چه عواملی یک سخنرانان موفق می سازد؟( قسمت چهارم)

سخنرانان موفق - چگونه یک سخنران موفق شویم؟َ - استاد علی پیشدار

سخنرانان موفق – چگونه یک سخنران موفق شویم؟َ – استاد علی پیشدار

 سخنرانان موفق – پیام و زبان گفتار

سخنرانان موفق – زبان، قدرت را تخریب می کند، زبان، قدرت را نابود می کند، زبان، قدرت را می سازد. «میشل فوکو »

در اغلب موارد کانال های شفاهی ارتباط برای تصمیم گیری گروهی، بهتر از کانا ل های نوشتاری هستند. چون رفع سریع تر سوءبرداشت ها را امکان پذیر می کنند. ارتباط شفاهی فردی نیز به نظر می رسد که مزیت بزرگ دیگری درکسب وکار است.

سخنرانان های قدرتمند با انتخاب بهترین کلمات، مناسبِ موقعیت و مخاطبان، به طور ماهرانه از زبان کلمات در سخنرانی خود استفاده می کنند و سطح یک سخنرانان موفق را به سخنرانی عالی ارتقاء می دهند.

مشتاق و بانشاط بودن

سخنرانان را می شناسم که در همه سخنرانی هایش با شور و نشاط فراوان سخن می گوید و همیشه هم در سخنرانی اش مخاطب خود را جذب می کند. شاید هم در خصوص موضوعی آگاهی کامل و تخصص نداشته باشد؛ اما به راحتی مخاطب را مجذوب خود میسازد، به همین دلیل من در اکثر سخنرانی های او شرکت می کنم.

سخنران های کارآمد شور و شوقی دارند که به آ نها کمک می کند با مخاطبان ارتباط برقرار کنند. آ نها شور و اشتیاقی درباره موضوع سخنرانی خود دارند که مخاطبان را ترغیب و تحریک می کند. سخنرانان قدرتمند حتی اگر خسته باشند، برای الهام بخشیدن به مخاطبان خود انرژی پخش می کنند و شور  واشتیاقشان را درباره یموضوع ، با کلمات، حرکات و زبان بدن منتقل می سازند.

گوش دادن فعالانه

توانایی خوب گوش دادن، مهارتی بسیار ارزشمند برای سخنرانی های کارآمد است. دریافت بازخورد از مخاطب، متضمن برقراری فرآیند ارتباط در سخنرانی است. با شنونده ی خوب بودن می توانید جریان سخنرانی را مطابق کار خود هدایت کنید. با گوش دادن فعالانه، حمایت مخاطب را به دنبال خواهید داشت. برای آ نکه از نظر مخاطبان در خصوص روند سخنرانی مطلع باشید، باید با طرح سؤالاتی از مخاطب جواب بگیرید. آن را بشنوید، در این صورت، شما به جزئیات خاص تمرکز می کنید و بازخورد می گیرید و می توانید خیلی عالی، اطلاعات خود را سازمان دهی کنید.

بر گفته های مخاطبان تمرکز کنید. به گوینده فرصت صحبت کردن بدهید، پیشاپیش جواب سؤا لها را در ذهن خود نپرورانید و اگر موضوع صحبت مخاطب درباره ی سخنرانی شما نیست، باز هم صبر کنید که مخاطب حرف خود را بزند؛ با این کارها یک شنونده ی فعال باشید.

آگاهی به واقعیت وجودی خود و کسب احترام و داشتن صداقت

سخنران های موفق حتی قبل از نوشتن سناریو و متن سخنرانی خود، درکی روشن از واقعیت موجود خودشان دارند. آ نها در مورد ارتباطات خود با مخاطب آگاهی دارند و می دانند که چقدر موردحمایت، تحسین و پذیرش آ نها هستند. می دانند، اگر می خواهند نظر گروهی را جلب یا آ نها، نظر سخنران را بپذیرند باید مورد اعتماد و احترام آ نها باشند. مردم فقط به سخنرانی که دارای اطلاعات و محتوای به روز می باشد گوش نمی کنند، آ نها صداقت و شرافت شما را نیز در نظر می گیرند. سخنران های کارآمد به آنچه می گویند از دل و جان اعتقاد دارند و چیزی نمی گویند که خودشان آن را باور ندارند. آ نها اگر چیزی بیان می کنند خالص است، حتی اگر شن و ماسه باشد اصل است، مثل یک قطعه بدل نیست که باور مخاطبان را زیر سؤال ببرد.

 

خروج موقرانه از صحنه سخنرانی

زمانی که سخنرانی شما تمام شد، فوراً صحنه را ترک نکنید، سخنرانی شما به پایان واقعی خود نرسیده است، کار روی صحنه شما تمام نشده است. درست همان طورکه سخنرانی شما از زمان برخاستن از جایتان و حرکت به سوی سِن شروع می شود حرکات شما در هنگام ترک صحنه نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد؛ بنابراین شتاب نکنید، چند لحظه صبر کرده و مستقیماً به مخاطب نگاه کنید تا مخاطبان سخنان پایانی شما را به خوبی دریافت کنند.

می توانید کا رهای زیر را برای بهبود این روند انجام دهید:

  • باعجله خارج نشوید، تحمل کنید و پذیرای تشویق مخاطبان باشید و با سر خم کردن یا دست بلند کردن به احساسات مخاطبان پاسخ مؤثر بدهید.
  • یادداشت ها را جمع کنید و اگر میکروفن را در دست دارید تحویل داده یا روی میز مجری بگذارید و باوقار و متانت صحنه را ترک کنید.
  • قدم های استوار و محکم بردارید، چون هنوز در مورد شما تصمیم گیری خواهد شد.
  • روی صندلی خود قرار بگیرید و با بغل دستی خود صحبت نکنید، چون باز هم شما در تیررس نگاه مخاطبان هستید.

 

پیشنهاد می کنم برای اینکه بتوانید هر چه سریع تر به یک سخنران موفق تبدیل شوید و بدون استرس، قدرتمند و جذاب سخنرانی نمایید. حتماً کتاب «سخنرانی به سبک شما» را مطالعه نمایید. لطفاً روی تصویر کتاب کلیک نمایید.

 

کتاب سخنرانی به سبک شما - استاد علی پیشدار

کتاب سخنرانی به سبک شما – استاد علی پیشدار

 

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *