را شروع سخنرانی مشکل ترین بخش آن است؟

را شروع سخنرانی مشکل ترین بخش آن است؟

چرا شروع کردن سخنرانی مشکل ترین بخش آن است؟

شروع کردن سخنرانی - چرا شروع کردن سخنرانی مشکل ترین بخش آن است؟ - استاد علی پیشدار

شروع کردن سخنرانی – چرا شروع کردن سخنرانی مشکل ترین بخش آن است؟ – استاد علی پیشدار

چرا شروع کردن سخنرانی مشکل ترین بخش آن است؟ اثرهای نخست همیشه مهم هستند. شروعی ضعیف، آنقدر گیج کننده و دلزده است، بطوری که ممکن است سخنران هرگز نتواند جلب توجه مخاطبان را بدست آورد. علاوه بر آن درست قدم گذاشتن با شروعی قوی برای اعتمادبه نفس گوینده حیاتی است.

چه چیزی از مشاهده اینکه چهره شنوندگانتان نشان دهنده ی علاقه، توجه و خرسندی است؛ ترغیب کننده تر خواهد بود؟ دشوارترین بخش هر سخنرانی شروع آن است. اگر به مرحله ی آغازین نطق خود بدون اشتباه وارد شوید، بقیه ی آن خیلی آسانتر پیش خواهد رفت.

مقدمه ای خوب راهی خوب و عالی برای افزایش اعتمادبه نفس سخنران، میزان سنجش اعتماد شنوندگان به سخنران، جلب توجه مخاطبان و ترغیب و تصمیم آن ها برای شنیدن ادامه صحبت های شما خواهد بود. سالی که نکوست از بهارش پیداست.

حقوقدان بزرگ ـ کلارنس درو- می گوید: تا زمانی که گوینده نتواند در وهله اول علاقه ی شنونده را جذب کند، تلاش او شکست خواهد خورد. اگر موضوع سخنرانی شما برانگیزنده ی علاقه ی وافر نباشد، احتمال دارد شنوندگانتان به خود بگویند «که چی؟ چرا باید توجه کنیم؟» صرف نظر از شهرت سخنران یا میزان حیاتی بودن موضوع، اگر سخنران برای جلب توجه و تشدید علاقه ی شنوندگان از شروعی قوی استفاده نکند بزودی آن ها را از دست خواهد داد.

جلب توجه اولیه ی شنوندگان معمولن سهل است. حتی قبل از ادا کردن یک کلمه- پس از اینکه شما معرفی شدید و به سوی میز سخنرانی قدم برداشتید، شنوندگان به طور عادی به شما توجه خواهند کرد اگر این کار را نکردند، صبور باشید بدون اینکه کلمه ای بگویید مستقیمن به آن ها نگاه کنید. درعرض چند ثانیه همه ی صحبت ها و بی نظمی ها ی فیزیکی و تحرک ها متوقف خواهد شد. شنوندگان متوجه حضور و آماده شدن شما برای شروع سخنرانی کردن خواهند شد.

روش های جلب توجه و علاقه مخاطبان در آغاز سخنرانی

حفظ توجه مخاطبان به محض شروع کردن سخنرانی وصحبت دشوارتر است. روش هایی زیر، شیوه هایی هستند که بیشتر به کار می روند. استفاده از آن ها به طور انفرادی یا جمعی در درگیر شدن شنوندگان و جلب توجه و علاقه ی آنها به نطق، به شما کمک خواهد کرد.

–        موضوع را به شنوندگان مربوط سازید.

مردم نسبت به اموری که مستقیمن به آن ها مربوط می شود، توجه می کنند. اگر بتوانید موضوع را به شنوندگانتان مربوط سازید، احتمال بیشتری دارد که به آن علاقه مند شوند.

مثال: فرض کنید یک سخنران، نطق خود را این طور شروع کند؛

امروز می خواهم درباره جمع کردن زباله های شهری توسط پاکبانان محترم شهرداری صحبت کنم- موضوعی که از هم از نظر بهداشتی و زیست محیطی و هم از نظر زیباسازی شهری و مالی نیزبدرد به خور است. می خواهم ساعاتی را که این پاکبانان به جمع آوری زباله ها اقدام می کنند به شما یادآوری کنم و توضیح دهم که چرا و چگونه باید زباله های خود را در این ساعات در سطل های آشغال بگذارید.

این شروع قطعن روشن و واضح است. اما از نوعی نیست که مخاطب را شیفته ی سخنرانی شما سازد.

حال در نظر بگیرید که همان سخنران، سخنرانی خود را این چنین شروع می کرد چطور بود:

صبح که از خانه ی خود بیرون می آیید با صحنه جالبی مواجه می شوید، علاوه بر اینکه سطح خیابان را پاکیزه و چشم انداز می بینید، سطل های زباله را نیز که دیشب مملو از آشغال و کثیف بود امروز خالی و تمیز شده است. دیگه از گربه ها، موش ها، سگ های ولگرد و حشرات موزی در محله شما خبری نیست. بعد از مدتی می بینید که انواع بیماری های زیست محیطی ریشه کن شده اند. به شما تبریک می گویم شما یک شهروند فهمیده، نمونه و متعهد به پاکیزگی محله و شهر خود هستید. شما شهروندی هستید که با نریختن آشغال در سطح خیابان و جوهای آب، نگداشته اید که پشت یک مرد(پاکبان) خم شود.

این بار سخنران از طعمه ی احساسی تعصب و یک شهروند مدرن و امروزی بودن استفاده کرده است.

حتی هنگامی که از طعمه های برانگیزنده علاقه استفاده می کنید، باید همیشه موضوع خود را به شنونده ربط دهید. گاهی این کار میزان مهارت شما را محک می زند، اما منافع خود را نیز در بردارد. در اینجا یک مثال عالی وجود دارد:

این سخنرانی درباره گرسنگی افراد بی خانمان و بی بضاعت است- سخنران مخاطبان خود را وا می دارد که خود را جای کسانی از گرسنگی رنج می برند، قرار دهند.

چند نفر از شما امروز صبح به زحمت خود را به محل کارتان رساندید؟ از رختخواب بیرون پریدید، دوش گرفتید، لباس پوشیدید و از در بیرون آمدید- معمولن بدون صبحانه. از ساعت حدود ۹ به بعد بیشتر به صدای شکمتان توجه دارید تا به کارهایی که باید انجام دهید. همین طور که به همکاران خود توجه می کنید، می گویید «به شدت گرسنه ام».

بیان این حالت در حال سستی برای ما آسان است. اما فرض کنید نه فقط یک یا دو ساعت قبل از غذا گرسنه باشید، بلکه در همه ی زمان ها از این احساس رنج ببرید. تصور کنید هرگز غذای کافی برای خوردن نداشته باشید- همیشه با این محرومیت همراه بوده، در شکم خود احساس درد می کنید، همیشه ضعیف و گرسنه باشید. اگر بتواندی این حالت را پیش خود مجسم کنید، می توانید وضع و خیم صدها نفری که هر ساله به خاطر گرسنگی و بیماری های ناشی ازآن در این شهر(کشور) می میرند را درک کنید.

–        اهمیت موضوع سخنرانی خود را به عبارت درآورید.

حتمن فکر می کنید موضوع سخنرانی شما مهم است. به شنوندگانتان بگویید چرا آنها نیز باید این طور فکر کنند. در اینجا چگونگی شروع نطق یک وزیر یا مدیر کل پست درباره ی آینده سرویس پستی یک کشور یا شهر می تواند به این صورت باشد.

امروز می خواهم درباره اهمیت سرویس پستی کشور با شما صحبت کنم. ما درحال انجام دادن امر خطیری هستیم- ۲۰۰۰۰ مکان توسط ۳۵۰۰۰۰ کارمند نمیه وقت و تمام وقت با هزینه ای متجاوز از ۲میلیارد تومان برای برای سال جاری پوشش داده شده است.

خوشبختانه با تحویل ۲۳۵ میلیون قطعه پستی در هر روز، شش روز در هفته از عهده وظیفه مهمی برآمدیم.

اگر این آمار برای شهری خاص مورد نظر باشد می تواتن یک آمار مقایسه ای را نیز بیان نمود. مثلن؛ ۴۱ درصد از پست کشور به عهده ما بوده و این کار را سریعتر از سرویس پستی شهرهای …. انجام داده ایم.

اینها آمار جالب توجهی هستند. وزیر یا مدیرکل با ذکر این آمار و ارقام در مقدمه، به اهمیت موضوع صحبت خود تأکید و توجه شنوندگان خود را جلب کرده است.

بدیهی است که این فن در صورت بحث درباره موضوعهای اجتماعی وسیاسی مانند مدارس ضعیف، اعتیاد به مواد مخدر، رانندگان بی احتیاط و زباله های بیمارستانی براحتی قابل استفاده است.

شروع کردن سخنرانی موضوع را به شنونده مربوط ساختن و اهمیت موضوع خود را به عبارت درآوردن دو روش از چندین روشی هستند که شما می توانید سخنرانی خود را با قدرت شروع کنید و باعث جلب توجه و علاقه مخاطبان خود شوید.

با سایر شیوه های شروع سخنرانی را در مقاله های سخنرانی خود را چگونه شروع کنیم؟(قسمت اول) و (قسمت دوم) آشنا شوید.

پیشنهاد می کنم کتاب بسیار کاربردی سخنرانی ویژه مراسم را نیز بصورت رایگان دانلود نمایید.

برای شرکت در دوره های جامع آموزش سخنرانی و فن بیان در بندرعباس و سایر دوره های مربوط به مهارت های ارتباطی (ارتباط مؤثر، اعتمادبه نفس و عزّت نفس) از راه های زیر با ما در ارتباط باشید.

کانال های ارتباطی با مجموعه آموزشی گنج نهان ایرانیان : اینستاگرام Sokhanrani.fanenbayan تلگرام ganjenahaniranian @

ارتباط مستقیم تلفنی: ۰۹۱۷۳۶۳۱۲۲۰- ۰۷۶۳۳۵۱۱۲۴۵

علی پیشدار

 

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *