن سخنرانی کنیم علاقه مند باشیم. در نظر بگیرید که شما خودتان چیزی را دوست ندارید و آن را هم می خواهید به دیگران انتقال دهید! مشخص است که برای آماده شدن و جمع آوری اطلاعات در این زمینه تلاش چندانی نمی کنید و فقط به عنوان رفع تکلیف به آن نگاه می کنید.

البته در این خصوص استثناء هم وجود دارد و آن هم زمانی است که ما در زمینه ای علاقه چندانی نداریم، اما اجرای آن سخنرانی برای ما مهم است و می توانیم از این طریق کسب اعتبار کنیم و به موفقیت برسیم. در این صورت با وجود کمی علاقه باید خودمان را با جمع آوری اطلاعات کافی مجهز کنیم و مقداری هم آگاهانه و با انرژی به موضوع بنگریم تا کمبود بی علاقگی و کم علاقگی جبران شود. به این قضیه باز هم باید با تأمل نگاه کرد!

پیشنهاد می کنم جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انتخاب موضوع و هدف سخنرانی کتاب روش سخنرانی «سخنرانی به سبک شما» را مطالعه نمایید. برای دریافت کتاب روش سخنرانی «سخنرانی به سبک شما» لطفاْ روی تصویر زیر کلیک نمایید.

کتاب روش سخنرانی«سخنرانی به سبک شما»

کتاب روش سخنرانی« سخنرانی به سبک شما»

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *