چه عواملی از شما یک سخنران موفق می سازد؟( قسمت سوم)

سخنرانی موفق - چگونه یک سخنران موفق شویم؟ - استاد علی پیشدار

سخنرانی موفق – چگونه یک سخنران موفق شویم؟ – استاد علی پیشدار

در ادامه قسمت های اول ودوم مقاله چه عواملی از شما یک سخنران موفق می سازد؟ در این قسمت(سوم)؛  نیز تعدادی از  موضوعات و عواملی که شما را یک سخنرانی موفق می سازد؛ عوامل زیر را نیز مورد توجه قرار دهید؟

مطالعه و به روز بودن

سطح دانش و آگاهی خود را بالا ببرید مطالعه به شما کمک می کند تا اطلاعاتی برای موفقیت آمیز ساختن سخنرانی موفق تان جمع آور ی کنید. هر چه زمان بیشتری صرف کار کردن بر روی محتوایی کنید که در سخنرانی از آن استفاده می نمایید، اثر بیشتری خواهید گذاشت. یکی از مهار تهایی که در این کتاب یاد می گیرید این است که چگونه واقعیت های لازم را برای مطلب خود به دست بیاورید.

سخنرانی موفق – تمرین و آماده شدن

سخنرانی موفق هیچ جایگزینی برای انجام تکالیف وجود ندارد ، هر چه بیشتر خود را آماده کنید بیشتر متقاعد خواهید شد که سخنرانی خوب خواهید داشت و همین طور هم خواهد بود. وقتی بدون برنامه ریزی کافی صحبت می کنیم، پراکنده صحبت می کنیم، محکوم به شکست خواهیم بود و نمی توانیم مخاطب را جذب خود کنیم و اعتماد به نفس خود را از دست می دهیم .

بازگشت دوباره ما به صحنه سخنرانی برای مدتها به تعویق خواهد افتاد. در زمان سخنرانی هر آنچه را آماده کرد ه اید به نمایش خواهید گذاشت و خواهان موفقیت هستید و اگر برای این کار آمادگی لازم را نداشته باشید، قطعاً دچار اضطراب و استرس شده و سخنرانی خود را از دست خواهید داد . در حقیقت، خود را برای بی اعتبار شدن آماده می کنید. برای اینکه این موارد به وجود نیاید باید وقت صرف کرده و برنامه ریزی مفصلی انجام دهید، سرمایه گذاری در این کار سود فراوانی برای شما خواهد داشت و امکان اینکه فرصت های عالی کار ی را به دست آورید زیاد خواهد شد. با افراد زیادی آشنا شده و آ نها شما را به سخنرانی های بعدی دعوت خواهند کرد.

 

داستان(عدم آمادگی)

آقای قویدل تا دو ماه دیگر یک سخنرانی برای جمعیت همیاران سلامت د ر پیش دارد و می داند که این سخنرانی برای او مهم است و با توجه به اینکه تعدادی از مسئولان شهر نیز در آن حضور خواهند داشت، امکان اینکه او را به سخنرانی های بعدی دعوت کنند زیاد خواهد بود و می تواند جهش زیادی به دست آورده و اعتبار و جایگاه خود را مستحکم نماید. او یک علامت روی تقویم برا ی روز مقرر می گذارد و تقویم را می بندد، چون به اندازه کافی سرش شلوغ است آماده کردن سخنرانی را به تعویق می اندازد. باید به مدرسه فرزند خود مراجعه کند، درباره وضعیت تحصیلی فرزند، سؤال کند و قسمتی از شهریه مدرسه را پرداخت نماید.

برای هفته آینده برنامه ریزی کرده است که در این مدت به منظور رساندن کتاب خود به نمایشگاه کتاب، مراحل پایانی کتاب سخنرانی خود ر ا به اتمام برساند. او یکی دو روز قبل از فرا رسیدن زمان سخنرانی شروعبه تهیه اسلاید می کند؛ چند اسلاید از سخنرانی های قبلی خود را جابجا می کند و چند اسلاید جدید را هم با عجله درست می کند که کیفیت لازم را ندارند و در روز مقرر به سخنرانی خود می پردازد؛ اما آ نگونه که انتظار داشت سخنرانی او خوب از کار در نمی آید و اثربخشی لازم را ندارد. آن اعتبار و حیثیتی را که دوست داشت ، بهدست نمی آورد و افسوس او برای اینکه کاش وقت بیشتری برای این سخنرانی می گذاشت، نیز بی فایده است.

 

سخنرانی موفق – خیلی از افرادی که سخنرانی های ایده آل و فو ق العاده ارائه می کنند، قطعاً تلاش فراوانی برای به دست آوردن این مهم انجام داده اند و حالا پاداش آن را نیز می گیرند. آ نها زحمت های خود را خیلی دورتر از موعد سخنرانی کشیده اند تا در روز سخنرانی راحت باشند. این آمادگی پاداش زیادی، هم نصیب آ نها و هم نصیب مخاطبان خواهد کرد.

 

داستان(آمادگی داشتن)

اخیراً از آقای نهانی برای یک سخنرانی برای دانشجویان دانشگاه نخبگان ایرانیان دعوت شده است. آقای نهانی روز مقرر را یادداشت کرده و در همان زمان یک پرونده برای موضوع مطرح شده در ذهن خود باز می کند . در تمام روزهای قبل از سخنرانی، به جمع آور ی اطلاعات در زمینه محتوای سخنرانی و شناخت مخاطب خود می پردازد و به تهیه ی اسلاید مورد نیاز و متناسب با سخنرانی اقدام می کند. در روز مقرر به ایراد سخنرانی می پردازد.

تعدادی از اساتید دانشگاه و مسئولان نیز در آنجا حضور دارند که پس از سخنرانی آقای نهانی از او دعوت می کنند تا یک کارگاه سخنرانی و فن بیان برای دانشجویان برگزار نماید. این یک موفقیت برای آقای نهانی محسوب می شود. همچنین دانشجویان نیز از فنون لازم جهت سخنرانی و فن بیان بهره مند خواهند شد.

 

در طول کارگا ههای آموزش سخنرانی و فن بیان که برگزار می کنم، به شرکت کنندگان می گویم؛ همه ی مطالبی را که در اینجا فرا می گیرید، قسمت کوچکی از یک روند یادگیری مهارت سخنرانی می باشد. فقط یک سری کُد به شما داده می شود و مسیر درست و هموار به شما نشان داده خواهد شد.

در حقیقت، چاله چوله های جاده گرفته می شود! باقی مسیر را خودتان با تمرین کردن بپیمایید. معجزه رخ نمی دهد . کار اصلی را باید خودتان انجام دهید. شرکت کنندگان می دانند که باید تمرین کنند و با تکان دادن سر خود و بله گفتن، این اقدام را تأیید می کنند؛ اما اکثر آ نها بدون تمرین در جلسه بعدی حاضر می شوند. روز از نو، روزی از نو !

 

وقتی از آ نها سؤال می کنم که چرا تمرین نمی کنند؟ یا چرا به اندازه کافی تمرین نمی کنند؟ می گویند که سرمان خیلی شلوغ هست، کار داریم، یا اینکه برای تمرین کردن شرایط لازم را نداریم . همه این ها وجود دارد و خود من هم زمانی با چنین مواردی برخورد داشته ام، اما برای موفقیت، خیلی چیزها در اختیار ما نیست و باید خلاف میل و علاقه خود اقدام کنیم. تمرین نکردن یعنی آماده شدن برای شکست، مثل ای نکه روزهایی به خوشی بگذرانیم و روز مسابقه، ساک ورزشی خود را برداریم و روانه مسابقه شویم.

 

تمرین؛ سرلوحه کار

همیشه تمرین را سرلوحه خود قرار دهید، خواه تازه کار هستید، خواه یک سخنران با تجربه. هیچ وقت به خاطر اینکه فردیآموزش دیده و یا بارها سخنرانی کرد هاید، خود را متقاعد نکنید که از تمرین کردن دست بکشید. طوری رفتار کنید که برای بار نخست است که سخنرانی می کنید. مراقب باشید که در دام تجربه نیفتید چون هر سخنرانی شرایط خاص خود را دارد. از مخاطب جدید گرفته تا محیط جدید و حتی زمان برگزاری.

 

پیشنهاد می کنم برای اینکه بتوانید هر چه سریع تر به یک سخنران موفق تبدیل شوید و بدون استرس، قدرتمند و جذاب سخنرانی نمایید. حتماً کتاب «سخنرانی به سبک شما» را مطالعه نمایید. لطفاً روی تصویر کتاب کلیک نمایید.

کتاب سخنرانی به سبک شما

کتاب سخنرانی به سبک شما

 

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *