چه عواملی از شما یک سخنران قدرتمند (موفق) می سازد؟( قسمت اول)

سخنران قدرتمند - چگونه یک سخنران موفق شویم؟ - استاد علی پیشدار

سخنران قدرتمند – چگونه یک سخنران موفق شویم؟ – استاد علی پیشدار

سخنران قدرتمند متولد نمی شوند، ساخته می شوند.

سخنران قدرتمند (موفق )بودن باعث می شود شما در زمینه های تجاری، مالی، منابع و قدرت به چشم افراد، موفق بیایید. اولین تأثیری که در مخاطبان می گذارید. باعث می شود که آ نها را مجذوب خود کنید و با سطح انرژی و نگرش مثبت و رفتار کلی تان بر دیدگا ههای آ نها اثر بگذارید. دوست داشتنی بودن و با اقتدار نشان دادن، شما را فردی جدی می سازد و می توانید با ایجاد یک رابطه ی دوستانه و با به کار بردن سطح بالایی از مهار تهای ارتباطی با دیگران به طور
خودآگاه، خود را به یک سخنران موفق تبدیل کنید.

 

سخنران قدرتمند – وقتی حضّار را بشناسید و با آ نها ارتباط مؤثر برقرار کنید، قطعاً آ نها هم با شما همراه م یشوند. برای ایجاد الفت و نشان دادن این که از حضور در جمع آ نها خوشحال هستید، می توانید در شروع صحبت های خود درباره یک چیز مشترک، مثل اخبار روز، مسابقه ی فوتبال یا شناکردن در دریا صحبت کنید، یا اینکه تر سها و آرزوهای آ نها را شناسایی کنید و در صدد گفتن راه حلی برای آ نها باشید.

 

هنگام ارتباط برقرار کردن با کسانی که از قبل نمی شناسید، از گفت وگوهای کوچک شروع کنید؛ مثلاً با آ نها در خصوص انواع نوشیدنی ها صحبت کنید یا اگر فرصت دارید با آ نها یک نوشیدنی صرف کنید. به آ نها اعتماد کنید و گرم بگیرید؛ با این کار، وجودخود را به عنوان یک سخنران موفق و برتر تثبیت می کنید.

 

برای اینکه ارتباط شما با حضّار قطع نشود، حتی المقدور از پشت تریبون بیرون بیایید و در صورت استفاده از پاورپوینت، برای جابجایی اسلایدها از دستگاه کنترل از راه دور(پرزنتر) کمک بگیرید؛ تا بتوانید آزادی عمل بیشتری داشته باشید و برای عوض کردن اسلایدها به سمت کامپیوتر نروید. در صورت امکان از میکروفون بی سیم استفادهنمایید، تا دست هایتان خالی شده و زبان بد ن ایده آلی به نمایش بگذارید و ارتباط تنگاتنگی با مخاطب به وجود آورید. همه ی این عوامل در حین اینکه تک به تک، شاید به نظر بی اهمیت باشند، اما وقتی که با هم جمع شوند تشکیل یک کُلونی می دهند که می توانند تفاوت بین یک سخنران موفق و خاص را با یک سخنران معمولی مشخص نمایند.

 

به زبان بدن مخاطبان توجه کنید، اگر دست های آ نها زیر چانه است و مشتاقانه به شما زل زده اند، همچنان به پیش بتازید و کارتان را ادامه دهید و اگر معمولی هستند یا با موبایل خود وَر می روند یا با بغل دستی خود پچ پچ می کنند، یعنی اینکه شما خوب عمل نکرده اید و در مسیر صحیح قرار ندارید. سریعاً خود را به چالش بکشانید و مطالب خود را تغییر داده و آ نها را به هدف خود نزدیک نمایید. حواس خود را آ نقدر روی حر ف های خود متمرکز نکنید
که نتوانید بر اوضاع مسلط باشید.

 

با چشمانی باز و گوش هایی تیز محیط را در نظر بگیرید، آنتن های خود را هوشیار نگه دارید و همه چیز را زیر ذره بین خود نگه دارید؛ مثلاً حضّار چقدر از جای خود بلند می شوند یا به بیرون می روند. به علائم خستگی روحی و جسمی آ نها با نگاه کردن به چهره آ نها توجه کنید؛ اگر با صورت خود وَر می روند یا چشمان خود را می مالند یا اینکه به ساعت خود نگاه می کنند و یا در جای خود جابجا می شوند، این ها همه نشانه ی خستگی و خمودی آ نهاست، باید در کار خود تجدیدنظر کنید و با یکی از رو شهای جلب توجه متناسب آن لحظه مثل حرکات تنفسی و یا بلند کردن شنوندگان از جای خو د و انجام دادن حرکات ورزشی، نشاط و سرحالی را به جمع تزریق کنید.

 

اخیراً در سمینار HSE (بهداشت، ایمنی، محیط زیست) یکی ازشهرهای جنوبی کشور شرکت کردم. قصد داشتم صحبت های یک سخنران متخصص در این زمینه را مشاهده و تجزیه و تحلیل کنم. متأسفانه آن سخنران که بعد از سه سخنران دیگر به صحبت کردن پرداخت، متوجه خستگی حضّار بعد از گذشت چند ساعت نشد و شروع به صحبت کرد و با حر فهای بی رو ح و کاملاًّ تخصصی و با نشان دادن اسلاید های خیلی معمولی و پیش پا افتاده و پر از متن، حضّار را وادار به خواب آلودگی کرد. تعدادی از مخاطبان نیز سالن راترک کردند، ایشان متوجه این موضوع نشد، چون در ذهن خود فقط می خواست حرف بزند، از حضّار غافل شد و رویکرد خود را عوض نکرد. اتفاقی که در ادامه افتاد خروج خیل زیادی از مخاطبان بود، به طوری که برای سخنران بعدی تعداد کمی حضور داشتند. سخنران جدید هم خودش با شوخ طبعی گفت: ما که آمدیم سخنرانی کنیم همه ترسیدند و رفتند!

اطلاعاتی را که از طریق ارتباط چشمی، حرکات سر و صورت و سطح انرژی افراد می گیرید، تفسیر کنید و نتیجه گیری لازم را گرفته و سخنرانی خود را تعدیل کنید .

در یکی از سخنرانی هایم که با گروهی تقریباً آشنا صحبت می کردم، قصد داشتم درباره حضور شخصی که پس از مدتی غیبت در آن جلسه حضور پیدا کرده بود صحبت و از ایشان تشکر و قدردانی کنم. شخص موردنظر نیز قبل از آمدن آمادگی خود را برای حضور در این جلسه اعلام کرده بودند؛ و اشاره داشتند که با حضور در این جلسه، انرژی می گیرند و حالشان خوب می شود. قصد داشتم در جلسه به همین موضوع اشاره کنم تا شروع به صحبت کردم و اسم ایشان را به زبان آوردم، یکی از دوستانم که قباً از این موضوع آگاه بود با حرکات صورت اشاره کرد که چنین حرفی را نگویم، من که از حرکات چهره آن دوست متوجه قضیه شده بودم، بلافاصله حرف خودم را عوض کردم و در خصوص آمدن ایشان فقط تشکر، تعریف و تمجید نمودم. اگر چنین حرفی می زدم، این امکان وجود داشت، که بقیه با خود بگویند، هر زمان که ایشان حالش گرفته می شود و نیاز به دریافت انرژی مثبت دارد در این کلاسها و جلسات شرکت
می کند؛ بنابراین احتمال داشت که باعث دلخوری آن شخص گردد.

 

در گرو ه های بزرگ، یک حس کلی از جمع دریافت کنید و متوجه باشید که چه کار می کنند، مثلاً  یادداشت برمی دارند یا با هم حرف می زنند. افراد جلوتر می توانند مقیاسی برای تصمیم گیری شما باشند.

این قسمت اول مقاله ی چه عواملی از شما یک سخنران قدرتمند(موفق) موفق می سازد؟ است. لطفا برای اطلاع از قسمت های بعدی این مقاله می توانید از طریق کانال تلگرامی @ganjenahaniranian  با ما همراه باشید.

پیشنهاد می کنم برای اینکه بتوانید هر چه سریع تر به یک سخنران موفق تبدیل شوید، حتماً توضیحات بیشتر در خصوص کتاب آموزش سخنرانی «سخنرانی به سبک شما» را مطالعه نمایید. سپاسگزارم – دوست دارم هرچه زودتر شاهد موفقیت های شما باشم. از طریق ایمیل info@ganjenahan.com با من در ارتباط باشید.

منتظر شنیدن موفقیت های شما هستم. برای دریافت هدیه خود از سوی سایت گنج نهان ایرانیان لطفاً همین الان نام و نام خانوادگی و ایمیل خود را به شماره ۰۹۱۷۳۶۳۱۲۲۰ پیامک نمایید.

Button

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *