مصاحبه استخدامی - استاد علی پیشدار

مصاحبه استخدامی - استاد علی پیشدار

در مصاحبه استخدامی چگونه رفتار کنیم؟

مصاحبه استخدامی - استاد علی پیشدار

مصاحبه استخدامی – استاد علی پیشدار

مصاحبه استخدامی: بدترین توصیه ای که می شود قبل از مصاحبه به شما کرد، این است که: «سعی کن خودت باشی.» کسانی که اینگونه شما را نصیحت می کنند، کاملاً در اشتباه اند.

وقتی به مصاحبه می روید، تنها در یک صندلی در یک اتاق کوچک نشسته اید و گروهی از افرادی که احتمالاً تا به حال ندیده اید، از شما پرسش می کنند. پس جایی برای اینکه که خودتان باشید، وجود ندارد. به تنها چیزی که احتیاج دارید، این است که طوری باشید که آنها می خواهند.

مدیرانی که می خواهند شما را استخدام نمایند و در مصاحبه های استخدامی حضور دارند، عاشق چشم و ابروی شما نیستند که با یک نظر شما را استخدام کنند. آنها  به دنبال کسی هستند که بتواند شرکت را بهبود بخشد و کارایی لازم را داشته باشد.

منظور از تغییر این نیست که کاملاً خودتان را عوض کنید و فرد دیگری به نظر برسید، بلکه رعایت مواردی در رفتارتان باعث همین تغییر و برداشت ها می شود. اگر بخواهید کاملاً خودتان باشید، یعنی نه هدفی، نه آرزویی و نه برنامه ای برای گرفتن این کار دارید.

خودتان را ثابت کنید

برای این که بتوانید خودتان را به مصاحبه کنندگان استخدامی ثابت کنید، باید بتوانید آن چه را که واقعاً هستید، نشان دهید. اما چگونه؟

جواب کاملاً روشن است. هرقدر بتوانید از زبان بدنتان استفاده کنید و بانفسی عمیق، اعتمادبه نفس و رفتارهای درست، آنچه را که واقعاً
هستید، به نمایش بگذارید، می توانید تأثیر بیشتری داشته باشید.

عمل کنید، حرف نزنید

لیستی از ویژگی ها ی مثبت و توانمندهایتان را بنویسید. مثل راستگویی، توانایی رهبری، مدیریت، ارتباطات و… اما اگر اینها را نشان
ندهید، قطعا به جایی که می خواهید نخواهید رسید.

دو راه برای نمایش این توانایی ها وجود دارد:

۱. تمام آرزوهایتان را با تلاش زیاد ثابت کنید.

۲. نگاه کنید و بعد عمل کنید.

قاعدتاً برای نشان دادن خودتان به هر دو مورد احتیاج دارید. وقتی به مصاحبه کنندگان استخدامی می گویید که می توانید رهبر یا مدیر خوبی باشید، درباره سوابق کاری یا توانایی ای که دارید، بیشتر توضیح دهید.

وقتی می گویید که حتماً می خواهید در این شرکت استخدام شوید، درباره محصولات، زمینه کاری و سوابق درخشان آن شرکت شروع . به صحبت کنید، تا نشان دهید علاقه به کار در آن شرکت دارید.

کسب این توانایی مستلزم این موضوع است که شما از قبل در مورد آن شرکت مطالعات کافی داشته باشید و تحقیق های لازم را در خصوص فعالیت های آن شرکت انجام داده باشید. تا با اطلاعات کافی و اعتمادبه نفس بالا در مصاحبه استخدامی حضور داشته باشید. در حال حاضر نیز بهترین، ساده ترین و دردسترس ترین منابع اطلاعاتی برای کسب اطلاعات کافی در خصوص سازمان ها و شرکت ها، فضای مجازی، شبکه های اجتماعی و اینترنت وجود دارد.

هدف هایتان را مشخص کنید

استفاده از زبان بدنتان به تنهایی نمی تواند شما را در مصاحبه های استخدامی موفق نماید و مصاحبه کنندگان استخدامی و شغلی را تحت تاثیر قرار دهید. باید هدفهایتان را نیز تصویرسازی و مشخص کنید.

آگهی درباره استخدام می خوانید دوباره بخوانیدش و فرد مورد نیاز آگهی دهنده را شناسایی کنید. درباره کلمات کلیدی که در آگهی آمده است، خوب فکر کنید و به نقشه و هدفی که باید برایش برنامه ریزی کنید، فکر کنید.

درباره نکاتی که در آگهی آمده است، لیستی تهیه کنید. به عنوان مثال مواردی که آگهی دهنده نیاز دارد: سخت کوش، روابط عمومی عالی، خواهان پیشرفت و … یا مواردی که شما در مورد خودتان می دانید: باهوش، یادگیرنده سریع، سخت کوش و … خودتان را قبل از مصاحبه، از روی همین لیست نکات، بسنجید و تقریباً حدس بزنید که چه مواردی پیش خواهد آمد.

تصویر سازی ذهنی برای موفقیت

قبل از اینکه به مصاحبه بروید، خودتان را در آن مکان تصور کنید. خودتان را با اعتماد به نفس و سخت کوش تصور کنید. تمام این موارد باید به طور تصویری در ذهن شما در جهت موفقیت و پیروزی در مصاحبه استخدامی شکل بگیرند. مصاحبه کنندگان استخدامی و شغلی معمولاً مدیرانی هستند که سرشان همیشه شلوغ است، پس آنچه را که هستید، فوراً نشان دهید، چون اگر توجه آنها جلب نشود، فوراً رد خواهید شد.

چطور دوست داشتنی باشید؟

چه چیزی باعث دوست داشته شدن شما در مصاحبه استخدامی و شغلی می شود؟ مواردی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. ما معمولاً از کسانی خوشمان می آید که مثل خودمان باشند. در صورت امکان مثل آن ها لباس بپوشید، با تُن صدا و لحن آن ها صحبت کنید. نوع رفتار و حرکاتتان را با مصاحبه کنندگان هماهنگ نمایید.

اگر جو کاملاً دوستانه و بدون استرس بود، شما نیز آن گونه رفتار کنید. اما به هیچ وجه از این موقعیت سوء استفاده نکنید و جوگیر نشوید. سعی در عوض کردن جوی که مصاحبه کنندگان بوجود آورده اند نداشته باشید.

افراد معمولا دوست دارند با زبان خاصی که دارند، با دیگران حرف بزنند. اگر در این حرفه کاری از اصطلاحات و زبان خاصی استفاده می شود، بهتر است از آن زبان برای حرف زدن استفاده کنید، تا زودتر جذب شوید.

در صورت امکان از پوشش مربوط به آن سازمان در روز مصاحبه استخدامی استفاده نمایید. در غیر اینصورت بهترین پوشش می تواند یک پوشش رسمی مثل کت و شلوار مشکی یا سرمه ای با کفش مشکی و جوراب مشکی یا سرمه ای برای آقایان و برای خانم ها از مانتو شلوار تیره و کفش با پاشنه مناسب(کفش پاشنه بلند نباشد) و بدون زیورآلات زیاد و آرایش غلیظ باشد.

آمادگی های فیزیکی قبل از مصاحبه استخدامی

از آنجائیکه مصاحبه های استخدامی و شغلی معمولاً به مصاحبه شوندگان استرس و دلهره وارد می کند و افرادی که نتوانند این استرس و ترس از مصاحبه استخدامی را به خوبی کنترل و مدیریت نکنند امکان شکست خوردن آن ها در مصاحبه استخدامی تشدید می گردد. به همین منظور بهتر است که برای مصاحبه استخدامی و شغلی این موارد رعایت گردند:

 • شب زود بخوابید. اگر از استرس زیاد نمی توانید بخوابید، فقط دراز بکشید و چشمانتان را ببندید.
 • قبل از مصاحبه چند روزی تمرین و نرمش داشته باشید. البته اگر از قبل تمرین و آمادگی بدنی لازم را ندارید بهتر است زیادی خودتان را تحت فشار قرار ندهید و نرمش و تمرین ملایم  داشته باشید. حدود نیم ساعت به نظر زمان مناسبی برای آماده شدن است.
 • قبل از ساعتی که باید حضور داشته باشید، حاضر شوید از عطر و ادکلن خیلی ملایم استفاده کنید.
 • از اسپری و دئودورانت ضدعرق استفاده کنید.
 • صورت و موهایتان را در صورت نیاز اصلاح نمایید و آن ها را تمیز و مرتب کنید.
 • ۱۰ دقیقه قبل از مصاحبه در محل حاضر باشید.
 • اطلاع از خصوصیات شخصیتی و سلیقه ای مصاحبه کنندگان و نیز تحقیق درباره شرکت مربوطه نیز باعث کاهش استرس می گردد. اصولاً داشتن اطلاعات کافی و مطلع بودن در خصوص موضوعی می تواند اعتمادبه نفس افراد را به شدت افزایش می دهد.

بنابراین داشتن اطلاعات کافی در خصوص مصاحبه کنندگان و فعالیت های شرکت مورد نظر می تواند به خوبی باعث افزایش اعتمادبه نفس و کاهش استرس گردد.

هنگامی که منتظر هستید تا داخل اتاق به شوید، در محل انتظار نیز طوری رفتار کنید که گویی در حال مصاحبه هستید. مؤدب و
خوب بنشینید و با اعتمادبه نفس مجله ای را که احیاناً در اتاق انتظار هست، ورق بزنید. اگر افراد دیگری نیز در اتاق انتظار منتظر هستند، خودتان را با آنها مقایسه نکنید.
اگر امکان داشت، به دستشویی بروید و موها و لباس خود را مرتب کنید. تنها یک کیف اداری در دست داشته باشید، نه پلاستیک و کیف دستی و.. . کیف را در دست چپتان قرار دهید، تا دست راست آزاد باشد و به راحتی دست بدهید.

جلوی آیینه، حرف ها و رفتارهایتان را تمرین کنید. حتی لباسی را هم که روز مصاحبه می خواهید بپوشید، به تن کنید. از دستمال کاغذی مچاله شده استفاده نکنید.

چند لحظه قبل از این که نوبتتان شود، بایستید و بعد داخل شوید. با ژست و حالت قدرتمندانه وارد شوید. به خوبی وارد اتاق شوید. پس از ورود، در را پشت سرتان ببندید. لبخند بزنید و دست بدهید، اما اجازه دهید که اول آنها دستشان را دراز کنند. اگر این کار را نکردند، ناراحت نشوید. قبل از این که دست بدهید، دستانتان را خشک و خنک کنید. هنگام دست دادن ارتباط چشمی داشته باشید.

منتظر اجازه نشستن شوید. وقتی این اجازه داده شد، بنشینید. اگر یادشان رفت، می توانید سؤال کنید که بنشینید یانه. اگر نیاز به جابجایی صندلی دارید آن را به آرامی تکان دهید. هیچ گاه آن را روی زمین نکشید.
هیچگاه به صندلی یا میز و وسایلی که روی آن هست، دست نزنید. اگر خودتان برای مصاحبه میز داشتید، برگه ها و وسایلتان را رویش بگذارید. کمرتان را به پشت صندلی تکیه دهید. اما کاملا صاف ننشینید و پاهانیز صاف و رو به جلو قرار گیرند. وقتی مصاحبه کنندگان صحبت می کنند به خوبی گوش دهید. (گوش دادن فعالانه را تمرین کنید)- وقتی سؤال را شنیدید، چند لحظه ای صبر کنید، فکر کنید. بعد جواب دهید.

خداحافظی؛ هنری ظریف هنگام خروج

ممکن است بعد از مصاحبه احساس خوب یا بدی داشته باشید. هرکس شانس برنده شدن و پذیرفته شدن در مصاحبه را دارد، مگر این که مطمئن باشید جایی از کار را خراب کرده اید.

قبل از این که خداحافظی کنید به یاد داشته باشید که مصاحبه کنندگان همیشه با حالتی خوب در آخر جلسه با شما برخورد خواهند کرد، چون ممکن است برای آخرین بار باشد که شما را می بینند، بعضی وقتها نیز خیلی سرد هستند، چون به وقت بیشتری برای فکر کردن احتیاج دارند. اگر بیش از حد حساس هستید و مدام به خودتان می گویید که استخدام نمی شوید، پس حتما از دستش می دهید.

بعد از این که حس کردید جلسه تمام شده است، برای خداحافظی خود را آماده کنید. مصاحبه کنندگان نیز به اندازه کافی باتجربه هستند که این سیگنال را دریافت کنند. سپس بابه عقب دادن صندلی و کمی رو به جلو بلند شدن حرکت خود را کامل نمایید.

هرگز به طور ناگهانی از صندلی تان بلند و نشوید. این حرکت نشانه این است که احتمالاً شما ، از آن جمع خوشتان نیامده و این کار را نیز نمی خواهید. درست مانند وقتی که قصد ورود داشته اید و برنامه ریزی کرده اید، هنگام خروج نیز برنامه ریزی کنید.

برای دست دادن به منظور خداحافظی آماده شوید. پس برگه یا کیفی در دست راستتان قرار ندهید. صبر کنید تا آنها دستشان را به سمت شما دراز کنند. ممکن است شما را تا اتاق انتظار همراهی کنند، پس از زود دست دادن بپرهیزید و به موقع دست بدهید. ممکن است تا آسانسور همراهتان بیایند. اگر این طور شد، در آن موقع باید دست بدهید و زمان دست دادن و رسیدن آسانسور به طبقه مورد نظر را نیز باید در نظر بگیرید.

در هنگام خداحافظی نیز به مانند زمان ورود به جلسه و سلام کردن، ارتباط چشمی و لبخندتان را فراموش نکنید. همچنین در نظر داشته باشید، هرگز پس از خداحافظی نیز به مانند دیدار اولیه و در طول مصاحبه استخدامی از مطرح کردن سؤالات شخصی مانند این کت و شلوار را کجا خریده اید؟ و … یا سؤالات عمومی مانند اینکه نزدیکترین ایستگاه تاکسی یا مترو کجاست؟ یا آیا این نزدیکی پمپ بنزین هست؟ خودداری نمایید.

از تقاضای لوازمی مثل کاغذ، خودکار و … یا نوشیدنی مثل آب یا چای در طول زمان مصاحبه استخدامی یا بعد از آن نیز در صورت امکان خودداری نمایید. برای این موارد از قبل پیش بینی های لازم را انجام دهید. مشکل دستشویی و توالت خود را نیز از قبل مدیریت نمایید!

وقتی از اتاق خارج شدید، از منشی سالن یا مسئول دفتر مدیر و آن جلسه، نیز تشکر کنید.

بار دوم مصاحبه

برخی از شرکت ها برای دومین بار مصاحبه هایی را از شرکت کنندگان استخدامی خواهند داشت. مصاحبه های دوم عموماً برای این تکرار می شوند که صحت و درستی گفته هایتان را نسبت به بار اول بسنجند. پس یادداشتی از جلسه اول داشته باشید که بدانید چه چیزهایی گفته اید و چه رفتارهایی انجام داده اید. هرگز در مصاحبه های استخدامی از ضبط صوت استفاده ننمایید.

مواردی ذهنی بسیار مهم که به شدت مصاحبه استخدامی شما را تحت تأثیر قرار می دهد.

 • قبل از مصاحبه در صورت امکان کسی را در جریان مصاحبه خود قرار ندهید. مگر افرادی که مشاوره با آن ها به شما کمک خواهد نمود. در انتخاب این افراد دقت نمایید.
 • هر جا صحبتی از آن سازمان و شرکتی که شما را برای مصاحبه دعوت کرده است، مطرح شد، یا در خصوص شغل و استخدام صحبتی به میان آمد، جو گیر نشوید و سریع نگویید که شما برای مصاحبه استخدامی فلان شرکت یا سازمان دعوت شده اید.
 • خودتان را با توجه به توضیحات متن مقاله برای مصاحبه آماده نمایید و با این ذهنیت به جلسه مصاحبه بروید که اگر در این مصاحبه رد شدید هیچ اتفاقی نخواهد افتاد، لیاقت شما بیشتر از این شرکت است، شغل و کاری بهتر در انتظار شما است. آن ها هستند که به من احتیاج دارند نه اینکه من محتاج آن ها باشم. من آنقدر لیاقت و توانایی دارم که هر شرکتی خواهان من است و شغل و کار بهتری در انتظار من است.
 • پس از اینکه مصاحبه خود را به پایان بردید و به منزل برگشتید پیشنهاد می کنم اصلاً در خصوص روند مصاحبه خود و اینکه چه نتیجه ای خواهید گرفت با کسی صحبت نکنید. در این مورد تأکید می کنم هیچ شخصی را در خصوص جزئیات آن قرار ندهید.

اگر اشخاصی از قبل در جریان این مصاحبه بوده اند، سؤالاتی از شما کردند، به نحوی سربسته بیان نمایید، که بهتر است منتظر اعلام نتیجه از سوی مصاحبه کنندگان باشیم.

به زندگی روز مره خود برگردید و هرگز فکر خود را درگیر نتیجه مصاحبه ننمایید. با این کار اعتمادبه نفس خود را نشان خواهید داد و آرامش خود را حفظ خواهید نمود.

به امید قبولی در مصاحبه های استخدامی و شغلی برای شما بزرگواران – سپاسگزارم علی پیشدار

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *