رفتار و اخلاق پسندیده

رفتار و اخلاق پسندیده

چه عواملی از شما یک سخنران موفق می سازد؟( قسمت دوم)

سخنران موفق - چگونه یک سخنران موفق شویم؟ - استاد علی پیشدار

سخنران موفق – چگونه یک سخنران موفق شویم؟ – استاد علی پیشدار

پس از نشر قسمت اول مقاله ی چه عواملی از شما یک سخنران موفق می سازد؟ به درخواست تعدادی از کاربران گرامی امروز قسمت دوم این مقاله در سایت قرار گرفت.

سخنران موفق؛ در ادامه ی موضوعات و عواملی که شما را یک سخنران موفق می سازد؛ عوامل زیر را مورد توجه قرار دهید؟

تأثیرگذار باشید

حضوری تأثیرگذار داشته باشید. با صدا، اشارات و زبان بدنی قدرتمند، اطمینان و انرژی را ابراز کنید. واژه هایی را که به کار می برید، از اهمیت خاصی برخوردارند. در هر جمله، بر روی مهم ترین واژ ه ها تأکید ویژه ای داشته باشید.

مخاطب را در دام انرژی و اشتیاق خود اسیر کنید. با ایجاد تردید، اشتیاق و هیجان، به ارائ هی خود تنوع بخشید. هیچ چیز به اندازه ی ارائه ی یک مطلب با صدایی یکنواخت، سخنرانی ای را که برایشتلاش کرده اید، نابود نمی کند. برای هیجانی نگه داشتن حضّار، از تأکیدها، درنگ ها، بلندی صدا و میزان سرعت در گفتار استفاده کنید. با بالا یا پایین آوردن آهنگ صدا، تأکید خود را تغییر دهید.

 

مثلاً اگر می خواهید بر جمله ی «اینجا شما تنها نیستید » تأکید داشته باشید با صدای بلند آن را ادا کنید. با تغییر دائم تن صدا، شنوندگان را هیجان زده نگه دارید. در بین جمله ها درنگ کنید. باعجله جمله ها را به پیش نبرید. اجازه نفس کشیدن به خود بدهید و چند ثانیه سکوت کنید. صدای خود را بالا و پایین کنید تا درام را به صحبت هایتان اضافه کنید. در مواقعی با بالا بردن صدا و در مواقعی با پایین آوردن صدا، نکات اصلی را بیان کنید. درست همان طور که تأکیدها و درن گها، شنوندگان را مجذوب هر واژه ی سخنرانی می کند؛ بلندی صدا هم این چنین تأثیرگذار است. سرعت بیان بعضی از جمله ها را بیشتر و بعضی را کاهش دهید. در زمان بیان عنوان یا پیام کلیدی که باید در یاد حضّار باقی بمانند، به طور قابل توجهی، سرعت ارائه را کاهش دهید.

تشریح منافع سخنرانی

اگر احساس کردید که به هر دلیلی حضّار با اجبار در سالن هستند و در حقیقت نم یخواهند در سخنرانی باشند، آ نها را مجاب و میخکوب سخنرانی خودتان کنید. مثلاً هنگامی که در خصوص ارتباط مؤثر در خانواده برای کارگرانی صحبت می کنید که برای یک تعطیلات چند روزه خود را آماده کرد ه اند تا با خانواده به مسافرت و تفریح بروند، اما به اجبار مدیر سازمان در سخنرانی شما حضور یافته اند، در این مواقع از در ارتباط مؤثر وارد شوید و منافع آن سخنرانی را برای آ نها تشریح کنید.

 

به عنوان نمونه بگویید: این برنامه علاوه بر اینکه در محل کار برای شما مفید است در زندگی اجتماعی و خانوادگی نیز کاربرد دارد. یا اینگونه ارتباط برقرار کنید؛ بگویید؛ من نیز مثل شما کار دارم و برای این تعطیات برنامه ریزی خاص خودم را انجام داد هام. با این کار، با آ نها احساس همدردی کرده و ارتباط برقرار کنید و بعد از آن بگویید که صحبت را سریع تر جمع می کنید و هر چه باقی ماند به کمک فایل صوتی یا ویدئویی از طریق واحد آموزش برای آ نها ارسال می شود. با این کار تا حدود زیادی حال آ نها را خوب کرده و با خود همراه می کنید.

صحبت های تکراری

بعضی مواقع پیش می آید که مطالبی را تکرار کنید که بعضی از حضار آن را شنیده اند و شما از این هراس دارید که ممکن است این حر فها برای آ نها جذابیت نداشته باشد؛ اما نگران نباشید با طرح سؤالی مبنی بر ای نکه چه تعداد از حضّار آن را شنید ه اند؟ بر مفیدبودن و مورد نیاز بودن مطالب تأکید کنید. یا بگویید که مسئول برنامه یا مدیر سازمان از شما خواسته که آ نها را دوباره تکرار کنید؛

بنابراین، با این ترفند دیگر نگران مطالب تکراری نخواهید شد و آ نها با حوصله بیشتری به مطالب گوش فرا خواهند داد. با این کار، بر شک و شبهه خود غلبه می کنید و جمع را آماده گوش دادن به صحبت های تکرا ری خود می نمایید. البته می توانید در این بین باخلاقیت ، چندین چاشنی به صحبت هایتان اضافه کرده و روحی تازه در بیان خود بدمید.

اعترافات ممنوع

برای اینکه خود را یک سخنران معمولی نشان ندهید از اعتراف کردن به مطالب زیر خودداری نمایید:

 

  • از گفتن اینکه وقت کافی نداشته اید، پرهیز کنید؛ چون به نظر می رسد که این موضوع آ نقدر برای شما اهمیت نداشته است که وقت لازم را برای آن بگذارید.
  • وقتی اشتباهی می کنید که اهمیتی در روند صحبت هایتان ندارد، معذر ت خواهی نکنید. مثلاً اگر لپ تاپ کار نکرد، صدا قطع شد، کلمه ای را اشتباه تلفظ کردید، یا حتی اگر روی زمین افتادید، اصلاً  معذر ت خواهی نکنید. در عوض کنترل خود را حفظ کنید تا اعتمادبه نفس خود را به نمایش بگذارید. در خصوص لپ تاپ و قطعی صدا با تشویق مسئول فنی از او کمک بخواهید و در مورد تلفظ اشتباه، با یک شوخی و طنز از آن عبور کنید. مثلاً می توانید بگویید که مگر همین کلمه درست نیست؟ بعد هم یکی دو بار دیگر اشتباه تکرار کنید و بگذرید.
  • وقتی اشاره می کنید که سخنران خوبی نیستید و می گویید که کوچکتر از آن هستم که در جمع شما بزرگواران صحبتی به میان بیاورم فقط آمد ه ام که چندکلمه ای را عرض ادب کنم، بی شک حضّار به ناتوانی و بی لیاقتی شما فکر می کنند.
  • هرگاه با اعلام داشتن ترس و زهره ترک شدن در ابتدای سخنرانی به خیال کاهش استرس از آ ن پرده برمی دارید. حضّار با دقت بیشتری به دنبال بی لیاقتی و ترسو بودن شما هستند.
  • با گفتن اینکه سخنانتان را چندین بار و برای افراد مختلف تکرار کرده اید، خود را شخصیتی تکراری که برای همه ی مخاطبان خود به یک صورت صحبت می کند، شناخت کافی از مخاطب به دست نمی آور د، مطلب جدیدی برای ارائه ندارد و یک سخنران تکراری وکسل کننده هست، نشان خواهید داد.
  • فراموش کردن مطلب مختص شماست و کسی از آن خبر ندارد با گفتن آ نها در پایان صحبت هایتان ، مخاطبان را مبهوت نکنید و فراموشی خود را لو ندهید.

این قسمت دوم از مقاله چه عواملی شما را یک سخنران موفق می سازد؟(چگونه یک سخنران موفق شویم؟) می باشد. لطفا برای اطلاع از قسمت های بعدی این مقاله می توانید از طریق کانال تلگرامی @ganjenahaniranian  با ما همراه باشید.

پیشنهاد می کنم برای اینکه بتوانید هر چه سریع تر به یک سخنران موفق تبدیل شوید، حتماً توضیحات بیشتر در خصوص کتاب «سخنرانی به سبک شما» را مطالعه نمایید.

دوست دارم هرچه زودتر شاهد موفقیت های شما باشم. از طریق ایمیل info@ganjenahan.com با من در ارتباط باشید.

منتظر شنیدن موفقیت های شما هستم. برای دریافت هدیه خود از سوی سایت گنج نهان ایرانیان لطفاً همین الان نام و نام خانوادگی و ایمیل خود را به شماره ۰۹۱۷۳۶۳۱۲۲۰ پیامک نمایید. سپاسگزارم – علی پیشدار

Button

اشتراک این صفحه

دیدگاه ها بسته شده است