ویژگی های یک سخنران خوب چیست؟

 ویژگی‌های یک سخنران - تغییر زندگی با سخنرانی - استاد علی پیشدار

ویژگی‌های یک سخنران – تغییر زندگی با سخنرانی – استاد علی پیشدار

ویژگی‌های یک سخنران خوب چیست؟ آیا تاکنون توجه کرده‌اید که چرا یک سخنران بهتر و جذاب‌تر از یک سخنران دیگر سخنرانی می‌کند؟

در ارائه یک سخنرانی، ما در مقام سخنران، بخشی از یک پیام هستیم. مخاطبان نه‌تنها به سخنان ما دقت می‌کنند، بلکه سایر ویژگی‌های شخصیتی و روان‌شناختی ما را نیز در نظر می‌گیرند. به‌این‌ترتیب، ممکن است کلمات و پیام را با توجه به این شناخت، در ذهن خود تغییر دهند؛ بنابراین لازم است که ما ارزیابی دقیقی از اثر ویژگی‌ها شخصی خود بر پیام و ذهن شنونده داشته باشیم.

از میان ویژگی‌های گوناگونی که یک سخنران خوب نیاز دارد، پنج ویژگی زیر بیشتر از همه باید موردتوجه یک سخنران قرار گیرد.

۱-    اعتمادبه‌نفس؛

۲-   راستی و درستی؛

۳-کامل بودن سخن (شیوایی ورسایی و ژرفایی)؛

۴-    دوستی و خوش‌رفتاری با مخاطب؛

۵- شناخت مخاطب؛

۱- اعتمادبه‌نفس:

اعتمادبه‌نفس در سخنرانی به چه معنی است؟ وقتی ما در سخنرانی پیام خود را بدون دلهره و استرس به مخاطب انتقال می‌دهیم و بدون ترس و اضطراب صحبت می‌کنیم، یعنی در سخنرانی اعتمادبه‌نفس داریم. داشتن این اعتمادبه‌نفس باعث، اعتماد شنودگان به سخنران شده و یک ارتباط متقابل و مؤثر را در پی خواهد داشت.

داشتن این ویژگی روانی، به سخنران احساس امنیت می‌دهد و توانایی سخنران در ارائه مطالب و انتقال مفاهیم به‌طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.

چگونه سخنران اعتمادبه‌نفس کافی را در سخنرانی به دست می‌آورد؟

آمادگی سخنران در ارائه مطالب به‌صورت دقیق، شمرده و رسا و تسلط بر موضوع سخنرانی و همچنین داشتن تصور ذهنی درست از خود، باعث ایجاد اعتمادبه‌نفس در سخنران می‌شود و اعتماد شنوندگان را نیز به دنبال خواهد داشت. البته ظاهر سخنران نیز که شامل پوشش، تن صدا را ه رفتن، حرکات چهر ه و دست و دیگر اندام‌های او است. از ویژگی‌های یک سخنران برای ایجاد اعتماد در شنوندگان است.

۲- ویژگی‌های یک سخنران – راستی و درستی:

صداقت و کردار درست، بهترین ابزار در ایجاد اعتماد شنوندگان برای پذیرفتن حرف‌های سخنران است. شنوندگان به‌خوبی افراد دروغ‌پرداز را از افراد راست‌گو و راست‌کردار تشخیص می‌دهند و کمترین ارزشی برای سخنان آن‌ها قائل نمی‌شوند.

۳- کامل بودن سخن:

کامل بودن سخن یعنی چه؟ منظور از کامل بودن، یعنی سخن بامعنی و محتوا گفتن، به‌صورت شیوا و رسا. سخنران وقتی مطالب مفید خود را با لحاظ اولویت مطرح می‌کند، مخاطبان نیز بیشتر آن را قبول می‌کنند و برعکس زمانی که سخنران مطالب را به‌صورت پراکنده ارائه می‌دهد توجه مخاطب خیلی کم خواهد شد. همچنین با توجه به زمان سخنرانی و اهمیت موضوع، اولویت به مطالب پراهمیت داده شود و هم اطلاعات کافی در این خصوص به شنونده داده شود؛ و نیز از پرداختن زیاد به جزئیات موضوع خودداری شود تا باعث سردرگمی شنوندگان در حجم وسیعی از اطلاعت نشود. رمز این کار در این است که اطلاعات مهم ارائه و از ارائه اطلاعت کم‌اهمیت پرهیز شود.

۴– دوستی و خوش‌رفتاری:

آغاز سخنرانی با احترام و برخورد خوش با مخاطب باعث می‌شود که سخنرانی را با همان احترام و نشاط ادامه بدهیم. افراد به‌طور طبیعی با سخنرانانی که برخوردی دوستانه و محبت‌آمیز دارند، بیشتر علاقه‌مند می‌شوند و بیشتر آن‌ها را می‌پذیرند و درنتیجه صحبت‌های سخنران مقبولیت بیشتری پیدا خواهد کرد. دوستی و صمیمیت، طبیعی و صادقانه جلوه کند و چنانچه ساختگی باشد، شنونده به‌آسانی آن را کشف خواهد کرد و در این صورت است که اثر معکوس پیدا خواهد کرد.

۵- شناخت مخاطب:

یک موضوع مهم دیگر که یک سخنران باید پیش از ورود به جلسهٔ سخنرانی و نیز در حین سخنرانی از آن مطلع باشد، شناخت مخاطب است. بسیاری از بازخوردهای شنوندگان، در همان مجلس سخنرانی از چهره، چشم و گوش‌های آنان نمایان است. درک این موضوع باعث بهبود رابطه مؤثر سخنران با مخاطبان خواهد شد. اگر ما شناخت خوبی از مخاطب داشته باشیم، کمترین میزان استرس و بیشترین میزان اعتمادبه‌نفس را خواهیم داشت. شناخت مخاطب می‌تواند ازلحاظ سن، تعداد مخاطبان، جنسیت، تحصیلات، سطح اجتماعی و فرهنگی، دانش و عقاید مخاطب موردبررسی قرارداد؛ و برای این کار می‌توان از مسئول برگزارکننده، جست‌وجو در اینترنت و یا از تجربه سایر سخنرانان استفاده کرد.

همیشه در کارگاه هایی که برگزار می کنم به شرکت کنندگان توضیح می دهیم که از مطالبی که در این کارگاه ها بیان می شود در جهت استفاده در زندگی شخصی خود بهره ببریم، چون در نهایت همه ی مطالبی  که در هر کلاس و کارگاهی می آموزیم باید در زندگی خود پیاده سازی کنیم تا بتوانیم بهترین بهره برداری  از این کلاس ها و در نهایت از زندگی خود داشته باشیم.

بطور مثال از شناخت مخاطب، می توان در زندگی به این صورت بهره برداری کرد که برای ملاقات با هر شخصی، خصوصاً افراد جدید، از آن ها شناخت کافی بدست آوریم که همین موضوع به مقدار زیادی به ما کمک می کند که مذاکرات و صحبت های خود را بهتر و بیشتر به پیش ببریم و در نهایت نتیجه دلخواه را در ارتباط با دیگران کسب نماییم.
بنابراین پیشنهاد می کنم دوباره مطالب فوق را مطالعه نمایید وببینید که چگونه می توانید از این محتوا به سود خود در زندگی شخصی استفاده نمایید.

برای شرکت در دوره های جامع آموزش سخنر انی، فن بیان و اعتمادبه نفس در بندرعباسبا شماره ۰۷۶۳۳۵۱۱۲۴۵-۰۹۱۷۳۶۳۱۲۲۰تماس بگیرید.
مجموعه آموزشی گنج نهان ایرانیان- علی پیشدار

 

 

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *