دوره جامع آموزش عزت نفس، خودباوری و اعتمادبه نفس

دوره جامع آموزش عزت نفس، خودباوری و اعتمادبه نفس

عزت نفس پایین چگونه باعث ناکامی انسان می شود؟

عزت نفس پایین شما را شکست می دهد.

عزت نفس پایین - دوره جامع آموزش عزت نفس، خودباوری و اعتمادبه نفس استاد علی پیشدار

عزت نفس پایین – دوره جامع آموزش عزت نفس، خودباوری و اعتمادبه نفس – استاد علی پیشدار

اگر شما هم جزو میلیون ها نفری در دنیا باشید که از عزت نفس پایین رنج می برند، احتمالا شرایط شغلی تان هم تا به حال به شدت تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته و ضربه خورده است. محققان می گویند افرادی که عزت نفس پایینی دارند، به طور ناخوادآگاه رفتارهایی دارند که موفقیتشان را تضعیف می کند و باعث می شود کمتر در معرض تشویق، ارتقای مقام، افزایش حقوق و… قرار بگیرند.

به گفته دکتر لوییس فرانکل، مدیر مرکز بین المللی تربیت مربی، افرادی که عزت نفس پایینی دارند، می خواهند دور از رادار باقی بمانند، چون ترجیح می دهند دیده نشوند، یا مورد توجه قرار نگیرند، که البته این مسئله به خصوص از نظر اقتصادی یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که مرتکب می شوند. اما اتفاق بدتر احساسی است که عزت نفس پایین در فرد مقابل ایجاد می کند، زیرا این احساس را به فرد می دهد که دیگری هوش کمتری دارد، در حالی که اصلا این طور نیست. رفتارهایی که فرد به صورت ناخوداگاه و به دلیل عزت نفس پایین انجام می دهد، می تواند نشان دهنده ترس او از طرد شدن باشد، اما حین مصاحبه شغلی می تواند اثری کاملاً متضاد ایجاد کند.

به گفته ناتانیل برندن، روانشناس و محقق برتر در زمینه عزت نفس و نویسنده کتاب معروف روانشناسی عزت نفس که در آن شش رکن اساسی عزت نفس را توضیح داده است، اتفاق فوق را به مانند شمشیر دولبه می داند. چون ترس از طرد شدن باعت می شود فرد رفتارهایی از خودش نشان دهد که ترسش را تحقق بخشیده و دیگران او را کنار می گذارند. از طرف دیگر، یکی از رفتارهای خطرناکی که افراد باعزت نفس پایین به نمایش می گذارند، بدبینی است.

مثلاً فردی که عزت نفس پایینی دارد، این طوری درخواست اضافه حقوق می نماید: می فهمم که شرکت سال بدی داشته و هزینه ها زیاد شده است. اما من کار زیادی انجام داده ام و فکر می کنم که سزاوار افزایش حقوق هستم. در حالی که به گفته‌ی دکتر فرانکل با این کار فقط این احساس را به طرف مقابل می دهید که به شما نه بگوید. در واقع شرایط را برای شنیدن پاسخ منفی مهیا می سازید. او توصیه می کند به جای استفاده از نکات منفی برای پیشبرد اهداف خود، روی نکات مثبتی تأکید نمایید که برای آن ها مستندات کافی و شواهد مشخصی دارید. 

مثلاً من در شش ماه گذشته، ۳۰ درصد بیشتر از قبل مسئولیت به عهده گرفته ام و ساعت های بیشتری کار کرده ام که نامه های مربوطه و کارت ثبت این رویداد نیز در اداره کارگزینی موجود می باشد. بنابراین با این توصیف من خود را سزاوار افزایش حقوق می دانم. البته ناگفته نماند که این مثال بیشتر برای افرادی که خارج از کشور زندگی و کار می کنند ملموس تر است چون در کشور ما افزایش حقوق به این صورت اصولاً مستدل نیست.

سنجش عزت نفس 

با پاسخ به ده سؤال زیر می توان تا حدود زیادی به میزان عزت نفس خود پی برد.

عزت نفس واژه ای است که برای همه خوشایند و عزیز است. یعنی ما حاضریم هر کاری انجام دهیم تا عزت نفسمان به مخاطره نیفتد. اما گاهی خود ما به عزت نفس خودمان ضربه می زنیم و یادمان می رود که اولین نشانه‌ی عزت نفس،قبول داشتن خودمان است. عزت نفس یعنی نظر هر شخص در مورد خودش، هر کسی نظر خودش در مورد خودش را با ارزیابی کردن رفتارها و فکرها و میزان هوش و میزان موفقیت خودش می سنجد و البته نظر دیگران هم این وسط بی تاثیر نیست.

عزت نفس، تحت تأثیر اتفاقات زندگی هم قرار می گیرد. کسی که پی در پی شکست می خورد، معمولا عزت نفس پایینی دارد و کسی که گام های موفقیت را یکی یکی طی می کند، عزت نفس بالاتری دارد.

پرسشنامه

تست زیر یکی از کوتاه ترین پرسشنامه های عزت نفس است که توسط روزنبرگ ساخته شده است. هر یک از عبارت های زیر را بخوانید و نظر خودتان را به عنوان موافق یا مخالف مشخص کنید. یادتان باشد نباید هیچ سؤالی را بدون پاسخ بگذارید. حتی یک سؤال بی جواب کل تست را بی اعتبار می سازد.

۱- احساس می کنم آدم با ارزشی هستم و حداقل به اندازه دیگران ارزش دارم.

۲- فکر می کنم لاقل چندتایی ویژگی خوب داشته باشم.

۳- می توانم به خوبی بیشتر مردم، کارهای خودم را انجام دهم.

۴- نسبت به خودم نگاه مثبتی دارم.

۵- روی هم رفته از خودم راضی هستم.(نه اینکه از خود راضی باشم).

 ۶- احساس می کنم چیز زیادی ندارم که به آنکه افتخار کنم.

۷- با در نظر گرفتن همه چیزهای زندگی ام فکر می کنم که شکست خورده ام.

۸- کاش می توانستم احترام بیشتری برای خودم قائل شوم.

۹- گاهی احساس می کنم وجودم هیچ فایده ای برای این دنیا ندارد.

۱۰- گاهی فکر می کنم اصلا نمی توانم هیچ کاری انجام دهم

 راهنمای امتیازدهی

با هر کدام از سوال های ۱ تا ۵ که موفق بوده اید، جلوی عبارت، یک ۱+ بگذارید. و اگر مخالف بوده اید ۱- بگذارید.

در مورد سوال های ۶ تا ۱۰ برعکس عمل کنید. یعنی اگر با عبارت موافق بوده اید، نمره منفی یک و اگر مخالف بوده اید. مثبت یک بگذارید. اعداد منفی و مثبت را جمع بزنید. هر چه نمره حاصل جمع مثبت ۱۰ نزدیک تر باشد، نشانه عزت نفس بالاتر و هر چه به ۱۰- نزدیک تر باشد، نشانه عزت نفس پایین تر است.

پیشنهاد می کنم برای اینکه با مقوله عزت‌نفس آشنا شوید و راه های کسب عزت‌نفس واقعی و بالا را بدست آورید، فایل صوتی عزت نفس( شخصیت سالم از رهگذر عزت نفس) را با کلیک روی کلید زیر دریافت نمایید.

Button

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *