مشکلات در برقراری ارتباط با مخاطب چیست؟ و چگونه آنرا را مدیریت کنیم؟

مشکلات در برقراری ارتباط با مخاطب چیست؟ و چگونه آنرا را مدیریت کنیم؟

مدیریت مشکلات در راه برقراری ارتباط مؤثر با مخاطب

ارتباط مؤثر با مخاطب - مشکلات در برقراری ارتباط با مخاطب چیست؟ و چگونه آنرا را مدیریت کنیم؟ - استاد علی پیشدار

ارتباط مؤثر با مخاطب – مشکلات در برقراری ارتباط مؤثر با مخاطب چیست؟ و چگونه آنرا را مدیریت کنیم؟ – استاد علی پیشدار

ارتباط مؤثر با مخاطب ؛ در برابر مشکلات منعطف باشید. این آمادگی را در خود به وجود بیاورید و بدانید که اگر با روش همیشگی نمی توانید یک مسئله را حل کنید، قطعاً باید مسیر خود را عوض کنید. اگر همچنان مثل گذشته عمل کنید، همان دستاوردها را به دست خواهید آورد. راز موفقیت، در تغییر تاکتیک است.

در زیر، چندین رفتار را که امکان دارد از جانب حضّار به وجود آید، بررسی کرده و راه جلب حمایت شنوندگان را توصیه می کنیم.

مدیریت کمبود انرژی در جمع(در ارتباط مؤثر با مخاطب)

با هوشیاری، سطح انرژی حضّار را رصد کنید. ببینید حضّار چند ساعت در سالن نشسته اند یا اینکه الآن چه ساعتیاز روز است. مثلاً در ظهر انرژی افراد کاهش پیدا می کند، می توانید با چند حرکت فیزیکی یا تنفس عمیق، آ نها را سرحال نگه دارید.

اگر فردی در حال چرت زدن است می توانید شخصی را که نزدیک اوست مورد خطاب قرار دهید، از او سؤالی کنید تا شخصی که چُر ت می زند حواس خود را جمع کند. برای بار دوم و سوم می توانید از خودِ شخص سؤالی بپرسید، یا اگر اسم او ر ا می دانید به اسم او را صدا بزنید.

برای مدیریت انرژی جمع نیز م یتوانید از تغییر لحن و صدای خود و یا یک کار مشارکتی با حضّار، مثل اینکه از آ نها بخواهید دو به دو سؤالا ت خاص و مشخصی از هم بپرسند، استفاده کنید.

مدیریت گیج شدن و خستگی روحی مخاطبان

اگر احساس کردید که حضّار صحبت های شما را متوجه نمی شوند و برای آ نها سؤالی مطرح است که ناشی از عدم درک سخنان شماست، سریعاً آ نها را درگیر موضوع کنید چون خیلی ها احساس می کنند که توانایی سؤال کردن را ندارند.

بنابراین از آ نها بپرسید و هر نوع مسئله ای را برای آ نها روشن کنید. توضیح دهید و بگویید که: «اجازه بدهید اینطوری توضیح بدهم که … » و با این کار آن بُعد از مسئله را که متوجه نشد هاند، توضیح دهید.

اگر افراد دچار خستگی روحی شد هاند، در فکر فر ورفته و در حال تفکر هستند یا با چهره ی خود بازی می کنند و در رؤیای خارج شدن از سالن هستند، با تغییر سرعت کلام، این توازن فکر ی آ نها را برهم بزنید. تنوع در اجرا نیز می تواند هشیاری را به مخاطب بازگرداند.

یشنهاد می کنم جهت آشنایی بیشتر با روش های مدیریت ارتباط با مخاطب و اینکه بتوانید هر چه سریع تر به یک سخنران موفق تبدیل شوید و بدون استرس، قدرتمند و جذاب سخنرانی نمایید. حتماً کتاب «سخنرانی به سبک شما» را مطالعه نمایید. لطفاً روی تصویر کتاب کلیک نمایید.

کتاب سخنرانی به سبک شما

ویرایش

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *