چگونه قرض خود را از دیگران پس بگیریم؟

چگونه قرض خود را از دیگران پس بگیریم؟ - استاد علی پیشدار

چگونه قرض خود را از دیگران پس بگیریم؟ – استاد علی پیشدار

چگونه قرض خود را از دیگران پس بگیریم؟ چگونه امانت یا قرضی را که به دیگران داده ایم به سرعت و بدون مرافعه پس بگیریم؟

بیشتر مردم وقتی که پول یا چیزی را به دیگران قرض یا امانت می دهند در باز پس گیری آن احساس خوبی نداشته و حتی گاهی در این باره، دچار مشکل می شوند.البته کسی که چیزی را از شما قرض گرفته ازلحاظ اخلاقی موظف است که آن را به موقع و بدون این که شما از وی درخواست کنید، به شما بازگرداند؛ اما همیشه این طور نیست. درچنین مواردی باید بدانیم که چگونه امانت خود را به سرعت و به راحتی از او پس بگیریم.

در ادامه چندین روش برای اینکه قرض خودمان را بدون مرافعه بگیریم، به شما نشان خواهیم داد:

۱. اولین و ساده ترین مرحله برای دستیابی به چنین مقصودی، این است که به صراحت از وی امانت خود را طلب کنید.

بعضی وقت ها درخواست صریح بهترین راه حل است؛ اما در عین حال درهنگام درخواست خود حتما دلیل قانع کننده ای ارائه دهید که چرا امانتی را که به او داده اید، هم اینک لازم دارید.مثلا: جواد، دویست هزار تومانی را که ماه پیش به تو قرض دادم، الآن لازم دارم چون فردا باید قسط خود را به بانک بپردازم. خیلی ساده، واضح و صریح.
اگر در دنیایی کامل و بی نقص زندگی می کردیم چنین جملاتی برای پس گرفتن امانت یا قرض خود از دیگران بسنده می کرد، اما متاسفانه اغلب چنین نیست. اگر بدین ترتیب نتوانستید به مقصود نائل شوید، باید از نیروها و محرک های قوی تری کمک بگیرید. برای این منظور باید، به عزت نفس و غرورشخص، متوسل شوید. این امر از طرق مختلف امکان پذیر است و استراتژی‌هایی که در زیر عنوان می شوند شما را دراین راه کمک می کنند.

به طوری که مشاهده خواهید نمود این تاکتیک‌ها به ترتیبی شماره بندی شده که هرچه مقاومت فرد در برابر خواسته شما بیشتر باشد، بر شدت و تاثیر این تاکتیک‌ها نیز افزوده خواهد شد.
۲. به فرد بگویید که شما به درستکاری و صداقت وی ایمان دارید و آن را ستایش می کنید.

بدین ترتیب ارزش های شخصی و اعتقادی وی وارد معادله می شود. اینک اگر وی آنچه را که از شما قرض گرفته، بازنگرداند، اعتقادات خویش را به مبارزه طلبیده و باید در اعتقادات شخصی خویش تجدید نظرکند؛ مثلا برای استفاده از این استراتژی می توانید چنین بگویید: میدونی پیمان، آنچه که باعث شده من همیشه از تو خوشم بیاد این است که تو همیشه سعی می کنی منصفانه و صادقانه رفتار کنی؛ و پس از گذشت ساعتی، به سادگی پول خود را از وی طلب کنید. در این حالت او به طور ناخوداگاه به سوی انجام رفتاری منصفانه و صادقانه گرایش پیدا می کند.

 ۳. دراین تاکتیک به احساس بزرگی و شرافت وی متوسل می شوید.

به او بگویید که بعضی از مردم که هر دو نفر شما با ایشان آشنایی دارید (در محل کار، در ساختمان محل سکونت تان، در محله – اما لازم نیست اسم آن ها را عنوان کنید) به شما گفته اند که هیچوقت نمی توانید طلب خود از وی پس بگیرید. برای این منظور می توانید بگویید: نمی خواهم که حرف آن ها درست از آب در آید زیرا در این صورت هردوی ما انگشت نما خواهیم شد. بدین ترتیب او تصور خواهد کرد که همه دارند درباره او صحبت می کنند و با پس دادن قرض خود سعی خواهد کرد که جلوی این کار را بگیرد.

 ۴. اگر تاکتیک فوق نیز مؤثر واقع نشد باید تمهیدات شدیدتری را به کار گیرید.

برای این منظور به او بگویید که شما به دیگران راجع به بد حسابی وی خواهید گفت و بدین ترتیب دیگر هیچ کس به او اعتماد نکرده و پولی به وی قرض نخواهد داد. اکثر مردم برای حفظ آبروی اجتماعی خویش حاضرند به هر کاری دست بزنند، مخصوصا اگر این کار به سادگی برگرداندان امانتی که قرض گرفته اند باشد.
البته اجرا و تاثیر گذاری تاکتیک‌های فوق با توجه به عواملی ازجمله فرهنگ مردم یک منطقه، جنسیت، سن و سال و سایر شرایط دیگر، متفاوت است؛ اما در هرصورت در موارد زیادی قابل اجرا است.
لازم به توضیح است که همه ی این روش ها برای اینکه قرض خود را بدون مرافعه و شرمندگی از دیگران طلب کنیم بسیار عالی است اما در دنیایی و اقعی شاید افراد کمی این کار را انجام دهند و آن هم مستلزم داشتن یک اعتماد به نفس کافی است. که شوربختانه اکثر افراد جامعه از چنین موضوعی رنج می برند حتی افرادی هستند که در برابر قرض ندادن هم نمی توانند مقاومت کنند و پول یا هر وسیله دیگری را به راحتی به دیگران قرض و یا به امانت می دهند . این افراد قدرت نه گفتن را ندارند.
برای رسیدن به این اعتماد به نفسی که سالیانی است در ما ناپدید شده است نیاز به فراگیری دانش و آموزش در این زمینه است و یکی از راه حل های آن هم ایجاد یک فضای مناسب جهت تمرین و تکرار است که در این خصوص یکی از راه حل های این معضل، توانایی صحبت کردن در جمع و داشتن یک فن بیان مناسب است. که خوشبختانه این آموزش ها در بندرعباس زیر نظر استاد علی پیشدار راه اندازی و در حال برگزاری است که چهارمین دوره جامع آموزش سخنرانی و فن بیان شروع شده است.(۹۵/۸/۲)
پیشنهاد می کنم برای اینکه از معضل کم رویی، کم حرفی و خجولی رهایی یابید و بتوانید به راحتی در جمع صحبت کنید و حتی در صورت نیاز در جمع ها ی بزرگتر به ایراد سخنرانی به پردازید در این دوره ها شرکت کنید. نتیجه ای که از شرکت در این کارگاه های آموزشی خواهید گرفت شما را شگفت زده خواهد کرد. این را می توانید با شرکت در دوره های رایگان آشنایی با اصول و مبانی سخنرانی و فن بیان از شرکت کنندگان دوره های قبل بپرسید و بازخورد لازم را بگیرید و با خیال راحت در این کارگاه ها حضور داشته باشید. برای اینکه بیشتر در جریان زمان و نحوه برگزاری کارگاه ها  کلاس ها باشید می توانید از طریق وب سایت www.ganjenahan.com
یا با پیوستن به  پیج اینستاگرام sokhanrani.fanebayan  و کانال تلگرام @ ganjenahaniranian و نیز تلفن های ۰۷۶۳۳۵۱۱۲۴۵و همراه ۰۹۳۹۷۶۷۰۱۲۸ با ما در ارتباط باشید.
تندرست تر، شادتر و ثروتمندتر باشید.  علی پیشدار – سخنران، مربی و مدرس آموزش تخصصی سخنرانی و فن بیان – بندرعباس آبان ماه ۹۵

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *