عزت نفس و خودپذیری چیست؟

خودپذیری، خودباوری و عزت نفس

خودپذیری، خودباوری و عزت نفس

عزت نفس و خودپذیری چیست؟ 

خودپذیری - خودپذیری، خودباوری و عزت نفس - استاد علی پیشدار

خودپذیری – خودپذیری، خودباوری و عزت نفس – استاد علی پیشدار

عزّت نفس چیست؟

خودپذیری و عزت نفس: عزّ ت نفس چیزی مثل ویتامین است. مثل غذا یا آب نیست. اگر کمبود ویتامین در ما شدید باشد. لزوماً نمی میریم امّا نمی توانیم به درستی به وظایف خود عمل کنیم.

وقتی می گوییم عزّت نفس مورد نیاز است. منظورمان این است که؛ در فرآیند زندگی نقش مؤثری ایفا می کند، برای رشد سالم و طبیعی ضرورت دارد و دارای ارزش بقایی است.

 

فقدان عزت نفس

باید به این نکته توّجه داشته باشیم که گاه فقدان عزّت نفس می تواند به مرگ انسان منتهی شود. به عنوان مثال می توان به سوءمصرف مواد مخدر، رانندگی جنون آمیز و ادامه زندگی با همسر بدرفتار، شرکت در گروه های تبهکار و یا اقدام به خود کشی اشاره کرد.

عزّت نفس ناکافی می تواند روی انتخاب همسر نامناسب نقش ایفا کند. ممکن است تن به ازدواجی بدهیم که حاصلش تنها ناراحتی باشد، ممکن است شغلی انتخاب کنیم که با آن هرگز به جایی نرسیم.یا قول هایی بدهیم که هرگز به انجام دادن آن مبادرت نورزیم.

وقتی عزت نفس کم است با ناملایمات زندگی برخورد بی تناسب می کنیم. در برابر ناملایماتی تسلیم می شویم که اگر از عزّت نفس بیشتری برخوردار بودیم در برابر آن به خوبی مقاومت می کردیم.

اگر به درایت و کفایت و خوب بودن خود اعتقاد داشته باشیم، ولی خود را باور نداشته باشیم. دنیا برایمان به مکان هول انگیری تبدیل می شود.

حال سؤال این است که چگونه عزّت نفس خود را بدست بیاروریم؟ اصلاً ما قبلاً عزّت نفس داشته ایم یا خیر؟ اگر داشته ایم چرا از دست داده ایم؟ یا امکان بازگشت یا اصولاً بدست آوردن عزّت نفس با این شرایطی که ما داریم و سن وسالی از ما گذشته است امکان پذیر است؟ این سؤالاتی است که اکثر ما با آن مواجه هستیم.

خودپذیری چیست؟

خودپذیری یکی از ارکان عزت نفس است و معنای آن احترام گذاشتن به خود است. احترام گذاشتن به اینکه من علی پیشدار هستم با همین بدن، با همین ثروت، با همین پدر و مادر و با همین خانواده و یا همین شرایطی که در آن زندگی می کنم و این بدان معنی نیست که لزوما آن ها را دوست داشته باشم.

دوست داشتن با پذیرفتن چیزی تفاوت دارد. زمانی که مسائل و چیزی هایی که در رابطه با ما هستند را می پذیریم بهتر می توانیم با آن ها کنار بیاییم و به آرامش دورنی برسیم. زمانی که مشکلات و یا نواقص خود را می پذیریم و بهتر می شناسیم بهتر و آسان تر هم می توانیم آن ها را اصلاح نماییم.

زیرا تا زمانی که چیزی را در مورد خود قبول نداریم چگونه می توانیم آن را اصلاح نماییم؟ یا به قولی زمانی که منکر اشتباهی در مورد خود شویم و آنرا قبول نکنیم چگونه می توانیم از آن اشتباه تجربه کسب کنیم و درصدد اصلاح آن برآییم.

تمرین عملی

یک تمرین عملی برای خودپذیری این است که روزی دو دقیقه روبروی آیینه بایستیم (صبح وشب) و کاملا به بدن خود نگاه کنیم (انجام این کار درشرایط شخصی و خصوصی خود خیلی بهتر است). پس از مشاهده بدن خود آن را از هر جهت بپذیریم و اگر از جایی ار بدنمان ناراضی هستیم آن را بپذیریم و با خود بگوییم که این هم جزئی از بدن من علی پیشدار است که خداوند به من هدیه داده است.

حال اگر جایی هم نیار به اصلاح دارد آن را در زمان مناسب اصلاح نماییم. مثلاً  اگر بینی ما انحراف دارد درصدد باشیم که آن را عمل نماییم تا علاوه بر اینکه مشکل انحراف و تنفسی خود را رفع می کنیم به زیبایی آن هم اهمیت می دهیم.

البته این نباید به صورتی باشد که بعد از عمل، باز هم به بینی دیگران خیره شویم و بینی عمل شده خود را با دیگران مقایسه نماییم که این خود باز هم باعث از بین رفتن عزت نفس ما می شود.

برای اینکه به عزت نفس و خودپذیری واقعی و آرامش دورنی برسید و با داشتن همین ثروت، با همین بدن با همین پدر و مادر و با داشتن همین مشکلات و نواقص، زندگی کاملاً آرام و خوشبختی را تجربه کنید و با قدرت در جهت اصلاح بقیه مسائل زندگی خود برآیید، پیشنهاد می کنم اگر زمان دارید به صورت حضوری در دوره های جامع عزت نفس، خودباوری و خودپذیری شرکت نمایید، در غیر اینصورت حتماً فایل صوتی عزت نفس و خودپذیری را که در طول برگزاری این دوره ها تهیه شده است را چندین بار گوش دهید و تمرین های لازم را انجام دهید. سپاسگزارم علی پیشدار

برای دریافت فایل صوتی دوره جامع آموزش عزت نفس، خودباوری و خودپذیری لطفاً روی کلید زیر کلیک نمایید.

Button

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *