چهار نکته بسیار مهم در هنگام ارائه سخنرانی

ارائه سخنرانی - سخنرانی حرفه ای - استاد علی پیشدار

ارائه سخنرانی – سخنرانی حرفه ای – استاد علی پیشدار

برای اینکه سخنرانی موفقی داشته باشید. در زمان ارائه سخنرانی خود چهار نکته مهم زیر را مدنظر قرار دهید.

۱- لبخند زدن در هنگام ارائه سخنرانی

در شروع سخنرانی لازم است تا آنجا که می توانید به مخاطبان لبخند بزنید. لبخند بیانگر حس آرامش و تسلط شما بر اوضاع است که آن هم نشأت گرفته از اعتماد به نفس شماست. البته شما نمی توانید تمام مدت لبخند بزنید.

دقت کنید حالت صورت تان با آنچه می گویید، تناسب داشته باشد. اگر خبر بدی را اعلام می کنید بدیهی است که لبخند زدن کار شایسته‌ای نیست و باید مقدار خاصّی جدیت داشته باشید؛ اما اگر خبر شاد و مسرت بخشی بیان می کنید حالت بی روح جایز نیست، خوب است که لبخندی بر لب داشته باشید.

لبخند نشان می دهد از این که اینجا و در بین این جمع هستید، خوشحالید و نشان از دوست داشتن مخاطب است و همین دوست داشتن ارتباط با مخاطب را بیشتر می کند و اعتماد به نفس کافی را برایتان ایجاد می کند و در نهایت به بهبود فرآیند سخنرانی شما کمک خواهد کرد.

پس همانطور که ملاحظه می کنید همه این کارهای کوچک به ما کمک می کند که در نهایت یک کار بزرگ را به خوبی انجام دهیم. جعل کردن یک لبخند صادقانه کار سختی است، حضّار سریعاً متوجه می شوند و مکر شما کارساز نخواهد شد.

لبخند مصنوعی شخصیت شما را زیر سؤال می برد و جایگاه شما را در آینده خراب می کند. استفاده از لبخند نشاندهنده زبان بدن به شکلی مثبت است.

۲- تعادل و حرکت در هنگام ارائه سخنرانی

گر چه زبان بدن جنبه‌های مختلفی دارد، اما مهم ترین عامل، غیر از لبخند این است که بدن شما تعادل داشته باشد. رو به جمعیت بایستید. شانه ها را بالا نگه دارید و پاها را به اندازه ی عرض شانه‌ها باز کنید و صاف بایستید. نوک پایتان را به سمتبیرون متمایل کنید.

سر خود را به میزان کمی رو به بالا بگیرید و سعی کنید که کمی به سمت عقب متمایل شوید، اما آن قدر نباشد که به مخاطبان احساس غرور از طرف شما دست دهد. با این کار شما احساس تعادل و تمرکز کرده و در نظر دیگران قوی و با اعتمادبه نفس جلوه می کنید.

در کارگاه هایی که برگزار می کنم افراد می پرسند، الآن که ما محکم و استوار شدیم باید تا آخر به همین صورت قرار بگیریم؟

جواب این است که این بستگی به موقعیت و محیط سخنرانی دارد. اگر برای جمعیت زیادی حدود ۱۰۰۰ نفر صحبت می کنید ایستادن خشک مثل چوب لباسی، شما را بی انرژی به نظر خواهد رساند.

هر چه مراسم بزرگ‌تر و تعداد حضّار زیاد باشد باید بیشتر حرکت داشته باشید. اگر در یک کلاس درس یا یک جلسه اداری و سازمانی هستید وتند و تند به این طرف و آن طرف حرکت کنید، مثل ببری می شوید که تازه در قفس افتاده و در تقلای فرار است و احتمالاً مخاطبان دیوانه خواهند شد.

طوری حرکت کنید که هدفمند به نظر برسید. اگر بی هدف و تصادفی حرکت داشته باشید باعث حواس پرتی و آزردگی حضار می شوید و اثرگذاری کمی خواهید داشت.

نکته ای را تمام کنید و مکث نسبتاً طولانی داشته باشید و در سکوت قدم بزنید و حرکت خود را ادامه دهید. به این صورت پیش رفتن خود را نشان دهید. البته می توانید در حین راه رفتن هم صحبت کنید، اما در زمانی که جایتان را عوض می کنید، چیزی نگویید.

۳- ارتباط چشمی در هنگام ارائه سخنرانی

بعد از اینکه در لبخند زدن، حرکات سر و دست و تعادل خبره شدید، روی ارتباط چشمی خود کار کنید. کلید موفقیت این است که تصور کنید با هر یک از حضار مکالمه‌ای دارید که فقط به اندازه یک جمله یا فکر است. بدون هیچ الگوی خاصی افرادی را از میان جمعیت انتخاب کنید و سه تا پنج ثانیه با آ نها ارتباطچشمی برقرار نمایید.

انجام این کار باعث می شود دائماً به کل شنوندگان نگاه نکنید و به سقف یا زمین خیره نشوید. باید سعی کنید تا پایان سخنرانی با همه دست کم یکبار ارتباط چشمیبرقرار کنید. حتماً رو به فردی باشید که با او ارتباط چشمی دارید و مستقیم به چشمانش نگاه کنید. اگر افراد زیادی وجود دارند و کارتان زیاد است، فقط یک فرد را انتخاب و به او نگاه کنید.

تقسیم سالن

سالن ها را می توانید به بیشتر از چهار قسمت تقسیم کنید و در طول سخنرانی یک تا سه دقیقه به هر قسمت نگاه کنید، انگار که هر بخش یک فرد است. هدفتان این باشد و این برداشت را در ذهن حضّار ایجاد کنید که شما به تک تک حضّار می نگرید.

اگر به آنها نگاه نکنید حضّار فکر می کنند شما ناراحت و معذّب هستید یا دارید چیزی را از آ نها پنهان می کنید. برای اینکه به ارتباط چشمی خود تنوع بخشید، می توانید برای لحظه‌ای کوتاه چشمانتان را ببندید که تأثیر زیادی هم دارد. مثل هنگامی که چیزی را به یاد می آورید.

از نگاه کردن زیاد به افراد مهم در بین حضّار اجتناب کنید، زیرا دیگران احساس می کنند که آنها را مورد غفلت قرار می دهید.

۴- افزایش دامنه حرکات

در سخنرانی با گسترش دامنه حرکاتتان می توانید اثربخشی تان را تا مقدار قابل توجهی ارتقاء دهید. خزانه حرکات را می توان با تمرینو شرکت در کارگاه های آموزشی تقویت کرد.

با انتخاب چند سخنران مورد علاقه از لحاظ مشابهت هایی که با آ نها دارید به نحوه حرکات دست، سر و طرز ایستادن آ نها توجه کنید. با بررسی حرکت این سخنرانان می توانید آموز ش های قابل ملاحظه‌ای در مهارت های ارتباطی و سخنرانی یاد بگیرید.

این سخنرانان پیشرفته شاید در ابتدا با داشتن مقداری استعداد شروع کرده اند و همانند یک ورزشکار با مطالعه و تمرین، تکنیک های لازم را فرا گرفته اند تا اینکه به مرور توانسته اند حضّار را به وجد آورند. شاید در ابتدا فکر کنید که در حال تقلید هستید، اما این یک سرنخ است که شما را به سمت سبک شخصی خودتان هدایت می کند.

طولی نخواهد کشید که شما نیز تولید حرکاتی اثربخش را در دستور کار خود خواهید داشت و به صورت عادت در شما پدیدار خواهد شد. اگر می خواهید خود را با اقتدار و مصمّم نشان دهید، باید این حرکات آزموده شده را اجرا کنید.

شاید در وهله اول احساس کنید که در انجام آن کند هستید و آ نها را نگه می دارید، اما همینکه سوار بر کار شدید می توانید به راحتی در همه جا به کار ببرید.

پیشنهاد بسیار مهم و تأثیرگذار

پیشنهاد می کنم برای اینکه بتوانید هر چه سریع تر به یک سخنران موفق تبدیل شوید و بدون استرس، قدرتمند و جذاب سخنرانی نمایید. حتماً در دوره جامع آموزش سخنرانی، فن بیان و اعتمادبه نفس مجموعه آموزشی گنج نهان ایرانیان شرکت نمایید.

جهت دریافت مشاوره و اطلاعات دوره جامع آموزش سخنرانی، فن بیان و اعتمادبه نفس روی کلید زیر کلیک نمایید.

Button

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *