چگونه با آمار دروغ بگوییم؟

چگونه با آمار دروغ بگوییم؟

چگونه با آمار دروغ بگوییم؟!(قسمت اول)

چگونه با آمار دروغ بگوییم؟

چگونه با آمار دروغ بگوییم؟

آمار دروغ – چگونه با آمار دروع بگوییم؟!(قسمت اول)؛ ما در عصرآمار زندگی می کنیم، پیوسته با تعداد گیج کننده ای از ارقام بمباران می شویم. بطور مثال:

–        جمعیت کشوربه بیش از ۸۰ میلیون نفر رسید-

–        برای اولین بار در کشور ۴۵ درصد از خانوارها در سرشماری نفوس و مسکن بصورت اینترنی ثبت کردند، بیشتر از کانادا با ۱۸ درصد، بیشتر از کشور ژاپن با ۳۵ درصد-

–        تولید ناخالص ملی بیش از ۵۰ میلیارد دلار-

–        تولید فولاد کشور بیش از ۱۰هزارتن در سال است-

–         تعداد مجرمان شهر نسبت به سال گذشته ۲درصد کاهش یافته است-

–        سرانه مطالعه هر ایرانی دو دقیقه است

–        میزان بی سوادی در کشور به نرخ ۱درصد کاهش یافت

–        میزان درآمد ماهیانه هر خانوار ایرانی مثلن ۹۰۰هزارتومان است

–        هر خانوار ایرانی حدود ۴درصد از درآمد خود را صرف آموزش می  کند، این درصد شامل تفریحات و گردش ها ی آن ها نیز می گردد.

–        بیش از ۴درصد از کاندایاهای شورای شهر، دارای مدرک دکترا هستند

این اعداد چه معنی می دهند؟ اکثر ما برای گفتن و درک آن ها سخت تحت فشار قرار می گیریم. با این حال وقتی بتوانیم معلومات خود را همراه با عدد و رقم بیان کنیم، احساس اطمینان بیشتری داریم. طبقه گفته لرد کلوین، فیزیکدان قرن نوزدهم؛ وقتی بتوانید چیزی را که در مورد آن صحبت می کنید اندازه بگیرید، و آن را با اعداد نشان دهید، چیزی راجع به آن می دانید. اما وقتی نتوانید آن را اندازه بگیرید، وقتی نتوانید آن را در قالب اعداد بیان کنید، معلومات شما اندک وغیرقابل اعتماد است.

این عقیده مشترک است که آمار را، در صورت استفاده صحیح، به صورت چنین راه مؤثری برای روشن کردن و حمایت عقاید ساخت است. آمار مثل مثال های کوتاه اغلب برای روشن کردن یا تقویت نکته های گوینده نقل شدند.

آمار همچنین می تواند به صورت ترکیب شده و مقایسه ای بکار رود – آمارثبت نام کنندگان اینترنتی نفوس و مسکن در مثال های ابتدای مقاله. آمار ادعای گوینده را معتبر و ویژه می سازد. البته شنوندگان تمام ارقام را به خاطر نمی سپارند، اما اشکال ندارد. هدف از ارائه اعداد ایجاد تأثیری جامع روی شنوندگان است. آنچه در ذهن شنونده می ماند، تنظیم مؤثر آماری است که منظور گوینده را حمایت می کند.

اعداد دروغ نمی گویند

آمار دروغ – اعداد به معنی اخص کلام، دروغ نمی گویند. اما می توانند به سادگی تحت نفوذ در آیند. و بد جلوه داده شوند. برای مثال کدامیک از این عبارت ها صحیح هستند؟

الف) نان سنگک مغذی تر از نان بربری است.

ب) نان بربری مغذی تر از نان سنگک است، چون شامل بافتی هفت برابر بیشتر از نان سنگک، بعلاوه آهن، فسفر و پتاسیم است.

همانطور که فکر می کنید، هر دو عبارت صحیح هستند. بسته به اینکه چه کسی سعی در فروش نان به شما داشته باشد، ممکن است هریک از آن ها را بشنوید. اشخاص می توانند در تمام زمینه ها با آمار بازی کنند.

کدامیک از این عبارات صحیح هستند؟

الف) یوزپلنگ، با سرعت دوی ۷۰ مایل در ساعت، سریعترین حیوان است.

ب) بزکوهی با سرعت دوی ۶۱ مایل درساعت، سریعترین حیوان است.

آیا عبارت الف یعنی یوزپلنگ صحیح است؟ نه لزومن. این درست که یوزپلنگ می تواند سریعتر بدود، اما فقط برای فواصل کوتاه. بزکوهی می تواند سرعت بالای خود را در مدت زمان زیادتری حفظ کند. پس کدامیک سریعتر هستند؟ این به چیزی بستگی دارد که شما اندازه گیری می کنید.

این عبارات در قالب نرخ های اندازه گیری که ما انسان ها استفاده می کنیم به این صورت بکار می رود؛ یوزپلنگ می تواند در یک دوی صد متری سریعترین حیوان است و برنده می شود، اما بزکوهی در دوی استقامت سریعترین حیوان است و استقامت بیشتری دارد.

یک مثال دیگر

آمار دروغ – در نظر بگیرید درجمعی محدود قرار دارید، از ده نفری که بطور اتفاقی انتخاب می کنید. از آن ها می پرسید آیا فعالیت های شهرداری در سطح شهر مناسب است یا خیر؟ شش نفر این یافته را تأیید کردند و چهار نفر مخالف بودند. آیا می توان نتیجه گرفت که در این ادعا ۶۰درصد شهروندان با فعالیت های شهرداری موافق و آن ها را مناسب می دانند و یا ۴۰درصد شهروندان مخالف این موضوع هستند؟ آیا این آمار دقیق است؟

البته که خیر. ده شهروند دریک محله و در یک جمع محدود، به اندازه کافی بزرگ نیستند که بتوان عمق واقعه را به خوبی آشکار نماید. حتی اگر این اندازه هم کافی بود، مسائل دیگری وجود داشت. که این آمار را تحت تأثیر قرار می داد.

آیا ده شهروندی که با آن ها مصاحبه شد، دقیقن نماینده جمعیت شهروندان هستند؟ آیا این شهروندان تمامن خانم بودند یا آقا؟ آیا این شهروندان سرپرست خانوار بودند یا خیر؟ آیا آنان نوجوانان بودند یا بزرگسال؟ دیدگاه های سیاسی آن ها چگونه است؟ از چه قشری از افراد جامعه هستند، آیا تحصیلات عالیه دارند یا بی سوادند؟

وقتی با پول سروکار داریم، آمار حیله گرانه تر می شود. برای مثال این واقعیت  را نظر بگیرید:

–         حقوق کارمندان فلان اداره یا سازمان از فلان اداره یا اداره ما بیشتر است. مبلغ دریافتی آن کارکنان در فیش حقوقی یشان چند برابر دریافتی است. این بستگی دارد که آن فیش حقوقی مربوط به چه ماهی از سال است؟ آیا اضافه کاری، کارانه یا سایر امتیازهای دیگر مثل پاداش وغیره در آن جای گرفته است یا خیر؟

–        مدیر در جلسه اعلام می کند که این فیش حقوقی من است، مگر من چقدر از شما حقوق بیشتری می گیرم؟ این درحالی است که این فیش مربوط به قبل از زمانی است که اضافه کاری، مأموریت ها و سایر مزایای آن چنانی در آن گنجانده شود یا اینکه این مزایا و پاداش ها در فیش حقوقی منظور نمی شود و به طرق دیگر پرداخت می شود.

–        میانگین دریافتی پزشکان حدود ۵۰ میلیون تومان در ماه است. این پزشکان آیا متخصص هستند یا عمومی؟ نیز پزشکانی را می بینیم که بیکار یا حداقل حقوق ۷میلیون تومان دریافت می کنند.درخصوص سایر مشاغل هم به همین صورت می توان آمار را تغییر یا تحریف کرد.

–        آیا ادعا و آمار کارخانه های تولید سیگار در خصوص بی خطر بودن سیگار درست است یا سازمان های مبارزه با مواد مخدر و حمایت از محیط زیست؟

–        آیا دلایل و آمار اتحادیه های کارگری برای میزان دریافتی یا پاداش کارگران صحیح است یا نظر و پیشنهاد دولت؟

هر کدام از مثال های فوق به شما کمک می کند تا بسته به هدف، آمار را به نفع خود تغییر دهید.

شما به عنوان سخنران متوجه تعصب و تمایل احتمالی در استفاده از اعداد باشید. از آنجا که آمار می تواند به طرق مختلف تفسیر و به عناوین مختلف از آن استفاده شود، باید دنبال ارقامی باشید که توسط منابع بی طرف و واقعی تهیه شده باشد.

در مقاله بعدی در خصوص آمار، به رِئوس و چگونگی استفاده از آمار در سخنرانی خواهیم پرداخت با ما همراه باشید با راه های ارتباطی که در زیر قرار گرفته است.

و امّا پیشنهاد من برای شما؛

آمار دروغ – برای رسیدن به اعتمادبه نفس، عزّت نفس و شخصیتی سالم، راه های آن را فرا گیرید. از شعار به عمل بیایید و تغییر را انتخاب کنید. تغییر جسارت می خواهد، تغییر لیاقت می خواهد…

 

من علی پیشدار هستم.

–        کارشناس ارشد آموزش و برنامه ریزی با ۲۷ سال سابقه

–        مربی و مدرس آموزش تخصصی سخنرانی و فن بیان و مهارت های ارتباطی( ارتباط مؤثر، اعتمادبه نفس و عزّت نفس) در داخل و خارج از کشور

–        محقق و پژوهشگرمهارت های فردی

–        نویسنده کتاب سخنرانی به سبک شما

–        مدیر مجموعه آموزشی گنج نهان ایرانیان

–        مدیر وبسایت آموزشی سخنرانی، فن بیان و مهارت های ارتباطی گنج نهان(www.ganjenahan.com )

برای شرکت در دوره های جامع فن بیان و اعتماد به نفس در بندرعباس با مجموعه آموزشی گنج نهان ایرانیان تماس بگیرید.

۰۷۶۳۳۵۱۱۲۴۵- ۰۹۱۷۳۶۳۱۲۲۰ –

سایر راه های ارتباطی ما: اینستاگرام Sokhanrani.fanebayan و تلگرام ganjenahaniranian @

 

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *