روش های شناخت مخاطبان(شناخت مخاطب – شناخت حضار)چگونه مخاطبان خود را بشناسم؟(قسمت دوم)

شناخت مخاطبان - شناخت حضّار

شناخت مخاطبان - شناخت حضّار

روش های شناخت مخاطبان(شناخت مخاطب – شناخت حضار)

شناخت حضار: چگونه مخاطبان خود را بشناسم؟(قسمت دوم)

شناخت حضار - شناخت مخاطبان - استاد علی پیشدار

شناخت حضار – شناخت مخاطبان – استاد علی پیشدار

جنسیت

اگر فکر می کنید که با مخاطبان و حضار یک جنسیت همان طور می توانید صحبت کنید که با جنس مقابل آن صحبت می کنید و موفق خواهید شد، بدانید که کاملاً در اشتباه هستید. ازنظر صحبت هایی که می کنید باید در نظر بگیرید که هر دو طیف مخاطب شما را در برگیرد. مثلاً؛ اگر بگویید که مردان موفق کسانی هستند که پشتکار دارند، در صورت مختلط بودن مخاطب، شما مخاطب مؤنث را از دست می دهید . در اینجا باید بگویید افراد یا انسان های موفق کسانی هستند که پشتکار دارند تا هر دو گروه مخاطب را مدنظر قرار دهید.

شناخت حضار – سخنران خانمی که درباره تربیت فرزندش صحبت می کند، مخاطب او عموماً خانم ها خواهند بود تا آقایان؛ بنابراین در صورتیکه مخاطبان ترکیبی از خانم ها و آقایان باشند این سخنران مقدار زیادی از توجه مخاطبان مرد یا افرادی که فرزند ندارند یا اینکه مجرد هستند را از دست خواهد داد؛ بنابراین سخنران باید مطالبی را بیان کند که دربرگیرنده توجه اکثر مخاطبان باشد.

شوخی های شما، برای خودتان که یک سخنران خانم یا آقا هستید، همانقدر متفاوت خواهد بود که مخاطب شما نیز زن یا مرد باشد. مثلاً  در جمعی که مختلط هستند بگویید که تمام اموال و دارایی مردان در اختیار زنان است این باعث دلخوری مردان خواهد شد.

دانش مخاطبان- شناخت حضار

شناخت حضار – زمانی که یک سخنران با استفاده از اطلاعات فنی و تخصصی و واژه‌های سخت مطالبی را ارائه می دهد، متوجه خواهد شد که چگونه مخاطبان با قیافه‌ی مات و مبهوت به اسلایدها نگاه می کنند و دچار سرگیجه و سردرد می شوند . توجه به آگاهی و دانش مخاطب آنقدر مهم است که نباید خود را در این دام بیندازید و به عنوان کارشناس و متخصص چیزهایی را بگویید که به نظر خودتان مخاطب نیز شناخت کافی از آن دارد. از طرف دیگر نباید دانش مخاطب را آنقدر دست کم بگیرید که مطالب خود را ساده و پیش پا افتاده ارائه دهید. اگر مخاطبا ن چنین احساسی داشته باشند به زودی همهمه به را ه می اندازند یا خود را به خواب می زنند، یا اینکه اگر محدودیت نداشته باشند سالن را ترک خواهند کرد.

دانستن اینکه مخاطب در چه زمینه ای تخصص دارد و دانش وی در خصوص سخنرانی شما چقدر است، کمک زیادی به نوشتن محتوای سخنرانی شما می کند و همین مسئله باعث به چالش کشیدن دانش شما نیز می شود و البته کمک می کند که شما یک محتوای تکراری و به درد نخور به خورد مخاطب ندهید.

در ابتدای سخنرانی خود نیز می توانید در صورت امکان به مخاطبان میزان سازگاری یا تکراری بودن مطالب و دلیل تکرار آن را گوشزد کنید؛ بنابراین در این خصوص نیز تحقیقات لازم را انجام دهید تا درک و شناخت مخاطب از موضوع سخنرانی شما مشخص شود و بر اساس آن بتوانید محتوای خود را تنظیم کنید. به طور مثال؛ زمانی که م یخواهید در خصوص تأثیر روان شناسی درکسب مهار ت های ارتباطی برای دانشجویان رشته های روان شناسی صحبت کنید قطعاً می توانید با خیال راحت از اصطلاحات تخصصی این رشته استفاده کنید.

به کار بردن این کلمات با زبان مخصوص خود آ نها در اینجا می توانید یک امتیاز برای شما محسوب شود. در مقابل، زمانی که می خواهید همین موضوع را برای والدین این دانشجویان ارائه دهید، حتماً تصمیم خواهید گرفت که واژه های ساده و قابل درکِ آنان را به کار ببرید. اگر مخاطبان شما از هر دو گروه هستند می توانید مطالب را از ساده و مبانی شروع کرده و به سمت مفاهیم سخت و پیچیده حرکت کنید.

عقاید مخاطب

اطلاع از عقاید مخاطب نیز می توانید در نگاه شما به محتوای موضوع و نحوه بیان، اثرگذار باشد. هنگام یکه شما با تحقیقاتی، اطلاعاتی را از برگزارکننده یا از طرق دیگر به دست آورده اید که مخاطبان امروز شما درصحنه‌ی سخنرانی کسانی هستند که با اکراه به اینجا آمده اند و یک دید منفی نسبت به موضوع سخنرانی دارند، بنابراین باید در همان ابتدا این را در دستور کار خود قرار دهید که عقیده آ نها را به نحوی مناسب تغییر داده و اصلاح کنید.

به طور مثال، اگر شما قصد صحبت در خصوص نقش مهارت های ارتباطی در زندگی روزانه و گرفتن حق و حقوق خود یا کسب درآمد بیشتر به کمک این مهارت ها را برای تعدادی از کارمندان یا کارگران یک مجموعه دارید، امکان اینکه تعدادی از حضّار با این موضوع مخالف باشند وجود دارد؛ چنین حرف هایی را ممکن است بشنوید؛
«این مطالب کتابی است و به درد کار ما نمی خورد، اصلاً مگر امکان دارد با این مهارت ها به درآمد بیشتر دست پیدا کرد یا ارتباط روزانه ما چه تغییر ی خواهد کرد ». در اینجاست که نقش شما برای رفع این معضل، مهم جلوه می کند.

برای این کار می توانید در ابتدای صحبت هایتان، افرادی را که در جلسات و جاهای دیگر تغییر کرده اند، نام ببرید یا اینکه در صورت امکان تعدادی از این افراد را روی سن بیاورید و از زبان آ نها این مسئله را تشریح کنید.

با این کار می توانید تا حد زیادی بر مسئله فائق آیید. ممکن است برای کارمندان سازمانی در پایان وقت اداری آخرین روز کاری هفته سخنرانی داشته باشید و این کارکنان نیز خود را از قبل آماده کرده اند که با خانواده به مسافرت، تفریح یا گردش بروند، حال در نظر بگیرید که عقیده این کارمندان نسبت به سخنران و حتی برگزارکنندگان به چه صورت خواهد بود.

به احتمال خیلی زیاد این افراد نسبت به سخنران، مدیر مجموعه و برگزارکنندگان این سمینار نظر مثبتی ندارند و در زمان برگزاری سمینار غرولند خواهند کرد؛ چرا در پایان هفته این سمینار برگزار می شود که ما برای خانواده خودمان برنامه ریزی کرده ایم؟

میزان توجه حضّار در این مواقع به شدت کاهش پیدا خواهد کرد. سخنران در این هنگام می تواند با جملاتی نظیر اینکه «من نیز وضعیتی مشابه شما دارم، امروز در پایان این سمینار کارهای زیادی دارم که باید انجام دهم، برگزاری این سمینار هم در این زمان مثلاً ؛ به دلیل اینکه بوده است که من فقط تا امروز در این شهر هستم. تمام تلاشم را می کنم که این سمینار را زودتر از موعد مقرر به اتمام برسانم تا همگی به کارهای پایان هفته خود برسیم، مطالبی را هم که باقی ماند، سعی می کنیم به صورت سی دی یا جزوه از طریق مرکز آموزش سازمان در اختیار شما قرار دهیم ». پس از گفتن این عبارات و مطرح کردن این سؤال که همه موافقند؟ یک تأییدِ از حضّار می گیریم.

با این صحبت ها خصوصاً در ابتدای سخنرانی به نوعی با مخاطب همدلی و خودمان را جای آ نها م یگذاریم. ارتباط مؤثر برقرار کردن با مخاطب علی الخصوص مخاطب ناراضی و دارای عقیده نامناسب و همراه شدن با آ نها هنر سخنران را می رساند. اگر عقاید مخاطبان با شما یکی باشد کار شما بسیار راحت خواهد شد.

فرهنگ مخاطب

توجه به فرهنگ مخاطب ارتباط شما را با آ نها زیاد می کند و باعث می شود که آ نها شما را از خودشان بدانند و این راز پیروزی شماست. پوشش، مسائل مذهبی و سیاسی جزئی از فرهنگ یک قوم و ملت است. همان طور که قبلاً گفته شد، مثلاً اگر با پوشش، خود را همسان مخاطب کنید، با آ نها خواهید شد. در موارد مذهبی باید گرایش های دینی را مورد توجه قرار داده و نوع ادبیات و کلماتی را که در آن دین و مذهب به کار می رود، مورد توجه و احترام قرار دهید. مذهب یک رکن اساسی زندگی افراد است که حاضر به از دست دادن آن نیستند و به نوعی خط قرمز آ نهاست.

مثلاً اگر در روزهای عادی سال در سخنرانی های خود از حضّار تشویق می گرفتید، در روزهایی که به خاطر مناسبت خاصی، قبل یا بعد از آن تعطیل است باید ملاحظات مربوطه را رعایت نموده و احترام بزرگان دین را به رسمیت بشناسید.

خود را درگیر مسائل سیاسی نکنید، مگر اینکه خود یک فرد سیاسی باشید که در این زمینه فعالیت می کنید و کار شما لزوم ارائه یک سخنرانی سیاسی را طلب می کند. از اطلاعات و اتفاقاتی که به تازگی در یک منطقه و برای قومی افتاده مطلع و باخبر باشید و برای آن برنامه ریزی کنید. مثلاً اگر اخیراً در یک منطقه فرد مهمی از آن قوم فوت کرده یا جشن بزرگی رخ داده، همه آ نها را مد نظر قرار داده و بر اساس آن، محتوای سخنرانی خود را برنامه ریزی کنید.

مهم ترین ابزار تجزیه و تحلیل مخاطب، عقل سلیم و همدلی است و در حقیقت توانایی «خود را جای دیگران قرار دادن » است. به احتمال قوی، مخاطب شما درست مثل شما نیست؛ از آنچه در مورد آ نها می دانید همراه با آنچه در مورد سازمانشان می فهمید، برای پیشگویی جوا بهای احتمالی به سخنرانی تان بهره ببرید.

این مقاله بخشی از روش های شناخت مخاطبان(شناخت مخاطب-شناخت حضار)- چگونه مخاطبان خود را بشناسیم؟ است.

پیشنهاد می کنم جهت دریافت سایر روش های شناخت مخاطب و اینکه بتوانید هر چه سریع تر به یک سخنران موفق تبدیل شوید و بدون استرس، قدرتمند و جذاب سخنرانی نمایید. حتماً کتاب «سخنرانی به سبک شما» را مطالعه نمایید. لطفاً روی تصویر کتاب کلیک نمایید.

کتاب سخنرانی به سبک شما
کتاب سخنرانی به سبک شما

 

 

 

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *