کتاب صدای خود را آزاد کنید

کتاب صدای خود را آزاد کنید

نام کتاب : صدای خود را آزاد کنید 

نویسنده : راجر لاو

تعداد صفحات: ۷۶

حجم: PDF کتاب + فایل های صوتی آموزش صداسازی با صدای راجر لاو = ۲۹ مگابایت

خلاصه شده توسط: استاد علی پیشدار

صدای خود را آزاد کنید 

کتاب صدای خود را آزاد کنید

کتاب صدای خود را آزاد کنید-  خلاصه شده توسط استاد علی پیشدار

۱

بهترین حالت صدای شما

ابزاری جدید و نیرومند (صدای شما )

صدای خود را آزاد کنید – دلم می خواهد به شما نشان دهم که چگونه به صدای واقعی خود ، صدایی که مثل خودتان غنی ، پرمایه، زیبا و مهیج است دست بیابید به طورکلی خیلی از مردهای جوان به علت نداشتن تکنیک درست صدا ، هرگز در خوانندگی خود نمی توانند دوباره به نت های بالای دوران قبل از بلوغ خود به آسانی دست یابند .

من به این نتیجه رسیده ام که با اجرای تمرین های آوازی به منظور اصلاح توانائی های صبحت کردن مردم ، حتی می توانم از متخصص های آسیب شناسی صدا و سخنرانی هم قدم های بلندتر و سریع تری بردارم چرا که آواز خواندن باعث می شود که شما نیمه چپ منطقی و شکاک مغز خود را دور بزنید یعنی نادیده بگیرید . در عوض وقتی فرصتی پیدا کرده و آوازی می خوانید ، شما با ضربات ملایم نیمه راست خلاق و بشاش مغزتان را نوازش می دهید – نیمه ای که همیشه آماده است تا توانائی پرواز و اوج گیری شما را باور کند .

مهم این نیست که صحبت و آواز شما بهترین باشد . مهم اینست که منحصر‌به‌فرد و مربوط به خودتان باشد و نشان دهد که شما کی هستید و چه چیز خاصی در شما هست .

درس های آواز و صدا 

این ها ربطی به استعداد ندارد

صدای خود را آزاد کنید –

به کاربردن صحیح صدا همیشه مستلزم داشتن استعداد خاصی نیست شما با یاد گرفتن راه صحیح به کارگیری صدا می توانید در کلیسای خود ، محفل خانوادگی ، یاد در یک اجرای عمومی شرکت کنید و بدرخشید .

صدای شما درباره شما چه می گوید

صدای خود را آزاد کنید –

صدای ما در لحظاتی که هیجان زده و پراحساس هستیم به جای یکنواختی دارای پرش ها و جهش های ناگهانی می شود . هرچه آگاهی بیشتر از صدای خود داشته باشید و از امکانات واقعی آن آگاه باشید ، به همان اندازه انتخاب های مختلف در برخوردها داشته ، و هر چه بیشتر می توانید از صدایتان به نفع خود استفاده کنید تا اینکه بگذارید شما را محدود کند ویا ایجاد سوء تفاهم کند .

پچ وپچ کردن و صحبت با صدای آهسته توأم با نفس برای تارهای صوتی کشنده است . همین یک دلیل برای من کافی است که شما را به دسترسی به مجموعه ای از صداهای متنوع تشویق می کنم  تا از بین آنها آنچه برای لوله های صوتی شما مناسب تر است برگزیده شود . هشتاد درصد خوانندگانی که از لحاظ فیزیکی دچار اشکال در تارهای صوتی می شوند به علت طرز صحبت کردن آنها می باشدنه خواندنشان .

شما چه علاقه‌مند به سخنرانی و چه آواز باشید، من دلم می‌خواهد عادات ناخودآگاه خود را با انتخاب‌های خود آگاه جایگزین کنید.

امکانات واقعی صدای شما

صدای خود را آزاد کنید –

صدای آدمی طوری آفریده شده است که می تواند بیست و چهار ساعت مداوم درشبانه روز صحبت کند یا آواز بخواند بدون آنکه خشن یا گرفته شده یا دچار هر نوع مشکل فیزیکی شود. اگرشما نمی توانید دلیلش وجود اشتباهی در کارشماست .

چند دستور اصلی

صدای خود را آزاد کنید –

 • علاقه خود رانسبت به اصلاح صدای خود از دست ندهید .
 • تا زمانی که موفق به اجرای دلخواه تمرینی نشده‌اید آن را ادامه دهید و تقلید آن را در آورید تا به آن برسید .
 • دلتان بخواهد که خودتان را جلوتر و بهتر ببینید حتی اگر فقط چند دقیقه در روز باشد.

۲

صدای من چگونه است؟

حقیقت این است که صدا همیشه چیزی در حال پیشرفت است تا بتواند به سطوح بالاتری برسد .

چگونه صدا ایجاد می شود

صدای خود را آزاد کنید –

صدای خود را آزاد کنید – صدای انسان اغلب یک راز محسوب می شود . نخست اینکه ما نمی توانیم دستگاه صوتی خود را ببینیم دیگر اینکه هیچ ساز ارکستری مشابهی وجود ندارد که ترکیبی از ساز بادی و سیمی باشد و در گلوی ما قرار گرفته و تمام بدن ما را برای ایجاد طنین و لحن صدا به کار برد . آنچه می دانیم اینست که  مادهان خود را باز می کنیم و صدا از آن بیرون می آید .

غضروفی قرار دارد که تارهای صوتی در آن جا گرفته است و حنجره نامیده می شود . یک جفت تار که باعث ایجاد صدا می شوند تارهای قوی که پوشیده شده از غشاء مخاطی هستند . این تارها در برابر هوائی که به آنها وارد می کنیم ازهم جدا و به هم نزدیک شده و مرتعش می شوند و این جعبه کوچک و عجیب صوتی تقریباً مانند یک ساز نیاز دارد که با فوت کردن نت مورد نظر را ایجاد کرده و لحن و شدت آن را تعیین کند .

تارهای صوتی با نحوه ارتعاش منحصر به فردشان واقعاً حیرت انگیز هستند . مقدار کمی هواپشت آنها موجود است ،و وقتی این فشار هوا بیشتر از فشار هوای روی تارها می شود ، تارها از هم باز شده هوا را تخلیه کرده و بلافاصله بسته می شوند . این عملکرد  به تناوب باورنکردنی پشت سرهم انجام شده و ارتعاش تار را ایجاد می کند . مثلاً وقتی صدای نت لای بالای دو وسط پیانو در می آید ، این تارها ۴۴۰ مرتبه در ثانیه باز و بسته می شوند و فرکانس مورد نظر ایجاد می شود .

کیفیت صدای شما در وهله نخست بستگی به نحوه بکارگیری تارهای صوتی و مقدار هوائی که به آنها می دهید دارد ، و صدای آواز و یا صحبت خوب هنگامی اتفاق می افتد که مقدار صحیح هوا به مقدار صحیح  تارها برخورد کند . این جمله را به یاد داشته باشید چون اساس تمام چیزهائی است که ما با هم انجام خواهیم داد .

صدای صحبت کردن شما

صدای خود را آزاد کنید –

ما به طور معمول بین صحبت کردن و خواندن تمایز بسیار مشخصی قایل می شویم اما جالب اینجاست که مغزهای ما این کار را نمی کنند . برای مغز، صحبت کردن و آواز خواندن تقریباً چیز مشابهی است . مغز موقع صحبت کردن از همان قسمت هائی از بدن و همان عضلاتی که موقع خواندن به کار می رود ، استفاده می کند ، مغز شما به سادگی فکر می کند که شما صحبت می کنید اما کلمات را به طور غیرمعمول خیلی می کشید و نت های طنین  دار هم بیشتر به کار می برید.

صحبت کردن سکوی پرشی است که شما را برای پرش های بلند آواز خوانی آماده می کند . بنابراین اهمیت حیاتی دارد که مطمئن باشید بر زیربنای محکمی گام می گذارید .

یکی از بزرگترین خطرهائی که برای صدای آواز خواندن وجود دارد مربوط به چگونه خواندن نیست بلکه مربوط به استفاده بد و نادرست از صدا موقع صحبت کردن است . با صرف وقت و گوش دادن دقیق به عادت های صحبت کردن خود ، و اصلاح مسائلی که موجود است ، شما صدای خود را در مقابل مخفی ترین دشمنان آن حفظ و بیمه می کنید .

بگذارید دستگاه ضبط صوت گوش های ثانوی شما باشد

صدای خود را آزاد کنید –

توصیه اکید  می‌کنم که ضبط صوت خود را آماده کرده و تست ها و تمرین هائی که انجام می دهیم ضبط کنید. چرا ضبط کنید؟ برای اینکه صدائی که دیگران از صحبت و خواندن شما می شنوند مانند صدائی نیست که خودتان می شنوید جون که شما طنین صداها را در نسوج و استخوان های خود حس می کنید و صدایی که شما خودتان می شنوید انعکاس صدای شما در « غار» بدن شماست.

صدای خودتان در درون شما طنین انداخته و زنگ می زند. اما یک شنونده تنها آنچه را که به هوا منتقل می شود می شنود و ممکن است آنچه به نظر شما غنا و رنگ صدایتان است در شنیدن او حذف شود و از بین برود. از همه مهمتر صدایی که از شما خارج می شود عملاً با صدائی که به طرف شما می آید متفاوت است.

به علت فاصله موجود بین درک درونی ما و شنونده ، ضبط کردن و گوش کردن برخی از تمرینات به خیلی از شاگردان کمک می کند که گوش «عینی» داشته باشند یعنی آنچه در خارج از وجودشان است بشنوند نیازی به دستگاه گران قیمت ندارید . هرچه دارید آماده کنید و حاضر به ثبت و ضبط پیشرفت تدریجی باشید.

این ثبت پیشرفت تدریجی مدرکی خواهد بود که بدانید از کجا شروع کرده اید و کجا بوده اید و هر از گاهی که به آن مراجعه کنید با ملاحظه اینکه کجا بوده اید انگیزه قوی برای پیشرفت آینده تان در شما ایجاد خواهد شد . با این کار پیشرفت خود را به چشم می بینید مخصوصاً در شروع کار آسان ترین راه برای شنیدن و تخمین صدایتان است.

اهمیت بینی در صدا

صدای خود را آزاد کنید –

برخی از صداهای تودماغی وقتی ایجاد می شود که صحبت کننده ته گلوی خود را سفت می کند و مانع از خروج آزاد هوا از دهان می شود. وقتی راه آزاد بسته شد مقداری هوای از راه غیرطبیعی به محوطه بینی هدایت می شود و باعث می شود صدای تو دماغی زیر نسبتاً خشن می شود .

آیا ممکن است شما هم اینطور باشید؟ این تست را امتحان کنید. شروع کنید به آهستگی از یک تا ده بشمارید. وقتی به شماره ۵ می رسید، به آرامی دماغتان را با دو انگشت بگیرید و به شمردن ادامه دهید. صدای شما از شماره ۶ تا ۱۰ چگونه به نظر می رسد.

آیا صدا به طور ناگهانی عوض می شود؟ شاید تعجب کنید که بعد از گرفتن دماغتان تغییر مهمی ایجاد نشود. وقتی به شماره ۶ می رسیم تغییر شدید احساس نمی شود. به چه دلیل؟ اگر درست صحبت کنید، فقط مقدار کمی هوا به بینی تان می رسد.

بنابراین وقتی بینی تان را می گیرید مقدار هوائی که از خروجش مانع می شود قابل توجه نیست که روی صدا اثر بگذارد فقط ممکن است کمی صدا گرفته احساس شود که نرمال است. اگر تغییر شدیدی در صدا ملاحظه کردید، مسلم است که شما هوای بیش از اندازه به محوطه بینی می فرستید.

صدای تو دماغی از نوع دیگر

صدای خود را آزاد کنید –

یک دلیل خیلی رایج دیگر برای صدای « بیش از حد تو دماغی » وجود دارد و این درست برعکس چیزی است که قبلاً گفته شد: هوای بیش از حدکم در بینی .

صدای شما در عمل هیچوقت اینطور نیست مگر اینکه سرما خوردگی شدیدی گرفته باشید. اما در حالت تخفیف یافته این صدای تو دماغی، ممکن است چیزی از صدای خود را شناسائی کنید .

صدای تو دماغی یک پدیده معمول  می باشد چونکه خیلی راحت است که هوای بیش از اندازه یا کمتر از حد لازم به مجراهای بینی هدایت شود مگر اینکه صدا به طور کامل تنظیم شود .

وقتی به هر دلیلی یک بار صدای شما تو دماغی بشود امکان دارد صدای شما همیشه به این حالت بماند. دلیلش چیست؟ یک دلیل اصلی «حافظه صدائی» است. مغز شما صدای هر روزه شما را در حافظه نگه می دارد و مدام در حال تخمین مجدد کیفیت های صدای شماست. مغز شما صداهای شما را می شنود و سعی می کند آنها را مجدداً ایجاد کند.

فرض کنیم شما مدت دو هفته سرما خورده باشید. مغز شما با این صدای گرفته شما ارتباط برقرار کرده و زیرکانه به شما یاد آوری می کند تا این صدا را حفظ کنید – حتی موقعی که سرما خوردگی بهبود یافته و به راحتی می توانید تنفس کنید – سرما خوردگی تمام می شود اما صدایتان تو دماغی باقی می ماند. مغز شما به طور انحرافی به شما تلقین می کند که این صدای دیروزی شماست پس باید امروز هم چنین صدائی داشته باشید .

خوشبختانه از این حافظه صدائی می توانید در راه رفع اشکال آن استفاده کنید. تمرین راه های جدید ایجاد صدا نه تنها آن صدا را به شما می آموزد بلکه مرتباً به مغز شما یادآوری می کند که صدای من این است. این صدای مورد علاقه من است و راه برگشت خود را پیدا می کنم .

صدای خشن تکه تکه

وقتی به صدای خود در ضبط صوت در حال خواندن متن گوش می دهید ممکن است متوجه شوید که کیفیت صدای تان متغیر است. بعضی وقت ها صاف است ، در برخی مواقع به نظر می آید که لحن صاف و خوش آهنگ شما به تکه هائی تقسیم و خرد می شود که مثل لولای یک دو کهنه غژ وغژ می کند –  من اسم این صدا را خشن تکه تکه می گذارم .

صدای شیپوری

منظور من دقیقاً از صدای شیپوری ( Brassy  ) چیست؟ کلمه   Brassy  را تلفظ کنید . حالا صدا را تکرار کنید. این بار روی حرف a  کش دهیدaaa. اگر این کار را کردید شاید به یک اجرائی برسید که صدا زنگی بیش از اندازه دارد.

صدای شیپوری وقتی اتفاق می افتد که تارهای  صوتی شما مانند سیم های بلند یک پیانو به طور کامل مرتعش می شوند. در شرایط درست این نوع ارتعاش اساس یک لحن رزنانس عالی است. اما اینجا جریان هوای کافی وجود ندارد تا رزنانس بزرگ ایجاد کند. به جای آن عملاً جسم شما غنای صدای شما را قبل از آنکه بیرون بیاید در خود جذب و خفه می کند.

به یاد داشته باشید که در گلوی شما دو مجرا وجود دارد یکی برای هوا و دیگری برای غذا. وقتی غذا را قورت می دهید، یک وظیفه حنجره (محفظه تارهای صوتی) بالارفتن و مسدود کردن مجرای هواست تا هیچ غذا یا مایعاتی وارد ریه هایتان نشود.

اگر انگشت خود را در زیر چانه روی برجستگی که سیب آدم نامیده می شود بگذارید می توانید این را احساس کنید. وقتی غذا را قورت می دهید متوجه می شوید که این برجستگی از زیر انگشتتان به سمت بالا رفته و دوباره بر می گردد.

این عمل که در جای خود نجات دهنده بوده و جلوی دخول غذا به لوله صوتی را می گیرد، اگر در موقع نامناسب انجام گیرد جلو لوله صوتی را بسته و مانع ایجاد صدا می شود.

برای اینکه بدانید حنجره شما زیادی بالا می رود و موقع صحبت گلوی شما را می گیرد یا نه ، این آزمایش را انجام بدهید. انگشت اشاره خود را روی برجستگی « سیب آدم » خود بگذارید و چند جمله بعدی را با صدای بلند بخوانید.

اگر حنجره به طور متناوب زیر انگشتتان ، مانند غذا قورت دادن بالا و پائین می رود، این حرکت زیادی است. حنجره باید موقع صحبت کردن بین یک چهارم تا یک سوم اینچ بالا و پائین رود اگر بیش از آن باشد در حالا انسداد قرار می گیرد. حنجره بالا ( حنجره ای که زیادی به بالا حرکت می کند ) یکی از معمول ترین اشکالات سخنران ها و خواننده هاست .

صدای گرفته

این قسمتی از متن خلاصه کتاب صدای خود را آزاد کنید، است. برای دریافت متن کامل خلاصه کتاب صدای خود را آزاد کنید همراه با فایل های صوتی تمرین های صداسازی با صدای راجر لاو لطفاْ روی کلید زیر کلیک نمایید.

دریافت محصول معجزه و جادوی صدا(آموزش صداسازی)

اشتراک این صفحه

16 Comments

 1. محمد ابراهیم حداد گفت:

  سلام توضیح های که دادید همش درباره شناخت صدا بود راحل های بهتر شدن صدا راهم بزارید خیلی بهتر میشه باتشکر

  • علی پیشدار گفت:

   جناب حداد گرامی سلام. ممنونم از ابراز دیدگاه خود نسبت به مطالب مربوط به کتاب صدای خود را آزاد کنید. لطفاً کتاب صدای خود را آزاد کنید را از سایت بطور رایگان دانلود نمایید و مطالب آنرا تا پایان مطالعه نمایید. همچنین در هفته های آینده تمرین های عملی که در کارگاه های فن بیان و سخنرانی برای رسایی و پروجکشن دار شدن صدا و بهتر شدن آن انجام شده است در سایت قرار خواهد گرفت. موفق و مؤید باشید. علی پیشدار

 2. امین گفت:

  سلام
  فایل صوتی کتاب ، همون فایلی هستش که توی سی دی کتابه؟
  بدون کم و زیاد؟؟

 3. علیرضا گفت:

  من این کتابو تهیه کردم از کسی ولی سی دی نداشت ،میشه لینک رو درست کنید یا برام تمرین هارو ارسال کنید ،خیلی ممنون

  • علی پیشدار گفت:

   جناب علیرضا گرامی سلام.
   لطفا فایل صوتی تمرین های صداسازی با صدای راجر لاو را به همراه پی دی اف کتاب از قسمت محصولات دانلودی وب سایت گنج نهان دریافت نمایید. موفق و پیروز باشید.

 4. امیر محمد باقری گفت:

  با سلام و خسته نباشید.
  در ابتدا نوشته شده دانلود کتاب رایگان است اما در نهایت مبلغ ۵ هزار تومان برای دانلود لحاظ شده است.ممنون می شم در این باره توضیح بدهید

 5. ایوب گفت:

  سلام
  کتاب و خوندم فقط توضیح و اشنایی بود …عجیب؟؟؟!!!°
  من که قبلن کتاب رو خریدم و دانلود کردم اما فایل صوتی ندیدم
  الان چطور اونو دانلود کنم…

  عجیبه که کل اینترنت ایران و میگردم یه برنامه مدون و جامع تو این زمینه کسی پیاده نکرده

  ممنون

  • علی پیشدار گفت:

   جناب ایوب گرامی سلام و خداقوت.
   فایل صوتی صداسازی با صدای لاجرلاو نویسنده کتاب صدا خود را آزاد نمایید اخیراْ به کتاب مربوطه اضافه شده است. لطفا در صورت امکان با شماره ۰۹۱۷۳۶۳۱۲۲۰ تماس حاصل فرمایید تا فایل های صوتی به صورت رایگان برای شما ارسال گردد. ضمنا محصول معجزه صدا به صورت تصویری و فیلم که توسط استاد پیشدار تهیه گردیده و شامل تمرین های بسیار مؤثر و عملی جهت رهاسازی صدا – تنفس های صحیح دیافراگمی و مهار تنفس – وضوح و دلنشینی صدا – پروجکش دار کردن صدا- گرم کردن صدا قبل از سخنرانی وسایر تمرین های صدا سازی می باشد به زودی در سایت گنج نهان قرار خواهد گرفت. در صورت تمایل می توانید در این خصوص نیز با همکاران مجموعه آموزشی گنج نهان ایرانیان تماس حاصل فرمایید و صحبت نمایید تا مستقیماْ برای شما ارسال گردد. متشکرم از توجهتون . شاد و پیروز و موفق و تندرست باشین. خدانگهدار

 6. setayesh گفت:

  سلام ، خسته نباشید

  ممنون از توضیحاتتون ولی میشه لطف کنید بگید لینک دانلود کتاب کجاس؟

 7. رویا گفت:

  درود بر شما
  امکان داره کتاب چگونه صدای خود را آزاد کنیم رو
  به ایمیل من بفرستید
  ممنونم

 8. Zahra گفت:

  با سلام
  من قبلا این کتاب رو از اینترنت سفارش دادم اما همراهش سی دی مکمل نبود
  میشه خواهش کنم لینک دانلود فایل های صوتی خود کتاب با صدای راجر لاو رو هم به سایتتون اضافه کنید.
  با تشکر

 9. Zahra گفت:

  فایل های صوتی راجر لاو که همراهه کتاب هست رو از کجا میتونیم دنلود کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *