چگونه به یک سخنران با شور و اشتیاق و دوست‌داشتنی تبدیل شویم؟

چگونه به یک سخنران با شور و اشتیاق و دوست‌داشتنی تبدیل شویم؟

چگونه به یک سخنران با شور و اشتیاق و دوست‌داشتنی تبدیل شویم؟

سخنران با شور و اشتیاق - چگونه به یک سخنران با شور و اشتیاق و دوست‌داشتنی تبدیل شویم؟ استاد علی پیشدار

سخنران با شور و اشتیاق – چگونه به یک سخنران با شور و اشتیاق و دوست‌داشتنی تبدیل شویم؟ استاد علی پیشدار

چگونه به یک سخنران با شور و اشتیاق و دوست‌داشتنی تبدیل شویم؟ چطور می‌توانیم توجه حضار را به سمت‌وسوی خودمان جلب کنیم؟

دامنهٔ توجه مخاطبان در سخنرانی حدود ده دقیقه است و پس‌ازآن است که تمرکز آن‌ها به چیزهای دیگر مثل تلفن همراه، یا بدهی یا طلبکاری یا به چکی که بعد از سمینار و سخنرانی شما باید پاس کند یا به قولی که به خانواده داده که آن‌ها را به تفریح ببرد جلب می‌شود.

 

بنابراین سخنرانان به این موضوع توجه کرده و هر ده دقیقه یا حتی کمتر یک‌بار ذهن مخاطبان را از مسیری که در آن قرارگرفته‌اند خارج و در جهت گوش دادن به سخنرانی خودتان هدایت کنید؛ و یکی از شیوه‌های جلب‌توجه حضار موقع سخنرانی این است که سخنران پر از شور و شوق باشد.

شور و شوق داشتن در سخنرانی

سخنران با شور و اشتیاق – برای توضیح این مطلب اجازه دهید که یک مثال بزنم. آیا تابه‌حال به فروشنده‌ای برخورده‌اید که واقعاً برای فروش کالایی شور و شوق زیادی داده باشد؟ لطفاً به فروشندگانی اشاره نکنید که به‌طور تصنعی این کار را انجام می‌دهند بلکه فروشندگانی را به خاطر بیاورید که واقعاً برای فروش کالای خود مشتاقانه تلاش می‌کنند. به آن دسته از مجریان تلویزیونی فکر کنید که یک موضوع عادی را به موضوعی بسیار جذاب و بعضاً خنده‌دار تبدیل می‌کنند. یا سخنرانی را در نظر بگیرید که یک داستان شخصی و واقعی خود را با چه شور و هیجانی تعریف می‌کند که به دل همه می‌نشیند و اگر مسابقهٔ سخنرانی در کار باشد مخاطبان او را به‌عنوان سخنران برتر انتخاب خواهند کرد. یقیناً همهٔ این افراد برای جذب حضار از شور و اشتیاق برای ارائه سخنرانی‌شان استفاده می‌کرده‌اند.

برای اینکه بتوانید یک سخنرانی جذاب و مؤثر ارائه کنید حتماً لازم نیست که آدم بانشاط و برون‌گرایی باشید هرچند که این عقیده می‌تواند تا حدودی دخیل باشد. وقتی سخنران در مورد موضوعی که سخنرانی می‌کند، خود به آن اعتقاد داشته باشد شنوندگان نیز به‌شدت جذب آن شده و پر از شورونشاط می‌شوند؛ بنابراین سعی کنید آن شور و شوق را در خود حفظ کرده و موقع سخنرانی از آن استفاده کنید تا مخاطبین نیز به شور و شوق درآیند.

اگر برای بار اول نتوانستید در مخاطبین خود شور و شوق ایجاد کنید برای بار دوم و سوم نیز تلاش کنید یقیناً موفق خواهید شد؛ و این پند دوست‌داشتنی را به خاطر بسپار که می‌گوید تلاش کن تا موفق شوی.

شور و اشتیاق می‌تواند از فردی به فرد دیگر سرایت کند. در زندگی در اغلب موارد جذب افرادی می‌شویم که دارای این خصوصیت هستند. این شخص می‌توانسته فردی باشد که در یک مهمانی ملاقات کرده باشیم یا حتی کودکی که مشتاقانه در حال بازگشت از مدرسه به خانه بوده است.

راهکارهای افزایش شور و اشتیاق

سخنران با شور و اشتیاق – تا اینجا در به اهمیت شور و اشتیاق و اینکه با داشتن این خصوصیت می‌توانیم دوست‌داشتنی‌تر باشیم و مانند آهن‌ربا سایرین را به سمت خود جذب کنیم، پی بردیم؛ اما سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چگونه این شور و اشتیاق را در خود ایجاد کنیم؟

استفاده از صدا

استفاده از صدا برای انتقال و ایجاد شور و شوق بسیار اهمیت داشته و بسیار کمک‌کننده است. برای این کار صدای خودتان را با تمرین‌هایی که می‌توان در دوره‌های صداسازی و فن بیان فراگرفت تقویت کرد و اولین کار در این خصوص تقویت تنفس دیافراگمی است که با تمرین در این حوزه می‌توان تأثیر زیادی بر روند تقویت و بهبود صدای خود داشته باشید.

دور کردن افکار منفی

عوامل منفی زیادی هستند که می‌توانند حتی یک سخنران با شور و شوق و اشتیاق را از پای درآورد و او را از این اریکهٔ انرژی به پایین بکشد. بحران‌های خانوادگی، خبر درگذشت بستگان، دوستان و آشنایان و حتی یک نامهٔ بانک مبنی بر عدم پرداخت اقساط و کسر حقوق از خودتان یا ضامن‌ها، خبرهای ناگوار بدبختی‌ها، جنگ و ستیز در سوریه و عراق و گرسنگی و آوارگی هزاران انسان در گوشه و کنار دنیا موضوعاتی هستند که در مورد بسیاری از آن‌ها کار زیادی از دست ما برنمی‌آید و می‌تواند موجب ضایع شدن اشتیاق و شور و حال شما گردد. حال سؤال این است که چطور می‌توانید این‌گونه نگرانی‌ها و فشارها را از ذهن خود دور کرد؟ پاسخ خیلی ساده است. بسیاری از مردم ظرفیت چشمگیر و توانایی مغزی انسان را بسیار دست‌کم می‌گیرند و به همین سبب دچار این نوع نگرانی و فشار می‌شوند. توانایی کنترل افکار، در اختیار ماست. اگر از یک فکری خوشتان نمی‌آید می‌توانید آن را از ذهن خود دور کنید البته این کار نیاز به تمرین دارد باکمی مداومت د راین کار و خروج افکار منفی به‌محض خطور آن‌ها به مغز، می‌توان در این خصوص نیز پیروز میدان شد. یک مثال خوب برای این موضوع می‌تواند خود شما باشید در هنگامی‌که عکس‌هایی را که می‌گیرید و یا در شبکه‌های اجتماعی نظیر واتس آپ و تلگرام دریافت می‌کنید، به نظر کیفیت خوبی ندارند و یا صحنهٔ جالبی نداشته و از آن‌ها خوشتان نمی‌آید، اقدام به حذف آن‌ها می‌کنید قبل از آن‌که بخواهید آن را برای دیگران ارسال کنید یا حتی در گوشی خود ذخیره کنید. ما هم می‌توانیم همین کار را با ذهن خود انجام بدهیم، یعنی تمامی تشویش‌ها و نگرانی‌ها و افکار منفی را به‌محض ورود از ذهن خود فراری دهید.
صداقت

با داشتن شور و شوق و صداقت واقعی در هنگام سخنرانی همیشه پیروز خواهید بود. همچنین با داشتن صداقت نگرش‌های منفی را از خودتان دور می‌کنید. با داشتن صداقت و شور و شوق حتی مخاطبان نیز نقطه‌ضعف‌های شمارا در نظر نمی‌گیرند و از آن‌ها چشم‌پوشی خواهند کرد و بین شما و آن‌ها ارتباطی مؤثر ایجاد خواهد شد که درروند پیروزی شما نقش بسزایی خواهد گذاشت.

دنبال خبرهای خوب باشید

به دنبال خبرهای خوب بوده و ذهنتان را بر پیروزی و موفقیت متمرکز کنید و علاوه بر اینکه خودتان امیدوار هستید این احساس را نیز به شنوندگان خود منتقل سازید.

با داشتن شور و شوق طبیعی، یقیناً سخنرانی بزرگ و دوست‌داشتنی خواهید شد. عده زیادی با داشتن تحصیلات اندک یا حتی بدون تحصیلات صرفاً به خاطر اینکه با شور و شوق حرف می‌زنند، در سخنرانی موفق بوده و دوست‌داشتنی هستند و از جاهای مختلفی برای سخنرانی دعوت می‌شوند.

چگونه در هنگام سخنرانی کردن پرانرژی باشیم؟

اینجا کلیک کنید.

سپاسگزارم- علی پیشدار- مجموعه آموزشی گنج نهان ایرانیان- دوره جامع آموزش سخنرانی، فن بیان و اعتمادبه نفس بندرعباس

اشتراک این صفحه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *