نوزدهمین دوره جامع آموزش سخنرانی، فن بیان و اعتمادبه نفس بندرعباس

نوزدهمین دوره جامع آموزش سخنرانی، فن بیان و اعتمادبه نفس بندرعباس تیرماه97

چگونه صدای رسا و شیوایی داشته باشیم؟

صدا - نوزدهمین دوره جامع آموزش سخنرانی، فن بیان و اعتمادبه نفس بندرعباس - استاد علی پیشدار

صدا – نوزدهمین دوره جامع آموزش سخنرانی، فن بیان واعتمادبه نفس بندرعباس – استاد علی پیشدار

برد و بلندی صدا

انسان دارای دو نوع کیفیت صدا است اولین مورد حجم صدا است که به بلندی و آهستگی صدا بستگی دارد. مثل هنگامی که متن کتابی را بلند می‌خوانید و بعد آن را آهسته می‌خوانید. یا اینکه صحبتی را در ابتدا صدای بلند می گویید و بعد به آهستگی صحبت می‌کنید. حجم صدا معمولاً صدایی است که فقط در اطراف ما پخش می‌شود و معمولاً اگر از یک حدی بلندتر شود و از یک مدت زمانی طولانی‌تر باشد، اطرافیان را اذیت می‌کند.

اما دومین مورد از کیفیت صدا به بُرد و نفوذپذیری صدا گفته می‌شود و به آن پروجکشن صدا یا بلندی صدا نیز گفته می‌شود. پس پروجکشن صدا یعنی رسایی صدا، ما در سخنرانی نیز بیشتر به پروجکشن صدا نیاز داریم. بطوریکه در سالن یا مکانی که می‌خواهیم سخنرانی کنیم به راحتی بتوانیم صدای خود را تا آخر سالن به مخاطبان برسانیم، بدون اینکه بعد از سخنرانی دچار ناراحتی گلو شویم. این کار را می‌توان به خوبی از بازیگران تئاتر فرا گرفت. بازیگران تئاتر با یک صدای بلند و پرنفوذ و بدون میکروفن دیالوگ‌های خود را به مخاطب انتقال می‌دهند، بدون اینکه کمترین فشاری به گلوی آن‌ها وارد شود.

شیوایی و رسایی صدا

اما چگونه می‌توانیم بلندی صدای خود را به این کیفیت برسانیم؟ صدای بلند کیفیتی از صدا است که هر سخنران به آن نیاز دارد. شیوایی صدا به این معنا نیست که صدایتان را بلند کنید و به شدت آن بیفزایید یا داد بزنید. وقتی که تصمیم می‌گیرید به بلندی صدای خود بیفزایید یا لطیف‌تر صحبت کنید، شدت صدای خود را تغییر می‌دهید.

می‌توانید حتی صدایتان را در حد نجوا کردن رسا کنید. برای این که صدای خود را رسا و شیوا کنیم باید به وضعیت عمومی بدن توجه خاصّی شود تا هوای کافی از راه منافذ ورودی هوا به شش و دیافراگم انتقال یابد. رو به سمتی که علاقه مندید صدا به آن سمت برود، قرار گیرید. از نگاه کردن به اطراف پرهیز کنید، کلمات را واضح تلفظ کنید و با سرعت مناسب به بیان خود فکر کنید.

نقش کلیدی تنفس دیافراگمی در بلندی صدا

با تنفس صحیح و قوی می‌توان بر رسایی و شیوایی صدا اثر گذاشت. برای این که تمام جملات و عبارات، کامل و تا آخر گفته شود، نیاز به هوای کافی است. صدا معمولاً در آخر جمله‌ها ضعیف می‌شود و اگر نفس هم کم بیاید این نقیصه تشدید می‌گردد. با انتخاب عبارات و جمله‌های کوتاه، علاوه بر اینکه درک مخاطب را از کلام خودتان بالا می‌برید، باعث بهبود کیفیت صدای خود و کم نیاوردن نفس می‌شوید و تمام کلام را تا آخر به راحتی بیان می‌کنید. در پایان کلمات مکث کنید. به مخاطب اجازه تجزیه و تحلیل مطالب بدهید. خود نیز نفسی تازه کنید و بگذارید کلمات جریان پیدا کنند.

نقش تنفس دیافراگمی در اینجا بسیار اهمیت دارد. یک تنفس کوتاه و بریده بریده که غالباً در اثر استرس شروع سخنرانی هم تشدید می‌شود. برای سخنرانی کردن در یک جمع کافی نیست بلکه این هوا باید فشار بیشتری داشته باشد، از اعماق درونی بدن سرچشمه بگیرد، نه این که از شش‌ها و قفسه سینه خارج شود. همچنین وضعیت مناسب بدن نیز به این جریان کمک خواهد کرد.

چند تمرین برای رسایی صدا

بنابراین زیر بنای داشتن یک صدای رسا و پرنفوذ انجام دادن تنفس صحیح دیافراگمی است. پس از این کار باید تمرین‌هایی را برای بهبود بُرد و پروجشکن صدا انجام دهیم. تمرین‌هایی که باعث می‌شود به مرور احساس می‌کنیم صدای ما کیفیت لازم را بدست می‌آورد و خودمان نیز از داشتن آن لذت می‌بریم.

تمرین بلند خوانی برای ایجاد صدای بلند

اولین تمرین این است که شما با صدای بلند تا آنجا که می‌توانید از روی یک کتاب بلند بلند بخوانید. به این تمرین، تمرین بلند نیز گفته می‌شود حداقل پنج دقیقه در روز این کار را انجام دهید.

تمرین ضبط کردن صدا برای ایجاد صدای بلند

دومین تمرین نیز این است که یک ضبط صوت را کنار خود بگذارید و صدا خود را ضبط کنید، کم کم از آن دور شوید. همزمان با این کار سعی کنید که صدای خود را به اندازه کافی بالا ببرید تا جایی که مطمئن شوید، صدای شما به همان وضوحی بار اول، ضبط می‌شود. این تمرین را نیز چندین مرتبه در یک فضای مناسب که جای حرکت داشته باشید انجام دهید. این تمرین‌ها به شما کمک می‌کند که به مرور به صدایی شیوا و رسا دست پیدا کنید. با پشتکار و صبر تمرین‌ها را انجام دهید و رسیدن به نتیجه دلخواه عجله نکنید.

چرا و چگونه صدای خود را گرم کنیم؟

هنگامی که شروع به ورزش کردن می‌کنید حتماً در ابتدای کار با نرمش کردن و چند حرکت کششی و دویدن ملایم، بدن خود را گرم می‌کنید تا بدن شما آماده یک ورزش کامل و شاید در مواقعی سنگین بشود. این کار باعث می‌شود؛ اولاً کارایی بهتری داشته باشید و از آسیب رسیدن به بدن نیز جلوگیری کنید. همین مطلب در خصوص صدای شما هم صدق می‌کند. هنگامی که قصد دارید یک سخنرانی داشته باشید و این سخنرانی طولانی نیز باشید، مراتب گرم کردن صدا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. ضمن اینکه، این امر در ابتدای صبح ضرورت بیشتری پیدا می‌کند.

تمرین‌هایی برای گرم کردن صدا

برای این کار می‌توانید زبانتان را در دهانتان و در جهات مختلف بچرخانید. یا صدای موتورسیکلت در آورید. می‌توانید به آهستگی آواز بخوانید یا با آهنگی که می‌شنوید همنوایی کنید؛ مانند خواننده صدای خود را بالا پایین کنید تا علاوه بر اینکه صدای خود را گرم می‌کنید، سطح انرژی خود را به اندازه کافی بالا ببرید تا بتوانید در ابتدای سخنرانی خود توجه‌ها را به خود جلب کنید.

تجانس آوایی

تجانس آوایی چیست؟  کلمات و واژه هایی که  از یک جنس  و تلفظ مشابه و نزدیک به  هم هستند بطوری که بیان و تلفظ آن ها برای افراد مشکل می گردد ، کلمات و  و اژه های متجانس گفته می شود . بیان، تلفظ و گفتن این کلمات بصورت مجزا یا در قالب یک جمله تحت عنوان تجانس آوایی شناخته می شود. تجانس آوایی یکی از تمرین های مهمی است که به گرم کردن و پرانرژی شدن صدا کمک زیادی می کند. که نتیجه این تمرین نیز به بیان و تلفظ بهتر افراد کمک می کند.
چند جمله مشکل و زبان گیر را که تجانس آوایی دارند، تکرار کنید مثلاً با خود چند بار جملهٔ «امشب شب سه شنبه است، فردا شبم سه شنبه است، این سه سه شب هر سه سه شب سه شنبه است» را تکرار کنید. یا جملهٔ «تاجر تو چه تجارتی می‌کنی، بتو چه که من چه تجارتی می‌کنم» یا عبارت «چیپس، چسب، سس» را چندین بار قبل از سخنرانی تکرار کنید تا زبانتان به خوبی گرم و منعطف شود.
همین‌که شروع می‌کنید به انجام تمرین‌های مذکور، صدای شما بهتر و قوی‌تر به گوش خواهد رسید و احساس خوشایندی از صدای خود خواهید داشت.

در ادامه از شما دعوت می‌کنم فیلم زیر از جولیان ترژر را مشاهده کنید. در این ویدئو جولیان ترژر به خوبی نحوهٔ گرم کردن زبان و صدا را نشان می‌دهد.  جولیان ترژردر سخنرانی خود در ابتدا به ۷ عادت مهلک و کشنده را که باید از آنها در هنگام ارتباطات، صحبت کردن و سخنرانی دوری کرد می پردازد و در ادامه به ۴ مورد از مبانی بسیار قدرتمند که اگر بخواهیم صحبت ما قدرتمند شود و در دنیا تغییر ایجاد کنیم باید از آنها استفاده کنیم می پردازد.

همچنین در این ویدئو جولیان ترژر به نحوه گرم کردن صدا قبل از سخنرانی می پردازد و در این زمینه چندین تمرین ساده اما مؤثر برای این منظور ارائه می کند که ما در هر شرایطی می توانیم آن را بکار برده و صدای خودمان را پیش از صحیت کردن گرم نماییم که همین گرم کردن به شدت در بیان و ارائه ما اثر خواهد گذاشت.

 لازم به توضیح است، این تمرین هایی که در فیلم مشاهده می کنید و تمرین هایی که در بالا به آن اشاره کرده ام در کارگاه های آموزش سخنرانی و فن بیان که در بندرعباس برگزار می شود  بصورت عملی توسط استاد پیشدار اجرا می گردد و کلیه شرکت کنندگان نیز به اجرای آن می پردازند.

پیشنهاد می کنم برای بهره برداری از این مطالب بصورت کاربردی و عملی در دوره جامع آموزش سخنرانی، فن بیان و اعتمادبه نفس بندرعباس شرکت نمایید. پاینده و پیروز باشید- علی پیشدار

Button

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *