حضور جناب ناصری در سمینار ارتباط مؤثر شهرستان میناب

حضور جناب ناصری در سمینار ارتباط مؤثر شهرستان میناب

روش های شناخت مخاطبان(شناخت مخاطب – شناخت حضار)(قسمت سوم)

شناخت مخاطبان - حضور جناب ناصری در سمینار ارتباط مؤثر شهرستان میناب - استاد علی پیشدار

شناخت مخاطبان -حضور جناب ناصری در سمینار ارتباط مؤثر شهرستان میناب – استاد علی پیشدار

شناخت مخاطبان: در این مقاله شما پاسخ سؤالات مهم زیر، در خصوص شناخت مخاطبان را دریافت خواهید نمود.

  • چگونه مخاطبان خود را بشناسیم؟(قسمت سوم)- (برای دریافت قسمت های اول و دوم روی کلمه اول و دوم کلیک نمایید.)
  • نوع نگرش مخاطب به پیام و شخصیت سخنران چگونه است؟ 
  • وضعیت روحی روانی مخاطبان چه اثری در سخنرانی شما دارد؟ چگونه از این موضوع آگاهی یابیم؟
  • آگاهی از وضعیت روحی روانی مخاطبان چگونه سخنرانی شما را بهبود می بخشد؟

میزان سواد و شغل

میزان سواد مخاطب و نوع کاری که مخاطب در حال انجام آن است در اجرای سخنرانی شما، اثر به سزایی دارد. به طوری که وقتی برای دانش آموزان دبیرستانی صحبت می کنید دغدغه آ نها ورود به دانشگاه است و زمانی که برای دانشجویان صحبت می کنید، دغدغه آ نها، بعد از فارغ التحصیلی و انتخاب شغل می باشد.

زمانی که برای یک گروه متخصص صحبت می کنید، رویکرد آ نها به سخنرانی شما متفاوت خواهد بود و شما باید پیامتان را در سطح مناسب تحصیلات هر گروه تنظیم کنید. حضّار هرچه تحصیلات بیشتری دارند قادر به درک مفاهیم پیچیده و انتزاعی خواهند بود و نحوه ارائه شما به کارگران نسبت به مهندسان یا مسئولان روابط عمومی، انواع متفاوتی از سبک ایراد سخنرانی را طلب می کند.

درآمد

میانگین درآمد افرادی که در سخنرانی شرکت کرده‌اند چقدر است؟ بازه درآمدی آ نها چقدر است؟ حضّار درآمدشان را از چه راهی کسب می کنند؟ یا اینکه چه عواملی بر درآمد و حقوق آ نها اثرگذار است؟ دانستن جواب هرکدام از این سؤالات می تواند سخنرانی شما را تحت الشعاع قرار دهد و به شما کمک کند که در هنگام صحبت کردن چه مبلغ درآمدی را مد نظر قرار دهید تا متناسب با مخاطب باشد و بتواند خود را با شما یکی کند و توجه خود را معطوف به سخنرانی شما نماید.

به طور مثال فرض کنید که برای افراد مهم و ثروتمند سخنرانی می کنید یا اینکه مربی سخنرانی تعدادی از آ نها هستید، اگر به آ نها بگویید که شما با کسب مهار تها ی فن بیان و سخنرانی به درآمد دو میلیون تومان در ماه دست پیدا خواهید کرد، آیا این حرف می تواند جالب و برازنده باشد؟ قطعاً خیر؛ و همینطور اگر برای تعدادی دانشجو نیز یک درآمد غیرقابل باور مثال بزنید؛ مثلاً ده میلیون تومان در هرماه، این نیز می تواند دانشجویان را دچار شک و تردید نماید؛ بنابراین باید در محدوده درآمدی آ نها صحبت کنیم تا بتوانند به ما اعتماد کرده و حس اطمینان در آ نها به وجود بیاید.

وضعیت روحی روانی مخاطب

آگاهی از وضعیت روحی روانی مخاطب می تواند کمک زیا دی در نحوه اجرای سخنرانی شما داشته باشد. شما به تنهایی نمی توانید از این موضوع آگاه باشید بلکه می توانید اتفاقاً تاخیری را که برای گروه مخاطب شما افتاده است، از برگزارکننده یا حتی یک کارمند و آبدارچی سازمان بپرسید.

اتفاقاتی مثل مرگ و میر، برگزاری یک جشن بعد و قبل از سخنرانی شما، یک خبر خوب، بعد یا قبل از سخنرانی برای حضّار مثل پرداخت پاداش یا کسر حقوق و اخراج تعدادی از کارمندان و تقسیم کار بین سایر کارکنان، یا اینکه آ نها چند ساعت است در سالن هستند و سخنرانان قبلی چه بر سر آ نها آورده‌اند.

ترکیبی از این ها نیز می تواند رخ دهد. همه این موارد بر خُلق و خوی افراد اثرگذار است و می توان د به طور بالقوّه بر سخنرانی شما تأثیر مستقیم بگذارد. مطلع بودن در خصوص این موارد می تواند برای شما در جذب و علاق همند کردن مخاطب بسیار مفید باشد.

نوع نگرش مخاطبان به پیام سخنران

گاهی نگرش مخاطب به پیامی که شما دارید، می تواند خصمانه و تردیدآمیز باشد. اگر محتوای پیام شما حامل خبرهای بد باشد و مخاطب نیز از قبل مطلع باشد، این کار شما را خیلی خراب می کند. مثلِ خبر اخراج یا کسر حقوق کارکنان.

برخی از نگر شها نیز می تواند از قبل وجود داشته باشد مثل اینکه مدیر قبلی همیشه حرفهایی می زده و هیچ وقت به آ نها عمل نمی کرده است و حالا که شما به عنوان مدیر جدید هستید آ نها هنوز با همان طرز نگاه به مطالب شما گوش می کنند و شک و تردید دارند.

با آگاهی از اینکه حضّار با چه جنبه ای از سخنان شما مخالف و با کدام یک موافق هستند می توانید مباحث قانع کننده ای را آماده کنید. مثلاً  اگر در خصوص ترس از سخنرانی و اینکه سخنرانی یک مهارت ذاتی نیست و می توان کسب کرد، سخنرانی می کنید می توانید با استدلالی در مورد خودتان مثل فیلم هایی که از قبل تهیه کرده اید و قبل و بعد شما را نشان می دهد که چه قدر تغییر و پیشرفت کرده اید، آ نها را قانع کنید. می توانید فردی را که اخیراً تغییر کرده به بالای سن و جایگاه بیاورید و از او بخواهید که سخنرانی کند و تجربه خود را بیان کند.

 

نوع نگرش مخاطب به شخصیت سخنران

اگر بدانید که مخاطب چه نوع برداشتی از شخصیت شما دارد می توانید صحبت های خود را بر مبنای تحویل گرفتن یا نگرفتن آنها برنامه ریزی کنید. شخصیت شما در جلب توجه مخاطب مهم است. اگر آ نها با شما آشنا باشند، مثلاً در چند سخنرانی شما شرکت کرده اند، یا اینکه از طریق و بسایت یا کتاب هایتان، شناخت کافی از شما دارند، می توان گفت آ نها شما را دوست خواهند داشت و این، کار شما را خیلی راحت می کند و هر ایرادی داشته باشید مخالفتی نخواهند کرد و به راحتی کار خود را پیش خواهید برد.

اگر شما را نشناسند کار شما سخت‌تر می شود. در چنین حالتی با اعتبار سازی و نشان دادن صلاحیت خود در ابتدای صحبت، پیش تصّورات آ نها را در جهت مثبت و به نفع خود تغییر دهید.

این مقاله بخشی از روش های شناخت مخاطبان(شناخت مخاطب-شناخت حضار)- چگونه مخاطبان خود را بشناسیم؟ است.

پیشنهاد می کنم جهت دریافت سایر روش های شناخت مخاطب و اینکه بتوانید هر چه سریع تر به یک سخنران موفق تبدیل شوید و بدون استرس، قدرتمند و جذاب سخنرانی نمایید. حتماً کتاب «سخنرانی به سبک شما» را مطالعه نمایید. لطفاً روی تصویر کتاب کلیک نمایید.

کتاب سخنرانی به سبک شما
کتاب سخنرانی به سبک شما
اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *