چگونه از زبان بدن در سخنرانی استفاده کنیم؟

چگونه از زبان بدن در سخنرانی استفاده کنیم؟

نقش زبان بدن در سخنرانی- پیام های خاموش

نقش زبان بدن در سخنرانی - چگونه از زبان بدن در سخنرانی استفاده کنیم؟ - استاد علی پیشدار

نقش زبان بدن در سخنرانی – چگونه از زبان بدن در سخنرانی استفاده کنیم؟ – استاد علی پیشدار

چگونه از زبان بدن در سخنرانی استفاده کنیم؟(نقش زبان بدن در سخنرانی)

نقش زبان بدن در سخنرانی – زبان بدن امری مهم و ضروری در ایجاد ارتباط و انتقال پیام است. سخنرانی که می خواهد اثر بخش و برانگیزنده باشد، باید خیلی از حرکات بدن را در نظر بگیرد. در مقابل هم نباید آ نگونه نگران این حرکات شد که از بحث اصلی سخنرانی غافل گردید.

با تمرین کردن و آمادگی لازم، خودتان هستید و ادا در نمی آورید و با شور و شوق صحبت می کنید و معمولاً هم حضّار به این موضوع توجه خاصی نمی کنند. هر چه توجه کمتری را به سر، دست و پاهایتان جلب کنید، قدرتمندتر و هوشمند تر به نظر می رسید.

شواهد فیزیکی جسمانی، شور و شوق و علاقه شما را نسبت به یک موضوع یا عکس آن را نشان می دهد. زبان بدن بخش لاینفکی از ارتباط انسانی و مقوله ای مهم در انتقال پیام است.

اگر می خواهید باور درست را در مخاطب خود ایجاد کنید باید زبان بدن و کلام شما در یک راستا باشند. مثلاً اگر با مخاطب صحبت می کنید ولی نگاه خود را می دزدید، قطعاً مخاطب پیام شما را از منظر حرکات چشم شما باور می کند نه از لحن و حر ف های شما؛ چون زبان بدن است که همیشه ناخودآگاه را بیان می کند.

زبان بدن ما در اکثر مواقع پیام های ساکتی به صورت ناخودآگاه بروز می دهد که خود ما هم از آ نها آگاهی نداریم و دیگران هم از روی بی خبری آن را دریافت کرده و رمزگشایی می کنند و بر اساس آن، صحبت های ما را باور یا رد می کنند.

اگر از زبان بدن خود در راستای خوب صحبت کردن استفاده کنیم می توانیم کلامی اثرگذار و ارزشمند ارائه دهیم. از حرکات بدن و حالات صورت خود در راستای انتقال بهتر مفهوم سخنرانی خود بهره ببرید.

زبان بدن می تواند هم احساسات خوب و هم بد را انتقال دهد. از یک سو، حرکات دست ها، بازوها و بالاتنه می تواند به شما کمک کند که پیامتان را به شیوه ای حرفه ای منتقل کنید و از سوی دیگر، زبان بدن نامناسب می تواند فرصت برقراری ارتباط با مخاطبان را از بین برده و لذت از سخنرانی را هم از شما و هم از مخاطب دریغ کند.

تصور نکنید زبان بدن و ارائه آوایی، از عوامل بی اهمیت به شمار می روند. دانشمند پژوهشگر دانشگاه «یو سی اِل اِی »، آلبرت مهرابیان، در کتابش با عنوان پیا مهای خاموش در زمینه ابراز و برقراری ارتباط مطالعات زیادی انجام داد. او دریافت که نشانه های غیرکلامی، بیشترین تأثیر را در یک گفت و گو خواهند گذاشت.

تُن صدا و ابراز آوایی، عامل دوم تأثیرگذاری بود. مورد سوم و کم اهمیت ترین مورد، سخنان بیان شده است.

وضعیت چهره در هنگام سخنرانی(نقش زبان بدن در سخنرانی)

رنگ رخساره نشان می دهد از سِرّ درون

بخشی از زبان بدن که بیشتر از جاهای دیگر، افکار و احساسات را نشان می دهد، چهره انسان است. با حرکات صورت، مثل ایماء و اشاره ها می توان به بیان خود جان داد و اثرگذاری آن را تقویت کرد.

یکی از راه هایی که می توانید با آن حضّار را به گوش دادن سخنرانی خودتان ترغیب کنید، همین بحث حالات صورت است که اعتماد یا بی اعتمادی را به ارمغان می آورد.

از حرکات چهره، خیلی بهتر از سایر حرکات بدن می توان به صحت و سقم مطالب پی برد. وقتی با شخصی صحبت می کنیم با دقت در چهره او خیلی از چیزها به خوبی دستگیرمان می شود.  شماحرف چهره را بیشتر قبول دارید یا حرفی که از زبان جاری می شود؟

در حقیقت، حالات چهره مهر تأییدی است بر بیان شما؛ بنابراین وقتی که سخنرانی می کنید باید حواستان به حالات چهره تان باشد. البته منظور ما این نیست که با این کار، پنهان کاری انجام دهید.

بلکه، در حالی که مطالب خود را روشن و واضح بیان می کنید، با چهره خود که با تمرین کردن بهبود یافته، می توانید حرف خود را با اطمینان بیان کنید.

آن چیزی را که واقعاً در پشت پرده کلماتی که بر زبانتان جاری می شود، می توانید با اعتقاد راسخ، به وسیله چهره خود نشان دهید.

حالات صورت می تواند در موقع بیان هر مطلبی فرق کند. مثلاً در هنگام اعلام یک خبر بد ، قطعاً چهره شما درهم و ناراحت و همراه با جدیّت بوده و لبخندی بر لب نخواهید داشت. بر عکس این قضیه هم صادق است هنگام یکه حامل خبر شاد و مسرت بخش هستید چهره ای گشاده دارید و لبخند می زنید.

ابروها شکل دیگر ی از حالت چهره در حین سخنرانی هستند.(نقش زبان بدن در سخنرا نی)

باور داشته باشیم که ابروها برای کنترل آنچه فکر می کنیم نقشی حیاتی دارند. حالات چهره موقعی که پشت تریبون قرار می گیرید از اهمیت بیشتری برخوردار است چون بیشترین دید مخاطب به چهره شماست و می تواند آ نها را مجذوب کند.

سازگاری با محیط و مخاطب از طریق چهره(نقش زبان بدن در سخنرانی)

حالات چهره را باید همگام با موقعیت ایجاد شده در زمان سخنرانی برنامه ریزی کرد. به طور مثال، اگر در سالن هستید و فاصله زیادی با حضّار دارید باید حرکات صورت را تقویت کنید. در غیر این صورت به نتیجه دلخواه نمی رسید.

در کلاس یا کارگاهی که برگزار می کنید، به حضّار نزدیک هستید، در این حالت باید با ملایمت رفتار کنید.

در خصوص حضّار، مهم است که ببینید آ نها چه نوع شخصیتی دارند؟ فرض کنید که یک سخنران انگیزشی بخواهد برای یک گروه کاراگاه پلیس که کارشان تحقیق در مورد خشونت های جامعه است،  سخنرانی کند. بعید به نظر می رسد که آ نها استقبال چندانی کنند.

همچنین یک سخنرانی آرام و بی حس و حال در مورد یک مبحث تکراری مثل اعتیاد، برای یک عده دانشجوی ترم آخر و جویای کار، نیز فایده چندانی نخواهد داشت.

فرهنگ سازمانی را هم باید در نظر گرفت. مثلاً صحبت در سازمانی مثل ارتش با صحبت در سازمانی مثل آموزش و پرورش، نظام فکری خاص خود را طلب می کند؛ و حالات چهره در این موارد به ترتیب می تواند جدّی و ملایم تر باشد .

همچنین فرهنگ های هر جامعه را باید در نظر گرفت. مثلاً حالت چهره در هر فرهنگی می تواند معنای خاص خود را داشته باشد، به طوری که در یک محل ممکن است، ابرو بالا انداختن معنای بد یا منفی بدهد و در بعضی جاهای دیگر، تداعی تعجب یا مثبت کند.

در هر صورت باید در موارد خاص، عملکرد خود را تعدیل کرد تا نیا زهای مخاطب تأمین گردد.

متن فوق قسمتی از مقاله «چگونه از زبان بدن در سخنرانی استفاده کنیم؟» است. پیشنهاد می کنم جهت دریافت مطالب بیشتر در خصوص نقش زبان بدن در سخنرانی و اینکه بتوانید هر چه سریع تر به یک سخنران موفق تبدیل شوید و بدون استرس، قدرتمند و جذاب سخنرانی نمایید. حتماً کتاب «سخنرانی به سبک شما» را مطالعه نمایید. لطفاً روی تصویر کتاب کلیک نمایید.

کتاب سخنرانی به سبک شما

ویرایش

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *