آیا پوشاک نانو برای انسان سالم و بی ضرر می باشند؟

آیا پوشاک نانو برای انسان سالم و بی ضرر می باشند؟

آیا پوشاک نانو برای انسان سالم و بی ضرر می باشند؟

پوشاک نانو – این پرسشی است که بحث پیرامون آن باز است و هنوز بی زیان بودن یا مضر بودن بیشتر نانوذره ها برای انسان روشن نیست. بحث سم شناسی همواره در کنار علوم مختلف، طبیعی بوده و علم نانو از این گفتار جدا نیست. برای مثال، از آغاز دوره مدرن و استفاده روز افزون از خودروها، ذره های بسیار ریز کربن از اگزوز خودروها یا دودکش ماشین آلات خارج می شوند یا از دهه ۱۹۲۰، از کربن سیاه یا دوده که دارای نانوذره های کربن است، در ساخت تایر خودروها استفاده می شود.

هر کدام از کاربردهای نانوذره ها در کنار بسیاری از کاربردهای قدیمی تر که قبل از شکل گیری علم نانو مورد استفاده بوده اند، نشان دهنده حضور نانوذره ها در شئون مختلف زندگی ماست. از این رو یکی از مهم ترین چالش های پیش رو در این علم، بی زیان یا زیان بار بودن آنها است.

آیا پوشاک نانو برای انسان سالم و بی ضرر می باشند؟ - استاد علی پیشدار

آیا پوشاک نانو برای انسان سالم و بی ضرر می باشند؟ – استاد علی پیشدار

در بحث نساجی و بکارگیری علم نانو در آن، با محصول هایی مواجه می شویم که دارای مقداری از نانوذره ها (هر چند جزئی) برای بهبود برخی از ویژگی های آنها است. برای نمونه حتماً با تبلیغ جوراب ها یا دستکش های نانو مواجه شده اید. این محصول ها دارای مقدار بسیار اندکی نانوذره های نقره هستند تا از بو گرفتن آنها جلوگیری کند. اما نکته این است که نانوذره ها به سبب داشتن اندازه ای بسیار ریز این قابلیت را دارند که از میان غشاهای زیستی عبور کنند.

در کل، چهار مسیر مختلف برای ورود نانوذره ها به بدن وجود دارد:

  1. تنفس
  2. بلعیدن
  3. جذب پوستی
  4. درمان با تزریق نانوداروها.

وقتی این نانوذره ها وارد جریان خون می شوند، بسیار متحرک هستند و حتی می توانند از سد خونی مغز به راحتی عبور کنند که می تواند تبعات ناگواری برای فرد داشته باشد. بنابراین در کنار پوشاک نانو باید به نکاتی مانند نحوه تعامل آنها با سامانه های زیستی هم پرداخته شود.

اشتراک این صفحه

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *