آیا فرصت ها انحصاری اند؟

آیا فرصت ها انحصاری اند؟ هیچ فردی به خاطر نداشتن فرصت و به خاطر اینکه سایر افراد ثروت را در انحصار خود درآورده اند و دیواری دور او کشیده اند، فقیر نشده است. ممکن است فرصت انجام برخی کارها از شما گرفته شده باشد ولی مسیرهای دیگری به روی شما باز است. ممکن است که کنترل یک سیستم راه آهن بزرگ برای شما سخت باشد زیرا این صنعت به طور کامل انحصاری است. اما راه آهن برقی هنوز دوران کودکی خود را طی می کند و فرصت های زیادی را برای کارآفرینان ارائه می کند.

و هنوز از آغاز حمل و نقل هوایی وقت زیادی نمی گذرد و در همه شاخه های این صنعت فرصت های اشتغال فراوانی برای صدها هزار و یا شاید چند میلیون نفر وجود دارد.

پس چرا به جای ر قابت با جی.جی هیل و دیگران در مورد راه آهن، توجه خود را بر توسعه حمل ونقل هوایی معطوف نکنید.
این مطلب کاملاً درست است که اگر شما کارمند یک اتحادیه فولاد باشید شانس کمی دارید که مالک کارخانه ای شوید که در آن کار می کنید اما این نیز درست است که اگر شما شروع به کار کردن به روش خاص کنید به زودی می توانید کار در اتحادیه فولاد را رها کنید و یک قطعه زمین ده تا چهل جریبی بخرید و به عنوان تولید کننده مواد غذایی شروع به کار کنید.

در زمان فعلی فرصت های زیادی برای کسانی وجود دارد و به طور مشابه به کار کشاورزی مشغول می شوند. چنین افرادی حتماً ثروتمند می شوند. ممکن است بگویید که برای شما غیرممکن است که صاحب یک زمین شوید اما من می خواهم به شما ثابت کنم که این امر غیر ممکن نیست و شما حتماً می توانید صاحب یک زمین شوید اگر شروع به کار کردن به روش خاص کنید.

در دوره های مختلف جریان فرصت ها با توجه به نیاز کل افراد و مراحل خاص تغییر و تحولات اجتماعی در جهت های مختلفی سیر میکند. در حال حاضر در آمریکا این جریان به سمت کشاورزی و سایر صنایع و حرفه های مرتبط با آن پیش می رود. امروزه فرصت در اختیار کسانی است که در کارخانه خاصی کار می کنند.

همچنین فرصت بیشتر در اختیارکسانی است که به تولید و عرضه محصولات کشاورزی می پردازند تا کسانی که کارهای کارخانه ای انجام می دهند. و نیز فرصت در اختیار افراد حرفه ای است که به کشاورزی می پردازند تا کسانی که جزء طبقه کارگر هستند.

فرصت های زیادی برای کسانی وجود دارد که در جریان این فرصت ها حرکت می کنند نه برای کسانی که می خواهند در خلاف جهت آن شنا کنند.
بنابراین کارگران کارخانه ها چه به عنوان یک فرد و چه به عنوان یک طبقه از فرصت ها محروم نیستند.
کارگران به وسیله کارفرمایان خود از به دست آوردن فرصت ها محروم نمی شوند. آنها به وسیله فولاد و ترکیب-های سرمایه محدود نشده اند. به عنوان یک طبقه، آنها در همان جایی هستند که بوده اند زیرا آنها کارها را به روش خاص انجام نمی دهند. اگر کارگران آمریکا به این روش عمل کنند، می توانند مانند بقیه برادران خود در بلژیک و سایر کشورها فروشگاه های بزرگ و صنایع تعاونی ایجاد کنند؛ قوانینی را در مورد نحوه توسعه این شرکت های تعاونی به وجود بیاورند و در عرض چند سال مالکیت صنایع را بدست بیاورند.

زمانی که افراد شروع به انجام کارها به روش خاص نمایند طبقه کارگری میتواند تبدیل به طبقه کارفرمایان شود. قانون ثروت برای این افراد مشابه قانونی است که در مورد بقیه افراد وجود دارد. و این قانونی است که باید بدانند این افراد تا زمانی که به روش گذشته خود عمل کنند در همان سطحی که هستند باقی می-مانند.

با این حال یک کارگر نوعی به دلیل نادانی و سستی طبقه خود عقب نگه داشته نمی شود. او میتواند ازجریان فرصت ها در جهت ثروتمندشدن استفاده کند و این کتاب چگونگی آن را به ما می آموزد.

هیچ کس به دلیل کمبود در عرضه ثروت در فقر باقی نمانده است. برای همه بیش از حد کافی وجود دارد.
تنها با استفاده از مصالح ساختمانی موجود در ایالات متحده، امکان ساختن یک قصر به اندازه عمارت کنگره درشهر واشنگتن برای هر خانوار وجود دارد. و تحت کشاورزی فشرده، این کشور می تواند پشم، کتان و ابریشم لازم برای لباس هر فردی در دنیا را همراه با غذای کافی برای تغذیه آنان، تولید کند بهتر از آن چیزی که سلیمان در دوره پادشاهی اش به آن رسید.

عرضه قابل مشاهده عملاً محدود است در حالی که عرضه غیرقابل مشاهده واقعاً نامحدود است. آنچه در روی زمین می بینید از یک ماده اولیه ساخته شده است که خارج از فرایند همه اشیاء وجود دارد.

همواره اشکال جدیدی ساخته می شوند و اشکال قدیمی تر از بین می روند. ولی همه این اشکال برگرفته شده ازیک چیز هستند.
هیچ گونه محدودیتی در زمینه عرضه ماده بدون فرم یا همان ماده اولیه وجود ندارد. جهان در خارج آن ساخته شده است ولی این ماده در ساخته شدن جهان به طور کامل مورد استفاده قرار نگرفته است.

فضاهای داخل، میان و بین اشکال قابل مشاهده در جهان به وسیله ماده اولیه ( ماده بدون فرم ) یا همان ماده خام همه اشیاء، پر شده است. حتی اگر به اندازه ده هزار برابر آنچه تا به حال ساخته شده، ساخته شود، عرضه ماده خام جهانی تمام نخواهد شد.

بنابراین هیچ فردی به دلیل فقر طبیعت یا به دلیل اینکه چیزهای کافی برای او وجود ندارد، فقیر نخواهدبود.
طبیعت یک انبار سرپوشیده از ثروت هاست و عرضه آن هیچ وقت کاستی نمی پذیرد. ماده اولیه به واسطه انرژِی آفریننده(زاینده) زنده است و به طور مستمر اشکال بیشتری را به وجود می آورد. زمانی که عرضه مصالح ساختمانی محدود می شود، میزان بیشتری تولید خواهد شد. زمانی که خاک حاصلخیزی خود را از دست می-دهد طوری که مواد اولیه لازم برای غذا و لباس در آن نمی روید، دوباره حاصلخیزی خود را بدست می آورد و نیز خاک بیشتری تولید خواهد شد. زمانی که همه طلا و نقره ها از زمین استخراج می شوند، اگر بشر هنوز درمرحله ای از توسعه اجتماعی باشد که به طلا و نقره نیاز داشته باشد، از ماده اولیه طلا و نقره بیشتری تولید خواهد شد.

ماده بدون فرم به نیازهای بشر پاسخ می دهد و اجازه نمی دهد که بشر با کمبود روبرو شود.این موضوع در مورد تمامی افراد بشر به صورت کلی درست است. نژاد بشر به عنوان یک کل همیشه دارای ثروت فراوان است و اگر افرادی از بشر فقیرند به این دلیل است که از روش خاص انجام دادن کارها که افراد را ثروتمند می سازد، تبعیت نمی کنند.

ماده بدون فرم، ماده‌های هوشمند است و ماده‌های است که فکر می کند. این ماده زنده است و همیشه علاقه-مند به زندگی بیشتر است.
طبیعت و ذات زندگی در این است که در جستجوی زندگی بیشتر باشد و طبیعت هوش این است که به دنبال توسعه خود باشد. همچنین طبیعت هوشیاری، جستجو برای توسعه مرزها و شکوفایی بیشتر است. جهان دارای فرم از ماده زنده بدون فرم ساخته شده است. ماده بدون فرم از طریق فرم دادن به جهان به دنبال شکوفاکرده هر چه بیشتر خود است.

جهان هستی که یک تجلی بزرگ از حیات است همیشه به دنبال حیات بیشتر و کارکردهای کاملتر است. طبیعت از پیشرفت حیات ساخته شده است و بزرگترین انگیزه آن ترقی حیات و زندگی است.

به همین دلیل هر چیزی که بتواند به زندگی کمک کند در حد زیادی تولید شده است. هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد مگر اینکه خداوند خودش را انکار کند و کار خودش را انجام ندهد.

شما به وسیله کمبود عرضه ثروت در فقر نمانده‌اید. حقیقتی وجود دارد که من باید در مورد آن بیشترتوضیح بدهم و آن این است که منابع عرضه بدون فرم تحت فرمان مرد یا زنی هستند که به روشی خاص تفکر و عمل کند.

این مقاله قسمتی از کتاب فوق العاده علم ثروتمندشدن اثر والاس واتلز است، که حدود ۱۰۰سال پیش تألیف شده است. لطفا برای دریافت رایگان کتاب علم ثروتمند شدن روی تصویر زیر کلیک نمایید.

https://ganjenahan.com/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B9%D9%84%D9%85-%D8%AB%D8%B1%D9%88%D8%AA%D9%85%D9%86%D8%AF-%D8%B4%D8%AF%D9%86/

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *