روش های شناخت مخاطبان(شناخت مخاطب – شناخت حضار)چگونه مخاطبان خود را بشناسم؟(قسمت اول)

شناخت مخاطبان - شناخت حضّار

شناخت مخاطبان - شناخت حضّار

روش های شناخت مخاطبان(شناخت مخاطبان – شناخت حضار)

 روش های شناخت مخاطبان: چگونه مخاطبان خود را بشناسیم؟(قسمت اول)

روش های شناخت مخاطبان - شناخت حضّار - استاد علی پیشدار

روش های شناخت مخاطبان – شناخت حضّار – استاد علی پیشدار

مخاطبان شما چه کسانی هستند؟(روش های شناخت مخاطبان)

مخاطب به افرادی گفته می شود که سخنرانی برای آ نها ایراد می شود. سخنرانان موفق با تجزیه و تحلیل مخاطب و نحوه‌ی واکنش آ نها، شیوه سخنرانی خود را مدیریت می کنند. تصمیم می گیرند که چگونه به بهترین صورت، توجه مخاطبان را از آغاز جلب کنند .

علایق مخاطبان، سطح دانش و نیازهای مخاطبان را با سطح انتظار سخنرانی خود هماهنگ می کنند.

شناخت مخاطبان؛ تمام وجوه تجزیه و تحلیل مخاطب را بررسی می کند. چون مخاطب شامل افرادی است که سخنران، آ نها را هدفقرار داده است. مخاطب بخشی از موقعیت نیز هست. به خاطر داشته باشید که هدف سخنران تأثیرگذاری در مخاطب به شیوه ای آگاهانه و برنامه ریزی شده است. پاسخ مخاطب تعیین می کند که آیا سخنرانی موفق بوده است یا خیر؟ پس موفقیت، مقصود و مخاطب رابطه خیلی نزدیکی با یکدیگر دارند .

برای کسب بیشترین اطلاعات در مورد مخاطبان و علت سخنرانی تان خجالت نکشید. به خاطر داشته باشید؛ تحقیق بیشتر به معنای سخنرانی بهتر است. شناخت مخاطب بر تک تک واژ ه هایی که می خواهید به کار ببرید، اثر خواهد گذاشت، در تدوین سخنرانی به شما کمک خواهد کرد و طرز رفتار شما را نیز مشخص می سازد؛ مثلاً کار ی و حرفه‌ای باشید یا باوقار و با متانت و بدون شوخی یا ساده و معمولی.

ضرورت شناخت و تحقیق درباره‌ی مخاطبان(روش های شناخت مخاطبان)

بهترین سخنرانان، پیام خود را بر مبنای علایق، نیازها، نگرش و درخواست مخاطب تدارک می بینند. ضرورت دارد که شناخت خوبی از مخاطب به دست بیاورید و رویکرد و محتوای سخنرانی‌تان را بر اساس انتظارات مخاطب برنامه ریزی کنید. تا آخرین لحظه برای شناخت مخاطب تلاش کنید حتی شب قبل از سخنرانی. شما که دوست ندارید این آخرین سخنرانی برای آن حضّار باشد، پس اطلاعاتی را که به دست می آورید در سخنرانی خود بازبینی کنید.

زودتر به محل سمینار بروید، مهمانان و حضّار را ببینید، با آ نها گرم بگیرید و اختلاط کنید. در این حالت می توانید با افراد خاصی ملاقات داشته باشید و در صورت نیاز، در سخنرانی از آ نها نام ببرید. برداشت های خود را در صورتی که اشتباه است اصلاح کنید و در رویکرد سخنرانی خودتجدید نظر نمایید.

برای شناخت مخاطب این موارد را در نظر بگیریم:(روش های شناخت مخاطبان)

 

نیاز مخاطب چیست؟

شما معروف هستید و مردم را به برنامه می کشانید، شما در زمینه ای متخصص هستید و دانش کافی برای ارائه یک موضو ع برای افراد دارید، یا اینکه شما یک سرگرم کننده یا یک فروشنده هستید؛ این ها ازجمله دلایلی هستند که شما را به عنوان یک سخنران دعوت می کنند . نکته‌ای که شما را در این انتخاب موفق می سازد، دانستن نیاز مخاطب درباره سخنرانی شماست. نگران پرسیدن نیاز مخاطب نباشید.

با دانستن این که مخاطبان شما مثلاً اعضاء شورای شهر یا اعضای اتحادی ههای اصنا ف یا کارکنان یک شرکت خصوصی پیمانکاری هستند، شما در واقع نیاز آنها را میپرسید و خودتان نیز در این خصوص مستقیماً تصمیم می گیرید. مثلاً اگر برای کارگزاران بیمه سخن می گویید چیزی که آنها احتیاج دارند، می تواند این موارد باشد؛

روش فروش بیمه عمر یا سرمایه گذاری ، شیوه جذب مشتری و نحوه تبلیغات و نگران یهای مردم در خصوصدریافت خسارت. اگر برای معلمان و مدیران سخن می گویید، نیاز امروزی آ نها عبارت است از: بودجه و حق الزحمه استادی، کلا سهای فو قالعاده و گروه‌بندی کلاس‌ها. اگر شما نیازهای خاص آ نها را برآورده کنید، سخنرانی تان را جدیتر خواهند گرفت.

تعداد حضّار

یکی از عوامل دیگر در شناخت مخاطب، تعداد افرادی است که در سخنرانی حضور دارند. در گروه‌های کوچک، شما تسلط بیشتر ی دارید و خود آنها هم راضی به انگشت نما شدن نیستند. برعکس در گرو ه‌های بزرگ تر، میزان بی توجهی افراد بیشتر است و ممکن است به هر نحوی از جابجایی صندلی گرفته تا پچ پچ کردن با بغل دستی، نظم سالن را برهم بزنند. چون جمعیت زیاد است، برخی از افراد به راحتی به خود اجازه می دهند که این کار را انجام دهند.

شما با شناخت جو و تعداد حضّار، سخنرانی خود را کاملاً تنظیم می کنید. با فرض اینکه مخاطب شما کم و در یک کلا س می باشد، شما می توانید با تک تک آ نها ارتباط برقرار کرده و قدرت انتقال مطالب را با اشاره های شخصی تقویت کنید. اگر در سالن ۳۰۰ نفری یا بیشتر هستید، میزان انرژی خود را بالا تر برده و ارتفاع صدای خود را برای جلب مخاطب و نشان دادن اعتماد به نفس و تسلط داشتن بر موضوع بالا تر می برید.

سنِ و سال!

کسب اطلاع از میزان سن و سال افراد چه اثری در نحوه سخنرانی شما خواهد گذاشت؟ این سؤالی است که پاسخ دادن به آن، مقدار زیادی بر موفقیت شما در ارائه سخنرانی می افزاید. مثلاً اگر مخاطبان شما دانشجو هستند می توانید با ارائه مطلب در خصوص آینده شغلشان، آ نها را با خود همراه سازید . اگر برای نوجوانان و جوانان یا افراد ورزشکار صحبت می کنید باید از جنب و جوش کافی برخوردار باشید و در مواردی هم، پوشش و ظاهر خود را مطابق خواسته آ نها درآورید. پوشیدن یک لباس خیلی رسمی برای یک گروه دبیرستانی محلی از اعراب ندارد و دید آ نها به شما به عنوان یک مدیر خواهد بود و رابطه شما را کدر خواهد نمود.

اگر در این مورد به خصوص دقت کرده باشید، بعضی از سیاستمدارا ن در سخنرانی های خود برای هماهنگی بیشتر، با لباس محلی حاضر می شوند. اگر برای افراد میانسال یا بازنشسته صحبت می کنید، باید توجه داشته باشید که از شوخی های زیاد پرهیزکرده و از تنوع حرکتی خود بکاهید و سرعت کلام خود را نیز هماهنگ با میزان دریافت آ نها نمایید.

هرچه سخنرانی خود را برای مخاطبان، خصوصی سازی کنید موفق تر خواهید بود.

این مقاله بخشی از روش های شناخت مخاطبان(شناخت مخاطب-شناخت حضار)- چگونه مخاطبان خود را بشناسیم؟ است.

پیشنهاد می کنم جهت دریافت سایر روش های شناخت مخاطب و اینکه بتوانید هر چه سریع تر به یک سخنران موفق تبدیل شوید و بدون استرس، قدرتمند و جذاب سخنرانی نمایید. حتماً کتاب «سخنرانی به سبک شما» را مطالعه نمایید. لطفاً روی تصویر کتاب کلیک نمایید.

کتاب سخنرانی به سبک شما

کتاب سخنرانی به سبک شما

 

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *